Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

CX70 este primul telefon mobil Push and Talk oferit de Siemens

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DANBV

DANBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2004
CX70 este primul telefon mobil Push and Talk oferit de Siemens



Cu lansarea modelului CX70, Siemens ofera primul telefon celular care are inclusa functia PaT ("Push and Talk").
Noul serviciu de tip walky-talky functioneaza pe retelele de telefonie celulara, simplificand comunicarea si aducand un nou element de spontaneitate acesteia.

Modul de functionarea a acestei tehnologii este urmatorul: utilizatorul alege dintr-o lista persoanele cu care doreste sa comunice. La apasarea unui buton se trimite pe loc o invitatie catre toate aceste adrese anterior definite, invitatie care poate fi acceptata ori respinsa de catre cel care o primeste. Dupa ce participantii accepta comunicarea, apelantul apasa butonul PaT si incepe conversatia pe care toti membri grupului o aud simultan. Nu este nevoie de vreun timp de conectare pentru ca reteaua GPRS asigura mentinerea in permanenta a conectivitatii.

Attached Files



#2
Sioux

Sioux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.01.2004
super, sper sa se implementeze si la noi treaba asta, la americani parca e demult...

#3
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Quote

Originally posted by DANBV
Nu este nevoie de vreun timp de conectare pentru ca reteaua GPRS asigura mentinerea in permanenta a conectivitatii.


e mai ieftin sa vorbsti cu PTT?

#4
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
in romania nu e asa ceva dar sigur cred ca nu e gratis e sau nu mai ieftin decat apelurile normale?

#5
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Originally posted by Ina
e mai ieftin sa vorbsti cu PTT?


Daca se face prin GPRS inseamna ca platesti traficul. Teoretic ar trebui sa mearga la 9600 kbps cee ce inseamna ca 1 minut 60 KB (sa zicem dupa ureche)

Daca transmisia se face la 9600 kbps atunci ar fi cam 12 - 14 ct/min platit de fiecare utilizator conectat.

Ma intreb daca am gandit logic.

#6
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Ei nah... daca e GPRS poate sa mearga si pe 56000 kbps. Eu asa zic. Oricum la noi internetul prin gprs si csd e cam scump, deci nu se prea merita...

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
codecu gsm merge la 9600 kbps conform standardelor, deci n-ai cum sa-i impui sa mearga cu mai mult, indiferent cat de bine ti-ar merge tie gprs..

#8
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Originally posted by ThEDaMn3d
Ei nah... daca e GPRS poate sa mearga si pe 56000 kbps. Eu asa zic. Oricum la noi internetul prin gprs si csd e cam scump, deci nu se prea merita...


Iarta-ma ca deraiez de la topic si probabil sunt acido-nelamurit, dar ce zana buna ti-a soptit tie asta? Stii cat costa in Germania un 1 MB prin GPRS? De la 7 euro in sus. Si nu cumva sa crezi ca e calitatea mult mai buna.

Sorry, dar GPRS-ul in Romania este fscking cheap.

@addicted:

Asa o gandisem si eu, ma bucur ca esti alaturi :)

#9
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004

Quote

Originally posted by addicted
codecu gsm merge la 9600 kbps conform standardelor, deci n-ai cum sa-i impui sa mearga cu mai mult, indiferent cat de bine ti-ar merge tie gprs..

GSM-2G
GSM/GPRS-2.5G
Codecul GSM merge la 9600, ai dreptate, dar retelele Connex si Orange NU sunt GSM(2G) ci GSM/GPRS(2.5G). Ce rost ar fi avut GPRS daca mergea la 9600 (ca si CSD). EDGE e 3G si e tot pe baza de GSM (are o viteza de 384 kbps).
Nu uita ca GSM/GPRS are o rata de transfer de maxim 56 kbps, deci PTT are un rost si merge la 56 kbps.
In legatura cu pretul... din punctul tau de vedere GPRS si CSD sunt ieftine in Romania, tu compari tarifele cu cele din Germania... ia compara salariul mediu pe economie si normal ca Germania il are de vreo 10 ori mai mare, deci ptr. un roman GPRS si CSD sunt scumpe.

#10
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Originally posted by ThEDaMn3d
GSM-2G
GSM/GPRS-2.5G  
Codecul GSM merge la 9600, ai dreptate, dar retelele Connex si Orange NU sunt GSM(2G) ci GSM/GPRS(2.5G). Ce rost ar fi avut GPRS daca mergea la 9600 (ca si CSD). EDGE e 3G si e tot pe baza de GSM (are o viteza de 384 kbps).  
Nu uita ca GSM/GPRS are o rata de transfer de maxim 56 kbps, deci PTT are un rost si merge la 56 kbps.
In legatura cu pretul... din punctul tau de vedere GPRS si CSD sunt ieftine in Romania, tu compari tarifele cu cele din Germania... ia compara salariul mediu pe economie si normal ca Germania il are de vreo 10 ori mai mare, deci ptr. un roman GPRS si CSD sunt scumpe.


Am mai zis-o: costul de operare al retelei este comparabil. Singura economie unde operatorii fac economii sunt la chiriile pe care le platesc pt siteuri si salarii. In rest echipamentele sunt la fel.

PTT tot spun c-ar trebui sa mearga la 9600.

O intrebare, daca eu n-am telefon PTT nici nu pot fi apelat intr-o chestie gen PTT. Sau? Guess not.

Traficul tot ar trebui sa fie de 9600 kbps, ce rost ar avea sa-mi transmit vocea in eter cu 56? Sau canalul pe care-l ocup variaza un functie de numarul celor prezenti in acel PTT (aici deja vorbesc ca un umanist)

Poate ne da Speedo niste detalii

#11
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Ambele telefoane trebuie să suporte PTT!

Eu știam că EDGE e tot 2,5 G, nu 3G.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate