Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Zvonuri: Samsung GX20 si Sony A300

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Mai multe detalii aici.

#2
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Asta da stire, Alpha300, un aparat cu adevarat nou ! SuperDuper ai legatura ! :coolspeak:

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pare ca va fi un model cu Live View - altfel ce rost ar avea LCD-ul ala mobil?
Si parca nu era destul de confuz pentru line-upul Sony, se vehiculeaza si un A900 !?
Am o puternica senzatie de deja-vu. Ca si in domeniul hardware-ului de PC, domeniul DSLR a ajuns sa lanseze modele in o asa rata incat deja rabdarea este cea mai buna decizie economica. Nu stiu cata rabdare mai am, ca tot apar "noutati" interesante - cam de cand a aparut E400 la Olympus :)

#4
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSuperDuper, on Jan 12 2008, 00:39, said:

... rabdarea este cea mai buna decizie economica...


  Drept ai grait !!!   :cheers:

#5
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View PostSuperDuper, on Jan 12 2008, 00:39, said:

Pare ca va fi un model cu Live View - altfel ce rost ar avea LCD-ul ala mobil?
rabdarea este cea mai buna decizie economica.
Cu rabdarea faci multe, dar nu si poze ;) (cel putin cand tot astepti sa apara body-uri).
Acum, vorbind serios, Sony este un gigant...opinia mea este ca si-ar da cu firma in cap sa scoata un A300 imediat dupa A200, insa ei au promis de mult timp un model FF care sa se bata de la egal la egal cu D3.

Oricum, Live View este un moft mare cat casa...am asa ceva pe 40D si nu il folosesc niciodata...este aberant, daca vrei sa cadrei cu precizie nu faci din mana poza, daca vrei focus de exceptie, nufaci MF pe LCD-ul sau...iar un ecran care mai si basculeaza nu imi suna a altceva decat marketing nerusinat...desi parca vad pozarii stad dupa colt si facand poza  :lol:

Edited by MateiA, 12 January 2008 - 20:25.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostMateiA, on Jan 12 2008, 13:24, said:

Cu rabdarea faci multe, dar nu si poze ;) (cel putin cand tot astepti sa apara body-uri).
Acum, vorbind serios, Sony este un gigant...opinia mea este ca si-ar da cu firma in cap sa scoata un A300 imediat dupa A200, insa ei au promis de mult timp un model FF care sa se bata de la egal la egal cu D3.
Nu avea grija ca am cu ce sa fac poze pana una-alta :)

View PostMateiA, on Jan 12 2008, 13:24, said:

Oricum, Live View este un moft mare cat casa...am asa ceva pe 40D si nu il folosesc niciodata...este aberant, daca vrei sa cadrei cu precizie nu faci din mana poza, daca vrei focus de exceptie, nufaci MF pe LCD-ul sau...iar un ecran care mai si basculeaza nu imi suna a altceva decat marketing nerusinat...desi parca vad pozarii stad dupa colt si facand poza  :lol:
Poate ca tu consideri asa, dar eu cred ca as avea ce sa fac cu el. MF este un moft, in 90% din cazuri nu faci MF mai bine decat AF iar in restul de 10% faci mai prost (subiecte in miscare). La subiecte statice, daca aplici 10x marire pe ecranul ala pun pariu ca vezi mai bine decat ce se vede in vizor.
Incadrarea este discutabila, uneori este mai util sa nu ai nimic in campul vizual, alterori este mai bine sa vezi si ce este in jur...
Off-topic insa pentru ca atata timp cat nu ai optiunea sa iti customizezi aparatul la cumparare si sa ceri sa nu iti puna Live-view pentru un eventual rabat la pret... asta este.
Daca Sony a ales sa faca A200 fara Live-View si A300 cu aceleasi caracteristici dar numai cu Live-view si ecran rabatabil in plus, atunci, da, se poate discuta daca cei 300$ in plus sunt justificati sau nu. Nici eu nu as plati extra 300$ pentru Live-view :)

#7
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
sa vezi tu ce bine e la deschideri mari, cand invarti putin si deja se pierde focusul, in live view se vede perfect.

#8
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004
"Moreover, the recently announced A200 is not quite a significant improvement over the existing A100 and the price gap is quite generous between the A200 and the A700. Clearly, there's room for an intermediate model between the two."

pai anul trecut promiteau doua modele: 1 model semipro si 1 pro.
nu cred ca ar pune un LCD rabatabil pe un model situat la costuri intre A200 si A700 ... iar nisa unde se plaseaza in raport cu _concurenta nu are nici un rost. nici macar A700 nu se bate de la egal la egal cu modelele semipro de la concurenta, 40D respectiv D300.

si faptul ca se prognozeaza ca o sa scoata inca doua modele A500 si A900 mi se pare si mai stupida. adica umple toate piata de modele cata vreme diferentele de pret la optica sunt enorme : canon 70-200 f/2.8 = 1100$ , sony 70-200 f/2.8 = 2000$ . mai bine investeau banii sa iti mecanizeze fabrica din osaka si sa produca obiective de calitate la preturi decente.

Edited by eliz, 14 January 2008 - 10:10.


#9
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
o sa scrie zeiss pe eticheta si o sa presupui ca e dubla calitatea :D

#10
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postsorin79, on Jan 14 2008, 10:50, said:

o sa scrie zeiss pe eticheta si o sa presupui ca e dubla calitatea :D
eu nu prea cred in legende gen leica sau zeiss. or fi fost ele mult peste concurenta acum 30 de ani insa s-au schimbat multe de atunci. am detinut si eu doua obiective zeiss pe m42 si din nou pot sa zic ca nu am vazut nimic deosebit.
sunt cateva testate pe photozone.de si pe www.16-9.net (16-35 ii se bate de la egal la egal cu un prime leica) si nu le vad sa fie mai bune decat confratii canon sau nikon , dar preturile sunt mult mai mari (chiar astronomice la leica).
m-am uitat mai demult de curiozitate si la imagini fullsize ale noului/unicului zeiss 135 f/1.8 si la canon 135mm f/2 si mi-a fost greu sa vad vreo diferenta care sa justifice 500$ in plus pt zeiss.

#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
oricum zeiss de pe sony sunt fabricate tot de sony, au licenta pe ceva patente insa nu e facut de zeiss si nu sunt la fel calitativ
daca te uiti la sony ca intreg in ultimii ai au luat-o razna complet. numai greseli. ps3 e jos, au ratat revolutia ipod cind ei inventasera walkmanu pt ca li s-a parut o prostie sa asculti mp3, pe cam. video i-au dovedit ceilalti care au ascultat ce vor oamenii, la panouri lcd samsung si lg au progresat constant si mult, pe audio nu mai sunt de mult la concurenta. si acu pe foto baga preturi astronomice pt jucariile lor. mai mult uite ca nici ca senzori nu mai vind asa mult la altii care prefera sa aiba design propriu si sa foloseasca eventual doar fabricile sony. modelul de bizniz japonez cu angajati pe viata, mosulici de 70ani, au dat gres rau.

Edited by sorin79, 14 January 2008 - 11:39.


#12
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Zvon - Sony A900 - 21.42 Mpx FF (?)

Attached Files



#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
21mp? competitia lu' 1ds mkIII? sau mamiya? o da... sa vezi ce succes microscopic. si sa vezi cit $10k o sa coste ca sigur va fi mai scump decit 1ds. ce or fi zis babalicii la masa, nu merge cu low-end ne fac toti hai sa incercam high-end. n-au invatat nimic din experienta cu cam video unde si-o iau in freza constant de citiva ani buni pe toate domeniile de pret, si la $100k. teoretic competitia e buna pt noi, scad preturile, insa cind intra sony cu preturile lor alterate de sake se gindesc si ceilalti sa mareasca :D

Edited by sorin79, 14 January 2008 - 13:35.


#14
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Uite ca au scos doua, 300 si 350. Sunt tari astia. Inseamna ca mai au ceva pregatit daca scot doua o data.
Oricum pana va aparea DSLR-ul care sa merite sa il cumpar ca amator, va mai trece ceva timp. Deocamdata Panasonicul L-10 se apropie, dar nu e cine stie ce si este si scump.

Edited by Sfatos, 03 February 2008 - 22:36.


#15
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Sunt curios cum arata niste samples la ISO mare. Dupa pret, este cea mai mare problema a lor. Pe asta trebuiau sa se concentreze de mult.

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Arunca o privire pe Imaging Resource; A350-ul are un preview cu sample-uri.

#17
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostKunzite, on Feb 4 2008, 01:09, said:

Arunca o privire pe Imaging Resource; A350-ul are un preview cu sample-uri.


  Cam mult zgomot pe sample-urile alea, asta sa fie limita CCD-ului la peste 10 MP (14Mp) ? Sau prelucrarea "Sony" a semnalului...?

#18
hal1

hal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsorin79, on Jan 14 2008, 09:33, said:

oricum zeiss de pe sony sunt fabricate tot de sony, au licenta pe ceva patente insa nu e facut de zeiss si nu sunt la fel calitativ
daca te uiti la sony ca intreg in ultimii ai au luat-o razna complet. numai greseli. ps3 e jos, au ratat revolutia ipod cind ei inventasera walkmanu pt ca li s-a parut o prostie sa asculti mp3, pe cam. video i-au dovedit ceilalti care au ascultat ce vor oamenii, la panouri lcd samsung si lg au progresat constant si mult, pe audio nu mai sunt de mult la concurenta. si acu pe foto baga preturi astronomice pt jucariile lor. mai mult uite ca nici ca senzori nu mai vind asa mult la altii care prefera sa aiba design propriu si sa foloseasca eventual doar fabricile sony. modelul de bizniz japonez cu angajati pe viata, mosulici de 70ani, au dat gres rau.
  Nu prea inteleg de ce atita inversunare fata de Sony?Sa ne gindim un pic,gama profesionala de camere video este foarte reusita si cred ca cea mai folosita din lume.Facilitati la camerele de clasa normala:touchscreen,stabilizator imagine,baterii infolithiu,super nyghtshoot(infra),posibilitate zoom rapid si lent si sa nu uit sa mentionez majoritatea produse in Japan!Cit despre tvlcd intradevar cumpara panourile deocamdata de la Samsung dar electronica este a lor si e mai fiabila,dovada avalansa de outlet-uri Samsung/Lg(cu produse returnate sau defecte din fabrica).Deja au aparut primele tvoled de la Sony chiar si prototipul de 27",rata contrast 1.000.000/1 !!! Dvddvix-urile la inceput nu citeau subtitrari dar au rezolvat si asta cu eleganta prin upgrade de soft,rezultatul=subtitrare cu diacritice.Preturi astronomice au avut la noi in tara pina sa aderam la UE....Mai bine cumperi un PS3 decit un player bluray,esti mai cistigat dupa parerea mea.Eu personal am avut A 100 si am facut poze foarte reusite cu el,mai ales cu obiectivul de 50mm,f 2.8,singurul original din chit.Restul au fost Konyka/Minolta cumparate s/h,foarte ieftin fata de cele Zeiss.Poti cumpara un aparat pe film numai pt obiectiv...ieftin de tot.Compatibilitatea si cu bitz Minolta este inca un avantaj.Si bineinteles acumulatorul tine f mult... ^_^

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate