Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

filtrul subtitler din Virtual Dub

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Am probleme cu filtrul subtitler din Virtual dub. Aparitia liniilor de subtitrare nu este sincronizată cu filmul deși am respectat cu sfintenie toate indicatiile (la 1 film din 10 a mers).
Analizez DIVX cu G-spot pentru ai afla codec-urile. Recodez cu acelasi codec la aceleasi caracteristici, aplic filtrul (cu extensie .ssa) si nu iese.
Cu AVI SUBTITLER imi apar decalaje de sunet-imagine pentru ca nu se poate seta din punct de vedere audio.
Mersi

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Ca totul sa fie sincronizat trebuie ca fisierul cu subtitrarea sa aiba acelasi FPS cu filmul. Ma indoiesc ca filtrul din VB are ceva.

Deasemenea poti sa-i dai o sansa filtrului de sub ptr VB din VobSub care este dealtfel si muuult mai maleabil decat filtrul nativ din VB si care in plus incarca direct fisiere.sub si recunoaste ce e scris cu bold sau italice.

Nu am inteles ce vrei sa obtii. Spui ca ai recodat iar asta nu e indicat ptr ca astfel se pierde mult din calitate. Vrei sa pui subtitrare pe DivX?

#3
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Multumesc mult pentru raspuns. Am facut subtitrarea de pe un alt calculator si a iesit bine acum (probabil ca pe primul pe care lucrez deja am prea multe codecu-ri care se incaleca pentru ca de ex. in Subtitle Workshop nici nu mai pot vizualiza filmele) dar fisierul cu toate ca pastrez caracteristicile originale de compresie (rata de frame-uri, codec-ul, etc) iese mult mai mic (din 642 MB ajunge la 542 MB!!!!).
Subtitrarea sunt nevoit sa o pun pe divx oentru ca am un player divX stand alone YAMADA. Acesta nu recunoaste decat subtitrarea de extensie sub rip(*.srt) si asta fara diacritice unde apare o nebunie. In plus caracterul este normal, mic si de culoare alba lucru care il face greu de distins in multe situatii. Aplicarea lui subtitler imi permite sa rezolv problema asta dar cu micile inconveniente aratate mai sus. Nu ai numar de telefon?
Se poate adauga subtitrarea fara sa bazâi la compresie?

#4
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Dupa cum ai "intuit" si tu prezenta jdemiilor de codecuri pe un sistem produce uneori probleme indeajuns de mari ca sa nu le mai rezolve decat cuvintele magicw "Reinstall Windows". :)

E normal sa iti iasa alta marime a fisierului cu aceleasi setari initiale cu care a fost comprimat Divx-ul dintr-un mpeg2.

Eu unul iti recomand sa faci VCD pe care poti sa pui subtitrarea cat vrei tu de mare si cu diacritice, si cu bold si cu italics si cu ...etc. Iar calitativ nu va fi prea mare diferenta. Asta daca nu esti extrem de pretentios, caz incare iti recomand sa te apuci de facut DVD din Divx.:D

Iar ca sa-ti raspund strict la ultima ta intrebare...Nu, nu se poate adauga subtitrarea pe film FARA recompresie. :(

#5
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
As adauga la cele spuse de robertino1 doar ca se poate incerca si SVCD. Jongland cu bitrate-ul, se poate pune un DivX in SVCD 1 (CD=1CD). Calitatea e mult mai buna, prin VBR. Subul se vede perfect (ca si la VCD). Nenorocirea e ca nimeni nu prea are chef de reencode, cand si-a cumparat DVD Player cu citire de DivX.

#6
ticka

ticka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2004
Eu, eu, eu, eu am chef!!!!!!!!! Si inca ce chef! Toata ziulica cand am un moment liber mi-l petrec cautand, codand si reincodand. Pt. ca nu/mi place sa ma cocosez la monitor si as vrea sa vad filmul in conditii de home cinema. Si as vrea subtitrari vizibile pentru mine si familia mea. Spune-mi reteta magica de reincodare in SVCD (sau da-mi nr. de telefon) si las pe mine. Am j'de filme care ma asteapta...

#7
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Cauta aici pe forum cuvintele "magice" DVD2SVCD si o sa gasesti tot ce-ti trebuie ca sa reencodezi cat iti pofteste...inimioara. Pardon, DVD playerul. ;)

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Te duci Aici si un sectiunea ''Guides'' citesti DVD2SVCD. Sfatul meu e sa faci ca mine: ''copiezi'' ghidul, ca sa-l ai la indemana. Ce e neclar se rezolva cu threadul de la noi, aici, la ''Video''. E simplu si e o bucurie cand le vezi ca lumea, fara puchinoasele alea galbene de pe cititoarele contemporane de DivX standalone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate