Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

gazele se scumpesc cu 70%, proletari din toate tarile, uniti-va!

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#19
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 20 2008, 16:35, said:

caldutule, cum e treaba cu boierul asta, trebuie sa fie bivalent sau trivalent, sau care-i diferenta? eu vreau incalzire, acm si conectare la ponouri. ce boiler imi recomanzi la victrix-ul asta? acel ub200 este singura solutie?
singurul compatibil cu instal. solara de la Immergas.
Hercules Condensing are boiler incorporat de 120 litri,compatibil evident,dar e o ct. mai complicata,in sensul ca e deja pregatita ptr. zone de temp. diferita (instal. mixta, radiatoare si incalzire in pardoseala ).
de fapt tind sa cred ca inca nu stii exact ce vrei.poti lua fara probleme Hercules,dar adaugind si costul panourilor,nu te arunci la chelt. prea mare ?
tine cont ca totusi acm cu panou solar ,e o optiune destul de limitata (caracter sezonier) chelt. mare nejustificata ptr. 3-4 persoane.asta e parerea mea,iar tu pe banii tai faci ce vrei,evident.

#20
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcaldut, on Jan 20 2008, 17:06, said:

singurul compatibil cu instal. solara de la Immergas.
Hercules Condensing are boiler incorporat de 120 litri,compatibil evident,dar e o ct. mai complicata,in sensul ca e deja pregatita ptr. zone de temp. diferita (instal. mixta, radiatoare si incalzire in pardoseala ).
de fapt tind sa cred ca inca nu stii exact ce vrei.poti lua fara probleme Hercules,dar adaugind si costul panourilor,nu te arunci la chelt. prea mare ?
tine cont ca totusi acm cu panou solar ,e o optiune destul de limitata (caracter sezonier) chelt. mare nejustificata ptr. 3-4 persoane.asta e parerea mea,iar tu pe banii tai faci ce vrei,evident.

apropo de subtitlu,nu putem combate nicicum scumpirile de combustibili de orice fel ar fi ei,putem doar sa reducem pierderile de caldura,singura chestie la indemina noastra.

#21
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
pe buna dreptate. ma vad nevoita sa repet ca nu sunt banii mei in joc, ci ai bancii (sic!). diferenta intre hercules si victrix e clara acum. m-am gandit (la sfatul tau!) sa iau ceva pregatit pentru panouri si sa las panourile pe mai tarziu.

in legatura cu subtitlul, ai si tu dreptate: incercam sa ocolim distrigazul, dar lasam multi banii in buzunarele imporattorilor de centrale, panouri si alte bazaconii. d-aia mi-a crescut mie inima cand cu kestonu' - ma gandeam ca romani pentru romani - ce mai, de-a dreptul promo! n-a fost sa fie, cred ca noua ni le dau mai scump decat britanicilor.

apropo, pot sa aduc vreo chestie din asta de pe undeva cu avionul? calatoresc destul de mult si as fi mai mult decat incantata sa fac cost saving:)

Edited by hanako, 21 January 2008 - 21:40.


#22
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 21 2008, 19:38, said:

pe buna dreptate. ma vad nevoita sa repet ca nu sunt banii mei in joc, ci ai bancii (sic!). diferenta intre hercules si victrix e clara acum. m-am gandit (la sfatul tau!) sa iau ceva pregatit pentru panouri si sa las panourile pe mai tarziu.

in legatura cu subtitlul, ai si tu dreptate: incercam sa ocolim distrigazul, dar lasam multi banii in buzunarele imporattorilor de centrale, panouri si alte bazaconii. d-aia mi-a crescut mie inima cand cu kestonu' - ma gandeam ca romani pentru romani - ce mai, de-a dreptul promo! n-a fost sa fie, cred ca noua ni le dau mai scump decat britanicilor.

apropo, pot sa aduc vreo chestie din asta de pe undeva cu avionul? calatoresc destul de mult si as fi mai mult decat incantata sa fac cost saving:)

banca ti-i da moca ? vreau si eu.
cred ca la britanici sint mai ieftine,nici comercianti lacomi ca la noi nu-s.
singurele ct. "romani pentru romani " sint ...Motan si-s si bune, culmea nu ?
pacat ca nu fac si condensare,cine stie,poate pe viitor.

#23
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Hanako, nu am scris niciodata parerea despre acest subiect al eficientei energetice a caselor (ce sa zic, nu e o parere prea populista...), dar uite cum intentionez sa procedez eu. Mentionez din start ca stiu de pe acum ca ma voi baga la un credit mai piperat, dar cu recuperarea ulterioara a investitiei:

1. Izolatie exterioara casa 20 cm expandat. M-am interesat, exista dibluri si pentru astfel de grosimi la furnizori consacrati (Ejot, SFS Intec);
2. Izolatie cota zero 5 cm extrudat, plus inca 5 cm ca sustinere a incalzirii prin pardoseala;
3. Izolatie acoperis 30-40 cm Isover;
4. Tamplarie tripan 32-34 milimetri grosime totala geamuri (4-10-6-10-4). Cel mai probabil Veka (Trocal nu m-a convins pana acum). Fara argon, e sanchi, se pierde in timp;
5. Centrala termica: Viesmann vitodens 300 (super randament, modularitate 25%-100%);
6. 2 panouri solare heat pipe de la Viessmann. Aici inca mai oscilez cu Paradigma si Sonnenkraft, doi furnizori consacrati. Motivul pentru care as alege Viesmann este ca am discutat posibilitatea acordarii unui discount de 10% la niste cumparaturi in bloc. Cu boiler bivalent de 400 litri si automatizarea aferenta;
7. Sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, fie Vitovent 300 (vezi discountul de care am mai vorbit), fie Akor HR de la Soler&Palau, fie Meltem. Cel mai probabil Akor HR, super randament, super consum mic;
8. Pentru un randament cat mai bun al centralei, pun incalzire prin pardoseala, cel mai probabil Giacomini. De fapt o fac si pentru comfort. Fara calorifere, sistemul de ventilatie si incalzirea prin pardoseala rezolva problema cu condensul;
9. Rulouri ferestre, inclusiv pentru protectie termica vara si iarna.

Voi acorda ceva atentie si usilor de acces, precum si accesului in pod. Fara ferestre la nord (configuratia terenului imi permite asta), voi avea ferestre mari la sud (chiar imense in living), si moderate la est  si vest. Suprafata casei va fi una medie, undeva intre 170-200 mp util. De asemenea, etajele vor fi separate ca si incalzire si ventilatie (voi inchide scara interioara cu geam si usa de geam).

Stiu ca suna un pic sf, multi imi vor sari in cap cu socotelile de rentabilitate, dar prefer sa astept mai mult si sa-mi construiesc ce am visat.

Inca o chestie: am un centralizator cu toti furnizorii de diverse materiale gasiti pana acum. Daca vrei, pot sa-ti trimit fisierul.

Edited by CRG, 23 January 2008 - 14:15.


#24
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCRG, on Jan 23 2008, 11:54, said:

Hanako, nu am scris niciodata parerea despre acest subiect al eficientei energetice a caselor (ce sa zic, nu e o parere prea populista...), dar uite cum intentionez sa procedez eu. Mentionez din start ca stiu de pe acum ca ma voi baga la un credit mai piperat, dar cu recuperarea ulterioara a investitiei:

1. Izolatie exterioara casa 20 cm expandat. M-am interesat, exista dibluri si pentru astfel de grosimi la furnizori consacrati (Ejot, SFS Intec);
2. Izolatie cota zero 5 cm extrudat, plus inca 5 cm ca sustinere a incalzirii prin pardoseala;
3. Izolatie acoperis 30-40 cm Isover;
4. Tamplarie tripan 32-34 milimetri grosime totala geamuri (4-10-6-10-4). Cel mai probabil Veka (Trocal nu m-a convins pana acum). Fara argon, e sanchi, se pierde in timp;
5. Centrala termica: Viesmann vitodens 300 (super randament, modularitate 25%-100%);
6. 2 panouri solare heat pipe de la Viessmann. Aici inca mai oscilez cu Paradigma si Sonnenkraft, doi furnizori consacrati. Motivul pentru care as alege Viesmann este ca am discutat posibilitatea acordarii unui discount de 10% la niste cumparaturi in bloc. Cu boiler bivalent de 400 litri si automatizarea aferenta;
7. Sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, fie Vitovent 300 (vezi discountul de care am mai vorbit), fie Akor HR de la Soler&Palau, fie Meltem. Cel mai probabil Akor HR, super randament, super consum mic;
8. Pentru un randament cat mai bun al centralei, pun incalzire prin pardoseala, cel mai probabil Giacomini. De fapt o fac si pentru comfort. Fara calorifere, sistemul de ventilatie si incalzirea prin pardoseala rezolva problema cu condensul;
9. Rulouri ferestre, inclusiv pentru protectie termica vara si iarna.

Voi acorda ceva atentie si usilor de acces, precum si accesului in pod. Fara ferestre la nord (configuratia terenului imi permite asta), voi avea ferestre mari la sud (chiar imense in living), si moderate la est  si vest. Suprafata casei va fi una medie, undeva intre 170-200 mp util. De asemenea, etajele vor fi separate ca si incalzire si ventilatie (voi inchide scara interioara cu geam si usa de geam).

Stiu ca suna un pic sf, multi imi vor sari in cap cu socotelile de rentabilitate, dar prefer sa astept mai mult si sa-mi construiesc ce am visat.

Inca o chestie: am un centralizator cu toti furnizorii de diverse materiale gasiti pana acum. Daca vrei, pot sa-ti trimit fisierul.

si Immergas au cimp de modulare 20%-100%,dar nu asta era problema.cit te costa pachetul de la Viessmann ?

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
centrala, 2 panouri heat pipe, vitotronicul 200, vitosolicul 100, boiler vitocell B100 400 litri si pompa de recirculare apa calda Wilo: 8,800 eur cu tva, reducere de 800 eur, deci 8000.

luate separat si fata discount:

centrala + vitotronic + sensor temp: 3000 fara tva

panourile + vitosolic 200 + boiler + vas expansiune, accesorii si kit (totul, fara montaj): 4376 fara tva

pompa recirculare: 150 eur.

#26
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Posthanako, on Jan 20 2008, 08:09, said:

mai mult decat atat, cel putin la ce am vazut eu pe piata noastra, nu am reusit sa imi dau seama daca functioneaza si cu altceva decat incalzire in pardoseala, mai ales in ciclul inversat (racire vara). era doar un zvon ca exista pompe de caldura produse si in romania?
In afara de instalatie prin pardoseala sau pereti, poate functiona cu ventiloconvectoare. Generic vorbind, orice circuit de joasa temperatura.

Eu ma gandesc destul de serios la treaba asta, cu toate ca investitia mi se pare enorma raportat la restul solutiilor. Un calcul empiric facut impreuna cu un coleg a aratat ca investitia se recupereaza undeva intre 3 si 5 ani, depinde de costul final al intregului sistem.
Totusi preturile mi se par infernale.

#27
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am vazut ca cei de la Daikin au ventiloconvectoare de pardoseala (merg ingropate) cu numai 10 cm grosime si diverse forme (chiar si curbate). Ar merge si asa ceva la ferestrele mari (trebuie vazut ce zic si inginerii). Numai ca ventiloconvectoarele nu elimina umezeala, lucru pe care-l face cu brio sistemul de ventilatie (cel putin iarna).

#28
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Posthanako, on Jan 19 2008, 09:27, said:

stau intr-o zona cu multi politicieni (PNL in majoritate, dar nu neaparat) - de defrisat au defrisat totul. de acord ca e bine sa ascultam la cei mai invatati in ale energiei termice.

revenind, lemnele cred ca s-au am terminat si ele, tot cu avizul conducatorilor nostri.
cum ti se pare, totusi, varianta centralei in condensatie cu boiler cu serpentina aditionala pentru panouri? arca ar avea ceva in sensul asta?
dar o pompa de caldura? cum ar fi mai bine pentru bucuresti?

Nu ne-ai spus daca stai la bloc sau la casa. In ambele cazuri eu cred ca e economica o centrala proprie. Exista si variatii: o centrala doar pentru apa calda si una doar pentru incalzit. Sau boiler cu alimentare mixta: electric/lemne, etc.
Din ce stiu eu, centralele in condensatie ar fi cele mai bune dpv randament. Comerciantii afiseaza si randamente de peste 100% (imposibile dpv fizic, evident).

#29
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='CRG' date='Jan 23 2008, 13:54' post='3962985']
Stiu ca suna un pic sf, multi imi vor sari in cap cu socotelile de rentabilitate, dar prefer sa astept mai mult si sa-mi construiesc ce am visat.

Tu ai un calcul de rentabilitate?
Sunt chiar curios mai ales ca iei credit pt. investitiile suplimentare.

#30
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
sunt economist, si intamplator lucrez chiar in analiza financiara. But guess what: nu am facut nici o analiza, pentru ca e vorba de viata, visele si comfortul meu si al familiei mele. In schimb stiu cam cat ma duce totul. Avand in vedere cat a ajuns un apartament cu 3 camere, cresterea de valoare acestuia (l-am luat acum 3 ani) compenseaza lejer "mofturile".

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
De pachetul de aici ce parere aveti? Boilerul de numai 200l e destul de bun, un dus nu ma tine in nici un caz 10-15 minute, iar acel boiler cred ca duce lejer 30-40l/minut.

Edited by Cristist50, 28 January 2008 - 00:09.


#32
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCristist50, on Jan 27 2008, 22:07, said:

De pachetul de aici ce parere aveti? Boilerul de numai 200l e destul de bun, un dus nu ma tine in nici un caz 10-15 minute, iar acel boiler cred ca duce lejer 30-40l/minut.

e super ok pachetul,ACV unul din cei mai seriosi producatori,vizavi de calitate,exporta in cele doua Americi cit toti prod. europeni la un loc.boilerul este dupa un concept propriu ACV,se cheama tank in tank,pierderi de caldura minime,n-are nevoie de anod anticalcar.parerea mea:
merita,Eurotherm-ul aduc numai echipamente de top.

#33
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
sau asa, ca sa ma bag si eu in seama, caci 48 kw mi se pare mult prea mult. dar de ce aici nu mai avem panouri????

si inca ceva: sunt radiatoarele din fonta o buna alegere pentru centrala in condensatie si tot tacamul descris aici?

Edited by hanako, 28 January 2008 - 20:01.


#34
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 17:34, said:

sau asa, ca sa ma bag si eu in seama, caci 48 kw mi se pare mult prea mult. dar de ce aici nu mai avem panouri????

da,la fel numai ca n-am stiut ca si prestige e bagat la pachet promotional.repet,lasa panourile pe mai tirziu,cheltuielile mari sint pe incalzire,apa calda reprezinta o cota f. mica din total factura.dar sa stii ca pixel sau prestige tot f. buna calitate,tot ce-i de la Eurotherm este beton.cruta cit poti din bani si vezi si optiunea de a integra un cazan pe lemn sau peleti.

#35
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthanako, on Jan 28 2008, 17:34, said:

sau asa, ca sa ma bag si eu in seama, caci 48 kw mi se pare mult prea mult. dar de ce aici nu mai avem panouri????

si inca ceva: sunt radiatoarele din fonta o buna alegere pentru centrala in condensatie si tot tacamul descris aici?

nici intr-un caz,mergi pe otel.cele din fonta au inertie termica mare,cu temp. joasa se infierbinta extrem de greu,nu se impaca deloc.

#36
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
shoot - si cum fac cu interioarele mele clasice? :wub: asa scria pe un site de specialitate (na, ca nu-l mai gasesc acum), ca fonta merge bine cu temperatura joasa.

am retinut cu panourile, asa vreau sa fac, dar sa ma asigur ca merg puse ulterior.

Edited by hanako, 28 January 2008 - 20:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate