Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Fan Courier - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#361
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Iasi merge greu, de obicei 48 ore dureaza livrarea. Cluj, Constanța, Timișoara iarasi sunt praf.
Ieri a ajuns masina de la București pe la ora 11. Au fost multe drumuri blocate.

Edited by petman, 07 February 2020 - 10:07.


#362
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007

View Postpetman, on 07 februarie 2020 - 10:06, said:

Iasi merge greu, de obicei 48 ore dureaza livrarea. Cluj, Constanța, Timișoara iarasi sunt praf.
Ieri a ajuns masina de la București pe la ora 11. Au fost multe drumuri blocate.
Atunci mai astept, inainte sa-l contactez. Cu vremea nu ne punem...

#363
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Începând din 03.02.2020, am activat serviciul Red Code la nivel national:


Quote

CARACTERISTICI

-Sunt acceptate pentru acest tip de serviciu expedieri care îndeplinesc în mod OBLIGATORIU următoarele condiții:

- colete de până la maxim 5 kg;
- coletul nu depășește dimensiunile 30x30x30 cm;
- colete care au destinația într-una din agențiile FAN Courier din această listă;
- nu sunt acceptate expedierile cu plata la destinație decât cu o confirmare a destinatarului (prin telefon, fax, email);
- clientul expeditor va semna pe AWB în momentul ridicării (confirmă acceptarea condițiilor FAN Courier).

PROGRAM
Ora maximă de ridicare a coletului este ora 15.00 (valabilă pe întreg teritoriul României). În București, comenzile se înregistrează până la ora 17:30.

Oare ce-s cu pretențiile astea penibile?...

#364
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Se pare ca garanteaza livrarea "până în ora 10:00 a zilei următoare"

Probabil ca au circuit separat, cu masini mai mici, nu cu TIR-ul, de aia sunt limitate la plicuri si la colete mici.

Sper totusi ca, daca platesc ~50 de lei sa trimit un plic sau un pachetel cu Red Code, o sa-l livreze la usa, nu sa puna destinatarul sa coboare pana la colt

Posted Image

#365
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Dupa 5 ani de alergat dupa Fan Courier prin parcari (coboara ca ma grabesc), azi a sunat la interfon, si a batut la usa. Imi aduce aminte de acea legenda cand curierul venea direct la tine la usa..
Din pacate nu aveam comanda, curierul gresise scara A/B si cum Murphy nu doarme voi alerga dupa ei in parcare si anul asta.

#366
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,658
  • Înscris: 25.04.2007
Zilele astea "al meu" nu a mai vrut sa sune la usa ci suna oamenii din blocurile alaturate sa coboare ei la masina. Am aflat ca si in alt cartier cu alt curier s-a intamplat la fel. Cica asa li s-a spus de la firma sa procedeze. "Al tau" nu vrea sa piarda sau sa i se diminueze bacsisul. Posted Image
De la Cargus in schimb mi-a sunat la usa si alaltaieri si ieri. Sa vad cum va proceda cel de la Same Day.

#367
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 06.09.2004
se poate sterge. scuze, mod.

Edited by isr2002, 15 April 2020 - 20:50.


#368
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Buna ziua! Am o problema legata de o comanda de la emag ce este livrata prin Fan courier. Am comandat acum o saptamana si astazi am luat legatura cu curierul care mi-a zis ca nu poate sa-mi aduca produsul deoatece este rupt in bucatele. A spus ca asa l-a primit de la depozit si nu poate sa-l aduca. Ce ma sfatuiti sa fac, nu stiu a cui este vina. Am trimis o sesizare la emag. Ma gandesc ca vina este la cei de la Fan.

#369
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008

View PostConstantin254, on 21 aprilie 2020 - 10:31, said:

Am trimis o sesizare la emag.
Ar fi trebuit sa suni la emag, posibil sa se rezolve mai rapid asa. Am patit si eu ceva asemanator, unul din produse era deteriorat, am sunat la emag, ei mi-au recomandat sa accept totusi comanda si imi vor retrimite produsul cu probleme. Asa a si fost, atunci s-au miscat repede. Oricum, ei trebuie sa ia legatura cu Fan si sa clarifice situatia, e problema lor, tie trebuie sa iti retrimita comanda.

#370
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Da, era mai bine sa sun, dar am multe experiente in care nu a raspuns nimeni, desi era zi lucratoare si am incercat la diferite ore, probabil asa stiu ca e bine sa-si trateze clientii. Am vazut acum, citind din rewiurile de la Fan ca multi au patit asta. Acum ma alatur si eu numarului mare de oameni nemultumiti care o sa evite aceasta firma de curierat. Foarte interesant a fost faptul ca eu am intrebat un curier pe care l-am gasit in cartierul meu care mi-a zis: " Aaa stiu, nu am livrat coletul pentru ca era deteriorat, trebuia sa va dau mesaj joi(16 aprilie) dar am fost ocupat". Perfect. Daca nu-mi spunea el nu stiam nimic. Pe site statusul blocat in faza de produse primite, iar la emag statusul era produsele se afla in depozitul curierului. Timp de o saptamana.

#371
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpetman, on 07 februarie 2020 - 10:06, said:

Iasi merge greu, de obicei 48 ore dureaza livrarea. Cluj, Constanța, Timișoara iarasi sunt praf.
Ieri a ajuns masina de la București pe la ora 11. Au fost multe drumuri blocate.
Cam da, am dat o comanda miercuri noaptea, pe la ora 2 și ceva și azi îmi ajunge coletul. In general, eu le primesc pe la ora 13-14. Mă așteptam de acum, sa vina sapt viitoare, dar am văzut că de 1 mai, au program normal. Totuși, eu până acum nu am avut probleme cu ei, cel puțin aici, la Iași. Am avantajul că depozitul lor e la vreo 5 minute de mine. Urgent Cargus, ii evit pt că toți se plâng de ei, Sameday a avut o breșă de securitate și au ajuns datele clienților pe nu știu ce forum. Posta Romana am auzit că are servicii de curierat bune.

View PostConstantin254, on 21 aprilie 2020 - 10:31, said:

Buna ziua! Am o problema legata de o comanda de la emag ce este livrata prin Fan courier. Am comandat acum o saptamana si astazi am luat legatura cu curierul care mi-a zis ca nu poate sa-mi aduca produsul deoatece este rupt in bucatele. A spus ca asa l-a primit de la depozit si nu poate sa-l aduca. Ce ma sfatuiti sa fac, nu stiu a cui este vina. Am trimis o sesizare la emag. Ma gandesc ca vina este la cei de la Fan.
Normal că e a lor, că doar ei l-au transportat. Cine știe ce Dorel o fi aruncat coletul direct in tir/duba, ca pe un sac de cartofi sau a fost împachetat/transportat aiurea.

Edited by Vlad_22, 01 May 2020 - 11:55.


#372
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 24.04.2008
Al doilea colet pe luna asta pe care nu vrea sa-l livreze curieru de la fan. Prima data colet întors la depozit, cica adresa greșită, cu toate ca nu am fost sunat de curier și adresa era corecta. Al doilea colet de la aceeași firma, gsm net, întors la depozit pe motiv ca nu am fost găsit acasă, cu toate ca nu am fost sunat și nici nu am primit mesaj.

#373
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,854
  • Înscris: 10.12.2006
Ori mergi la Fan sa faci o plangere, ori comanzi de acum inainte cu alta firma de curierat.

#374
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,647
  • Înscris: 10.04.2009
asa patesc si eu cand dau comenzi la Carrefour, doar prin tembelii astia livreaza

jegul ordinar care e pe zona... un obosit, pe la 60 de ani, badaran si ciobanoi... le-am zis sa trimita prin alta firma, nu se poate, doar cu leprele astea au contract

#375
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012
Am sa reclam la ANPC orice retailer online  care nu-mi lasa posibilitatea sa aleg orice alt serviciu de curierar decat Fan Courier.
De 3 zile anunta pe awb- tracking ca vine coletul, dupa care aflu tot de pe awb-tracking ca am refuzat sa-l primesc asta fara sa ma fi intrebat nimeni nimic.

Nu m-ar deranja atat de mult daca ar intarzia, desi e timpul meu, doar ca incompetenta e atat de intalnita in Romania, cat ma deranjeaza nesimtirea de a ma calomnia.

#376
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Hahaha, asta e buna. Si ce vei reclama?

#377
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,779
  • Înscris: 07.01.2012

View Postpetman, on 10 iulie 2020 - 12:48, said:

Hahaha, asta e buna. Si ce vei reclama?
Clauza abuziva de curierat.
Impunandu-mi curierul ma priveaza de posibilitatea de a alege si ma obliga sa inchei cu un tert. Or, orice astel de contracte sunt nule.

Edited by iulian_k, 10 July 2020 - 16:42.


#378
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Vise.
Nu ești obligat să cumperi de pe acel site. Iar site-ul nu poate fi obligat sa iți vândă dacă tu nu ești de acord cu condițiile lui.
Condiție abuzivă e aia când îți impune comandă minimă.
Dar tu poți încerca. Vezi că și Amazon tot cu Fan trimite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate