Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

gazele se scumpesc cu 70%, proletari din toate tarile, uniti-va!

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#235
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostXVictor, on 19th March 2012, 09:29, said:

Subscriu si eu dar:


.....................

Per total, e un lux sa te muti la tara in vremurile astea, lux pe care nu si-l poate permite oricine.

1. Nu stiu de unde ai scos 100,000 euro pentru 100 mp (cu 1000 euro/mp se vand casele in Bucuresti!). Nici vorba de asa ceva, 30000 (maxim 40000) euro ar trebui sa coste o casa din lemn (100 mp) ridicata in regie proprie (nu cu firma, ci doar cu 2-3 oameni mai priceputi si persoanele care vor locui acolo).
2. Nu se poate nimic fara munca, insa atunci cand stii ca muncesti exclusiv pentru tine parca munca e mai usoara, nu? ;)
3. Locatie. Zona trebuie sa aiba apa potabila, acest lucru e un "must". In general zonele mai de deal sau de munte sunt preferabile...
4. N-a murit nimeni din asa ceva! (Exista posibilitatea alimentarii de doar 2-3 ori in 24 de ore) Vrei comoditate? Platesti pretul traiului la oras! Ce bine e la bloc...
5. Am mentionat, pastrazi Enel! Mai aplici si pentru programul "Casa verde", sau cum ii spune, iei inapoi 6000 lei (cam atat ar trebui sa te coste panourile solare), plus ca in timp se vor mai ieftini. La eoliana e altceva, raportul cost/recuperare investitie e mult mai mare si - deci - nerentabil, inafara situatiei cand esti handskill... ;)

Per total, eu spun ca poate fi un lux, da, insa accesibil. Mai vorbim peste cativa ani...

#236
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

View PostRocknroll, on 19th March 2012, 23:18, said:

Per total, eu spun ca poate fi un lux, da, insa accesibil. Mai vorbim peste cativa ani...

Sa nu ma intelegi gresit. Eu chiar am casa facuta de mine la tara, unde m-am mutat definitiv desi am si apartament, Am panouri solare (home made), solar de vreo 70 m2, vreo 80 arbori fructiferi si vreo 15  salcami si alti arbori, pasari, catel, pisica, etc., in total am suprafata de 2200 m2. Dar munca nu e pentru toata lumea. Eu adorm fortat seara pe la 9 si de dim. de cand rasare soarele nu mai pot sa dorm. Asta e viata la tara...

#237
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

View PostRocknroll, on 19th March 2012, 23:18, said:

1. Nu stiu de unde ai scos 100,000 euro pentru 100 mp (cu 1000 euro/mp se vand casele in Bucuresti!). Nici vorba de asa ceva, 30000 (maxim 40000) euro ar trebui sa coste o casa din lemn (100 mp) ridicata in regie proprie (nu cu firma, ci doar cu 2-3 oameni mai priceputi si persoanele care vor locui acolo).

Pai la tara, nu e numai casa, ca la bloc. Gardul, dependintele -bucatarie de vara, magazie de scule, magazie de lemne, garaj, adapost pentru pasari, instalatiile de canalizare -fosa- si apa, sistemul de incalzire si izolatie, fantana, gradina, solarul, etc, etc, ca mai sunt o groaza. Adica pretul e cam pentru toate cate ai enumerat tu - mai putin eoliana-. La mine de ex, numai gardul facut de mine pe 4 laturi are 188 m lungime. Costa si asta...

Adica n-as vinde acum casa de la tara nici pentru 150 000 Euro, nu 100 000. :no:

Edited by XVictor, 20 March 2012 - 09:40.


#238
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
[quote name='XVictor' date='20th March 2012, 09:29' post='11261343']
Pai la tara, nu e numai casa, ca la bloc.

Ma vad "obligat",sa-i dau dreptate.
Si eu sunt cu o casa in constructie la tara si nu va spun cate lucruri
neprevazute apar.
Sper si eu ca viitorul sa-mi aduca si niscai bucurii pentru eforturile din prezent.

#239
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostXVictor, on 20th March 2012, 09:29, said:

Pai la tara, nu e numai casa, ca la bloc. Gardul, dependintele -bucatarie de vara, magazie de scule, magazie de lemne, garaj, adapost pentru pasari, instalatiile de canalizare -fosa- si apa, sistemul de incalzire si izolatie, fantana, gradina, solarul, etc, etc, ca mai sunt o groaza. Adica pretul e cam pentru toate cate ai enumerat tu - mai putin eoliana-. La mine de ex, numai gardul facut de mine pe 4 laturi are 188 m lungime. Costa si asta...

Adica n-as vinde acum casa de la tara nici pentru 150 000 Euro, nu 100 000. :no:

Sigur, asa este, insa pretul de 30-40000 euro era doar pentru constructia in sine. O parte dintre acareturi se pot face in timp (1-3 ani), mai pun (per ansamblu) inca un maxim de 20000 euro. Cam un 50000 am prevazut eu pentru o mutare definitiva si avand toate conditiile. Sunt convins ca voi reusi cu pretul aproximativ al unui apartament cu 2 camere din Bucuresti. O parte le voi face personal, in timp... Nu e usor, dar per ansamblu consider ca e o varianta mai sanatoasa de a-ti trai viata...
Cat despre multumirea de sine nici nu mai incape discutie... ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate