Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

RTC coboara spre pragul psihologic de 3 mil. clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Prin acest thread nu intentionez sa starnesc patimi asa cum s-a intamplat in cel cu reclama click net. Articolul de mai jos reprezinta o realitate de piata.
Conform raportului RTC citat de cotidianul online WALL STREET, in primele 9 luni ale anului 2007:

Profitul net al Romtelecom a scazut dramatic la noua luni, in timp ce veniturile operationale au coborat cu 2,4%, principalele explicatii fiind reducerea tarifelor si concurenta operatorilor alternativi de telefonie fixa. Competitia acerba a facut ca numarul de linii fixe al Romtelecom sa scada cu 16,9%.

Veniturile operatorului Romtelecom au scazut cu 2,4% in primele noua luni ale anului, pana la 649 milioane euro, in timp ce profitul net a scazut cu 53,1%, pana la 19,5 milioane euro, conform raportului financiar remis de grupul OTE.

Romtelecom a inregistrat in primele noua luni un profit net de 19,5 milioane euro, in scadere cu 53,1% fata de valoarea inregistrata in perioada similara a anului trecut, 41,6 milioane euro.

Raportul mai noteaza ca numarul de linii fixe al Romtelecom a scazut cu 16,9%, de la 3,63 milioane la 30 septembrie 2006, la 3,02 milioane un an mai tarziu, datorita cresterii penetrarii telefoniei mobile si concurentei operatorilor alternativi de telefonie fixa.

La finalul lui septembrie, compania avea 242.000 de clienti pentru serviciile internet ADSL, cu 189.000 mai multi decat cu un an inainte.

Portofoliul de servicii de Internet de banda larga inregistreaza, de asemenea, o mare crestere, cu rate de peste 170% in trimestrul trei 2007 fata de aceeasi perioada a anului 2006.

Aceasta tendinta este in concordanta cu obiectivul companiei de a mari cota de piata pe alte segmente de comunicatii decat cel al telefoniei fixe. Pentru Internetul de banda larga bazat pe ADSL se observa ca Romtelecom a inceput anul 2007 cu aproximativ 100 000 clienti, ajungand acum la peste 300 000 clienti.

“Este o multiplicare de trei ori a numarului de clienti in mai putin de un an, demonstrand ca in acest moment serviciile Romtelecom sunt preferate de noii utilizatori romani de broadband, dar si ca Romtelecom inregistreaza cea mai mare rata de crestere pe piata locala de Internet de banda larga”, a declarat Yorgos Ioannidis (foto), director general Romtelecom.

Serviciul de televiziune digitala Dolce, lansat in noiembrie anul trecut, a ajuns la 291.000 de clienti, la sfarsitul lui septembrie, dupa ce a castigat 59.000 de noi clienti in trimestrul al treilea, conform raportului OTE.

Romtelecom avea la finele lui septembrie 12.304 angajati, in scadere cu 2,9% fata de cei peste 12.600 de la 30 septembrie 2006.

Romtelecom este cel mai mare operator local de telefonie fixa, iar grupul OTE detine 54,01% din actiunile companiei, in timp ce statul roman controleaza restul.

#2
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Nimic mai distractiv! Dupa ce si-au batut joc de clienti atata amar de vreme, nu pot decat sa le urez faliment usor  :clapping:

#3
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Ceea ce se intampla cu RTC este foarte normal si firesc. A scazut tarifele si normal sa scada si profitul. Din cate am citit are si ceva pierderi. Ce se intampla acum cu RTC favorizeaza mult si concurenta in domeniu. RTC este furnizorul preferat de internet pentru zonele in care nu exista inca concurenta, in care RTC este singurul furnizor de astfel de servicici.
Yorgos Ioannidis are niste ideii, zic eu bune, dar depinde de sustinerea pe care o va mai avea dupa prezentarea oficiala (la OTE) a raportului RTC pe 2007. Au investit mult in retea si mai au foarte mult de investit. E important si cum va merge netul la RTC odata cu cresterea numarului de utilizatori. L-am vazut pe Ioannidis declarand ca pentru a conecta un  sat la net, echipamentele si manopera costa RTC-ul ~80.000 euro. Si sigur ca nu le convine sa faca intr-un asemenea sat 3-5 abonamente de 1Mbps.
Per asamblu este OK, Yorgos Ioannidis a venit cu misiunea (mandat pe 2 ani) de a stopa, cel putin, rezilierile de contracte, dar RO este o tara in care banul conteaza si fiecare om se uita la pret, mai ales cand are de unde alege.
Apropierea RTC de realitate trezeste concurenta in domeniul telecomunicatilor.

Edited by Farrell, 01 December 2007 - 19:06.


#4
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Profitul scade pt ca au crescut investitiile. La fel si la Cosmote, au crescut pierderile de n ori (ca oricum profit nu avea Cosmoromul) pt ca s-au facut investitii.

Faptul ca stiri din astea apar in reviste cu tiraj de 3000 bucati nu e motiv de panica.

Banii investiti in Clicknet si Dolce se vor vedea la anul.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sincer eu prefer Clicknet-ul intr-o zona in care am ce alege dar m-am saturat de retele de cartier unde cade netu cand tie lumea mai draga si toti oamenii destepti vor alege ceva stabil. Nu vreau sa fac reclama dar asta e situatia vreti net stabil Clicknet e singura solutie cel putin la mine in zona, in RDS nu am incredere ca practic tot o retea este doar ca nationala.

#6
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

 diZy, on Dec 1 2007, 19:35, said:

in RDS nu am incredere ca practic tot o retea este doar ca nationala.

Cum altcumva ai putea distribui internetul la cateva sute de mii de abonati daca nu prin retea? Ce te face sa crezi ca la rtc nu esti intr-o retea?

#7
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Daca RDS-ul nu venea cu ofertele astea, acum RTC nu avea convorbiri gratis in retea. Asta-i doar un exemplu. Reciproca este la fel de valabila.
Acum cererea si oferta (concurenta) fixeaza preturile. Mai au de suferit clientii din zonele "virgine", inca dar probabil va rezolva acesta problema cel mai rapid operatorii de telefonie mobila.

#8
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 Farrell, on Dec 1 2007, 22:16, said:

Acum cererea si oferta (concurenta) fixeaza preturile. Mai au de suferit clientii din zonele "virgine", inca dar probabil va rezolva acesta problema cel mai rapid operatorii de telefonie mobila.

Bine ar fi. Problema la ofertele de "telefonie fixa" oferita de operatorii mobili este strategia de piata si modul in care fac reclama acestor servicii. Daca intrebi pe cineva de la tara sigur va spune ca vin baietii de la Orange/Vodafone/Zapp si le trag vo' 2 fire prin casa pentru telefonul fix. Asta daca din intamplare a auzit de aceaste oferte deoarece sunt axate mai mult pe zonele urbane.

#9
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Farrell, on Dec 1 2007, 22:16, said:

Daca RDS-ul nu venea cu ofertele astea, acum RTC nu avea convorbiri gratis in retea. Asta-i doar un exemplu. Reciproca este la fel de valabila.
Acum cererea si oferta (concurenta) fixeaza preturile. Mai au de suferit clientii din zonele "virgine", inca dar probabil va rezolva acesta problema cel mai rapid operatorii de telefonie mobila.
chiar asa ? adica op mobili inca nu au acoperire in zonele virgine si nici oferte pt proletariatul din partea locului? al dracu capitalisti numa cu gandu la profit !!!!!!! phui..... las ca o face romtelecomu  pe bunu samaritean ,ba va face si protectie sociala eventual , ce zici?

#10
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 unchiujim, on Dec 1 2007, 22:36, said:

chiar asa ? adica op mobili inca nu au acoperire in zonele virgine si nici oferte pt proletariatul din partea locului? al dracu capitalisti numa cu gandu la profit !!!!!!! phui..... las ca o face romtelecomu  pe bunu samaritean ,ba va face si protectie sociala eventual , ce zici?
Spun doar ca, in a doua parte a post-ului meu m-am referit strict la acoperirea cu servicii de internet. Mi-a scapat sa mentionez asta!

#11
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 pmariushd, on Dec 1 2007, 21:48, said:

O sa vedem ce o sa fie si cu rds-ul cind v-a incepe sa perceapa abonamente la telefonie . Ce poate sa aleaga clientul in momentul de fata dintre GRATUIT si abonament de .. euro ?
Dar oare de ce nu se baga si la case rds-ul ( telefonie si internet ) , fie urban sau rural ?
  

Spre uimirea mea baga acum si la case. Spre uimirea mea si a a mai multor nu numai ca nu percep abonament la telefonie, dar intra si cu telefonie mobila moca. Ai naibii!

RTC a ajuns de la statul de mamut monopolist la un jucator important pe piata. Vaca de muls e pe moarte si asa ca se reprofilaza pe o cireada mai buna. Bravo lor! Cred ca deja se poate spune ca si RTC a inceput sa fure in alte sectoare clienti celorlalti, nu  numai cat le-a mai furat cei de la RDS sau UPC lor. Iete ca avem si noi dinamica pe piata. De dial-up pe Xnet cu 3,6 kB/s isi mai aduce aminte cineva?

#12
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Farrell, on Dec 1 2007, 22:50, said:

Spun doar ca, in a doua parte a post-ului meu m-am referit strict la acoperirea cu servicii de internet. Mi-a scapat sa mentionez asta!
bine domnule, bine !

#13
eful2007

eful2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 12.10.2007
este important ca  produsele rtc precum si campanile de promovare sunt pliate pe cererea noastra a clientului iar mobilu si rds/upc au inceput sa copieze rtc ( vezi orange laptop dell sau upc nelimitat) exista Dolce un serviciu de televiziune care acum un an era lansat ( 300 000 de ab.) si care acum ofera si celor care nu au ab rtc echipamente gratuite si abonament incepand cu 3 euro !!!!( cautati pe softpedia sa vedeti cum era discutata lansarea .... iar acuma sufla tare din spate pe digi...) :D
poate ca ar fii bine pentru multi dintre cei care folosim in fiecare zi telefon mobil/fix tv si internet sa recunoastem  ca nici unul din cei 4 op : Orange, Voda Rds sau Upc nu au oferta tehnica/pret/calitate cu cea a rtc .... vezi experimentul Voda acasa sau Orange Home pack...

sa nu uitam ca nici unul din cei patru nu ofera promotia in curs ( vezi cliknet adsl ) la acelasi pret si la vechi abonati...

si mai ales nu au 100 de ani experienta in telecomunicatii...

este important ca putem alege...

eu unul prefer lucrurile simple si stabile fara stelute, 80 apeluri, trafic limitat pe zi la tarife uriase ( HSDPA / 3G ) sau cablu in casa pe post de instalatie de incalzire centralizata .....

si un ultim lucru cei 3 milioane chair exista nu sunt doar utilizator / arpu / sau mai stiu eu ce....  

we all have the same story/ a Romtelecom story... :coolspeak:

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu sunt abonat rds, fost rtlc plecat cu scandal de la rtlc. Insa sa fim seriosi si obiectivi: rtlc a venit pe piata cu oferte bune mult mai competitive iar plecarea clientilor s-a stabilizat. Sunt rapoarte care arata asta. Au avut un marketing bun in ultimul timp recunosc. Iar daca vorbim de servicii de voce rtlc e cu 2 clase peste rds, upc etc la capitolul calitate. Am avut aceste servicii in paralel le-am putut compara. Am ales rds pt net si pret. Insa calitativ romtelecom e cu destul in fata. Nu mai fiti copii si lasati "tata meu bate pe tata tau"...

#15
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 eful2007, on Dec 2 2007, 00:16, said:

este important ca  produsele rtc precum si campanile de promovare sunt pliate pe cererea noastra a clientului iar mobilu si rds/upc au inceput sa copieze rtc ( vezi orange laptop dell sau upc nelimitat) exista Dolce un serviciu de televiziune care acum un an era lansat ( 300 000 de ab.) si care acum ofera si celor care nu au ab rtc echipamente gratuite si abonament incepand cu 3 euro !!!!( cautati pe softpedia sa vedeti cum era discutata lansarea .... iar acuma sufla tare din spate pe digi...) :D
poate ca ar fii bine pentru multi dintre cei care folosim in fiecare zi telefon mobil/fix tv si internet sa recunoastem  ca nici unul din cei 4 op : Orange, Voda Rds sau Upc nu au oferta tehnica/pret/calitate cu cea a rtc .... vezi experimentul Voda acasa sau Orange Home pack...

sa nu uitam ca nici unul din cei patru nu ofera promotia in curs ( vezi cliknet adsl ) la acelasi pret si la vechi abonati...

si mai ales nu au 100 de ani experienta in telecomunicatii...

este important ca putem alege...

eu unul prefer lucrurile simple si stabile fara stelute, 80 apeluri, trafic limitat pe zi la tarife uriase ( HSDPA / 3G ) sau cablu in casa pe post de instalatie de incalzire centralizata .....

si un ultim lucru cei 3 milioane chair exista nu sunt doar utilizator / arpu / sau mai stiu eu ce....  

we all have the same story/ a Romtelecom story... :coolspeak:
Crezi ca intereseaza pe vreun client pe unde sunt firele furnizorului de servici net/voce sau ca foloseste nu stiu ce tehnologie ca sa-i aduca in casa aceste servici. Sunt convins ca nu. Asta mai ales cand acele servici sunt in limitele contractuale.
Am folosit de la RTC un abonament de 4/0.5Mbps. Am facut downgrade la 1/0.5Mbps. Acum folosesc un abonament RDS cablelink (stau la casa) de 4/1Mbps. Singura diferenta dintre cele doua abonamente la net e ca, cablelinkul imi permite sa fac upload cu ~126KB/s pe cand abonamentul de la RTC imi permitea sa uploadez cu o viteza de ~52KB/s.
In rest, pt mine, cele doua abonamente sunt identice, tehnic vorbind!
In prezent platesc la RTC un ab de voce confort nelimitat si ab de 1Mbps. La RDS platesc ab de 4Mbps pentru ca tel e gratis.
Dpdv a pretului RTC e mai scum si de asta isi pot da seama si cei care folosesc abacul. Cand imi expira contractul am reziliat abonamentele RTC! Cand RDS nu va mai merge ca in prezent am de unde alege RTC/UPC... Probabil atunci si RTC si alti ISP vor avea oferte si mai bune, ieftine, gratuitati...

Edited by Farrell, 02 December 2007 - 12:12.


#16
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 Farrell, on Dec 2 2007, 12:10, said:

Crezi ca intereseaza pe vreun client pe unde sunt firele furnizorului de servici net/voce sau ca foloseste nu stiu ce tehnologie ca sa-i aduca in casa aceste servici. Sunt convins ca nu. Asta mai ales cand acele servici sunt in limitele contractuale.
Am folosit de la RTC un abonament de 4/0.5Mbps. Am facut downgrade la 1/0.5Mbps. Acum folosesc un abonament RDS cablelink (stau la casa) de 4/1Mbps. Singura diferenta dintre cele doua abonamente la net e ca, cablelinkul imi permite sa fac upload cu ~126KB/s pe cand abonamentul de la RTC imi permitea sa uploadez cu o viteza de ~52KB/s.
In rest, pt mine, cele doua abonamente sunt identice, tehnic vorbind!
In prezent platesc la RTC un ab de voce confort nelimitat si ab de 1Mbps. La RDS platesc ab de 4Mbps pentru ca tel e gratis.
Dpdv a pretului RTC e mai scum si de asta isi pot da seama si cei care folosesc abacul. Cand imi expira contractul am reziliat abonamentele RTC! Cand RDS nu va mai merge ca in prezent am de unde alege RTC/UPC... Probabil atunci si RTC si alti ISP vor avea oferte si mai bune, ieftine, gratuitati...
ca si client vreau siguranta si stabilitate din partea isp . nu  vreau sa aflu ca afara bate vantul ,ploua  ori s-a oprit curentul electric prin vreo scara de bloc de pe traseu pentru ca nu mai mere netu ! nu vreau sa dau exemple ca sunt destule si celebre pe acest forum! in rest numai de bine !!!

#17
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 dreaQ, on Dec 2 2007, 11:33, said:

Eu sunt abonat rds, fost rtlc plecat cu scandal de la rtlc. Insa sa fim seriosi si obiectivi: rtlc a venit pe piata cu oferte bune mult mai competitive iar plecarea clientilor s-a stabilizat. Sunt rapoarte care arata asta. Au avut un marketing bun in ultimul timp recunosc. Iar daca vorbim de servicii de voce rtlc e cu 2 clase peste rds, upc etc la capitolul calitate. Am avut aceste servicii in paralel le-am putut compara. Am ales rds pt net si pret. Insa calitativ romtelecom e cu destul in fata. Nu mai fiti copii si lasati "tata meu bate pe tata tau"...
o surpriza placuta ! un client obiectiv ! felicitari pt sinceritate si obiectivitate !

#18
girll

girll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.06.2007
mie la RTC imi place ca sunt prompti. Acum 2 ani mi-am pus internet de la RDS si am asteptat o luna sa vina sa imi instaleze…acum 2 saptamani si-a pus o colega de serviciu net de la ei, aceeasi problema. Desi as fi crezut ca la cate plangeri se fac se va imbunatati ceva. Oricum, femeia asta mi-a zis sa postez din partea ei pe forum ca unguru’ bulan are dreptate in ceea ce priveste RDS

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate