Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Teszari pune gaj 80% din RCS&RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postkid0ro, on 18th June 2009, 12:07, said:

Legat de acest topic, eu am auzit un zvon(zvonurile au un sambure de adevar) ca probleme financiare exista la RDS de la sfarsitul anului trect, ca nu au posibilitatea de a rambursa creditul contractat si ca din acest motiv in cundicerea companiei, bancile deja si-au implicat oamenii proprii.Motivul cresterii abonamentelor de anul acesta si anul trecut, nefiind in realitate doar cursul leu-euro ci a fost si o conditie impusa de banci prin oamenii din management.
KID cine si-a batut joc de tine (probabil te-a vazut copil si a zis ca inghiti orice gulguta) . Nu stiu unde ai auzit zvonurile astea, probabil la coada la oua.
Am mai zis ca nu sunt probleme cu rambursarea a 500 de milioane in n ani, la incasari de 700 milioane pe an. Cheltuielile anuale nu sunt mai mari de 200 mil daca nu se fac investitii majore.

Edited by onlyone, 18 June 2009 - 11:16.


#74
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Chestiile astea sunt un bulshit total si nu iti trebuie mari cunostinte economice ca sa iti dai seama ca o companie care are presupuse "probleme financiare" nu investe masiv intr-o gramada de domenii conexe: post sportiv propriu, pentru care au cumparat o gramada de drepturi de televizare pentru diferite evenimente, parteneriatul cu intact, zvonurile care dau ca sigura intentia de preluare a clubului de fotbal U Cluj de catre omul din spatele RCS, investitia in GPON, planurile cu IPTV si internet mobil pana la sfarsitul anului, etc. Astea ti se par tie semne de "probleme financiare"? sau de chestii pe care sa le faci cand ai astfel de probleme!?  :rolleyes: . Interesant ca nu auzim de eficientizarea costurilor, de reduceri de personal, etc ce doar de planuri de viitor si investitii, de unde si pe ce va bazati cu afirmatiile respective nu inteleg  :huh:


Quote

zvonurile au un sambure de adevar
E puerila aceasta afirmatie in tara in care si stirile si articolele de ziar care nu sunt cotate ca zvonuri au doar 60-70% adevar, ce sa mai vorbim atunci de zvonurile in sine ;)

#75
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postkid0ro, on 18th June 2009, 12:07, said:

Legat de acest topic, eu am auzit un zvon(zvonurile au un sambure de adevar) ca probleme financiare exista la RDS de la sfarsitul anului trect, ca nu au posibilitatea de a rambursa creditul contractat si ca din acest motiv in cundicerea companiei, bancile deja si-au implicat oamenii proprii.Motivul cresterii abonamentelor de anul acesta si anul trecut, nefiind in realitate doar cursul leu-euro ci a fost si o conditie impusa de banci prin oamenii din management.Sa nu intelegeti gresit, ca RDS a fost preluata de banci, nici pe departe, doar ca banca fiind pusa in situatia dificila de a nu-si mai recupera datoria are de ales, cere falimentul firmei (situatie in care compania nu are active care sa acopere datoriile firmei) sau sa isi puna oamenii lor in consiliu de administratie care sa ia deciziile astfel incat banii sa fie recuperati cat mai repede.

DACA este adevarat cred ca in viitorul apropiat vom vedea cresteri de preturi la RDS, externalizari si reduceri de personal, deoarece bancilor nu le place sa lucreze pe rate de profitabilitate mici, ca si cea a RDS-ului din prezent.Media pe industrie este undeva la 40% EBITA, pe cand RDS din ultimele date pe care le am este undeva pe la jumtatea  mediei, cam 20% EBITA.

Acuma vor fi unii care vor zice ca sunt aberatii, nu le pot sustine cu probe, deoarece sunt doar zvonuri.Totusi nu mi se pare absurda o astfel de varianta, iar dupa cum ziceam la inceput, zvonurile de regula se confirma mai devreme sau mai tarziu.

Nu compara RDS cu firmele multinationale care sunt cotati la bursa cu actiuni reale si au o gramada de investitori care vor sa scoate profit cit mai mare dupa bani investiti fara sa stie ce si cum se intimpla in domeniul telecom. Rds e in proprietate privata majoritar (dupa cum stiu) asa ca profitul si deciziile depind de un singur conducator. Monstri sunt condusi de niste manageri care la candidarea pe postul de conducator da in scris cit profit aduce pe anul contractual pentru a se poate calcula dividentul pe unitate de actiune. Daca nu reusette acest profit se arde, nu o sa fie cotat ca manager bun nu mai primste loc de munca... In RDS Tesari daca nu iese profit de 40-80% pe an traieste din cele 2-3% ;) (si cred ca traieste bine).

Deci nu prea cred ca se poate compara multinationalele cu RDS ;)

#76
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Daca e sa o luam ad literam si RDS e tot o multinationala din moment ce opereaza in 6 tari: Ungaria, Slovacia, Serbia, Cehia, Croația, Moldova, doar ca e o multinationala romaneasca :P . Dar concluziile tale sunt corecte si foarte pertinente.

#77
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 19.09.2008

Quote

DACA este adevarat cred ca in viitorul apropiat vom vedea cresteri de preturi la RDS, externalizari si reduceri de personal

Este o tampenie sa cresti preturile pe timp de criza economica mai ales intr-o piata telcom dinamica cum este in Romania insa cu siguranta RCS/RDS ca sa reduca costurile de operare va fi nevoita sa recurga la reduceri de personal (exista unele filiale care au si primit deja listele cu disponibilizarile incepand din 01/07/2009) si probabil ca unele servicii for fi externalizate (instalariile si decuplarile pt. analogic) asa cum a facut si UPC incepand din 2007. De dat faliment nu va da deoarece Z.T. este unul din oamenii de "curte" ai PD-ului si cat raman astia la guvernare ANAF nu se va atinge de ei.

#78
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Zvon - RDS are probleme financiare
Zvon - Bancile creditoare si-au numit om/oameni in managementul RDS
Zvon - RDS se pregateste de concedieri
Zvon - RDS investeste in tehnologii (IPTV, GPON, date mobile etc.)
Zvon - RDS isi face canal TV
Si alte zvonuri.
Cei ANTI-RDS le sustin si le cred pe cele "de rau" iar cei PRO-RDS pe cele "de bine". Mai mult, se gasesc chiar argumente de sustinere a zvonurilor.
Ce este in interiorul firmei doar o mana de oameni stie. Numirea in management a unor oameni din partea bancilor creditoare nu trebuie sa insemne neaparat ceva rau. Poate sa fie doar un semn ca bancile se ingrijesc de banii lor. Concedierile, la fel, pot sa insemne o insanatosire a firmei (au mai facut-o si altii, chiar batranul Romtelecom). Pe de alta parte zvonurile ca se se vor face investitii pot sa fie praf in ochi pentru abaterea atentiei de la alte probleme. In plus poate sa dea bine la imagine.
Asta e mica noastra Romanie, o lume avida de stiri si scenarii, cu oameni care uita uneori de probleme lor, fiind preocupati de vietile altora.

#79
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postmacette, on 18th June 2009, 14:06, said:

...cat raman astia la guvernare ANAF nu se va atinge de ei.
unii dintre voi sunteti chiar... "copaci"
ce treaba are anaf? are rds datorii la bugetul de stat? tva neachitat? de ce s-ar atinge anaf de unul dintre marii contribuabili la bugetul de stat care are platile la zi?
unii vorbiti ca sa nu adomiti. parerea mea: mai bine totusi sa adormiti.

#80
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 19.09.2008

Quote

ce treaba are anaf? are rds datorii la bugetul de stat? tva neachitat? de ce s-ar atinge anaf de unul dintre marii contribuabili la bugetul de stat care are platile la zi?

Nu are rost sa te contrazicem pe tine ca doar le sti pe toate legate de RDS/RCS. Daca spui tu ca nu are te credem pe cuvant.

Edited by macette, 18 June 2009 - 16:44.


#81
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmacette, on 18th June 2009, 17:43, said:

Nu are rost sa te contrazicem pe tine ca doar le sti pe toate legate de RDS/RCS. Daca spui tu ca nu are te credem pe cuvant.
Pai daca omu' are dreptate ce facem? Ne contrazicem de dragu' de a ne contrazice? Anaf n-are treaba. Rds e datoare la banci si atat. Cum spuneam, nici o banca nu doreste executarea silita pentru ca ar atrage atentia asupra faptului ca nu are lichiditati si s-ar pune intr-o situatie dificila, mai ales cand este vorba de un lucru despre care stie toata lumea.

Edited by kineceler, 18 June 2009 - 16:49.


#82
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 21.11.2008
Din Interior.., stiu ca s-a pus foarte serios problema Eficientizarii Costurilor, de asta au incercat o reformare a Serviciului Clienti, insa din Toamna pana in Primavara le-a iesit mai prost... Doar acuma, din Vara, au laudat unii mai mult -cum ca s-ar fi schimbat ceva, cu adevarat in bine.

Pe mine, in Iarna - Primavara, daca am vorbit la Relatii Clienti, ..in 90 % din cazuri ma 'apuca durerea de cap', dupa, --fatza de vreo 50 % din cazuri -pana prin Toamna trecuta.

Si asta o spune un "Pro R.D.S.-ist" 'satul' de niste decizii cu finalitate gresita ale R.D.S.&R.C.S.-ului.. DAR in operarea 'de zi cu zi' a unor Servicii...

De asemenea, tot din Interior stiu ca angajatii care au treaba cu.. Contractele -primesc si 70 de Mail-uri pe zi, cu problemele aparute mai ales cu functionarea DIGI.MOBIL, ..asta si fiindca sunt destui la Tehnic, care nu au programat bine prin soft, ..si destui Abonati se trezesc cu tarifari gresite...


Si ca sa va fie mai clar, ..si de la oameni care lucreaza, de exemplu, la ORANGE, ..am auzit de numeroase probleme, fie la Tarifari, fie cu Platformele de Date Mobile, ..in Iarna - Primavara asta, --..basca ca au Marit Inapoi preturile, daca stati sa le calculati cum trebuie.. Abonamentele, Tarifele, ori Optiunile de la PrePay.

Asa ca ia nu mai comentati atata cu Marirea preturilor la R.D.S.&R.C.S., ..deoarece cel putin ORANGE, daca nu si VODAFONE, ..per Total, repet, le-au Marit INAPOI fatza de Ofertele din Toamna - Iarna... Iar la ROMTELECOM nu poti scapa de Telefonia lor Fixa, tot scumpa, si plina de Oferte tot Smechere, ..daca vrei sa iei doar DOLCE T.V. SATELIT.., --pe cand la U.P.C. te ia naiba cu limitarile lor de la Internet (valabil si la U.P.C.-ul din Ungaria!..).  :P


Si sper ca nu ma bagati nici in categoria 'pupincurist', dar nici in cea de 'dusman' al acestei firme, a Ungurului TESZARI...

Si, oricum, atatea 'scapari' in argumentatiile de pe SoftPedia, ..'de te ia durerea de cap' mai rau decat cu aceia de la Relatiile Clienti. Astept sa fiu 'acuzat' cum ca ma cred prea 'destept'...   :lol:

#83
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru raspunsurile de mai sus, citit ce am scris mai intai nu numai nick-ul.

In al doilea rand am zis din start ca sunt zvonuri si ca nu pot sa probez in vre-un fel, dar sursa pana acuma nu a dat gres, totusi luati-o ca si zvon nu ca si fapt.

In al treilea rand, e zvon dar probleme financiare au si asta nu e zvon.Au recunoscut anul trecut in noiembrie-decembrie , ca avand in vedere situatia economica actuala, daca nu se se schimba nimic in bine, au fonduri sa se sustina pana in toamna, si asta a fost declaratie oficiala.Au revenit ei recent sa mai dreaga busuiocul ca sunt bine financiar si ca nu sunt probleme. Cel mai probabil au revenit deoarece au luat un nu credit care sa le mai da o gura de aer.

Legat de serviciile anuntate...ramane de vazut.Am mari dubi ca vor reusi sa le lanseze, totusi nu vreau sa ma pronunt dar RDS este o firma neserioasa din punct de vedere a respectarii termenelor si a declaratiilor in ceea ce priveste serviciile lor.

Acuma tot ca si un raspuns la ceea ce mi-ati raspun voi la ZVONUL meu, nu ati venit cu date concrete care sa demonsteze ca nu sunt probleme la RDS. Eu va voi insira o lista care atesta ca sunt probleme:
1. Nu au mai crescut aria de acoperire in acelasi ritm ca si in trecut pentru Fiberlink(ce au mai instalat probabil sunt proiecte ramase restante de anii trecuti)
2. Nu au largit aria de acoperire 3G decat foarte putin
4. Nu ofera servici de data mobile, desi au licenta de 2 ani de zile.
5. Echipamentele Digi (DTH) nu mai sunt promo ci se platesc integral.
6. Anuntul de la sfarsitul anului trecut ca nu au fonduri propri sa se sustina decat pana in toamna 2009
7. Cu greu au platit transa catre liga 1.

Daca va uitati in lista nu am inclus si cresterea de abonamente, deoarece acolo e discutabil motivul si tind sa cred ca au fost afectati de cursul de schimb.

Faptul ca au cumparat drepturile de televizare pentru Liga 1 au fost cumparate ca o afacere dar din care a iesit in pierdere. Decizia ulterioara eu zic ca a fost cea mai inteligenta din ultimul timp, si anume sa se separe de trustul Intact.

PS: U Cluj nu trebuia niciodata sa fie cumparat de RDS, era in discutii cu unul din actualii actionari de la club dar a cazut totul din lipsa de perspective a clubului

#84
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Sursa din interior: RDS a oprit toate programele de investitii in retelistica, cel putin in SM. Lipsa banilor face ca GPON sa ramana in faza de proiect. Ceva adevar, ca nu prea au bani, este.

#85
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postonlyone, on 18th June 2009, 17:05, said:

unii dintre voi sunteti chiar... "copaci"
ce treaba are anaf? are rds datorii la bugetul de stat? tva neachitat? de ce s-ar atinge anaf de unul dintre marii contribuabili la bugetul de stat care are platile la zi?
unii vorbiti ca sa nu adomiti. parerea mea: mai bine totusi sa adormiti.

mai usor.


stim cum a castigat licenta 3g de la ministrul anchetat penal...

daca o castiga cosmote aveam acum si date mobile ieftine.. asa avem nelimitat in terea si 25 la suta acoperire...

cat despre seriozitatea unui business: daca avea nevoie de lichiditati si ii trebuiau 14 mil, daca totul e asa roz asa cum spui, trebuia sa ii primeasca fara sa puna gaj cladiri...

si ca sa nu crezi ca sunt anti rds, azi mi-am facut un fiberlink la ei...

#86
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostAcidMan, on 19th June 2009, 19:50, said:

stim cum a castigat licenta 3g de la ministrul anchetat penal...
au castigat cu caietul de sarcini
caietele de sarcini ale zapp si rds au fost mai bune decat cel al cosmote
punctajul a fost facut public, fiecare companie si-a asumat niste obligatii, obligatii pe care pana acum rds le-a respectat.
trebuia ca rds sa faca un caiet de sarcini mai prost numai ca sa reuseasca prostul clasei sa ia nota de trecere mai mare ca ei?
sau nu inteleg care e problema ?

asta e ca la scoala cand prostii clasei ne ziceau noua, astora care invatam bine, sa nu scriem tot la teza ca nu le da lor nota de trecere profesorul cand vede ce au scris.

#87
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
dar cum se explica ca o firma de talia RDS ajunge sa se imprumute 14 mil $ si sa-si puna gaj sediul?

#88
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postvrabiedd, on 19th June 2009, 21:21, said:

dar cum se explica ca o firma de talia RDS ajunge sa se imprumute 14 mil $ si sa-si puna gaj sediul?
Pai cum de ce? Ca sa mai implementeze putin din'ala de care au promis "altii" care nu s-au tinut de cuvant. Mai tii minte... Gpon...? Dar n-aveti voi treaba cu asta. La voi inca se ia lumea cu mainile de cap ca nu va depaseasi vdsl-ul 1 km...

Edited by kineceler, 19 June 2009 - 20:34.


#89
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Asteptam ca stirea asta sa fie un nou subiect. Aloo clonele nu sunteti pe faza?

#90
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Imi place cum e scris articolul respectiv "X cere falimentul Y" ce detalii, ce alte chestii, sa umplem pagina, de unde datoria? in ce conditii? un punct de vedere al ambelor parti, ceva? ... nimic?!  :huh: , un titlu si prezentarea firmelor implicate si gata.  Halal presa,  jurnalisti lu` peste

Edited by Bobby_ro, 24 June 2009 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate