Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

RTC coboara spre pragul psihologic de 3 mil. clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
Nixus

Nixus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.11.2005

View Postgeorge8261, on Dec 14 2007, 13:43, said:

Alaltaieri am reziliat cu RDS. Pe bune!

Serviciile proaste si batjocura fata de client nu merita nici 2 lei... daramite 25 de lei pe luna.

Si cat timp ai fost clientul lor? Doua saptamani ca vad ca esti destul de nou pe aici. :P

#38
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007
nu mi se pare ok sa li se repete celor de la RTC continuu greselile. Eu vad ca au invatat din ele. Din cate am citit pe forum lumea e multumita de serviciul lor cu clientii momentan. Plus ca in trecut  cred ca mult dintre userii de aici nici nu plateau facturile pentru ca locuiau cu parintii si ei trebuiau sa le plateasca. Asa ca mi se pare mai ok sa vb pe ceva concret, pe prezent. La dolce lumea e multumita ca vin instalatorii mai repede ca in alte parti, iar la 930 doar greu de cap sa fii ca sa nu te lamureasca femeile alea. Nu cred ca isi mai permite cineva sa trateze in scarba clientii pt ca exista sanctiuni. Sunt sigur ca la fel ca si in alte companii sunt inegistrate convorbirile cu clientii pentru a se vedea atitudinea angajatilor. Romtelecom recupereaza si asta se vede. Vor exista mereu oameni nemultumiti dar asta e peste tot.

#39
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
pe undeva ai dreptate, dar greselile sunt ale ote-romtelecom si raman ale lor. nu vorbesc de posta-romana de pe vremuri ci de comportamentul de acum 2-3 ani.
in ceea ce priveste dolce, jos palaria, mie mi se pare cea mai buna oferta. aici nu cred ca poate zice nimeni nimic. problema lor este ca s-au purtat sub orice critica cu clientii atunci cand aveau puterea (monopolul). in severin - si cred ca in mai multe orase - oamenii au trecut in bloc la rds, ca lemingii (la mine in bloc au ramas doar doua familii pe rtc). nu din cauza serviciilor superioare ale rds ci din cauza ca voiau sa scape de rtc. aici romtelecomul si-a facut-o cu mana lui. cei care au ramas, probabil ca au simtit imbunatatirile pe care le aduce o concurenta reala, dar, asa cum am spus mai sus, clientul pierdut se recastiga foarte greu.

#40
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Clientii se castiga la internet, Dolce(50% vin de la Digi). Sa nu uitam de Cosmote...tot OTE si ei.

#41
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sincer eu unul as plati mai mult numai ca sa am suport in caz ca apar probleme si nu neaparat Romtelecomului ci oricarei firme care vinde un serviciu dar asigura un suport de calitate. Romtelecomul a fost una din firmele cele mai hulite de mine din cauza tarifelor nesimtite pe care le practicau pe vremea monopolului, insa acum cand lucrurile s-au mai schimbat n-as dori nimanui sa ajunga la incompetenta suportului tehnic oferit de UPC si RDS. De exemplu parte a servicilor de relatii cu clientii de la UPC au fost externalizate la Easycall, adica un call center care face suport pe n produse, deci in care oamenii angajati nici nu stiu ce e ala modem dar apoi sa te mai ajute pe tine. Nu e vina lor, caci sunt tot felul de studenti fara pregatire care pur si simplu s-au nimerit sa fie repartizati la UPC, puteau la fel de bine sa raspunda la telefon pentu Orange sau Vodafone, dar ma intreb cand nu va merge netul n-ati prefera pe cineva care stie ce e ala router si modem? La Rtlc in nici un caz nu o sa gasesti asemenea grad de incompetenta la serviciile de suport, si cel putin pentru mine asta conteaza mai mult decat 5E care ii economisesc daca ma bag la RDS sau UPC.

Edited by filipxxx, 16 December 2007 - 12:08.


#42
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru unii conteaza si 0.1 euro, traim intr-o tara saraca. Asta nu inseamna ca Romtelecom trebuie injurati daca vand calitate.

#43
george8261

george8261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2007

View Postfilipxxx, on Dec 16 2007, 12:07, said:

insa acum cand lucrurile s-au mai schimbat n-as dori nimanui sa ajunga la incompetenta suportului tehnic oferit de UPC si RDS.
Asta zic si eu. Nu ma incalzeste cu nimic ca internetul de la RDS e ieftin... in perioadele (lungi) in care nu functioneaza.

#44
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postalexandranyd, on Dec 16 2007, 12:11, said:

Asta nu inseamna ca Romtelecom trebuie injurati daca vand calitate.
:lol:  Recunosc ca nici eu nu m-as fi gadit la o asemenea formulare.

#45
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
degeaba vand ei calitate sau supercalitate daca suportul tehnic este slab. pentru unii mai mult conteaza suportul tehnic decat costul abonamentelor la TV, net etc....

#46
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
bun, vad ca alexandranyd e oricum de partea romtelecom. foarte bine, fiecare cu alegerile lui... eu nu-i suport si am explicat mai sus de ce. daca intradevar ti s-au parut foarte bune serviciile rtc, bravo, ramai la ei, n-are rost sa pleci (cum fac eu cu orange, indiferent de injuraturile pe care si le ia). daca ai alte avantaje... (de dragul forumului softpedia, sa credem inca in neutralitate si respectarea regulamentului).
am cerut si niste argumente solide care sa ma faca sa schimb providerul de net (repet, internet, nu telefonie fixa, pentru mine e ceva secundar). n-au venit, ba chiar s-a lasat si cu... semijigniri, ca sa spun asa (posturile au fost sterse - mai bine poate).
sa lasam situatia asa cum e...

hai sa recunostem toti ceva: romtelecom n-ar avea serviciile astea daca n-ar fi rds/rcs si upc. si nici astia din urma n-ar avea tarifele actuale si nici agresivitatea asta in extindere. concurenta scade preturile si creste calitatea serviciilor. de care nu beneficiaza doar saracii  ;) (alexandranyd, stii despre ce vorbesc).

Edited by bodi, 18 December 2007 - 13:18.


#47
trubadurul

trubadurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.08.2007

View Postbodi, on Dec 18 2007, 13:12, said:

hai sa recunostem toti ceva: romtelecom n-ar avea serviciile astea daca n-ar fi rds/rcs si upc. si nici astia din urma n-ar avea tarifele actuale si nici agresivitatea asta in extindere. concurenta scade preturile si creste calitatea serviciilor. de care nu beneficiaza doar saracii  ;) (alexandranyd, stii despre ce vorbesc).

bai, da, competitia e sufletul pietei… daca nu te adaptezi pici, insa adaptarea nu e meritul competitiei, ci chiar al Romtelecomului. Mie unul mi se pare uluitoare transformarea prin care a trecut RTC-ul. Sigur, mai au multe de schimbat, dar sunt pe drumul cel bun.

#48
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
sunt disperati dupa clienti noi la linia telefonica si ADSL

#49
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
La Romtelecom serviciul CallerID e tot pe bani? Ca imediat suntem in 2008.

#50
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Eu il am activ si parca platesc 1 euro pentru el. Mare lucru....

#51
taucety

taucety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.12.2006

View Postgeorge8261, on Dec 14 2007, 11:55, said:

CEO Romtelecom: Am inversat trendul de scadere pe telefonia fixa

Romtelecom, una dintre cele mai mari companii de pe piata locala, a inregistrat pentru prima oara in ultimii trei ani o crestere neta a numarului de clienti pe telefonia fixa, operatorul urmand sa incheie anul cu peste trei milioane de clienti, in timp ce planurile realizate la inceputul anului prevedeau o scadere a bazei de clienti sub 2,7 milioane de utilizatori.


"Rezultatele pentru acest an sunt peste asteptari fata de tintele stabilite initial. Am pastrat baza de clienti pe telefonia fixa la peste trei milioane, in timp ce tinta initiala bugetata era mult mai jos. Proiectia din business plan era ca vom ajunge la mai putin de 2,7 milioane de clienti", a declarat pentru ZF Yorgos Ioannidis, CEO Romtelecom.

Ultima crestere a Romtelecom pe telefonia fixa a fost inregistrata in decembrie 2004, iar de atunci compania a pierdut trimestru dupa trimestru utilizatori pe principalul sau segment de business, in total peste 1,3 milioane in ultimii trei ani. Dupa una dintre cele mai severe scaderi ale numarului de clienti, peste 230.000 in decembrie 2006, grupul elen OTE, actionarul majoritar al Romtelecom si Cosmote, l-a numit in functia de CEO al Romtelecom pe Ioannidis, schimbandu-l pe americanul James Hubley inainte de expirarea contractului.

In conditiile in care 2007 a fost anul celei mai dure competitii de pe telefonia fixa, cu scaderi in valuri ale tarifelor de lista, Ioannidis a fost nevoit sa inlocuiasca aproape complet si top managementul companiei. Imediat dupa numirea lui Ioannidis in functie, cinci oameni cheie din conducerea operatorului au demisionat.

Romtelecom a redus puternic scaderea numarului de clienti dupa ce a lansat la finele lunii mai campanii agresive de promovare, care au inclus si reduceri de 50% ale tarifelor. "Aproape am triplat numarul de clienti care se aboneaza la telefonia fixa Romtelecom. Daca in februarie numarul clientilor noi era de aproximativ 11.000 pe luna, acum cifra a urcat la aproape 30.000", a spus Ioannidis.

http://www.zf.ro/art...fonia_fixa.html
Vrajeala platita de greci lor le-a crescut veniturile prin restructurari de personal: din 2001(mai putin) si pana in 2005(inca mai dau) au dat afara ogramada de salariati, spre fericirea celor de la upc si rcs-rds care au luat la salarii mici profesionisti formati de altii. Rusine!!!

#52
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Daca s-a trecut la telefonia digitala nu era normal? spune tu de cati angajati avea nevoie o centrala analogica....

#53
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postvodafone_ro, on Dec 22 2007, 01:01, said:

sunt disperati dupa clienti noi la linia telefonica si ADSL
probabil ca au o gandire absolut SANATOASA si capitalista ! nu inteleg unde e problema !!!!

#54
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postblackcat, on Dec 22 2007, 12:54, said:

La Romtelecom serviciul CallerID e tot pe bani? Ca imediat suntem in 2008.
spre informarea unora : serviciul clip-a se taxeaza sau nu atat in UE cat si in SUA  acest lucru ramanand la latitudinea furnizorului de voce respectiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate