Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Organizator pentru CD

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Well, nu prea stiu daca e bun titlul, dar uitati ce problema am:

Am o groaza de CDuri si pana gasesc ceva soft de pe ele trece o groaza de vreme.

So, mi-ar trebui un program care sa imi citeasca ce am pe CD si sa faca o baza de date in care eu sa pot cauta softul...

Voi ce folositi?

Numai bine :cya:

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am folosit WhereIsIt ajuns acum la versiunea 3.XX , cred ca l-a pus si Monitox pe site. Foarte bun, ai in baza de date pana si fisierel de pe CD, dimensiunea lor, etc. Are suport si in limba romana.
O problema s-ar putea sa ai la modul de plata, din cate imi aduc aminte, in cazul in care nu platesti ai inhibate ceva optiuni, dar merge si asa.

Mai erau inca doua programe de acest tip dar nu mai stiu cum se cheama, poate ne ajuta colegii.

Greets,
Speedo

#3
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
Eu iti recomand Advanced Disk Catalog. Deja a ajuns la versiunea 1.47; personal eu nu am incercat versiunea asta ci una mai veche. :drac:
[ http://www.elcomsoft.com/ADC/adc_s.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Organize volumes, folders and files into categories  
Add comment to each file, folder and disk  
Browse inside ZIP, ARJ, RAR, CAB, ARC, ACE, LZH and TAR archives, including self-extracting ones  
Import descriptions from files like descript.ion, files.bbs etc.  
Extract description files (file_id.diz) from archives  
Extract description from executable modules (EXE, DLL etc.)  
Extract descriptions from MP3 and WMA files (ID3 tags etc)  
Extract information about audio CDs from freedb.org (Internet CD database)  
Extract descriptions from Adobe Acrobat PDF files  
Extract descriptions from Microsoft Office files (Word, Excel, PowerPoint, Project, Visio)  
Search for files/folders/disks using file name or your own comments (with wildcards), limiting the search results by date, size and category  
Search for files in archives  
Update volume information (with saving comments and categories)  
Compare catalogued disk with actual (new files, changed files, modified files)  
Generate the reports  
Search for duplicated files  
Delete folders/files from the catalog  
Hide files in the catalog  
... and much more.  

Pagina de download este AICI

P.S. Nu stiu cum este la versiunea asta insa la cele mai vechi exista un mic incovenient: pe masura ce crestea numarul de cd-uri crestea destul de mult si dimensiunea fisierului in care se memora respectivul catalog ... ( mai ales daca se foloseau categorii pentru tot ce insemna fisier sau director ) :drac:
Cretze :yeah baby

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 28.11.2001
Si unu si celalalt sunt bune. Incearca-le pe amindoua. Eu folosesc in ultimul timp(2 ani) WhereIsIt?.Gasesti si traducerea in romana pe site-ul producatorului adica Aici ;)

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Eu folosesc Advanced disk Catalog, insa intr-adevar, baza de date a luat proportii amenintatoare ! Nu mai incape pe discheta! :mad:

#6
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
eu am una acasa cam de vreo 35Mb :cool: ... si cam sta putin pana se deschide :drac:

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
NISTE INTREBARI


Shi eu sunt interesat de asa ceva, dar eu vreau sa le dau si la altii fisierele in care se gaseste continutul unui cd??

SE salveaza ( in ambele cazuri ) in format propriu??
Eu as fi interesat sa se salveze in fisier TXT!!

Cunoastetzi vreunul?

PSS>> pt cretze>> cam cate cd-uri ai salvate in aia 35 MB??:yeah baby :yeah baby

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,903
  • Înscris: 03.12.2001
depinde de numarul fisierelor de pe cd, pentru ca whereisit-ul nu tine cont de dimensiunea fisierelor, ci de numarul lor

vedeti ca whereisit are si un print, putand exporta in html sau txt

#9
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... rectific este cam de 37Mb si are in el cam 180 de CD-uri ... toate au categorii ( in jur de 20-25 ) ... Poate sa genereze si rapoarte .txt si iti permite chiar sa fie si cutomizate ( poti sa aduagi in raport numai ceea ce te intereseaza; ex: doar fisiere, doar anumite categorii, ... etc. )

Cretze :cya:

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 26.11.2001
am mai scris despre tema asta pe vechiul forum

cdTree 1.1.5

http://www.vbknowled.../cdTreeMain.htm

#11
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am facut un program pentru mine ( poate unii ilcunoshtetzi din vedere BReclama.exe  :drac:  ). Programul in site are 200k. Bazele de date pentru 2000 de CD-uri (fosta mea colectzie) sunt puse in baze de date Paradox. Programul are un convertor in cds astfel incat nu itzi trebuieshte instalat un server de baze de date, bde sau altceva. Deci programul cu tot cu baze de date arhivat este 1.2 Mb iara nearhivat 5 mega. In baza de date pentru fiecare soft este retzinut:
1. Numele
2. Marimea
3. Numarul de cd pe care se afla
4. Scurta descriere
5. Nfo (care de obicei e chiar .nfo softului sau readme.txt)

Daca cineva este interesat poate sa imi deie un mail sau sa scrie pe forum.
Programul are posibilitatea sa caute dupa toate aceste campuri (1,2,3,4,5) are posibilitatea sa salveze in fishiere text, sa printeze o selectzie realizata de user, etc

#12
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,695
  • Înscris: 28.11.2001
Pai scoate-l si tu la bataie.

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
DACA vrei da-l shi nou pt teste :yeah baby

Baga-l pe un ftp!, unde vrei tu si apoi da reply pe forum!, ca poate sunt mai multi interesati!

#14
badoiu

badoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2005
Incearca CDBank Cataloguer. Iti catalogheaza toata colectia de CD-uri si nu are probleme daca sunt mai multe CD-uri cum au celelalte programe.Introduci discul in CD-ROM apesi pe un buton si gata ai scanat CD-ul .Se poate realiza dupa aceea o cautare extinsa dupa toate categoriile nume , tip , data , lungime, etc.



O data gasit CD-ul in baza de date programul iti poate spune si in ce locas se afla( de exemplu pe raftul din dreapta din stanga..bineinteles daca in prealabil i-ai spus tu asta) :P . Deasemenea are o lista cu cei imprumutati de tine si deasemenea si cand expira termenul de imprumutare. Are si suport in limba romana.Permite exportarea datelor in fisier text si versiunea de evaluare nu are restrictii importante.



Download CDBank

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate