Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3385
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Cca 15-20 cm

#3386
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Cam adanc i-ai plantat. Se planteaza cam la 10 cm. Si eu prima data am platat cam la 15cm si tare greu mi-au mai iesit drajoni.Urmatoarele plantari le-am facut la 10cm si a fost alta treaba.

#3387
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Inteleg, data viitoare voi tine cont de asta, dar astea au fost recomandarile d lui inginer Achim...


#3388
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Astea sunt imagini cu modul cum am întins eu  plasa . Are greutate mica cca 15 kg pe 250 mp. Eu  am folosit sfoara de balotat, asta aveam și nu mă deranja sa că nu rezista la UV pt că o strâng în fiecare toamnă ,iar sezonul următor înlocuiesc marea majoritate a sforii.

Attached Files



#3389
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
.

Attached Files


Edited by dumi_dumi77, 14 June 2018 - 07:49.


#3390
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Primele mure soi reuben.

#3391
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Printre zmeura mea Norna m-am trezit si cu cateva fire de alt fel de zmeur.... Rodeste tot pe lemn de 2 ani ,nu are spini si se suprapune cu Norna la perioada de coacere . (au inceput in jur de 1 iunie si continua; dar anul acesta toate s-au copt cam cu 10 zile mai devreme si coacazii si zmeura si pomii fructiferi, etc)  
Nu ma deranjeaza ca-i amestecata doar ca nu stiu ce soi o fi ...?!
Daca aveti sugestii , va rog .
Multumesc.

#3392
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Am primit si eu anul trecut 2 tufe de mur.  Anul asta vad ca au ceva fructe si cativa pui. Stiu ca e dificil, dar am vreo sansa sa mi dau seama ce soi sunt?

Attached Files



#3393
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
Este o gogorita sa afli ce soi este!

#3394
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
de la ploile  astea  au inceput murii sa creasca  mai fortat insa cu frunze galbene cu venele verzi ,am citit ca ar fi carenta de fer,,am stopit cu cropmax 30ml/10 l apa,  astept ceva schimbare ,,,in cat timp incepe cropmaxul sa lucreze ,,,e prima data cand dau cu cropmax,,,,a mai dat cineva cand erau si frunze galbene,,,s-.a vazut vreo schimbare ,,
a-ti folosit un fertilizator special cu fer pentru frunzele galbene cu vene verzi

la soiurile semierecte ,ce faceti cu lastarii laterali de jos pana in 50 cm ii lasati sau ii eliminati ,,,cu lastarii lasati fructele vor fi mai aproape de sol

Edited by ady49, 26 June 2018 - 14:05.


#3395
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Pt carenta de fier e recomandat sa vi cu alte solutii, nu cu cropmax. Cropmax-ul este un stimulator biologic care nu prea regleaza carentele, poate chiar sa amplifice acut lipsa lor pentru ca provoaca planta la "dezvoltare excesiva". Eu am folosit Cropmaxul doar la faza de legare, undeva in Mai. Parerea mea, este ca o planta stimulata cu solutii gen Cropmax schimba usurel si textura/gustul fructului mai ales daca este aplicat frecvent.

Sunt microelemente/macroelemente destinate carentelor. Pentru fier eu am folosit TECNOKEL FE

#3396
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
am gasit un alt produs,cred ca o sa il iau fexton-mix ,acesta contine mai multe microelemente/macroelemente in cantitate mai mare ,,,fata de altele care au doar cantitate de fe mai mare

http://www.elliser.r...enti/fexton-mix

#3397
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Citesti prea mult. Lasa natura sa-si urmeze cursul , ce dracu- cropmax la muri , la fructe de padure???

Ne prosteste rau internetul asta

#3398
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Acuma eu nu stiu,de aia intreb: care i problema cu cropmax sau altele de genul la fructele de padure? Ca ele prin definitie cresc in pamant de padure,sol bogat in toate cele..odata plantate in gradina nu trebuiesc ajutate cu nutrientii lipsa?

#3399
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Muri soi reuben ....

Attached Files



#3400
Lucian_o

Lucian_o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.03.2007

View Postdumi_dumi77, on 08 august 2018 - 08:00, said:

Muri soi reuben ....


foarte frumos arata ,

murii datorita ploilor din ultima vreme, au crescut enorm de mult ( poate asa e normal) , am corzi de 5, 6 ml .Unele soiuri mai mult altele mai putin. Se pot scurta acum la 2, 3 ml ? Sau cum se face ?
merci!

#3401
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
Mesaj privat trimis pentru d-nul 'dombix'  , ma gandesc ca aici se vede mai usor, am pierdut nr de telefon si nu pot sa iau legatura cu el. Multumesc

#3402
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
cate tratamente cu piatra vanata se face toamna la mur????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate