Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3421
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
As vrea sa cumpar niste butasi de Polka si am ajuns pe situl lui Roman, dar mi-am amintit ca mai era cineva care vindea si aici, pe forum. As vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu 5, maxim 10 butasi (locuiesc in Vrancea). Eventual daca ma puteti sfatui si cu altceva in afara de Polka.

#3422
mitalpin

mitalpin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2016
Salutari, am si-ti pot oferi acei 5 10 butasi de pompa si sau altceva dacă doresri(alte soiuri) sau si mie diverse soiuri, coadă și negri soiuri poloneze sau zmeură negru soiul black jewel

#3423
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

 mitalpin, on 11 ianuarie 2019 - 23:57, said:

Salutari, am si-ti pot oferi acei 5 10 butasi de pompa si sau altceva dacă doresri(alte soiuri) sau si mie diverse soiuri, coadă și negri soiuri poloneze sau zmeură negru soiul black jewel
Oameni buni cand postati de pe telefon verificati ce "corectii" baga telefonul ca ies tot felul de aiureli....

Edited by cotzi, 12 January 2019 - 00:12.


#3424
mitalpin

mitalpin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.05.2016

 Robert_112, on 06 iunie 2018 - 21:52, said:



Salut. De la ei am luat si eu. Tot polka. Prindere sub 50%. Iar cei care s au prins nu se dezvolta. Sauarata asemanator cu ce ai tu. Eu am puso pe seama ca am plantant f tarziu dupa zapada din martie.
Sunt f dezamagit .dar asta e viata. Incearca sa dai cu un cropmax sau asteapta alte sfaturi de la cei ce se pricep mai bine.

Nu este vorba de procesul de plantate, ci de calitatea uscată a materialului săritor..  sincer din 50 de polka  nu stiu daca a reusit 1  sa se prindă, în acea perioadă am pus câte 50 din polka, heritage opal , opel sa prins 20% heritage 20 % . Nu stiu
.., dar cred ca-l scoate in cantități enorme si le lasa nemocoirlite si fara umiditate acolo unde le păstrează sau poate zile întregi neingropqte. Pot confirma cu certificatele si actele de achiziție

. Am vrut să văd ce vand ai am rămas la concluzia ca doar multă lauda ...păcat! De aici ai prețul scăzut al materialului .

Eu am.dqt ai am luat necertificati din câteva locuri si am fost mai mult decât mulțumit.

#3425
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am si eu o intrebare: un vecin si-a pus niste zmeura galbena care s-a intins la mine, eu avand gradina spre sud.
intre timp vecinul respectiv a murit, iar gradina a ramas in paragina, s-a umplut de buruieni si zmeura lui a disparut.
in schimb la mine zmeura a supravietuit si s-a mai extins putin.

ce pot face la primavara ca zmeura de la mine din curte sa se extinda si mai mult?
are rost sa o mai tai sa o rarefiez? as putea sa ii pun ceva ingrasaminte la radacina ca sa creasca mai mare?

#3426
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Cred că cel mai bine e sa o scoateți și să o plantati pe rânduri , iar la plantare puneți și ceva mraniță la fiecare. In felul asta  o și răriți, o și înmulțiți și îi asigurați toate condițiile pt ca soiul sa.si exprime capacitatea de fructificare .   Părerea mea.....

#3427
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sau o lasi pe loc si iei butasi.

#3428
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Salutare colegi,
    Cum mai pastrati zmeura sau murele vara dupa cules? V-ati facut camere frigo?
    Eu pana acuma m-am descurcat livrand zmeura in aceasi zi, dar am avut si comenzi care trebuiau duse a doua zi si tare m-am mai chinuit ca nu aveam ceva depozit frigo. Anul acesta voi avea mai multa zmeura si sigur nu mai fac fata cu improvizarile. Ceva sugestii?

#3429
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu am o camera frig de 3*3 m pe care o folosesc doar cand e sezonul de cules pt capsuni si struguri de masa...e foarte utila in gospodarie...cam ce cantitati de zmeura crezi ca vrei sa depozitezi, pt cantitati mici poti folosi si vitrine frigorifice.

#3430
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
O sa am probabil de la 100kg in sus pe zi.  Ma gandesc sa cumpar direct o masina gen berlingo/kangoo cu frigo. Nici mult sa dau pe ea ca imi mai scot investitia la batranete, asta daca continuui dupa anul acesta. Daca iau camera sau o bena frigo, ma gandesc sa nu faca condes cand voi transport cu masina normala.
    camera de frig la ce temperatura o tineai?

#3431
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Eu o foloseam intre 4-8 grade in functie de cantitate, perioada...incearca si calculeaza un volum de marfa, Cantitatea e destul de mica pt o investitie intr-o masina cu frig, pe care o folosesti cateva luni pe an...

#3432
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
De pe ce suprafata recoltezi 100 kg pe zi? Cum ti se par murele sau coacazele din punct de vedere al pietei fata de zmeura? Vad ca momentan ai doar zmeura si capsuni.
Eu sunt din Tisauti (Ipotesti) si aveam in plan acum vreo doi ani sa cultiv pe o suprafata de 2000 mp fie zmeura, mure etc fie sa plantez pomi: ciresi sau nuci. Inca oscilez daca vand terenul sau il pun la lucru indiferent ce as planta pe el.

Edited by cotzi, 25 January 2019 - 18:03.


#3433
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
@adriano1978  O fi mica cantitatea, dar ea e culeasa vara cand sunt pana la 35 grade afara. Oricum masina nu ma gandesc sa iau ceva noua.

  @cotzi De pe 1ha. Oricum inca nu am recoltat atata :), pana acuma era doar jumate de hectar pe productie, anul acesta sper. Daca ai job te sfatuiesc sa stai linistit. daca stiam eu cam cum e mersul...  Stiu pe cineva din Suceava, toamna care a trecut a desfiintat jumatate de ha plantatie de mure. Unii isi vand munca pe nimica si aia sunt cei care f... piata. La mine totul e pe hartie + cu - si daca merita. Pana acuma, de 4 ani de cand am inceput doar am invartit banii. Investitia probabil nu o voi recupera pana o voi desfiinta. Oricum e mult de discutat pe tema asta. Mai vad anul acesta cum merge si daca nu inchid si eu pravalia.

#3434
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Am job si nici mult nu mai e pana la vacanta mare :) Problema mea e ca terenul despre care vorbesc il pot valorifica prin vanzare doar daca voi primi accesul la un drum privat care se va realiza in curand pe langa hotarul meu. Depinde de suma ceruta de proprietari pentru acces. In caz contrar voi ramane cu el iar accesul il am doar prin curtea mea asa ca nu am alta alternativa decat sa-l pun la treaba in cazul in care copiii nu vor dori sa-si faca case acolo. Inclin spre nuci sau ciresi dar m-a interesat punctul tau de vedere pentru ca am avut si eu in calcul varianta cu arbusti fructiferi. Spor in toate si multumesc pentru raspuns!

#3435
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Fragi, zmeura si mure stie tot afonu’, de ce nu incerci ceva mai aparte gen <afin siberian> pentru trufanda de primavara timpurie ori mini-kiwi pentru <raritati> de toamna tarzie? Zic si eu asa, doar ca sa ma bag in vorba!  :)

Edited by subway_guru, 25 January 2019 - 19:11.


#3436
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu cred ca exista piata la noi pentru lonicera. Ai nostri (ca brazii) cumpara afinele vacccinium. Pentru afinata. Cei mai multi vor spune ca le oferi cine stie ce fructe "nebune". Iar mini kiwi nici atat, Crede-ma ca umblu prin piata destul de des ca eu fac piata si ma crucesc cand vad rosii bune taranesti printre rosiile luate de la  en gross cum se strica pe mese iar lumea cumpara mingi de tenis in loc de rosiile bune. Loc ar fi pe piata. Inca nu am vazut pe nimeni in SV cu lonicera sau mini kiwi....

Edited by cotzi, 25 January 2019 - 19:18.


#3437
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
M-am gandit si eu sa pun lonicera. Mai mult marketing. Nu prea au gust de a ducase pe gat. Mai am un vecin care are catina pusa. Ce vorbesti? O sa mananc catina cand mi-a spune medicul :)). Daca si fiicamea de 1 an s-a strambat, care ea manaca usturoi gol. :))

#3438
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 catalin2804, on 25 ianuarie 2019 - 18:34, said:

@adriano1978  O fi mica cantitatea, dar ea e culeasa vara cand sunt pana la 35 grade afara. Oricum masina nu ma gandesc sa iau ceva noua.
Stiu cum e cu zmeura am cam 130 metri liniari in productie si in toamna am mai pus 50 m...eu cresc dupa cum imi fac piata de desfacere. Avantajul meu  ca plantatia e in curtea casei si culeg mult la comanda...
Catina la mine in zona e multa salbatica, toamna e plina piata de colorati care o vand intre 10-15 ron /kg...nu vorbesc de munca...

Edited by adriano1978, 25 January 2019 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate