Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ulcerul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sigur ca da.
si pastilele alea nu trebuie sa le iei pe toate o data, ti-am insirat ca sa ai de unde alege. cu cat mai putine cu atat mai bine.

#56
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
ramasesem restant cu un raspuns..in fine cum-necum de cca 3 saptamani am facut endoscopia la care s-a gasit ulcer cu heliobacter pylori!nu inteleg insa urmatoarele fenomene si anume 1)de ce daca am trimitere in care este mentionata efectuarea de endoscopie trebuie sa platesc endoscopia(care este destul de scumpa) si  2) de ce necesita internare efectuarea de endoscopie si mai ales de ce daca o platesc nu mai necesita aceasta internare?poate cineva sa imi dea un raspuns corect pt ca sincer pe mine ma cam depaseste..

#57
Adrian_LP

Adrian_LP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2008
As avea nevoie si eu de o parere legata de ulcer: :rolleyes:
Totul a inceput in octombrie anul trecut:hiperacididate,senzatii de greata, dureri in stomac si in piept.Medicul de familie a zis ca am gastrita.Deci am luat antiacide si regim alimentar.Nici o schimbare,ba ma simteam mai rau.Tin sa mentionez ca am 17 ani si sunt putin subponderal.
Am tinut in cntinuare regim alimentar chiar si acuma nu mananc prajit,carbogazoase si tot felul de prostii...
In decembrie am fost la gastroenterologie in Cluj.M-a consultat  si mi-a pus diagnostic:dispepsie ulceroasa.Testul HP a iesit pozitiv.Mi-a dat un tratament de 2 sapt cu Nexium,Amoxacilina,Claritromicina si No-Spa pt spasme(optional) s mi-a zis ca daca nu-mi trece trebuie sa fac o endoscopie(desi nu-mi recomanda k sunt prea tanar si e nasol).Nu am simtit o mare diferenta
In ultimelele luni nu mi-au disparut durerile(noaptea am hiperaciditate si nu pot dormi),am grija in continuare la ce mananc dar ma gandesc sa fac o endoscopie.Cum e?Se face si o biopsie in unele cazuri am auzit??? :mellow:

#58
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Cum sa fie endoscopia?
Pe nemancate, fara sa bei nimic inainte.
Te aseaza pe masa, pe o parte, iti da un puf de xilina in gat, si te pune sa inghiti un tub cu un diametru comparabil cu al degetului aratator, se joaca vreo 5-10 min cu tubul prin stomac si il scoate afara.
Cel mai aiurea este ca trebuie sa inghiti tubul, ca si cum ar trece mancarea. Din reactiile vazute la fata locului procedura nu pare tocmai placuta, dar nu dureroasa.
Biopsia se face pe acelasi tub, nu simti nimic.

cristii79 anumite proceduri sunt decontate de casa in ambulator si altele pentru internare. Daca pe trimitere scrie endoscopie nu e o regula sa fie si gratuita in orice conditii. E o chestie de hartii si bani, nu ma pricep mai bine, dar ideea e ca nu ai fost discriminat, ci doar o victima a sistemului.

#59
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

View Postmaltese, on Jun 24 2008, 22:32, said:

Cum sa fie endoscopia?
Pe nemancate, fara sa bei nimic inainte.
Te aseaza pe masa, pe o parte, iti da un puf de xilina in gat, si te pune sa inghiti un tub cu un diametru comparabil cu al degetului aratator, se joaca vreo 5-10 min cu tubul prin stomac si il scoate afara.
Cel mai aiurea este ca trebuie sa inghiti tubul, ca si cum ar trece mancarea. Din reactiile vazute la fata locului procedura nu pare tocmai placuta, dar nu dureroasa.
Biopsia se face pe acelasi tub, nu simti nimic.

cristii79 anumite proceduri sunt decontate de casa in ambulator si altele pentru internare. Daca pe trimitere scrie endoscopie nu e o regula sa fie si gratuita in orice conditii. E o chestie de hartii si bani, nu ma pricep mai bine, dar ideea e ca nu ai fost discriminat, ci doar o victima a sistemului.
inainte sa va raspund la cele de mai sus va intreb daca stiti cum e sa stati pe la usi vreo 3-4 ore?eu n-as baga mana in foc vis a vis de chestia asta cu decontul nu de alta dar pe holuri lumea "vorbeste mult"deoarece se enerveaza si se plictiseste teribil asteptand dupa cei ce intra pe baza de bipuri si iaca asa ne mai "luminam"si noi despre cum sade treaba!da,aveti dreptate,este un sistem perfect functional cu chichitze multe si tareee bineeee pus la pct.....e trist totusi ca ar fi posibil sa nu fiu decat "indirect"victima sistemului si sa mai tina treaba si de ceva buna vointa care e destul de raruta acest domeniu platit totusi din cate stiu din banul public!!! nu ne mai suparam pt.ca e si asa ff. cald afara si poate draq...cine stie ce mai patim! asta e ,tragem aer in piept si ca alternativa mergem la particulari unde estimativ acesta procedura se situeaza undeva la 25%din salariul mediu!poate sunt eu mai greu de cap insa nu inteleg insa de ce daca platesc acesta procedura se face pe loc,iar daca nu platesc necesita internare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate