Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Templul lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#19
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View Postjj2ro, on Nov 30 2007, 16:58, said:

Sunt curios oare se va construi si al treilea Templu pentru pramarirea lui Dumnezeu cel unic?

Fara indoiala ca se va construi, nu poate nimeni sa iti spuna cand, dar va fi construit !

#20
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

View Postpro-e, on Dec 6 2007, 10:33, said:

Fara indoiala ca se va construi, nu poate nimeni sa iti spuna cand, dar va fi construit !

eu sper ca reconstructia templului sa inceapa prin anul 5010
insa cred ca templul va fi gata pe la mijlocul anului 2009

#21
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

eu sper ca reconstructia templului sa inceapa prin anul 5010
insa cred ca templul va fi gata pe la mijlocul anului 2009

:)) 5010
De unde pana unde in 2009?....inca e moscheia lui Omar pe locul Templului si chiar nu se poate constui, mai ales intr-un timp asa scurt.

#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Nu vreau sa fac lobby pentru crestinism si nici pentru credinta in Dumnezeu, dar, citind astazi Marcu 13, in care se vorbeste pe fata despre daramarea templului din Ierusalim, am ramas pe ganduri si nu m-am putut abtine sa nu ma documentez mai bine. Iata despre ce este vorba:

       Dupa ce vorbeste despre daramarea templului, Isus este intrebat cand se va intampla asta, si el da destul de multe detalii. Cine vrea sa le citeasca, nu are decat sa caute. Ceea ce mi-a atras insa mie atentia, in mod special, sunt urmatoarele versete:

Marcu, 13

24 Dar, în zilele acelea, după necazul acesta, soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei,
25 stelele vor cădea din cer, și puterile care sunt în ceruri vor fi clătinate.


       Tinand cont de faptul ca Hristos, daca povestea lui este adevarata, a vorbit in pilde, nu pentru ca spusele sale sa nu fie intelese, ci pentru ca mesajul sau sa poata fi inteles si de cei care vor veni dupa zeci, sute si mii de ani, ce ar fi putut sa insemne cuvintele de mai sus?
       "Soarele se va intuneca" nu se poate referi decat la o eclipsa totala de Soare!
       "Luna nu-si va mai da lumina sa", este clar vorba despre o eclipsa de luna.
       "Stelele vor cadea din cer", nu poate fi vorba decat despre o ploaie de stele, ploaie ce este provocata, de obicei, de trecerea unei comete prin apropierea pamantului.
       "Puterile cerurilor vor fi clatinate"- m-am gandit initial ca se refera la un cutremur de pamant, dar in alte locuri se vorbeste clar despre cutremure, deci expresia de aici trebuie sa se refere la altceva. La ce? Inca nu-mi dau seama, eventual o deplasare a polilor magnetici sau altceva de genul acesta, ramane sa mai studiez.

       Deocamdata, astazi, nu am reusit decat sa aflu urmatoarele:
       Cu totii stim, din evanghelii, ca in timpul rastignirii lui Isus a avut loc o eclipsa de Soare, concomitent cu un cutremur de pamant, bineinteles in Ierusalim si imprejurimi. Cercetatorii au stabilit ca aceste evenimente s-au produs cam in anul 33 e.n. Hristos a mai spus, in proorocia respectiva, ca "nu va trece neamul acesta pana se vor intampla toate aceste lucruri". Ori, in acest caz, proorocia lui afirma ca, inainte de a trece acea generatie, adica in 40-50 de ani, templul din Ierusalim va fi daramat si nu va ramanea piatra peste piatra din el, asa cum s-a si intamplat de fapt. Insa el a fost si mai precis in exprimare, ca a spus ca imediat dupa acel eveniment, adica dupa daramarea templului, vor avea loc o eclipsa totala de soare, o eclipsa totala de luna, trecerea unei comete prin apropierea pamantului insotita de o ploaie de asteroizi, sau, ma rog, sigur o ploaie de asteroizi, si inca un eveniment geofizic de care nu reusesc inca sa-mi dau seama la ce se refera.
        Nu am reusit inca sa aflu cu precizie cand a avut loc urmatoarea eclipsa totala de soare din zona Ierusalimului, dar am citit, pe un site, ca acestea se repeta cam la 40 de ani. Asta inseamna ca, daca eclipsa din timpul crucificarii a avut loc in anul 33, urmatoarea trebuia sa aiba loc cam in anul 73, deci la putin timp dupa anul 70, cand stim ca a avut loc daramarea templului din Ierusalim de catre romani!
       Privitor la eclipsa de luna si ploaia de asteroizi, inca nu am avut timp sa aflu nimic, dar poate ca ma va ajuta vreunul din cei ce vor citi cele de mai sus.
       In continuare, as vrea sa atrag atentia tuturor celor care vor citi, ca, si daca se demonstreaza faptul ca proorocia aceasta esta adevarata, si ca asa s-a intamplat totul, asta nu inseamna ca trebuie sa dea fuga la biserica si sa se dea cu capul de pamant, ba chiar dimpotriva, demonstreaza doar ca unii din cei care au scris biblia stiau ce spun, ca Hristos este si ramane o enigma, careia ar trebui sa i se acorde mai multa atentie, dar nu de catre frustratii avizi de umilinta si inchinaciuni, ci de catre cei curiosi sa afle adevarul despre noi si originea noastra.

#23
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Poate fi vorba si de un asteroid care face sa se intunece cerul dupa ce ridica in atmosfera tone de praf si fum.

#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEminovici, on Dec 12 2007, 23:09, said:

Poate fi vorba si de un asteroid care face sa se intunece cerul dupa ce ridica in atmosfera tone de praf si fum.

       Nu era vorba despre ce s-a intamplat la rastignire, ci despre evenimentele asociate de Isus perioadei imediat urmatoare celei a distrugerii templului.

#25
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Pai cand s-a intamplat necazul acela mare despre care vorbeste in versetele precedente?

19.   Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.

#26
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEminovici, on Dec 12 2007, 23:34, said:

Pai cand s-a intamplat necazul acela mare despre care vorbeste in versetele precedente?

19.   Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.

       Pai chiar ca a fost, ca templul din Ierusalim a fost distrus de multe ori, dar nu stiu daca a mai fost vreodata si arat cu calul, asa cum se spune ca au facut romanii. Cert este ca au vrut sa-l distruga pentru totdeauna. Faptul insa ca este numit necaz, arata ca va fi totusi ceva trecator.

#27
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

View Posttudorel666, on Dec 12 2007, 22:42, said:

Marcu, 13

24 Dar, în zilele acelea, după necazul acesta, soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei,
25 stelele vor cădea din cer, și puterile care sunt în ceruri vor fi clătinate.


       Tinand cont de faptul ca Hristos, daca povestea lui este adevarata, a vorbit in pilde, nu pentru ca spusele sale sa nu fie intelese, ci pentru ca mesajul sau sa poata fi inteles si de cei care vor veni dupa zeci, sute si mii de ani, ce ar fi putut sa insemne cuvintele de mai sus?
       "Soarele se va intuneca" nu se poate referi decat la o eclipsa totala de Soare!
       "Luna nu-si va mai da lumina sa", este clar vorba despre o eclipsa de luna.
       "Stelele vor cadea din cer", nu poate fi vorba decat despre o ploaie de stele, ploaie ce este provocata, de obicei, de trecerea unei comete prin apropierea pamantului.
       "Puterile cerurilor vor fi clatinate"- m-am gandit initial ca se refera la un cutremur de pamant, dar in alte locuri se vorbeste clar despre cutremure, deci expresia de aici trebuie sa se refere la altceva. La ce? Inca nu-mi dau seama, eventual o deplasare a polilor magnetici sau altceva de genul acesta, ramane sa mai studiez.

Nu stiu ce crezi tu, insa daca e sa o luam dupa logica ta, de cate ori era o eclipsa pana acum trebuia sa reconstruiasca templu, nu ?
Sa-ti spun ce cred eu, acum:
toata acea descriere seamana a bombardament atomic.
1-2. "Soarele se va intuneca", "Luna nu-si va mai da lumina sa" - imediat dupa mai multe explozi masive se va ridica in admosfera praf ce va bloca accesul razelor solare si razele solare reflectate de luna noaptea.
3. "Stelele vor cadea din cer" - materie ce continua sa arda si cade pe pamant - nu-s in tema insa cineva poate explica fenomenul.
Tot in urma unui bombardament atomic masiv, vulcani vor incepe a erupe
4. "Puterile cerurilor vor fi clatinate" - aici ii cel mai interesant lucru - puterile cerului sunt sateliti - se stie ca-n cazul unui bombardament atomic comunicatia cu sateliti se-ntrerupe.
Pot fi considerate puteri ale cerului si avioanele, care desigur ca vor fi si ele nefunctionale din cauza radiatiilor rezultate in urma bombardamentelor.
Dar sigur nu s-a referit la avioane findca atunci ar fi spus si de puterile pamantului.


tudorele, nu stiu de intentionat sau nu, faci confuzii
Isus vorbea acolo de lumea aceasta, ceea ce a spus El inca e in desfasurare, nu s-a referit numai la anul 70.
Te rog reciteste inca odata tot acel capitl si reciteste apoi si postul meu de mai sus.
Isus descrie acolo un bombardament atomic ce va incepe imediat dupa inscaunarea lui antihrist pe pamant.

10. Ci mai întâi Evanghelia trebuie să se propovăduiască la toate neamurile

Edited by Megara, 14 December 2007 - 10:35.
Merge posts


#28
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Cand se va rezidi templul si sfarsitul lumii va fi aproape. El se va rezidi de catre Anticrist care se va naste dintr-o prostituata evreica, evident ca va fi o amagire pentru toate popoarele caci el nu se va mai rezidi pentru Dumnezeu ci pentru Anticrist pe care evreii il vor socoti Mesia.

"Potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu inchinare, asa incat sa se aseze el in templul lui Dumnezeu, dandu-se pe sine drept dumnezeu" (II Tes.2, 4)

#29
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

"Potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu inchinare, asa incat sa se aseze el in templul lui Dumnezeu, dandu-se pe sine drept dumnezeu" (II Tes.2, 4)

:)) nu are nici o relevanta ce zice Paul pentru ca el nu vorbeste de Iudaism.
Chiar nu inteleg cum de crestinii spun ca Dumnezeu a dat alt templu, cel al carnii, Cristos e templul care se va darama si va fi reconstruit in trei zile si acum la citatul asta: 'Hop' e vorba de Templul Evreiesc. Intepretarea cea mai OK, pentru ca e o "profetie crestina" e ca se va naste in Biserica care e templul vostru.

#30
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Chiar nu inteleg cum de crestinii spun ca Dumnezeu a dat alt templu, cel al carnii, Cristos e templul care se va darama si va fi reconstruit in trei zile si acum la citatul asta: 'Hop' e vorba de Templul Evreiesc. Intepretarea cea mai OK, pentru ca e o "profetie crestina" e ca se va naste in Biserica care e templul vostru.

Nu Hristos era templul care se darama si se rezidea in 3 zile. Se darama templul, adica sinagoga sau ceea ce noi numim "Biserica Vechiului Testament", legea mozaica. Si in 3 zile, deci la Inviere, se rezidea templul, adica Biserica Noului Testament. Daca evreii ziceau ca doar la templul din Ierusalim se pot ruga, acum in crestinism templul e pretutindeni unde se aduna crestinii pentru ca ei sunt templul cel nou unde locuieste Duhul Sfant (asa cum in legea veche Dumnezeu locuia in templu, in Sfanta Sfintelor). Legea din Vechiul Testament nu era decat o prefigurare, o preinchipuire a Noului Testament, asta era rolul ei, de a pregati oamenii pentru venirea Mantuitorului dar din pacate cei ce tineau legea veche (si o tin si azi mai mult sau mai putin) in loc sa se lipeasca de spiritul legii aceleia s-au lipit de litera ei iar atunci cand a venit Mesia nu au fost instare sa-l cunoasca.
De ce uneori templul e o metafora si alteori se refera chiar la templul din Ierusalim? Pentru ca asa e Biblia, uneori vorbeste in metafore, alteori mot a mot, e o carte complexa de aceea nu o poate intelege oricine.

Edited by tihomir, 15 January 2008 - 15:18.


#31
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Eu tot nu cred ca Isus e Mesiach si tot nu vad ce are Iudaismul si Crestinismul in comun, au mult prea putine, Crestinismul e o religie a neamurilor asa cum erau cele vechi,  doar ca s-au cosmetizat putin si atat.

Quote

Duhul Sfant (asa cum in legea veche Dumnezeu locuia in templu, in Sfanta Sfintelor).

Duhul Sfant: duhul Sau(e ca o energie prin care lucreaza el, e atingerea Lui) si nu un alt zeu desprins din El.
Legea veche a cui? Dumnezeu nu a dat nici o lege care sa o reinnoiasca; nu-mi amintesc ca crestinii sa fi avut o lege pe care apoi Divinitatea sa le-o schimbe.
Tora e Legea vesnica a lui Dumnezeu pe care el nu o va schimba, asa cum scrie clar in Biblie...ce a facut Dumnezeu mai miraculos decat sa dea legea Sa asa de minunat la Muntele Sinai unde a ridicat muntele si a facut foc mare deasupra lui, unde El cu mana lui a scris Legea.
Sorry, dar cu crestinii nu a facut nimic de genul asta; doar sa crezi o femeie ca a inviat un om si apoi pe discipolii aceluiasi om mi se pare putin cam pueril; nu exista nici o dovada clara ca un alt om de incredere si cu reputatie buna, altul decat anturajul lui Isus sa-l fi vazut inviat.

Quote

De ce uneori templul e o metafora si alteori se refera chiar la templul din Ierusalim? Pentru ca asa e Biblia, uneori vorbeste in metafore, alteori mot a mot, e o carte complexa de aceea nu o poate intelege oricine.

Ahap...interesant...si cum iti dai seama cand se refera la Templul Evreiesc si cand la Isus sau la alte temple?...raspunsul e oare: "de la oamenii priceputi/preoti crestini". poate nu a fost sens strict, ci metafora si uite ca se referea la Biserica crestina.

Edited by jj2ro, 15 January 2008 - 21:45.


#32
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Crestinismul e o religie a neamurilor asa cum erau cele vechi, doar ca s-au cosmetizat putin si atat.

O afirmatie atat de gaunoasa ca nici nu merita sa o combat, adica orice copil iti poate spune diferenta dintre crestinism si paganismele de orice fel, asa ca nu o sa-mi pierd timpul pe acest aspect.

Quote

Duhul Sfant: duhul Sau(e ca o energie prin care lucreaza el, e atingerea Lui) si nu un alt zeu desprins din El.

Duhul Sfant nu e un alt dumnezeu, e Dumnezeu deplin, la fel ca si Tatal si Fiul. Si totusi nu sunt 3 dumnezei ci unul singur in trei ipostasuri (adica infatisari). Aceasta dogma se ia ca atare si nu se incearca sa fie explicata pentru ca e cu neputinta sa o priceapa mintea omeneasca. Un sfant parinte zicea ca explicarea Sfintei Treimi duce la nebunie, in lumea aceasta pamanteasca e cu neputinta ca omul sa inteleaga aceasta taina, asa ca o luam ca atare.

Quote

Legea veche a cui?

A omenirii. Dupa caderea lui Adam, Dumnezeu nu a parasit omenirea, a ales o ramasita careia sa-i descopere revelatia si sa o duca incet incet astfel incat, cand va sosi momentul, sa fie pregatita pentru primirea rascumpararii si impacarii cu Dumnezeu, refacerea legaturii rupta de caderea lui Adam. Aceasta ramasita a crescut si a format poporul iudeu. Cum spune si in Biblie, implinirea legii este Hristos, el era actul final al mozaismului, spre El ducea toata legea si proorocii. De la El incoace omenirea nu mai e sub Lege ci sub Har (pentru ca Hristos a facut ispasire, mielul nostru pentru pacat prescris de Lege). Daca in legea veche pentru pacat se aducea jertfa un miel, pentru pacatul omenirii intregi (adus de Adam) s-a jertfit insusi Dumnezeu, iarasi taina necuprinsa cu mintea omeneasca.
Legea singura nu mantuieste (nu e om fara de pacat caci cine a calcat o porunca din lege le-a calcat pe toate, asa zice si in vechiul testament si in cel nou), mantuirea vine numai prin harul lui Dumnezeu, adica prin iertarea pe care ne-o da El. De aia zicem noi ca nu mai suntem sub lege ci sub har ca nu pentru faptele noastre bune am devenit crestini ci prin harul lui Dumnezeu ca El a vrut sa se intrupeze si sa se rastigneasca pentru noi.

Quote

Tora e Legea vesnica a lui Dumnezeu pe care el nu o va schimba, asa cum scrie clar in Biblie...

In Biblie, pe la Isaia, zice ca Dumnezeu va face un legamant nou si nu vor mai zice oamenii "cunoaste pe Domnul" ci fiecare va cunoaste pe Domnul in inima lui. Este tot o profetie despre Hristos si crestinism.

Quote

Sorry, dar cu crestinii nu a facut nimic de genul asta; doar sa crezi o femeie ca a inviat un om si apoi pe discipolii aceluiasi om mi se pare putin cam pueril; nu exista nici o dovada clara ca un alt om de incredere si cu reputatie buna, altul decat anturajul lui Isus sa-l fi vazut inviat.

Ca evreu probabil ai auzit ca inainte si dupa Iisus au fost si altii care spuneau ca sunt Mesia. Care din ei afara de Iisus a facut o religie care de 2000 de ani s-a raspandit si are miliarde de credinciosi? In noul testament e povstita o conversatie dintre rabinii de atunci care vroiau sa-i aresteze pe apostoli, iar unul dintre rabini zice catre ceilalti : "inainte de omul acesta au mai fost si altii care ziceau ca sunt ceva, dar pana in ziua de azi au disparut sectele lor, deci sa-i lasam in pace ca daca e de la oameni or sa dispara si acestia, dar daca e de la Dumnezeu sa nu ne trezim cumva ca luptam impotriva lui Dumnezeu". Ai putea sa meditezi putin asupra acestui aspect. :photo:

Referitor la inviere iarasi nu merita sa polemizam, a facut atatea minuni si face si azi (vezi focul de la Ierusalim din fiecare an de Pasti sau alte minuni care se intampla in Biserica in ziua de azi), e aproape o blasfemie sa-L compari cu Moise, pe El care l-a facut pe Moise si l-a trimis la propovaduire....

#33
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

e aproape o blasfemie sa-L compari cu Moise, pe El care l-a facut pe Moise si l-a trimis la propovaduire....
Asta e o hula grozava...sa spui tu ca un om care a murit l-a creat pe Moshe...pe cel mai mare profet al lui Dumnezeu.
Arata-mi unde a venit Isus Cristos si a zis sa fie Moise si a fost Moise.

Quote

Ca evreu probabil ai auzit ca inainte si dupa Iisus au fost si altii care spuneau ca sunt Mesia.[...]"inainte de omul acesta au mai fost si altii care ziceau ca sunt ceva, dar pana in ziua de azi au disparut sectele lor, deci sa-i lasam in pace ca daca e de la oameni or sa dispara si acestia, dar daca e de la Dumnezeu sa nu ne trezim cumva ca luptam impotriva lui Dumnezeu". Ai putea sa meditezi putin asupra acestui aspect.

Poti sa imi dai citat din Biblie unde scrie ca Isus e licit din neamul lui David pe linie paterna? si asa il voi considera Mesiach negresit, ai juramantul meu.
Presupun ca acei rabini nu-si cunosteau Legea si de aceea sovaiau.

Quote

In Biblie, pe la Isaia, zice ca Dumnezeu va face un legamant nou si nu vor mai zice oamenii "cunoaste pe Domnul" ci fiecare va cunoaste pe Domnul in inima lui. Este tot o profetie despre Hristos si crestinism.
Nici vorba de legamant nou, altul decat cel ce era. El se refera ca se va reinnoi in sensul ca il va revigora pe acelasi si oamenii il vor respecta chiar daca erau cazuti in pacate.

La mantuire iti dau dreptate, El este cel ce ne iarta. In iudaism mantuirea e vazuta ca un act personal, e o consecinta a relatiei tale buna cu Dumnezeul Creator.

Quote

Un sfant parinte zicea ca explicarea Sfintei Treimi duce la nebunie, in lumea aceasta pamanteasca e cu neputinta ca omul sa inteleaga aceasta taina, asa ca o luam ca atare.
Augustin de Hippo, cel mai mare erudit al vremurilor sale, a incercat sa explice misterul Treimii si nu a reusit; asta nu inseamna ca e si adevarata. Exista si acum concepte filosofice care nu le poti demonstra prin nici o metoda, ele pur si simplu exista.

Edited by jj2ro, 15 January 2008 - 22:34.


#34
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Arata-mi unde a venit Isus Cristos si a zis sa fie Moise si a fost Moise.

Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!" (Facerea 1:26)

Iisus Hristos (Hristos in greaca inseamna ceea ce inseamna Mesia in ebraica) e Dumnezeu Fiul din Sfanta Treime.


Quote

Poti sa imi dai citat din Biblie unde scrie ca Isus e licit din neamul lui David pe linie paterna? si asa il voi considera Mesiach negresit, ai juramantul meu.

Sigur, numai sa te tii de cuvant, citeste inceputul Evangheliei lui Matei, de la 1 la 16. Rezumatul de la versetul 17 suna cam asa :

Așadar, toate neamurile de la Avraam până la David sunt paisprezece; și de la David până la strămutarea în Babilon sunt paisprezece; și de la strămutarea în Babilon până la Hristos sunt paisprezece neamuri.

Deci se arata descendenta lui Iosiv din David (din sfanta Traditie stim ca si fecioara Maria era tot din David caci era un obicei la evrei sa se casatoreasca doar cu membri din tribul si familia lor, familie in sens larg desigur, nu in sensul de azi). Desigur ca Iisus nu era din Iosiv dupa trup ci doar din Maria dar iata ca a venit in casa unui descendent al regelui David asa cum zice scriptura si cum El insusi zice : "Eu sunt radacina si samanta lui David".
Acum sa te tii de cuvant si sa te botezi intr-o biserica ortodoxa, cu cat mai repede cu atat mai bine pentru tine :).

Quote

Nici vorba de legamant nou, altul decat cel ce era. El se refera ca se va reinnoi in sensul ca il va revigora pe acelasi si oamenii il vor respecta chiar daca erau cazuti in pacate.

Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda legământ nou.
32. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deși Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul.
33. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor și pe inimile lor voi scrie și le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor.


Deci clar nu e vorba de legamantul vechi, adica de legea data prin Moise ci de un legamant nou, de Noul Testament. Inca ceva, Dumnezeu nu a lepadat templul de la Ierusalim decat atunci cand se mania pe evrei si-i dadea in mainile altor popoare. Cand au venit asirienii si mai ales babilonienii. Dupa ce ii aduce pe evrei in palestina il rezideste prin zorobabel iar in anul 70 iar se manie pe ei pentru ca nu l-au primit pe Mesia si nu-l mai rezideste pana astazi. Deci daca legamantul cel vechi pe care il tineti voi mai este placut lui Dumnezeu, de ce nu aveti templul zidit? A trecut vremea templului vechi, Dumnezeu a zidit un altul, mistic, din trupuri de carne nu de piatra facut de mana omeneasca.

Quote

Augustin de Hippo, cel mai mare erudit al vremurilor sale, a incercat sa explice misterul Treimii si nu a reusit

Nu cred ca incerca sa explice misterul Treimii ci conceptul, atat cat se poate explica pentru ca efectiv nu ai cum sa poti explica cum de Fiul se naste din Tatal dintru`inceput, adica din eternitate, dar fara a fi creat, cum de fiecare din cele 3 persoane e Dumnezeu si in acelasi timp Treimea e Dumnezeu, fara sa fie 3 dumnezei sau 3 parti care doar reunite formeaza divinitatea. Poate ca ingerii sau sfintii ajunsi in rai si desavarsiti sufleteste pot intelege asta, noi nu putem, doar o credem si atat.

#35
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!" (Facerea 1:26)

Continuare vers 27: "A facut Dumnezeu pe om dupa imaginea Sa" - aici verbul facut/creat este la singulat, daca era o pluralitate numerica de persoane divine, ar fi fost scris dupa imaginea "lor".
Folosirea pluralului in 26 vorbeste de regalitatea totala a lui Dumnezeu, poti vedea si in Ezdra 4:17-18 unde e folosit asemeni pluralul.
Forma de plural e folosita ca si apelativul Elohim care indica toate atributele de putere si autoritate ale lui Dumnezeu la un loc, ca ceva suprem si imparatesc.

Quote

Acum sa te tii de cuvant si sa te botezi intr-o biserica ortodoxa, cu cat mai repede cu atat mai bine pentru tine .
Ok, dar aminteste-ti ca am spus sa fie licita descendenta ;)
Matei 1:11 "Iosia a născut pe Iehonia și pe frații lui, la strămutarea în Babilon" deci dupa Iosif ,Isus e pe linia lui Iehonia.
Luca 3:31 "Fiul lui Melea, fiul lui Mena, fiul lui Matata, fiul lui Natan, fiul lui David" asadar e din David pe linia lui Natan.
Referitor la Mesia in Biblia evreiasca sunt niste profetii care trebuie indeplinite, unda din ele fiind ca Mesiah sa fie din lneamul lui David pe linia lui Solomon: 1Cron17.11; Ieremia 33.17 si 1Cron 22.10; 2Cron 7.18 - asadar Isus nu e din neamul lui David pe linia lui solomon, ci a lui Natan
Sau pe linia lui Iehonia (caci Evanghelia nu poate fi gresita, e de inspiratie divina).
Sa privim Ieremia 22:30 "Așa vorbeste Domnul: "Scrieți pe omul acesta ca lipit de copii, ca om nenorocit în zilele sale, pentru că nimeni din neamul lui nu va mai ședea pe tronul lui David și să domnească peste Iuda!" (mai sus in vers.18 se vede ca vorbeste de Iehonia) - asadar conform profetiei, Isus nu poate domni peste Israel.

La acele citate din Isaia presupun te rog sa-mi dai exact sursa pentru a verifica in intregul context. Imi place de crestini ca iau versete izolate care aparent corespund; stiu ca pe chestia asta ortodocsii erau foarte suparati pe sectari deoarece ei nu intepreteaza Scriptura in ansamblul ei (abordare luata de la evrei care zic acelasi lucru despre crestini)

#36
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Folosirea pluralului in 26 vorbeste de regalitatea totala a lui Dumnezeu, poti vedea si in Ezdra 4:17-18 unde e folosit asemeni pluralul.

Folosirea pluralului se datoreaza Treimii, se refera la Sfanta Treime cand zice "noastra". Iisus Hristos fiind Unul din Treime, a participat la actul creatiei.

Quote

Referitor la Mesia in Biblia evreiasca sunt niste profetii care trebuie indeplinite, unda din ele fiind ca Mesiah sa fie din lneamul lui David pe linia lui Solomon: 1Cron17.11; Ieremia 33.17 si 1Cron 22.10; 2Cron 7.18 - asadar Isus nu e din neamul lui David pe linia lui solomon, ci a lui Natan

La niciunul din versetele alea nu scrie ce zici tu, o fi in altele dar nu in alea. Oricine poate verifica in 2 minute la adresa
http://www.bibliaortodoxa.ro/

In alta ordine de idei Iosif e din David pe linia lui Solomon, nu stiu unde ai gasit altfel " Iesei a născut pe David regele; David a născut pe Solomon din femeia lui Urie;
7. Solomon a născut pe Roboam; Roboam a născut pe Abia; Abia a născut pe Asa;
8. Asa a născut pe Iosafat; Iosafat a născut pe Ioram; Ioram a născut pe Ozia; "
si asa mai departe. Apoi zice si de Bethleem in vechiul testamnet, cetatea unde s-a nascut David, ca in ea va veni Mesia, nici Iosif nici Maria nu traiau in Bethleem dar asa a facut Dumnezeu incat Hristos sa vina in Bethleem cum spuneau profetiile. Deci le-a implinit pe toate.

Quote

Așa vorbeste Domnul: "Scrieți pe omul acesta ca lipit de copii, ca om nenorocit în zilele sale, pentru că nimeni din neamul lui nu va mai ședea pe tronul lui David și să domnească peste Iuda!" (mai sus in vers.18 se vede ca vorbeste de Iehonia) - asadar conform profetiei, Isus nu poate domni peste Israel.

Nu nene, zice peste Iuda, se refera strict la regatul lui Iuda cucerit de Babilon. Dupa Solomon Israelul s-a impartit in 2 regate, Iuda si Israel, in iuda domnea dinastia lui David pana la cucerirea regatului de catre babilon. Aici e strict vorba de incetarea dinastiei peste regatul lui Iuda si incetarea existentei acelui statulet.
Practic, cu exceptia perioadei macabeilor, Israelul inceteaza sa mai fie un stat independent si nu mai avea rege din dinastia lui David. In timp ce evreii isi imagineau si asteptau un Mesiah care sa restaureze regatul si sa domneasca efectiv, Dumnezeu avea alte planuri mult mai marete. Imparatia peste care urma sa domneasca Mesia, fiul lui David, era imparatia cereasca, restabilirea legaturii dintre om si Dumnezeu asa cum fusese inainte de caderea lui Adam. Toata legea si prorooci convergeau catre asta dar tocmai evreii nu au priceput. S-au lipit mai mult de ritualuri decat de esenta lor, decat de Dumnezeu. Cum zice si in Vechiul Testament, ca facea crime iar apoi aduceau jertfe iar Dumnezeu zice ca s-a scarbit de jertfele lor. S-au lipit nu de mantuire ci de uneltele care trebuiau sa-i ajute sa vada mantuirea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate