Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Templul lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#1
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Sunt curios oare se va construi si al treilea Templu pentru pramarirea lui Dumnezeu cel unic?
Daca se va construi atunci cum se va obtine amplasamentul? (caci Jertfa Sfanta din Templu e valabila doar pe locul unde Abraham a jertfit berbecul dat de Dumnezeu, adica in locul actualei moschei [careia nici nu-i pronunt numele] din Ierusalim) Cum se alege Marele Preot, caci trebuie sa fie sange de Levit, in Sfanta Sfintelor va trebui Chivotul Legamantului vesnic al Poporului Ales cu insusi Dumnezeu.

Efectiv mi-as dori sa vad acea zi cand Dumnezeu va fi preamarit din nou in Templu Sau, acea zi cand va fi iarasi Shekina (prezenta Lui pe pamant).

Edited by jj2ro, 30 November 2007 - 15:59.


#2
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 jj2ro, on Nov 30 2007, 15:58, said:

Sunt curios oare se va construi si al treilea Templu pentru pramarirea lui Dumnezeu cel unic?
Daca se va construi atunci cum se va obtine amplasamentul? (caci Jertfa Sfanta din Templu e valabila doar pe locul unde Abraham a jertfit berbecul dat de Dumnezeu, adica in locul actualei moschei [careia nici nu-i pronunt numele] din Ierusalim) Cum se alege Marele Preot, caci trebuie sa fie sange de Levit, in Sfanta Sfintelor va trebui Chivotul Legamantului vesnic al Poporului Ales cu insusi Dumnezeu.

Efectiv mi-as dori sa vad acea zi cand Dumnezeu va fi preamarit din nou in Templu Sau, acea zi cand va fi iarasi Shekina (prezenta Lui pe pamant).

Nu stiu cat ti-ai dori tu sa vezi acea zi caci eu sincer nu prea mi-as dori
Reconstructia acelui templu e legata de doua evenimente inevitabile
1. Distrugerea actualei moschei care ghici tu cu cam ce ar echivala
2. Instalarea in templu a falsului mesia, a antihristului

#3
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

Nu stiu cat ti-ai dori tu sa vezi acea zi caci eu sincer nu prea mi-as dori
Reconstructia acelui templu e legata de doua evenimente inevitabile
1. Distrugerea actualei moschei care ghici tu cu cam ce ar echivala
2. Instalarea in templu a falsului mesia, a antihristului

Mi-as dori-o mai mult ca orice...efectiv sa se aduca slava lui Dumnezeu, caci de 2000 de ani Dumnezeu nu mai primeste Jertfa Sfanta ce i se cuvine, mii de lacrimi au cazut pe obrazul fiecareu evreu gandindu-se ca nu are loc de rugaciune (sinagoga nu e nici pe sfert cat e Templul in sfuletul evreului pios)
1. Nu ar echivala cu nimic daca marile puteri ar sprijini aceasta, efectiv acea moschee nu isi are locul acolo, sta ilicit, profanatoriu. (nu am nimic cu mahomedanii, ii respect, insa sa nu ia ce nu e al lor, asa cum trebuie sa o faca toti oamenii planetei)
2. Eu nu cred ca vine vreun mesia odata cu ridicarea celui de al treilea Templu... Mesia nu a venit, dar va veni cu siguranta, iar Dumnezeu nu va lasa pe cel pacatos si viclean in Sfantul Templu. (nu cred in antichrist, antiCINE?)

#4
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Sau poate ca a venit vremea ca Templul sa fie recladit in sufletul fiecarui credincios, acolo unde parintele nostru Avraam l-a adus jertfa pe fiul sau, prima data, inainte de a incerca sa o faca fizic, pentru ca sfintenia Celui Ce Este sa fie prezenta permanent, iar jertfa sa fie zilnica si personala.

Edited by penca, 30 November 2007 - 16:41.


#5
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 jj2ro, on Nov 30 2007, 16:13, said:

Mi-as dori-o mai mult ca orice...efectiv sa se aduca slava lui Dumnezeu, caci de 2000 de ani Dumnezeu nu mai primeste Jertfa Sfanta ce i se cuvine, mii de lacrimi au cazut pe obrazul fiecareu evreu gandindu-se ca nu are loc de rugaciune (sinagoga nu e nici pe sfert cat e Templul in sfuletul evreului pios)
1. Nu ar echivala cu nimic daca marile puteri ar sprijini aceasta, efectiv acea moschee nu isi are locul acolo, sta ilicit, profanatoriu. (nu am nimic cu mahomedanii, ii respect, insa sa nu ia ce nu e al lor, asa cum trebuie sa o faca toti oamenii planetei)
2. Eu nu cred ca vine vreun mesia odata cu ridicarea celui de al treilea Templu... Mesia nu a venit, dar va veni cu siguranta, iar Dumnezeu nu va lasa pe cel pacatos si viclean in Sfantul Templu. (nu cred in antichrist, antiCINE?)

Doamne, chiar credeam ca ati inteles ceva acum 2000 de ani
Oare nu l-a vandut Iuda pe 30 de arginti asa cum a fost proorocit cu 700 de ani ianainte.
De ce nu i-au dat evrei lui Iuda 35 sau 40 sau 25 de arginti ?
Oare va face Mesia cel asteptat mai multe semne ?
E trist, nu mai exista nici o sansa.

#6
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Doamne, chiar credeam ca ati inteles ceva acum 2000 de ani
Oare nu l-a vandut Iuda pe 30 de arginti asa cum a fost proorocit cu 700 de ani ianainte.
De ce nu i-au dat evrei lui Iuda 35 sau 40 sau 25 de arginti ?
Oare va face Mesia cel asteptat mai multe semne ?
E trist, nu mai exista nici o sansa.

Ce sa fie de inteles acum 2000 de ani?
Povestea cu Iuda putea fi scornita ca sa se potriveasca, Iuda are si o Evanghelie pentru voi.
Isus trebuia sa fie din tribul lui Iuda, deci tatal sau biologic sa fie din acest trib....voi sustineti ca nu a avut tata biologic.
De cand conduce Isus in timp de pace....
Prea multe criterii neindeplinite ca Isus sa fie Mesia....

#7
Mindreaver

Mindreaver

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2007
Dumnezeu a fost preamărit atât de mult, în atâtea temple și așezăminte, încât nu știu dacă mai are timp să le viziteze pe toate. În mod sigur nu mai are timp să-i țină minte pe toți cei care se cred copii lui Avraam, pe cei care ucid promisiunea făcută lui Avraam, pe ostașii lui Cristos care-l fac de râs pe Cristos sau pe europarlamentarii lui Mamona care plătesc creștinește cu bancnote in god we trust.

Când Dumnezeu va avea nevoie de ceva, acel ceva va fi un somn bun. A lucrat destul și fără să primească nicio gratitudine.

#8
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 jj2ro, on Dec 1 2007, 00:00, said:

a.Ce sa fie de inteles acum 2000 de ani?
b. Povestea cu Iuda putea fi scornita ca sa se potriveasca, Iuda are si o Evanghelie pentru voi.
c. Isus trebuia sa fie din tribul lui Iuda, deci tatal sau biologic sa fie din acest trib....voi sustineti ca nu a avut tata biologic.
d. De cand conduce Isus in timp de pace....
e. Prea multe criterii neindeplinite ca Isus sa fie Mesia....

a. Nimic nu era de inteles
25. Și neînțelegându-se unii cu alții, au plecat, zicând Pavel un cuvânt că: Bine a vorbit Duhul Sfânt prin Isaia proorocul, către părinții noștri,  
26. Când a zis: "Mergi la poporul acesta și zi: Cu auzul veți auzi și nu veți înțelege și uitându-vă veți privi, dar nu veți vedea.  
27. Căci inima acestui popor s-a învârtoșat și cu urechile greu au auzit și ochii lor i-au închis. Ca nu cumva să vadă cu ochii și să audă cu urechile și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă și Eu să-l vindec".  
28. Deci cunoscut să vă fie vouă că această mântuire a lui Dumnezeu s-a trimis păgânilor, și ei vor asculta
.  


b. Iuda are o evanghelie pentru noi ?!!!
Era "evanghelia despre Iuda" nicidecum "evanghelia dupa Iuda" cum vor altii sa se creada - oricum mie mi-e mila de el fiindca s-a cait dupa vanzare Domnului dar gresala lui ce-a mare a fost ca s-a spanzurat.

c.

d. ????
Vreti sa vina pe pamant spre a purta razboaie ?

e. atunci daca e adevarat punctul d. cu siguranta nu-L puteti astepta pe EL

#9
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
1. Deut. 17.15 si Gen.49.10 - Isus trebuie sa fie din semintia lui Iuda, Iosif nu a fost tatal biologic al lui Isus, deci el nu e din Semintia lui Iuda
2. 2Sam.7:12-13 - trebuie sa fie descendent din David si Solomon, iar in noul testament e din Natan
3. Isaia 11:12 - trebuie sa dune tot poporul lui Israel aflat in afara tarii, si uite ca si acum evreii sunt peste tot, si de fapt au fost la fel si acum 2000 de ani
4. Mica4.3 - Mesia va conduce in timp de pace...cate razboaie au fost de la isus incoace?
5. Ezechiel 34:24 - poporul lui Israel va respecta toate poruncile Domnului...iata sunt evrei care nici nu vor sa auda de Lege.
6. Isaia 66.23 - toate popoarele se vor inchina Domnului cand va veni Mesia, deci cand a venit Isus trebuiau ca sa nu mai fie paganism, si iata azi ca exista.
7. Ezechiel 37.26-27 - va reconstrui Templul din Ierusalim, si iata ca dupa Isus a fost daramat...

Daca nu sunt indeplinite toate aceste criterii, atunci un om nu poate fi numit Mesia, cel promis de Dumnezeu...asadar isus nu a fost Mesia. Crestinii au avut noroc cu secta pagana a lui Mitra si astfel au putut sa propage religia, altfel nu ar fi existat crestinism.

#10
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 jj2ro, on Dec 2 2007, 12:29, said:

3. Isaia 11:12 - trebuie sa dune tot poporul lui Israel aflat in afara tarii, si uite ca si acum evreii sunt peste tot, si de fapt au fost la fel si acum 2000 de ani
Da, trebuia, dar nu a fost lasat de catre Sinedriu... Sinedriul nu dorea acest lucru asa ca la deferit justitiei romane.

#11
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 jj2ro, on Dec 2 2007, 12:29, said:

1. Deut. 17.15 si Gen.49.10 - Isus trebuie sa fie din semintia lui Iuda, Iosif nu a fost tatal biologic al lui Isus, deci el nu e din Semintia lui Iuda
2. 2Sam.7:12-13 - trebuie sa fie descendent din David si Solomon, iar in noul testament e din Natan
3. Isaia 11:12 - trebuie sa dune tot poporul lui Israel aflat in afara tarii, si uite ca si acum evreii sunt peste tot, si de fapt au fost la fel si acum 2000 de ani
4. Mica4.3 - Mesia va conduce in timp de pace...cate razboaie au fost de la isus incoace?
5. Ezechiel 34:24 - poporul lui Israel va respecta toate poruncile Domnului...iata sunt evrei care nici nu vor sa auda de Lege.
6. Isaia 66.23 - toate popoarele se vor inchina Domnului cand va veni Mesia, deci cand a venit Isus trebuiau ca sa nu mai fie paganism, si iata azi ca exista.
7. Ezechiel 37.26-27 - va reconstrui Templul din Ierusalim, si iata ca dupa Isus a fost daramat...
Daca nu sunt indeplinite toate aceste criterii, atunci un om nu poate fi numit Mesia, cel promis de Dumnezeu...asadar isus nu a fost Mesia. Crestinii au avut noroc cu secta pagana a lui Mitra si astfel au putut sa propage religia, altfel nu ar fi existat crestinism.

Voi asteptati un Mesia pamantesc, cel ce domneste peste poporul lui Israel si domina celelalte popoare
Eu nici nu as putea concepe ca Mesia sa fie altfel decat ce a fost, sa faca altceva decat a facut si sa zica altceva decat ceea ce a zis.
Isus mi-a deschis mie calea spre mantuirea sufletului meu.
Eu ca si crestin pun mai mare accent asupra vietii de dupa moarte decat asupra unei vieti aici pe pamant.
Voi, asa imi pare mie, puneti un mai mare accent asupra vieti acesteia si a imparatie de aici.
Aici imi pare mie a fi diferenta dintre noi.

PS: nu am citit VT insa imi voi da silinta sa-l citesc

#12
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Megara, cum nu a fost lasat de Sinedriu...crezi ca era mai puternic decat Dumnezeu, daca Isus ar fi dost mesia, atunci Sinedriul l-ar fi sprijinit.

Zoro2....ceea ce spui tu e tipic crestinesc, insa nu face parte din contextul iudaic...nici cel de atunci, nici cel actual; textele au fost putin "traduse" prin interpretari ca sa placa neamurilor pagane si sa le atraga...atata tot; insa Isus nu indeplineste conditiile intrunite de Mesia cel promis de Dumnezeul cel adevarat, Domnul lui Israel. Ideea de crestinism cuprinde acceptiunea paganilor a lui Dumnezeu intr-o mainera inchipuita astfel incat pe ei sa-i atraga, sa le placa (la fel si cu mahomedanii); insa Dumnezeul lui Israel nu este cel al crestinilor.

#13
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 jj2ro, on Dec 2 2007, 22:58, said:

Megara, cum nu a fost lasat de Sinedriu...crezi ca era mai puternic decat Dumnezeu, daca Isus ar fi dost mesia, atunci Sinedriul l-ar fi sprijinit.

Zoro2....ceea ce spui tu e tipic crestinesc, insa nu face parte din contextul iudaic...nici cel de atunci, nici cel actual; textele au fost putin "traduse" prin interpretari ca sa placa neamurilor pagane si sa le atraga...atata tot; insa Isus nu indeplineste conditiile intrunite de Mesia cel promis de Dumnezeul cel adevarat, Domnul lui Israel. Ideea de crestinism cuprinde acceptiunea paganilor a lui Dumnezeu intr-o mainera inchipuita astfel incat pe ei sa-i atraga, sa le placa (la fel si cu mahomedanii); insa Dumnezeul lui Israel nu este cel al crestinilor.
Atunci cum iti explici ca s-a intamplat ceea ce a propovaduit?

#14
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 jj2ro, on Dec 2 2007, 22:58, said:

insa Dumnezeul lui Israel nu este cel al crestinilor.

Ia contrazice-ma te rog
Nu suntem noi amandoi, tu si eu, urmasii directi ai lui NOE ?
Nu avem noi amandoi pe Dumnezeul cel ce l-a salvat pe Noe si a scufundat pe ceilalti pacatosi ?
Nu suntem noi amandoi descendenti ai fiilor si fiicelor lui Noe ?

Edited by zoro2, 03 December 2007 - 20:33.


#15
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Suntem urmasii lui....da (exista un DAR), crestinii si-l imagineaza pe Dumnezeu in trei Persoane distincte, trei DUmnezei: unul care a creat, unul care a mantuit si unul care sanctifica. Totusi Dumnezeu e o singura PERSOANA, cei trei sunt infiltratii pagane...mai ales un om zeificat, o femeie (Sophia) care mai tarziu ajunge duh sfant etc.
Dumnezeul lui Israel e unul singur, din Noe se trag si paganii, si totusi duUmnezeul lor nu e cu cel al evreilor.

#16
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 jj2ro, on Dec 2 2007, 12:29, said:

1. Deut. 17.15 si Gen.49.10 - Isus trebuie sa fie din semintia lui Iuda, Iosif nu a fost tatal biologic al lui Isus, deci el nu e din Semintia lui Iuda
2. 2Sam.7:12-13 - trebuie sa fie descendent din David si Solomon, iar in noul testament e din Natan
Matei - 1
1.   Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
2. Avraam a născut pe Isaac; Isaac a născut pe Iacov; Iacov a născut pe Iuda și frații lui;
3. Iuda a născut pe Fares și pe Zara, din Tamar; Fares a născut pe Esrom; Esrom a născut pe Aram;
4. Aram a născut pe Aminadav; Aminadav a născut pe Naason; Naason a născut pe Salmon;
5. Salmon a născut pe Booz, din Rahav; Booz a născut pe Iobed, din Rut; Iobed a născut pe Iesei;
6. Iesei a născut pe David regele; David a născut pe Solomon din femeia lui Urie;
7. Solomon a născut pe Roboam; Roboam a născut pe Abia; Abia a născut pe Asa;
8. Asa a născut pe Iosafat; Iosafat a născut pe Ioram; Ioram a născut pe Ozia;
9. Ozia a născut pe Ioatam; Ioatam a născut pe Ahaz; Ahaz a născut pe Iezechia;
10. Iezechia a născut pe Manase; Manase a născut pe Amon; Amon a născut pe Iosia;
11. Iosia a născut pe Iehonia și pe frații lui, la strămutarea în Babilon;
12. După strămutarea în Babilon, Iehonia a născut pe Salatiel; Salatiel a născut pe Zorobabel;
13. Zorobabel a născut pe Abiud; Abiud a născut pe Eliachim; Eliachim a născut pe Azor;
14. Azor a născut pe Sadoc; Sadoc a născut pe Achim; Achim a născut pe Eliud;
15. Eliud a născut pe Eleazar; Eleazar a născut pe Matan; Matan a născut pe Iacov;
16. Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.
17. Așadar, toate neamurile de la Avraam până la David sunt paisprezece; și de la David până la strămutarea în Babilon sunt paisprezece; și de la strămutarea în Babilon până la Hristos sunt paisprezece neamuri.

#17
jj2ro

jj2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.10.2007
Iehonia.....ia cititi Veciul Testament si vedeti ce zice Dumnezeu lui Iehonia.... (din pacate am uitat versetul, sper sa-l gasesc - era ceva de genul ca din semintia lui nu se va naste Mesia). Iar daca Iosif e din neamul lui David, Isus tot nu este...doar Iosif spuneti ca u era tatal lui, deci nu din semintia lui David.

Edited by jj2ro, 06 December 2007 - 08:49.


#18
zoro_2

zoro_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2007

 jj2ro, on Dec 3 2007, 23:03, said:

................. si totusi duUmnezeul lor nu e cu cel al evreilor.

incurcam putin lucrurile aici:
1. Dumnezeu e unul
2. Daca Dumnezeu ii unul peste toate neamurile si peste tot pamantul, El e si Dumnezeul meu cat si Dumnezeul tau.
3. Daca eu gresesc cat priveste "inchipuirile" mele despre Dumnezeu, asta nu-L schimba cu nimic pe El.
4. Daca tu crezi ca deti adevarul absolut, asta nu te face cu nimic superior celorlalte popoare.
5. Smerenia te face mai mare nu trufia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate