Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Ulcerul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
am auzit la cineva de un tratamentepe baza de argila si suc de varza cruda,insa am nelamuriri..ca de exemplu..nu afecteaza rinichii?ma gandfesc ca se depune;cat si cum se ia?ce tip de argila?stie cineva detalii?

#38
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcristii79, on Apr 9 2008, 14:00, said:

Am insa niste curiozitati si vreau sa stiu daca fenomenele descrise de mine sunt normale pt un ulcer duodenal pt ca sunt destul de multe,foarte rele si au reusit sa ma puna bine pe ganduri!ulcerul duodenal este vindecabil sau ma voi chinuii asa cu el?Heliobacterul ce face exact in stomac si cam in ce perioada??
Helicobacter pylori produce hiperaciditate, irita mucoasa, care se transforma si se inflameaza. Poate astfel sa apara o gastrita cronica infectioasa. In orice caz, simptomele tale sunt normale pentru ulcer, dar ar trebui sa scada in intensitate (pana la 0) dupa eradicarea infectiei cu Helicobacter. Eu ti-as recomanda totusi o gastroscopie, pentru ca ar putea sa fie altceva, daca tot nu trece.

Se spune ca simptomele de ulcer sunt mai puternice primavara si toamna.

Folosesti mult antiinflamatoare nesteroidiene (Diclofenac, Ibuprofen, Fenilbutazona, Indometacin)?

#39
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

View Postantigen, on Apr 9 2008, 15:30, said:

Helicobacter pylori produce hiperaciditate, irita mucoasa, care se transforma si se inflameaza. Poate astfel sa apara o gastrita cronica infectioasa. In orice caz, simptomele tale sunt normale pentru ulcer, dar ar trebui sa scada in intensitate (pana la 0) dupa eradicarea infectiei cu Helicobacter. Eu ti-as recomanda totusi o gastroscopie, pentru ca ar putea sa fie altceva, daca tot nu trece.

Se spune ca simptomele de ulcer sunt mai puternice primavara si toamna.

Folosesti mult antiinflamatoare nesteroidiene (Diclofenac, Ibuprofen, Fenilbutazona, Indometacin)?
nu folosesc si nu am folosit nici un medicament din cele patru!o sa vad cum reusesc sa fac totusi o gastroscopie macar sa stiu sigur despre ce este vorba si mai ales daca a stricat ceva heliobacterul pe acolo pt ca nu am idee cat timp am stat cu el in corp.

#40
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008
Helicobacter nu creste aciditatea, ci o scade... rolul ei in ulcer este ca ataca direct mucoasa stomacului sau duodenului, favorizand apoi eroziunea acida.
In urma tratamentului triplu pentru ulcer cu helicobacter dovedit, ar trebui sa se produca eradicarea infectiei cu helicobacter... Ideea este sa se respecte tratamentul si regimul prescris de doctor si sa nu se mai ia medicamente dupa ureche.

#41
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAhriman, on Apr 11 2008, 00:23, said:

Helicobacter nu creste aciditatea, ci o scade... rolul ei in ulcer este ca ataca direct mucoasa stomacului sau duodenului, favorizand apoi eroziunea acida.
In urma tratamentului triplu pentru ulcer cu helicobacter dovedit, ar trebui sa se produca eradicarea infectiei cu helicobacter... Ideea este sa se respecte tratamentul si regimul prescris de doctor si sa nu se mai ia medicamente dupa ureche.
ce regim ar trebui prescris de doctor ?

Edited by ***MIHAI***, 10 April 2008 - 23:44.


#42
Ahriman

Ahriman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.04.2008
La regim te referi la tratamentul medicamentos sau la un regim alimentar?

#43
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAhriman, on Apr 11 2008, 00:23, said:

Helicobacter nu creste aciditatea, ci o scade...
Helicobacter produce inflamatie cronica antrala, ceea ce duce la cresterea secretiei de gastrina, care are ca efect cresterea productiei de secretie gastrica acida. Deci cresc DAB si DAM. Cel putin asa zice Harrison.

#44
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAhriman, on Apr 11 2008, 10:47, said:

La regim te referi la tratamentul medicamentos sau la un regim alimentar?
pai ce intelegi prin "regimul prescris de doctor" ?
la asta ma refer .

#45
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
mai am si eu o intrebare:pot face acum un test heliobacter fara sa fie viciat rezultatul de administrarea medicamentelor nexium,sucralan,colospasmin care le iau de 3 luni?!?

#46
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Post***MIHAI***, on Apr 11 2008, 00:43, said:

ce regim ar trebui prescris de doctor ?
Regimul e destul de lax, in general trebuie sa mananci doar mancarurile care nu exacerbeaza simptomele. Ar trebui totusi evitate mancarurile picante sau acide, bauturile carbogazoase, fumatul. Cafeaua se exclude in puseurile dureroase. Trebuie evitate si aspirina, antiinflamatoarele nesteroidiene (diclofenac, ibuprofen, fenilbutazona, etc.) si corticoizii.


View Postcristii79, on Apr 11 2008, 21:44, said:

mai am si eu o intrebare:pot face acum un test heliobacter fara sa fie viciat rezultatul de administrarea medicamentelor nexium,sucralan,colospasmin care le iau de 3 luni?!?
Da, poti, nu are nicio legatura. Dar nu testul prin care se determina anticorpii anti-HP din sange, pentru ca aceia ar putea sa fie crescuti inca. Cel mai bun e cel direct, cu biopsie de mucoasa, si asa ajungi tot la gastroscopie...  :)

#47
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

View Postantigen, on Apr 12 2008, 11:00, said:

Regimul e destul de lax, in general trebuie sa mananci doar mancarurile care nu exacerbeaza simptomele. Ar trebui totusi evitate mancarurile picante sau acide, bauturile carbogazoase, fumatul. Cafeaua se exclude in puseurile dureroase. Trebuie evitate si aspirina, antiinflamatoarele nesteroidiene (diclofenac, ibuprofen, fenilbutazona, etc.) si corticoizii.



Da, poti, nu are nicio legatura. Dar nu testul prin care se determina anticorpii anti-HP din sange, pentru ca aceia ar putea sa fie crescuti inca. Cel mai bun e cel direct, cu biopsie de mucoasa, si asa ajungi tot la gastroscopie...  :)
multumesc pt sfat,o sa imi fac timp pt o endoscopie.

#48
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
am citit postul tau!destul de nasol,fa o endoscopie au dreptate colegii e singura care poate elucida problema ta.

#49
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postmihi78, on May 4 2008, 12:20, said:

am citit postul tau!destul de nasol,fa o endoscopie au dreptate colegii e singura care poate elucida problema ta.


Dar unde e tratamentul pentru helicobacter in toata povestea asta?
Am citit de nexium, dar antibioticul? Ai luat antibiotic 7-14 zile?
Daca da, ca sa vezi efectele se poate face si testul respirator cu uree, depinde si de oras. Daca nu ai luat, atunci trebuie sa iti prescrie cineva un tratament de eradicare pt Helicobacter, altfel degeaba tratezi simptomele daca nu elimini cauza.

Endoscopie se poate face si in privat (costa ceva, 1-1,5 mil parca). La noi in Iasi la Institutul de gastro se fac endoscopii si contracost fara internare de zi.

lasa medicul de familie si mergi la un gastroenterolog adevarat.

Edited by maltese, 04 May 2008 - 14:44.


#50
onyx21

onyx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2008

gastrita?

banuiesc ca am gastrita.din ce in ce mai des ma doare stomacul si ma balonez.fac aciditate.nu stiu ce pastile sa iau pt stomac.nu mai beau sucuri acidulate,nici apa minerala.incerc sa am grija cu alimentatia,dar cu toate astea trebuie sa iau si pastile.mi s-a recomandat DEBRIDAT pt aciditate sau RANITIDINA.imi puteti recomanda altceva sau sunt eficiente astea? :confuzzled:  :confuzzled:

Edited by onyx21, 12 May 2008 - 12:57.


#51
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cine ti le-a recomandat, si ce ti-a spus mai exact?
la medic ai fost?

#52
onyx21

onyx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2008

View Postadadoi, on May 12 2008, 16:02, said:

cine ti le-a recomandat, si ce ti-a spus mai exact?
la medic ai fost?
nu am fost la medic.niste cunostinte cu aceleasi probleme de stomac.mi s-a parut bun debridat ul.trebuie sa am grija de alimentatie.vroiam sa stiu ce altceva mai exista pt durere si aciditate.

#53
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
tu chiar vrei sa te joci cu lucruri despre care n-ai habar?
pentru aciditate poti lua maalox, malucol, rennie, dicarbocalm... sunt o groaza, dar n-ar trebui sa te multumesti cu atat. pentru durere incearca no-spa, iar pentru balonare espumisan, sab simplex, gasex sau carbune medicinal. oricum, du-te la medic si nu mai lua ranitidina, poate masca simptome de ulcer, de exemplu, si risti sa te trezesti cu o hemoragie gastrica daca o mai amani. Fii atent, pentru ca balonarea se poate datora si ranitidinei sau excesului de antiacide.

#54
onyx21

onyx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2008

View Postadadoi, on May 13 2008, 15:48, said:

tu chiar vrei sa te joci cu lucruri despre care n-ai habar?
pentru aciditate poti lua maalox, malucol, rennie, dicarbocalm... sunt o groaza, dar n-ar trebui sa te multumesti cu atat. pentru durere incearca no-spa, iar pentru balonare espumisan, sab simplex, gasex sau carbune medicinal. oricum, du-te la medic si nu mai lua ranitidina, poate masca simptome de ulcer, de exemplu, si risti sa te trezesti cu o hemoragie gastrica daca o mai amani. Fii atent, pentru ca balonarea se poate datora si ranitidinei sau excesului de antiacide.
WOW!Atatea pastile??cred ca o sa incerc no-spa(mi s-a mai spus).si de maalox am auzit.mersi.cred ca si ceea ce mananc imi poate face rau,nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate