Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Ulcerul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
CardPlayer

CardPlayer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2007
Salut tuturor...e vorba de o situatie nasoala. Am o prietena despre care am aflat ca are un inceput de ulcer zice ea....nush cat de inceput e. Nu mananca mult, bea cola etc. are dureri groaznice si....nu si-a facut deloc analize, nu vrea sa isi faca nici o analiza sau tratament la medic.

Asadar intrebarea mea e....ce se intampla in cazul unui ulcer netratat deloc? Da in cancer, e fatal....si in cat timp? V-as ruga un raspuns cat mai rapid, multumesc anticipat!

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
http://www.farmaciat...no_ph.php?id=22

Probabil ca n-o doare destul de tare, daca nu vrea la doctor. Ar trebui sa mai astepte pana face o hemoragie...

#3
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Cum poti sa fii asa prapastios si sa continui sa faci pasi mari catre  prapastie. :lol:
Nu stiu cat e de urgent sa mearga la doctor, dar in mod cert  mai urgent decat asta este  sa inceteze aceasta tortura. Sa renunte la cola si la orice sucuri acidulate. Si sa manance regulat. Intre mese e bine sa bea multa apa. Fumat, cafea, alcool eliminate - duc la iritarea stomacului.
Organismul acesta e tanar si se poate reface daca ii dai o sansa.

Si, pentru ca pare masochista, propun sa o ajuti sa inlocuiasca durerile de stomac cu unele mai sanatoase, cum ar fi cateva palme cand da sa puna gura pe cola.

Edited by Franco222, 20 December 2007 - 12:20.


#4
CardPlayer

CardPlayer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2007
Pai da stiu ca trebuie sa mearga la doctor...dar pana sa mearga intrebarea mea e unde duce un ulcer total netratat si nebagat in seama....asta ma intereseaza daca stie cineva! merci

#5
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Sigur e ulcer? Ca si eu am primit un diagnostic "dupa ureche" si tratament cu omeprazol + antibiotic specific ptr. Helicobacter cand aveam doar bila iritata. Oricum la mine acum stiu ca e vorba doar de intestin iritabil, strict pe fond nervos  :huh:

#6
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

 CardPlayer, on Dec 20 2007, 12:24, said:

Pai da stiu ca trebuie sa mearga la doctor...dar pana sa mearga intrebarea mea e unde duce un ulcer total netratat si nebagat in seama....asta ma intereseaza daca stie cineva! merci

pai intr-un final se perforeaza stomacul si poate sa si moara.

am avut si eu ulcer, si pe langa medicatia de rigaore am baut vreo 2 luni , 2 litri de aloe vera. m-a ajutat. sa evite laptele, prajelile si carbogazoasele.

Edited by asifilip, 20 December 2007 - 12:40.


#7
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 CardPlayer, on Dec 20 2007, 12:24, said:

 intrebarea mea e unde duce un ulcer total netratat si nebagat in seama....asta ma intereseaza daca stie cineva! merci
Omul are dureri, si in loc sa caute disperat alinare, sta sa filozofeze despre "unde poate duce ulcerul"  :huh:
In loc sa identifice si sa arunce lucruruile care ii fac rau, prefera sa continue acest experiment masochist?
Poti sa mergi la doctor si sa primesti un diagnostic si un tratament. OK, si cauza cine o sa o elimine?

Edited by Franco222, 20 December 2007 - 12:58.


#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 DanCld, on Dec 20 2007, 12:36, said:

Sigur e ulcer? Ca si eu am primit un diagnostic "dupa ureche" si tratament cu omeprazol + antibiotic specific ptr. Helicobacter cand aveam doar bila iritata. Oricum la mine acum stiu ca e vorba doar de intestin iritabil, strict pe fond nervos  :huh:


Nu cred ca ti-a dat tratament cu omeprazol si antibiotic fara sa iti gaseasca in sange anticorpi anti-Helicobacter. Ulcerul cel mai frecvent e produs/intretinut de infectia cu Helicobacter (s-a luat premiul Nobel pentru descoperirea acestui microb) si in primul rand tratamentul se adreseaza acestei infectii. Nu se face in mod curent endoscopie sau cine stie ce manevra dureroasa sau neplacuta pentru diagnosticul unui ulcer. Se trateaza. daca in timp apar complicatii (anemie, stenoza, hemoragie digestiva) se cauta mai atent si alte boli ce pot mima un ulcer.

Acum se spune ca nu exista un regim standard pentru boala ulceroasa. Omul trebuie sa manance ce ii convine. Teoretic lactatele fiind alcaline ar trebui sa linisteasca durerea, dar sunt multi care nu tolereaza lactatele si un asemenea regim le agraveaza starea.

Pe vremuri se spunea ca ulcerul (cel putin ala duodenal) e o boala cu care pacientul trebuie sa se obisnuiasca pt ca nu se vindeca. Nu, ulcerul se trateaza si se vindeca. Ca majoritatea bolilor poate reaparea, la un interval mai mic sau mare de timp, dar asta nu inseamna ca primul tratament nu a avut efect.

#9
CardPlayer

CardPlayer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2007
Mersi de raspunsuri tuturor....deci se poate muri din ulcer netratat, banuiam asta dar nu eram sigur.

Franco : cred ca nu ai citit atent, nu e vorba despre mine in cazul asta. Eu vreau sa obtin informatii despre efectele bolii netratate ca sa o sperii si sa o fac sa se duca la medic pe fata care e bolnava. Cam care is etapele de la inceput de ulcer netratat mai incolo....aveti idee de simptome pe masura ce avanseaza boala? In afara de dureri de stomac

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 CardPlayer, on Dec 20 2007, 02:59, said:

Salut tuturor...e vorba de o situatie nasoala. Am o prietena despre care am aflat ca are un inceput de ulcer zice ea....nush cat de inceput e. Nu mananca mult, bea cola etc. are dureri groaznice si....nu si-a facut deloc analize, nu vrea sa isi faca nici o analiza sau tratament la medic.

Asadar intrebarea mea e....ce se intampla in cazul unui ulcer netratat deloc? Da in cancer, e fatal....si in cat timp? V-as ruga un raspuns cat mai rapid, multumesc anticipat!

Un ulcer netratat de loc este ca o rana pe stomac. In cel mai rau caz rana poate sa perforeze stomacul si sa ajunga in faza de ulcer perforat....este o urgenta medicala de cel mai inalt grad ...cum a avut si prietena mea. Avea dureri mari si abdomen tare (medici stiu ce este)...a fost operata in regim de urgenta, noaptea.

Pana sa ajunga la ulcer perforat, prietena ta ar trebui sa mearga la medic. Nu trebuie sa m-ai bea bauturi acidulate si sa tina un regim...Daca are dureri groaznice....presupun ca sta intr-o pozitie imposibila noaptea...mergi la doctor  cu ea CU DEA SILA. Nu neglija...
Mergi la medicul de familie si sa-i dea o trimitere la un medic de stomac (gastreontolog?).

Dupa operatie, prietena mea mai avea dureri de stomac....a luat niste pastile pentru helycobacter pylori...o bacterie care provoaca ulcer....
Acum este OK.

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
daca are doar gastrita sau aciditate gastrica recomand calmiplant, cand apare durerea. dar regimul alimentar si de viata rezolva problema.

#12
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

 maltese, on Dec 20 2007, 17:07, said:

Nu cred ca ti-a dat tratament cu omeprazol si antibiotic fara sa iti gaseasca in sange anticorpi anti-Helicobacter. Ulcerul cel mai frecvent e produs/intretinut de infectia cu Helicobacter (s-a luat premiul Nobel pentru descoperirea acestui microb) si in primul rand tratamentul se adreseaza acestei infectii.
Ba sa crezi. Exact asa mi-a facut dna doctorita, m-a palpat pe abdomen - aha, doare sub coasta, bun, tratam, ia reteta si cara-te de aici. Oricum am plimbat vreo 10 doctori de gura maica-mii si ulterior a consoartei si de 2 ori am fost trimis acasa cu prescriptie de omeprazol, de 3-4 ori am fost expediat pe post ca n-am nimic si de restul de cazuri mi s-a recomandat sa slabesc. Nu mi s-a recomandat nicio analiza de sange, niciun tranzit, nimic, iar ecografiile au revelat cel mult bila marita (in perioadele sa zicem "de criza") in rest nimic special. De-aia zic, am motivele mele sa ma indoiesc ca orice durere de burta = ulcer  <_<

Edited by DanCld, 28 December 2007 - 14:06.


#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Se poate muri de ulcer si durerea este cumplita (trage-ti un glont in stomac daca vrei sa vezi) si dureaza ceva pina mori. Trebuie cautata de medic(i).

#14
ICanFly

ICanFly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.12.2007
incearca cu suc de cartofi... am citit ca este foarte eficient
de asemeni cauta  ARGILA

Edited by adadoi, 28 December 2007 - 23:24.
data viitoare ai ban pentru reclama


#15
imirela

imirela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.11.2006

 CardPlayer, on Dec 20 2007, 02:59, said:

Salut tuturor...e vorba de o situatie nasoala. Am o prietena despre care am aflat ca are un inceput de ulcer zice ea....nush cat de inceput e. Nu mananca mult, bea cola etc. are dureri groaznice si....nu si-a facut deloc analize, nu vrea sa isi faca nici o analiza sau tratament la medic.

Asadar intrebarea mea e....ce se intampla in cazul unui ulcer netratat deloc? Da in cancer, e fatal....si in cat timp? V-as ruga un raspuns cat mai rapid, multumesc anticipat!
In primul rand se pune intrebarea daca e un ulcer gastric sau unul duodenal.In cazul ulcerului gastric se recomanda biopsierea pentru a exclude malignitatea.Complicatiile sunt hemoragia, perforatia, stenoza si numai in cazul ulcerului gastric malignizarea.
Daca persoana respectiva nu vrea sa mearga la medic poti sa ii recomanzi o proba terapeutica cu un inhibitor de pompa de protoni(omeprazol) timp de 7 zile.Durerea ar trebui sa se amelioreze.Oricum, ar fi utila o vizita la doctor.

#16
robdin2007

robdin2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.01.2008
De 2-3 saptamani am dureri suparatoare de stomac (in general incep in capul pieptului si se muta prin restul stomacului). Acum cateva zile am fost la medic si mi-a spus ca am inceput de ulcer (ecografia mi-a iesit perfect). Mi-a dat tratament cu omeprazol, no-spa si dicarbocalm si bineinteles mi-a spus sa tin regim. Problema e ca inca simt aceste dureri. Este normal? Stie cineva cam la cat timp de la inceputul tratamentului si al regimului ar trebui sa inceteze durerile, daca intr-adevar ceea ce am eu este un inceput de ulcer.

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
trecand peste notiunea de "inceput de ulcer", dureaza 2-4-6-8 saptamani. Te-as sfatui sa mai faci niste investigatii.

Edited by adadoi, 31 January 2008 - 18:15.


#18
robdin2007

robdin2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.01.2008

 adadoi, on Jan 31 2008, 18:14, said:

trecand peste notiunea de "inceput de ulcer", dureaza 2-4-6-8 saptamani. Te-as sfatui sa mai faci niste investigatii.


Diagnosticul exact ete dispepsie tip ulceros. Mi-a spus insa ca este doar un inceput avand in vedere ca pana acun n-am mai avut nici o criza

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate