Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Templul lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#55
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

 jj2ro, on Jan 16 2008, 23:30, said:

Nicaieri in Biblia evreiasca nu spune ca va veni Mesiach

Nicăieri nu scrie, așa e... :D

În cartea de bucate nu scrie, poate în cartea de telefoane...


DESCRIEREA MARTURIEI                                PROFETIA DIN V.T.              IMPLINIREA DIN N.T.


Samanta femeii care va zdrobi capul sarpelui Geneza 3:15           Gal.4:4; Evrei 2:14-15; Col.1:13; Apoc.20:10
Urmasul lui Avraam: samanta in care toate neamurile vor fi binecuvantate Geneza 12:3; 22:18; 26:4 Matei 1:1
Urmasul lui Isaac Geneza 17:19                                                       Luca 3:34
Urmasul lui Iacov Numeri 24:17 Matei 1:2
Vine din tribul lui Iuda Geneza 49:10                                                Luca 3:33
Urmasul pe tronul lui David Isaia 9:7                                                Luca 1:32, 33
Uns si Vesnic Psalm 45:6,7; 102:25-27                                               Evrei 1:8-12
Nascut in Betleem Mica 5:2                                                            Luca 2:4,5,7
Vremea nasterii Lui Daniel 9:25                                                           Luca 2:1,2
Nascut din fecioara Isaia 7:14                                                            Luca 1:26,27,30,31
Uciderea copiilor Ieremia 31:15                                                          Matei 2:16-18
Fuga in Egipt Osea 11:1                                                                      Matei 2:14,15
I s-a pregatit calea Isaia 40:3-5                                                            Luca 3:3-6
Precedat de un Inaintas Maleahi 3:1                                                Luca 7:24,27
Precedat de Ilie Maleahi 4:5,6                                                            Matei 11:13,14
Numit Fiul lui Dumnezeu Psalm 2:7                                                Matei 3:17
Slujeste in Galilea Isaia 9:1,2 Matei 4:13-16
Zel/ravna pentru casa lui Dumnezeu Psalm 69:9                                 Ioan 2:17
Vorbeste in pilde Psalm 78:2-4 Matei 13:34,35
Va tamadui inimile zdrobite Isaia 61:1,2                                                Luca 4:18,19
Respins de ai Sai, de evrei Isaia 53:3                                                  Ioan 1:11; Luca 23:18 !!!
Va fi Profetul Deut.18:15                                                                      Ioan 6:14;7:40; Luca 24:19; Fapte 3:20,22
Preot dupa randuiala lui Melhisedec Psalm 110:4                                Evrei 5:5,6
Intrarea triumfala in Ierusalim Zaharia 9:9                                      Marcu 11:7,9,11
Laudat de copii Psalm 8:2                                                             Matei 21:15,16
Nu este crezut Isaia 53:1                                                                   Ioan 12:37,38
Tradat de un prieten Psalm 41:9                                                     Luca 22:47,48
Vandut pe treizeci de arginti Zaharia 11:12                                         Matei 26:14,15
Acuzat de martori mincinosi Psalm 35:11                                        Marcu 14:57,58
Tacut in fata acuzatiilor Isaia 53:7                                                Marcu 15:4,5
Scuipat si batut Isaia 50:6                                                       Matei 26:67
Urat fara temei Psalm 35:19                                                      Ioan 15:24,25
Moare in locul...pedepsit in locul... Isaia 53:5                                              Rom.5:6,8
Rastignit impreuna cu raufacatori Isaia 53:12                                           Marcu 15:27,28
Strapunse mainile si picioarele Zaharia 12:10; Psalm 22:1,7,8,16,18             Ioan 20:27
Dispretuit/hulit si batjocorit Psalm 22:7,8                                                           Luca 23:35
Este chinuit de sete Psalm 22:15                                                                        Ioan 19:28
Ii este dat vin/otet sa bea Psalm 69:21 Matei 27:34,48
Ocarat Psalm 69:9 Rom.15:3
Se roaga pentru dusmani Psalm 109:4                                                       Luca 23:34
Soldatii au tras la sorti pentru camasa Lui Psalm 22:17,18                                  Matei 27:35,36
Parasit de Dumnezeu Psalm 22:1                                                                   Matei 27:46
Nu va avea nici un os sfaramat/zdrobit Psalm 34:20                                          Ioan 19:32,33,36
Strapuns in coasta Zaharia 12:10 Ioan 19:34
Inmormantat laolalta cu cei bogati Isaia 53:9                                                Matei 27:57-60
Inviaza dintre morti Psalm 16:10; 49:15                                                      Marcu 16:6,7; Fapte 2:27,31
Se va inalta la dreapta lui Dumnezeu Psalm 68:18                                           Marcu 16:19; 1Cor.15:4; Efes.4:8

Atunci Isus le-a zis: O, nepriceputilor si zabavnici cu inima cand este vorba sa credeti tot ce au spus proorocii! Nu trebuia sa sufere Hristosul aceste lucruri si sa intre in slava Sa? Si a inceput de la Moise si de la toti proorocii si le-a talcuit, in toate Scripturile, ce era cu privire la El. (Luca 24:25-27)

Edited by crocodile_dundee, 18 January 2008 - 00:32.


#56
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
crocodile_dundee faci o treaba excelenta , continua tot asa  :thumbup:
mi-a placut si exemplu tau de mai sus in legatura cu venirea Mesiei , cat si posturile dupa topicul Martorii lui Iehova  :rolleyes:

#57
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Semintia evreiasca nu se transmite pe linie materna? Adica fiul mamei e evreu daca mama e evreica.

#58
eliahu

eliahu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2010

 jj2ro, on 30th November 2007, 16:13, said:

Mi-as dori-o mai mult ca orice...efectiv sa se aduca slava lui Dumnezeu, caci de 2000 de ani Dumnezeu nu mai primeste Jertfa Sfanta ce i se cuvine, mii de lacrimi au cazut pe obrazul fiecareu evreu gandindu-se ca nu are loc de rugaciune (sinagoga nu e nici pe sfert cat e Templul in sfuletul evreului pios)
1. Nu ar echivala cu nimic daca marile puteri ar sprijini aceasta, efectiv acea moschee nu isi are locul acolo, sta ilicit, profanatoriu. (nu am nimic cu mahomedanii, ii respect, insa sa nu ia ce nu e al lor, asa cum trebuie sa o faca toti oamenii planetei)
2. Eu nu cred ca vine vreun mesia odata cu ridicarea celui de al treilea Templu... Mesia nu a venit, dar va veni cu siguranta, iar Dumnezeu nu va lasa pe cel pacatos si viclean in Sfantul Templu. (nu cred in antichrist, antiCINE?)

Ezechiel 11:16: De aceea spune despre ei: „Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Dacă-i țin depărtați printre neamuri, dacă i-am risipit în felurite țări, totuși le-am fost un Templu pentru câtăva vreme în țara în care au venit.” Știi care e problema voastră (ma refer la evrei - care consideră că Templul trebuie să fie fizic, cât și la creștinii care se așteaptă tot ca de la un Templu să vină salvarea prin sacrificii animale, vai vai vai). Este interesant ca acest verset apare în Vechiul Testament și, bineînțeles, este vorba de ceea ce îi spune Dumnezeu lui Ezechiel - sunt vreo 7 secole înainte de Isus (care bineînteles este un presupus pentru tine, un neavenit). Ce este asa de interesant? Dumnezeu spune: "totuși le-am fost un TEMPLU pentru câtăva vreme în țara care au venit!!!!!!!!!!!!". În Babilon, știm cu toții că evreii nu au putut construi un Templu. DAr de ce fel de templu vorbește Domnul că le-a fost? Cu siguranță nu unul fizic, material. El, Yahweh, se referă că slava lui (shekinah) i-a însoțit până și în babilon.

 eliahu, on 14th March 2010, 02:20, said:

Ezechiel 11:16: De aceea spune despre ei: „Așa vorbește Domnul Dumnezeu: „Dacă-i țin depărtați printre neamuri, dacă i-am risipit în felurite țări, totuși le-am fost un Templu pentru câtăva vreme în țara în care au venit.” Știi care e problema voastră (ma refer la evrei - care consideră că Templul trebuie să fie fizic, cât și la creștinii care se așteaptă tot ca de la un Templu să vină salvarea prin sacrificii animale, vai vai vai). Este interesant ca acest verset apare în Vechiul Testament și, bineînțeles, este vorba de ceea ce îi spune Dumnezeu lui Ezechiel - sunt vreo 7 secole înainte de Isus (care bineînteles este un presupus pentru tine, un neavenit). Ce este asa de interesant? Dumnezeu spune: "totuși le-am fost un TEMPLU pentru câtăva vreme în țara care au venit!!!!!!!!!!!!". În Babilon, știm cu toții că evreii nu au putut construi un Templu. DAr de ce fel de templu vorbește Domnul că le-a fost? Cu siguranță nu unul fizic, material. El, Yahweh, se referă că slava lui (shekinah) i-a însoțit până și în babilon.



Evreii au pus preț pe sacramente și pe întreaga lor religie ceremonială. Din acest Motiv DOMNUL - IAHVE afirmă că îi este scârbă de sărbătorile lor, că îi este scârbă de jertfele lor. Dumnezeu le-a oferit alternativa: "faceți-vă rost de o inimă nouă și un duh nou". Astfel, Dumnezeu vrea să treacă de la ceremonial la spiritual. De la piatră la carne - lucrul acesta înseamnă: de la Templu de piatră la un Templu zidit în inima fiecărui credincios. ETC.......................
Mai puneți mâna și citiți biblia fraților înainte de a va da cu părerea despre ea. Ceea ce am spus mai devreme este din vechiul testament; de prin cărți ca Ieremia, Ezechiel - sunt profeți, apropo.


Vă rog să ma iertați pentru incoerența mea, însă ma explic cu faptul că am scris repede și indignat de infantilismul exacerbat cu care va apărați tezele amărâte. Dumnezeu sa aiba milă de noi toti. Sa fiti binecuvantați cu duh de întoarcere la Dumnezeu. AAAAAA, și nu uita sa te și rogi lui Dumnezeu. Totuși existi nu pentru ca asa ai decis tu, ci din cu totul alte motive și prin alte împrejurări. Asa ca, mai bine decat sa vorbești de lucruri grele, fă-le pe cele simple:RUGĂCIUNEA.

DAca vrei sa mai vorbești cu mine ma gasești pe [email protected]


#59
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Cu siguranță nu unul fizic, material. El, Yahweh, se referă că slava lui (shekinah) i-a însoțit până și în babilon.

Ptr un om firesc ,pamantesc este necesar un Templu material vizibil ,ptr unu nascut din nou ,adica un om duhovnicesc nu e necesar acest Templu .

16 Cum se împacă Templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis Dumnezeu: "Eu voi locui și voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu." 2Corint 6

16 Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu, și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? 1Corint 3.

#60
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 pamant, on 14th March 2010, 15:31, said:

Ptr un om firesc ,pamantesc este necesar un Templu material vizibil ,ptr unu nascut din nou ,adica un om duhovnicesc nu e necesar acest Templu .

16 Cum se împacă Templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis Dumnezeu: "Eu voi locui și voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu." 2Corint 6

16 Nu știți că voi sunteți Templul lui Dumnezeu, și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? 1Corint 3.
Definitie:
Templul este Casa lui YHWE care a dat indicatii precise cum sa fie construit.
Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu,
Greseala

 jj2ro, on 17th January 2008, 00:30, said:

Nicaieri in Biblia evreiasca nu spune ca va veni Mesiach
Greseala


 crocodile_dundee, on 18th January 2008, 01:20, said:

Si a inceput de la Moise si de la toti proorocii si le-a talcuit, in toate Scripturile, ce era cu privire la El. (Luca 24:25-27)

O mica problema problematica.
E neplacut folosirea numelui lui Moise in legatura cu falsul mesiah.
Oricum, adeptii religiei noute prefera testamentul cel nou, asa ca mai bine ar fi ca crestinii sa fie independenti si atunci evreii vor rasufla mai usor.


 tihomir, on 17th January 2008, 01:13, said:

Crestinii sunt noul Israel, urmasii lui Avraam
Go Home!, crestine si nu hulii


 jj2ro, on 17th January 2008, 00:30, said:

Iosif e din neamul lui Iehona care a fost blestemat de Dumnezeu sa nu domneasca nimeni peste Iudeea, iar Mesiach trebuie sa domneasca peste intregul Israel, sa fie din neamul lui Iuda si sa domneasca in Iudeea.
Mesia va fi din neamul lui David pe linie barbateasca. Daca tata de la Iisus a fost YHWE, ATUNCI AVEM O PROBLEMA.

 Dihorul Razboinic, on 2nd February 2008, 22:01, said:

Semintia evreiasca nu se transmite pe linie materna? Adica fiul mamei e evreu daca mama e evreica.
Chestiunea nu este dezbatuta in BIBLIE

 jj2ro, on 10th December 2007, 21:25, said:

:)) 5010
De unde pana unde in 2009?....inca e moscheia lui Omar pe locul Templului si chiar nu se poate constui, mai ales intr-un timp asa scurt.
E treaba lui Mesia sa rezolve chestiunea.


 tudorel666, on 12th December 2007, 23:42, said:

Nu vreau sa fac lobby pentru crestinism si nici pentru credinta in Dumnezeu, dar, citind astazi Marcu 13, in care se vorbeste pe fata despre daramarea templului din Ierusalim, am ramas pe ganduri si nu m-am putut abtine sa nu ma documentez mai bine. Iata despre ce este vorba:
Evanghelia aia a fost scrisa DUPA daramarea Templului


 zoro2, on 30th November 2007, 17:04, said:

Nu stiu cat ti-ai dori tu sa vezi acea zi caci eu sincer nu prea mi-as dori
Reconstructia acelui templu e legata de doua evenimente inevitabile
1. Distrugerea actualei moschei care ghici tu cu cam ce ar echivala
2. Instalarea in templu a falsului mesia, a antihristului
De falsi mesiah suntem satui.
Ei nu au construit Casa lui YHWE.

#61
cristip71

cristip71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.01.2009
1. Cine va crede ceea ce noi am auzit și brațul Domnului cui se va descoperi?
2. Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, și ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusețe, ca să ne uităm la El, și nici o înfățișare, ca să ne fie drag.
3. Disprețuit era și cel din urmă dintre oameni; om al durerilor și cunoscător al suferinței, unul înaintea căruia să-ți acoperi fața; disprețuit și nebăgat în seamă.
4. Dar El a luat asupră-Și durerile noastre și cu suferințele noastre S-a împovărat. Și noi Îl socoteam pedepsit, bătut și chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat.
6. Toți umblam rătăciți ca niște oi, fiecare pe calea noastră, și Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
7. Chinuit a fost, dar S-a supus și nu și-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus și ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, așa nu Și-a deschis gura Sa.
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat și neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viața Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege și cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârșise nici o nedreptate și nici înșelăciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferință. Și fiindcă Și-a dat viața ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmașii Săi, își va lungi viața și lucrul Domnului în mâna Lui va propăși.
11. Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale și de mulțumire Se va sătura. Prin suferințele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe mulți, și fărădelegile lor le va lua asupra Sa.
12. Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari și cu cei puternici va împărți prada, ca răsplată că Și-a dat sufletul Său spre moarte și cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora și pentru cei păcătoși Și-a dat viața.




Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu ,a luat asupra Sa pacatele lumii dupa cum spune Isaia

#62
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 cristip71, on 10th February 2011, 13:46, said:

Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu ,a luat asupra Sa pacatele lumii dupa cum spune Isaia

Pai daca este asa cum crezi tu,dece a lasat El lucru balta in mijloc ca in ultimii 2000 de ani s-au omorat in razboaie mai mult de zece ori decat pana a venit El.
Daca a mantuit  pe toti criminalii "dinainte" pana la sfarsitul lumii ,ceace nu este posibil, eu nu i-as da pntru asta o medalie.

In alta ordine de idei: Dumneata scri la "cultul mozaic". Evreii nu cred in scrisele din Noul Testament si nu in credinta crestina asa ca nu poti sa aduci asa "adevaruri" in discutie.

#63
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Pai daca este asa cum crezi tu,dece a lasat El lucru balta in mijloc ca in ultimii 2000 de ani s-au omorat in razboaie mai mult de zece ori decat pana a venit El.

Matei 23:35
ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat, care a fost vărsat pe pământ, de la sângele neprihănitului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ați omorât între Templu și altar.
Apoc 18.24; Gen 4.8; 1Ioan 3.12; 2Cron 24.20-21;
Matei 23:36
Adevărat vă spun, că toate acestea vor veni peste poporul acesta.

Matei 27:25
Și tot norodul a răspuns: "Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri."

#64
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

 obadia, on 12th February 2011, 08:46, said:

Matei 23:35
ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat, care a fost vărsat pe pământ, de la sângele neprihănitului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ați omorât între Templu și altar.
Apoc 18.24; Gen 4.8; 1Ioan 3.12; 2Cron 24.20-21;
Matei 23:36
Adevărat vă spun, că toate acestea vor veni peste poporul acesta.

Matei 27:25
Și tot norodul a răspuns: "Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri."

cum spunea si perpetumobile (uneori are si el dreptate, sarcul)... sectiunile dedicate Noului Testament si a celor care cred in ele sunt altele :D

#65
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 edikup, on 12th February 2011, 14:40, said:

cum spunea si perpetumobile (uneori are si el dreptate, sarcul)... sectiunile dedicate Noului Testament si a celor care cred in ele sunt altele :D

Normal ,doar evreii au scris si Noul Testament ...deci s-au blestemat singuri .Nu e de vina nici crestinismul nici Pilat !

#66
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 obadia, on 12th February 2011, 14:06, said:

Normal ,doar evreii au scris si Noul Testament ...deci s-au blestemat singuri .Nu e de vina nici crestinismul nici Pilat !

Ai mare gresala. Noul Testament nu a fost scris de evrei ci de cei cares-au prezentat ca crestini cam 300 de ani dupa rastignire  in Latina  si dupa aia in greaca   in Europa. Asta afirma si biserica crestina.
Capul tau cauta blesteme si nu lasa realitatea sa-i strice balul. Noul Testament a fost scris in stilul Tora ca sa-i dea importanta si seriozitatea ceruta. Nu cred ca a fost scris ca sa blesteme evreii si cine asa crede nu este crestin ci numai inca un ignorant. Evreii,in mentalitatea lor si faptul ca nu sunt misionari,nu se ocupa cu alte credinte.
Evreii nu injura si nu blesteama.Everii  au numai nevoie de sange de copil crestin din cand in cand ca sa faca matzot de Paste ,sa primeasca majoritatea Premilor Nobel in lume,sa conduca finantele lumii,sa fiu camatari,sa iau si dau mita,sa exploateze pe sarmanii arendasi romani si sa aduca, (aceiasi evrei) regimul comunist.
Evreii sunt ocupati azi sa faca din tara lor, Israel o tara si mai buna,bogata si puternica ca sa apere evreii de ignoranti care cred in blesteme. Evreii cred numai in binecuvantari.

#67
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Evreii nu injura si nu blesteama.

Si nici usturoi nu mananca si gura lor nu pute . :thumbup:
Matei era evreu si a redat exact ce evrei au zis ;

Matei 23:35
ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat, care a fost vărsat pe pământ, de la sângele neprihănitului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ați omorât între Templu și altar.
Apoc 18.24; Gen 4.8; 1Ioan 3.12; 2Cron 24.20-21;
Matei 23:36
Adevărat vă spun, că toate acestea vor veni peste poporul acesta.

Matei 27:25
Și tot norodul a răspuns: "Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri."

Mai citeste VT la Deuteronom 29 ;16-29

#68
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 obadia, on 13th February 2011, 08:34, said:

Si nici usturoi nu mananca si gura lor nu pute . :thumbup:
Matei era evreu si a redat exact ce evrei au zis ;

Matei 23:35
ca să vină asupra voastră tot sângele nevinovat, care a fost vărsat pe pământ, de la sângele neprihănitului Abel până la sângele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ați omorât între Templu și altar.
Apoc 18.24; Gen 4.8; 1Ioan 3.12; 2Cron 24.20-21;
Matei 23:36
Adevărat vă spun, că toate acestea vor veni peste poporul acesta.

Matei 27:25
Și tot norodul a răspuns: "Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri."

Mai citeste VT la Deuteronom 29 ;16-29
   Am impresia ca dumneata nu prea stii sa citesti romaneste sau  religia dumitale ti-a cam sucit capul. Ne aflam la un subiect care ar trebui sa ne referam ka religia Mozaica,nu la predici crestine  ieftine . Dece "ieftine" ? Deoarece fiecare poate copia psalmi din Noul Testament. Dumneata nu poti prezenta marturii,dupa cum crezi tu la un evreu din Noul Testament ca pentru un evreu,NT nu valoreaza hartia pe care este scris. Biblia,sau mai exact Tora-ua este de fapt o carte care este si la temelia crestinilor. Nu uita ca Mantuitorul tau sa nascut,a trait si a murit ca evreu.NT a fost scris cam 300 de ani dupa moartea Lui. Intreaba pe popa tau. Desigur va fii nemultumit ca intrebi ca la asa intrebari nu prea au crestinii raspuns.

#69
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

NT a fost scris cam 300 de ani dupa moartea Lui. Intreaba pe popa tau. Desigur va fii nemultumit ca intrebi ca la asa intrebari nu prea au crestinii raspuns.

Serios ,de unde esti ?Cine te-a mintit ca a fost scris dupa anul 300 ?Vreun rabin turnator la secu ?Mai studiaza tovarase ,precis ai plecat in Israel ca te-a vandut tovarasu ceausescu pe 2$...
Normal ca nu-ti convine aceste pasaje ,caci vezi cum ati intrat singuri sub blestem .Daca vrei iti aduc 100 de versete din Torah unde scrie de blesteme si imprastierea voastra pana la marginile pamantului .Crezi ca Holocaustul a fost intamplator ?Nu stia Yehova de voi ?

#70
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

 obadia, on 14th February 2011, 16:37, said:

Serios ,de unde esti ?Cine te-a mintit ca a fost scris dupa anul 300 ?Vreun rabin turnator la secu ?Mai studiaza tovarase ,precis ai plecat in Israel ca te-a vandut tovarasu ceausescu pe 2$...
Normal ca nu-ti convine aceste pasaje ,caci vezi cum ati intrat singuri sub blestem .Daca vrei iti aduc 100 de versete din Torah unde scrie de blesteme si imprastierea voastra pana la marginile pamantului .Crezi ca Holocaustul a fost intamplator ?Nu stia Yehova de voi ?

Si pe tine, ca sa te parafrazez... cine te-a mintit? Vreun popa turnator la secu? :D
Mai usor cu limbaju de mahala, ca nu e frumos, si "turnam" la moderatori, sa fim in spiritul celor spuse de dumneavoasta, si sa nu va dezamagim :D

#71
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 edikup, on 14th February 2011, 23:56, said:

Si pe tine, ca sa te parafrazez... cine te-a mintit? Vreun popa turnator la secu? :D
Mai usor cu limbaju de mahala, ca nu e frumos, si "turnam" la moderatori, sa fim in spiritul celor spuse de dumneavoasta, si sa nu va dezamagim :D

Popii si rabinii aceasi mancare de peste ,osul mai intai de toate .Ce nu da omul ptr crutarea pielii ,zice satan . :console:

#72
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 obadia, on 14th February 2011, 16:37, said:

Serios ,de unde esti ?Cine te-a mintit ca a fost scris dupa anul 300 ?Vreun rabin turnator la secu ?Mai studiaza tovarase ,precis ai plecat in Israel ca te-a vandut tovarasu ceausescu pe 2$...
Normal ca nu-ti convine aceste pasaje ,caci vezi cum ati intrat singuri sub blestem .Daca vrei iti aduc 100 de versete din Torah unde scrie de blesteme si imprastierea voastra pana la marginile pamantului .Crezi ca Holocaustul a fost intamplator ?Nu stia Yehova de voi ?

Incet-incet bre ovadia ca daca asa de mult te scremi ca sa jignesti evreii, nu uita ce li s-a intamplat in istorie la cei care au jignit Poporul Ales... Afara de asta,ai grija cand te scremi sa nu faci in pantaloni sau mai bine zis in shalvari cum poarta arabii,verii nostri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate