Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ulcerul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Cum poti sa vezi ulcerul la ecografie?Cum?Nu vad ce legatura are ecografia.Poate endoscopie.Normal ca nu s-a vazut la ecografie .........ca nu se poate vedea.Fa-ti o endoscopie si vei fi sigur de diagnostic.Poate sa fie gastroreflux esofagian(GERD)sau si hernie hiatala sau.......poate ai si helicobacter pilory....fa-ti analize si pentru asta.

Edited by midelic, 31 January 2008 - 18:52.


#20
robdin2007

robdin2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.01.2008

 midelic, on Jan 31 2008, 18:45, said:

Cum poti sa vezi ulcerul la ecografie?Cum?


Nu la asta m-am referit, in ecografie s-a vazut ca n-am nimic la diferitele organe. Diagnosticul de dispepsie probabil l-a pus dupa ce i-am spus ce simptome am.

#21
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Eu te sfatuiesc sa-ti faci o endoscopie.Este/Era(in jur de 30 RON).......si esti sigur de diagnostic.

#22
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Am patit si eu. Exact ca tine exact acelasi tratament. Regimul l-am tinut cam 2 sapt. si pastilele la fel. Si apoi gata a trecut si logic m-am lenevit si eu. Adica nu am mai mers la alte investigatii. De atunci au trecum cam 7 luni. Idee e ca acum ma simt bine. Nu ma doare stomacul decat atunci cand ma enervez si de aceea evit si cand nu mananc dimineata. Ceea ce mi se pare mie ciudat e ca doctorita mi-a spus sa nu consum lactate deloc si atunci cand ma doare doar cu iaurt sau lapte trece... ciudat. Oricum eu sunt un exemplu de cum sa NU faci.  :rolleyes:

#23
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 eSkybax, on Feb 1 2008, 12:04, said:

Am patit si eu. Exact ca tine exact acelasi tratament. Regimul l-am tinut cam 2 sapt. si pastilele la fel. Si apoi gata a trecut si logic m-am lenevit si eu. Adica nu am mai mers la alte investigatii. De atunci au trecum cam 7 luni. Idee e ca acum ma simt bine. Nu ma doare stomacul decat atunci cand ma enervez si de aceea evit si cand nu mananc dimineata. Ceea ce mi se pare mie ciudat e ca doctorita mi-a spus sa nu consum lactate deloc si atunci cand ma doare doar cu iaurt sau lapte trece... ciudat. Oricum eu sunt un exemplu de cum sa NU faci.  :rolleyes:

Probabil una din cauze este hipersecretia de acid clorhidric. Si laptele alcalinizeaza. Vezi ca endoscopia este inclusa in pachetul asigurarilor de sanatate daca o faci intr-o policlinica/spital de stat. Se face si in regim ambulator si in spitalizare de zi. Va trebuie trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat/student/talon pensie dupa caz.

#24
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ultimele cercetari au aratat ca laptele nu prea e recomandat in ulcer. Citez din Harrison (cartea de capatai a medicinistilor): "Cu toate ca, traditional, laptele si smantana au fost prescrise pacientilor cu ulcer duodenal, nu exista dovezi ca acestea ajuta vindecarea ulcerului. Acestea stimuleaza intr-adevar secretia gastrica acida, contribuie la dezvoltarea sindromului lapte-alcaline si probabil accelereaza aterogeneza." Adica face bine pe moment, dar pot aparea complicatii. Sindromul lapte-alcaline se lasa cu hipercalcemie si insuficienta renala.

#25
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008

 midelic, on Jan 31 2008, 18:58, said:

Eu te sfatuiesc sa-ti faci o endoscopie.Este/Era(in jur de 30 RON).......si esti sigur de diagnostic.
ai idee unde se poate face endoscopie fara internare de o zi?inainte nu se facea internare dar am vazut ca acum o cer medicii..

#26
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
Salut,

Vreau sa va intreb si eu ceva , dragi forum-isti :)
Daca mananc de 2 ori pe zi sunt predispus la aparitia ulcerului ? Mai concret mananc putin pe la 8-9 apoi mai mananc un hamburgher pe la 11-12 inainte de scoala si apoi mai mananc seara la 8 ... este mare diferenta dintre mese ? sunt predispus la aparitia ulcerului ? :-?

#27
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
eu cred ca ulcerul nu alege astfel cam oricine este predispus din div motive sa faca ulcer(heliobacter,stres,unele grupe sanguine care au o predispoz spre ulcer etc)...bine acum nu trebuie sa ne alarmam aiurea!stie cineva unde se poate face O ENDOSCOPIE IN BUCURESTI FARA INTERNARE DE O ZI in spital?

#28
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
buna seara!presupun ca foarte multi dintre dv sunt medici sau viitori medici si as dori un sfat!de cca doi ani ma chinuie ulcerul duodenal pe care l-am descoperit abia toamna trecuta cand am avut urmatoarele simtome:durere in capul pieptului,balonari eructatii(masive),stare generala de rau,ameteala,slabiciune,aciditate,eructatii acide(le simteam pe gat)....am fost la medic,am facut un bariu si a descoperit ulcerul!din luna noiembrie fac tratament regulat in prima luna am luat omeran ,colospasmin,dicarbocalm si debridat apoi lunile febr,marie,aprilie nezium 2/zi,colospasmin 3/zi si sucralan 3/zi!problema este urmatoarea:am ramas cu balonarile si eructatiile desi la un nivel mai scazut ele persista si apar cu precadere in momentele de oboseala,agitatie,la anumite alimente(crenvusti,lapte,branza,vin,legume,la acidulat,salata si multe altele;stiu ca nu sunt permise dar va spun la ce se declanseaza...practic nu prea mai pot manca nimic...) se acumuleaza gaze care persista uneori si dupa urmatoarea masa practic ma umflu ca un balon si imi este rau!sincer ma asteptam la mai mult de la tratamentul asta pt ca sunt aprox 6 luni neaintrerupte de medicamente(din cate vedeti e doza destul de mare) si s-a obtinut numai o usoara ameliorare+dispartia aciditatii care imi venea din stomac pe gat!precizez ca am avut heliobacter pylori in primavara anului trecut dar l-am tratat dupa schema tipica de tratament la indicatia unui medic iar cel de-al doilea test a iesit negativ!astept opiniile si recomandarile dv in legatura cu cele prezentate pt ca efectiv nu mai stiu ce sa fac..multumesc pt rabdarea acordata!

#29
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@cristii79:

Eu nu prea inteleg pe ce s-a pus diagnosticul de colon iritabil... in afara de balonare, poate.
Astea sunt simptomele de colon iritabil:
- durere continua sau discomfort care cedeaza la defecatie si/sau asociata cu modificari in frecventa scaunului, consistenta scaunului
- si doua sau mai multe din urmatoarele pt. cel putin un sfert din ocazii sau zile: frecventa scaunului modificata, forma scaunului alterata, pierderi de mucus, balonari sau senzatie de distensie abdominala.

S-ar putea ca tratamentul pentru colon iritabil (Colospasmin) sa agraveze refluxul gastro-esofagian (eructatiile), pentru ca slabeste sfincterul dintre esofag si stomac, si atunci continutul gastric urca inapoi in esofag. Oricum, colonul iritabil se trateaza cel mai bine cu relaxare, dieta echilibrata (si cu fibre).

Pentru ulcer eu am invatat ca nu exista un regim anume, fiecare mananca doar ce ii face bine. Daca de la salata ti-e rau, nu mai manca salata, dar nu respinge nimic din start. Daca fumezi, nu mai fuma. Daca esti supraponderal, slabeste (nu cu un regim drastic).

Gastroscopie ti s-a facut? Nu am inteles cu H. Pylori... l-ai tratat in primavara trecuta, dar doar in toamna ai descoperit ulcerul duodenal? Atunci de ce ai cautat H. pylori?

#30
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 CardPlayer, on Dec 20 2007, 03:59, said:

Salut tuturor...e vorba de o situatie nasoala. Am o prietena despre care am aflat ca are un inceput de ulcer zice ea....nush cat de inceput e. Nu mananca mult, bea cola etc. are dureri groaznice si....nu si-a facut deloc analize, nu vrea sa isi faca nici o analiza sau tratament la medic.

Asadar intrebarea mea e....ce se intampla in cazul unui ulcer netratat deloc? Da in cancer, e fatal....si in cat timp? V-as ruga un raspuns cat mai rapid, multumesc anticipat!
O metoda extraordinar de eficienta, rapida e CARTOFUL CRUD.
E adevarat, ca sub el se afla: bananele, orezul fiert.
Si la fel de adevarat e ca astea toate reduc aciditatea gastrica [principala la ulcer].
O spun din proprie experienta. Am incercat ORICE [pastile-Nexium-recomandate de doctor, ceaiuri [astea sunt bune temporar, te linistesc], mancare "de post" [ceea ce si trebuie sa faci, fara o schimbare a felului mancarilor nu ai rezultate bune], sau un ou crud baut pe stomacul gol - am observat unele pete pe fata de la aceasta metoda, si uneori dureri de ficat la repetari excesive] insa cel mai bun e un cartof pe stomacul gol [curatat, spalat, trecut prin razatoare, robot de bucatarie [=>suc], sau mancat ca un mar [asta pentru cei mai experimentati]] sau inainte de mancare, iar intr-o mai buna ACTIUNE, amesteca-l cu morcovi ;)
Sănătate.

 novace, on Feb 14 2008, 11:12, said:

Salut,

Vreau sa va intreb si eu ceva , dragi forum-isti :)
Daca mananc de 2 ori pe zi sunt predispus la aparitia ulcerului ? Mai concret mananc putin pe la 8-9 apoi mai mananc un hamburgher pe la 11-12 inainte de scoala si apoi mai mananc seara la 8 ... este mare diferenta dintre mese ? sunt predispus la aparitia ulcerului ? :-?
hamburgher-ul ăla ar cam fi problema [omenirii, iar in SUA deja si la noi se observa rezultatele], asta nu inseamna ca faci ulcer.
Exista mai multi factori ce cauzeaza aceasta boala.
In general, eu caut sa mananc cat mai sanatos cu putinta [prajeli, ulei incins, E-uri, salamuri].

PS: culmea, ce-mi vad ochii, cei care stiu cel mai bine riscul [fumatului, mancarii proaste] sunt cei ce consuma cel mai mult [doctorii]  :cursing: Pai, eu merg la ei, imi dau un sfat, dar ei nu-l urmeaza ? Un fel de "fă ce spune popa".

Edited by ***MIHAI***, 08 April 2008 - 21:57.


#31
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

 antigen, on Apr 8 2008, 21:21, said:

@cristii79:

Eu nu prea inteleg pe ce s-a pus diagnosticul de colon iritabil... in afara de balonare, poate.
Astea sunt simptomele de colon iritabil:
- durere continua sau discomfort care cedeaza la defecatie si/sau asociata cu modificari in frecventa scaunului, consistenta scaunului
- si doua sau mai multe din urmatoarele pt. cel putin un sfert din ocazii sau zile: frecventa scaunului modificata, forma scaunului alterata, pierderi de mucus, balonari sau senzatie de distensie abdominala.

S-ar putea ca tratamentul pentru colon iritabil (Colospasmin) sa agraveze refluxul gastro-esofagian (eructatiile), pentru ca slabeste sfincterul dintre esofag si stomac, si atunci continutul gastric urca inapoi in esofag. Oricum, colonul iritabil se trateaza cel mai bine cu relaxare, dieta echilibrata (si cu fibre).

Pentru ulcer eu am invatat ca nu exista un regim anume, fiecare mananca doar ce ii face bine. Daca de la salata ti-e rau, nu mai manca salata, dar nu respinge nimic din start. Daca fumezi, nu mai fuma. Daca esti supraponderal, slabeste (nu cu un regim drastic).

Gastroscopie ti s-a facut? Nu am inteles cu H. Pylori... l-ai tratat in primavara trecuta, dar doar in toamna ai descoperit ulcerul duodenal? Atunci de ce ai cautat H. pylori?
totul a inceput in primavara lui 2007;heliobacterul a fost descoperit in urma unor balonari si dureri  care apareau in momentul in care saream peste masa de dimineata si m-a trimis medicul de familie la un control pt "linistea mea" mai mult...in fine mi-a prescris dupa tratamentul specific in continuare la vremea aia respectiv motilium si inca un medicament nu retin cu s.n.!ulterior in toamna  anului 2007 am facut bariul in urma manifestarilor care le-am semnalat in postul precedent pt ca m-am speriat efectiv de amploarea fenomenului(ercuctatii (si acide),balonari(efectiv ca o persoana cere bea 4-5 beri ma umflu),rau,stare de ameteala,epuizare etc)!pe de alta parte de fumat nu mai fumez nici alcool si nici cafea nu mai servesc;de ingrasat recunosc ca am mai pus cca 10 kg de cand au inceput problemele cu stomacul!gastroscopia este cumva endoscopie?nu am facut,dar am inteles ca necesita internare!chestia cu colonul iritabil e pusa de mine mai mult retoric intrucat din ce am citit pe net gasisem elemente comune,deci nu este diagnostic!diagnosticul meu dat de medic dupa efectuarea bariului este ulcer duodenal tip B!

#32
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 cristii79, on Apr 8 2008, 22:54, said:

inca un medicament nu retin cu s.n.
"cu s.n."? Nu stiu ce vrei sa spui.

Quote

de ingrasat recunosc ca am mai pus cca 10 kg de cand au inceput problemele cu stomacul
Incearca sa le dai jos - agraveaza eructatiile. Stiu ca e greu, pentru ca asa e durerea in ulcerul duodenal, se numeste "foame dureroasa", si de obicei pacientii cu ulcer duodenal se ingrasa (pe cand cei cu ulcer gastric slabesc).

Quote

gastroscopia este cumva endoscopie?nu am facut,dar am inteles ca necesita internare!
Da, este endoscopie. Se face internare de o zi (de dimineata pana seara).

Quote

chestia cu colonul iritabil e pusa de mine
Pai si atunci de unde si pana unde Colospasminul? Din proprie initiativa?

#33
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
antigen, colospasminul este un antispastic, ca efect secundar reduce foarte mult durerea. Din ce-am vazut eu, cam 30% dintre cei cu ulcere inghit si antispastice, la recomadarea medicului, desigur.

#34
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc pentru informatie! Stiam ca antispastice se dau in colon iritabil. In ulcer doar antisecretorii, protectoare ale mucoasei gastrice si antiacide (plus tratamentul pentru H. pylori).

Colospasminul poate favoriza RGE?

Edited by antigen, 08 April 2008 - 22:27.


#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
antispasticele reduc secretiile dependente de sistemul nervos, asa ca eu cred ca dimpotriva, inhiba RGE, si pentru sunt usor antisecretorii, si pentru ca scad motilitatea. Sigur nu stiu sa-ti spun, ma rezum la logica mea.

#36
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

 antigen, on Apr 8 2008, 22:16, said:

"cu s.n."? Nu stiu ce vrei sa spui.


Incearca sa le dai jos - agraveaza eructatiile. Stiu ca e greu, pentru ca asa e durerea in ulcerul duodenal, se numeste "foame dureroasa", si de obicei pacientii cu ulcer duodenal se ingrasa (pe cand cei cu ulcer gastric slabesc).


Da, este endoscopie. Se face internare de o zi (de dimineata pana seara).


Pai si atunci de unde si pana unde Colospasminul? Din proprie initiativa?
s.n(se numeste) era vorba de al doilea medicament prescris in primavara lui 2007si este vb de motilium daca nu ma insel.                               Colospasmin mi-a fost prescris de doctor ca  si celelalte doua nexium si sucralan,nu l-am luat din proprie initiativa mai ales ca este destul de scump.                                                                                                                                                      Am insa niste curiozitati si vreau sa stiu daca fenomenele descrise de mine sunt normale pt un ulcer duodenal pt ca sunt destul de multe,foarte rele si au reusit sa ma puna bine pe ganduri!ulcerul duodenal este vindecabil sau ma voi chinuii asa cu el?Heliobacterul ce face exact in stomac si cam in ce perioada??referitor la "fomea dureroasa" imi facusem un obicei prin toamna lui 2006 sa ma trezesc noaptea si sa atac frigiderul;recunosc mi-a luat ceva timp sa renunt la el iar acum nu mai mananc dupa orele 20 nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate