Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#3457
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna seara , o intrebare poate ciudata , am aronia la chiveci ,si vreau sa-l pun in gradina,.
Intrebarea e daca se poate desface o tufa in 2   3 mai  mici ,ca de exempu la zmeura

#3458
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
buna seara ,d-nilor , cineva in zona satu mare care poate sa -mi dea (contra cost) cateva fire de tulamen   eventual glen ample?

#3459
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna seara . Imi spune si mie cineva plzntele de zmeur de anul 1 care se vand la ghiveci  din ce se obtin,(seminte ,butasi de radacina)?

La asa ceva m-am gandit

Rog ca cineva sa-mi raspunda cum se obtine o astfel de planta de zmeur

Attached Files


Edited by nicolae1960, 07 April 2019 - 20:00.


#3460
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
In cazul de fata parca spunea ca ii face prin butasi in verde ( nelemnificati)
Altfel, mai "traditional", zmeura drajoneaza si se inmulteste prin drajoni. In functie de soi poate fi o metoda mai putin rapida/prolifica, sunt soiuri care drajoneaza mai putin... Depinde si ce vrei, daca vrei si productie sau doar inmultire.
Sunt insa varietati care drajoneaza alroape excesiv si alea se pit usor inmulti rapid prin aceadta metoda, nu e nevoie sa te complici cu butasire in verde.

La modul cel mai sigur(sanatate, puritate, etc) probabil ca in vitro e cea mai buna metoda.
Practic, o planta certificata ca si soi si verificata dpdv al starii de sanatate este inmultita prin cultivarea din diverse parti ale plantei/organe/tesuturi a unor  microclone care apoi sunt crescute in mediu controlat, ulterior repicate si bagate in sere samd...

Desi e o metoda mai complicata si implicit mai scumpa, inmultirea in vitro are avantajul ca, plecandu-se de la un numar mic de plante mama se obtine un numar mare de clone in timp scurt.
Plecand de la un nr mic de plante mama, poti verifica atent atat puritatea soiului cat mai ales starea de sanatate, e mult mai usor sa pastrezi sanatoase cateva plante fata de cateva sute sau mii... E mult mai simplu si ieftin sa faci teste pt diverse boli.
Cand inmultesti prin metode conventionale amintite anterior... Cat costa sa verifici/testezi/certifici un nr de 1000 ori mai mare de plante sa zicem, ca sa obtii acelasi nr de clone cat obtii din 5 prin metoda in vitro?
Nu prea poti si deci riscul sa apara variatii, mici mutatii, eterogenitate, probleme de sanatate samd... E mai mare...

In functie de multe lucruri fiecare metoda are avantaje si dezavantaje.
In caxul imaginii postate parca metoda folosita e butasirea in verde.





#3461
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc pentru raspuns

#3462
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bre, am luat niste butasi de zmeura din Brico, cica de aia de rodesc pina cade bruma. Dar nu ii vad neam sa le dea vreo frunza, desi i-am ales cu grija. Grosi si mugurosi.
Zmeura aia de pe loc de niste ani deja e cu frunze, astia nobili ... neam! Asa-s ei, mai simandicosi? Sau ....

#3463
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Sau. Taie si vezi.

#3464
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 09 aprilie 2019 - 18:34, said:

Sau. Taie si vezi.

daca tai si este verde este prins?

#3465
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nicidecum.
Inseamna doar ca nu e uscat.
Prindere inseamna altceva, ca planta si-a format un sistem radicular functional impreuna cu substratulsi a depasit socul transplantarii, asta se vede mult mai tarziu.

#3466
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Pai si atunci care e rostul cu taiatul? Se mai evapora din putinul de seva ce are tulpina..ca de verde sigur e verde. Si eu am pus iarasi de o luna alte plante,si tot asa..e batul la fel ca atunci cand l am plantat..de fapt la mine in zona nici via nu prea a plecat

#3467
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Rostul e sa se observe daca planta nu-i uscata, sau partial uscata. Uneori taiatul deasupra unui mugure mai jos face ca sa plece in vegetatie acel mugure. O planta daca nu are suficienta radacina formata nu poate hrani multa vegetatie de deasupra solului. Apoi daca nu incerci, nu vezi, nu inveti. Cam asta este scopul in final.

Stima.

#3468
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Am si eu niste zmeur plantat la galeti, i-am luat anul trecut la ghivece, sunt cate 4 din soiurile Sugana, Polka si Red Giant.Sunt toti primocane, cand i-am luat aveau flori si fructe (in septembrie).Au iernat semiingropati si cu agril deasupra, drajonii au plecat repede in vegetatie.Intrebarea este cand sa-i raresc si cati drajoni sa las la planta, 2,3?

Attached Files



#3469
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Ideea e că nu știm pt cât timp vor rămâne în găleți ??
Pt o cultură permanenta in găleți chiar nu am auzit  dar, orice e posibil .  Oricum substratul  se va epuiza repede și nu va putea susține necesarul de nutrienți pt planta . Implică o f mare atenție și cunoștințe destul de vaste pt o continuitate a culturii în astfel de condiții .  
Eu va spun cum as proceda ,fara a avea pretenția de a spune că e și foarte corect .
Supstratul va fi  înlocuit parțial ( cel puțin partea superioara ) cel puțin de 2-3 ori pe ciclu .
As aplica 2-3 stimulări cu îngrășăminte foliare și cu microelemente pe lângă fungicidele aplicate .
As rari lăstarii lăsând 3 maxim 4 in fiecare ghiveci .

Sper sa va mulțumească răspunsul , succes!

#3470
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Multumesc de raspuns!
E posibil sa ramana in galeti doar pina la toamna cand le voi planta definitiv, ramane de vazut.La pamantul din galeti am bagat ceva peleti (guanito si phenix).
Sa raresc acum sau mai tarziu?

#3471
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
@Taxon Are timp sa apara si frunzele. Iese mai tarziu cand este nou plantata. Si degeaba ai ales tu grosi si mugurosi :), pt ca la zmeura importanta e radacina. Batul este asa orientativ la plantat.

#3472
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Multam de incurajare. Am presupus si eu, la cumpărare, ca bat gros egal rădăcina stufoasă. Si da, au avut destula :)

#3473
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Ovi_c  cu cât raresti mai devreme cu atât mai bine ,

#3474
prcsaba

prcsaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.10.2007
Este cineva care a cumparat butasi de zmeur de la GRADINAAMAX?  Eu am cumparat primavara trecuta, si in toamna din multe soiuri, dar nu s-au prins deloc. Nici macar o singura bucata, in timp ce drajoni cumparati din alte pepeniere s-au prins.  Chiar nu inteleg motivul..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate