Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7681 replies to this topic

#1261
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
[quote name='Lyvyoo' date='28th May 2011, 22:49' post='9940298']
Bristot (30-40 lei) sau pe un site din Anglia (cauta pe topicul celalalt adresa de unde si-a luat Torin sita single Marzocco).


OK, merci!

#1262
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

 Lyvyoo, on 28th May 2011, 23:49, said:

inacro, stiu ca ne urmaresti demult :) Cu ce scule lucrezi, de curiozitate?
Sincer, când mi-am luat primul „all in one” (a se citi: BOMANN espucinno) care râșnește, dozează, are n spe memorii, cu reglarea temperaturii, a timpului de preinfuzie, a cantității de apă ș.a.m.d., am intrat mândru tare pe topicul celălalt ca să aflu cum să scot crema dorită...
De atunci, strâng bani pentru ce mi-ai recomandat tu ca minim necesar: Classic și MDF.
Din păcate, m-am mutat la casă și am început cu garduri, acoperișuri, termopane, știți și voi... așa că, acum beau cafeaua zilnică din MOKA pot Bialetti.
Dar o să vină și rândul meu, odată și-odată  :peacefingers:

#1263
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
au trecut si altii prin asta... :) eu am avut (si inca am un saeco giro plus)

cred ca voiai sa zici: "un classic si un ascaso i-mini".

#1264
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Recomandarea lui Liviu cuprinde, într-adevăr, pe lângă MDF ?i un Ascaso dar m-am oprit la MDF deoarece un I mini nou nu-i de găsit prin românica...

Edited by inacro, 29 May 2011 - 20:29.


#1265
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 inacro, on 29th May 2011, 21:27, said:

Recomandarea lui Liviu cuprinde, într-adevăr, pe lângă MDF ?i un Ascaso dar m-am oprit la MDF deoarece un I mini nou nu-i de găsit prin românica...
E pe tabloul nostru de reduceri. Cu chin cu vai abia am reusit sa conving un om de HoReCa sa aduca si firimituri de astea. Nu stiu cat va "rezista" totusi Marian ALexe, caci are afaceri mult mai complexe, iar vandutul en-detail e destul de solicitant...

#1266
flo_wer

flo_wer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2011

 Lyvyoo, on 29th May 2011, 20:50, said:

E pe tabloul nostru de reduceri. Cu chin cu vai abia am reusit sa conving un om de HoReCa sa aduca si firimituri de astea. Nu stiu cat va "rezista" totusi Marian ALexe, caci are afaceri mult mai complexe, iar vandutul en-detail e destul de solicitant...

Salutare tuturor si multe multumiri lui Lyvyoo,Torin,Fane si altii pentru imensul aport de informatii pe care l-au adus acestui forum. Multe multumiri si  d-lui Marian Alexe pentru profesionalism si seriozitate in ceea ce priveste achizitionarea unui  Ascaso i mini polished aluminium. Placut impresionat de acest forum pe care l-am citit din scoarta in scoarta si care m-a ajutat foarte mult in achizitionarea unor scule de calitate la un pret convenabil.
     Multumiri celui mai fidel membru al acestui forum, lui Lyvyoo, printre altele si pentru tabloul de reduceri de care se pot bucura toti membri acestui forum.

#1267
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

 Lyvyoo, on 29th May 2011, 21:50, said:

E pe tabloul nostru de reduceri. Cu chin cu vai abia am reusit sa conving un om de HoReCa sa aduca si firimituri de astea. Nu stiu cat va "rezista" totusi Marian ALexe, caci are afaceri mult mai complexe, iar vandutul en-detail e destul de solicitant...
Mulțumesc pentru link, Liviu. Sper să am baftă și să pun deoparte ceva bani astfel încât să profit de ofertă. Poate „uită” Marian un Ascasso pe undeva...

#1268
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Nebunie sau pasiune? Cred ca, in ceea ce priveste espresso ca arta, granita intre cele doua este extrem de fina ...

http://www.flickr.co...70363/lightbox/

:w00t: :coolspeak:   :thumbup:

#1269
warps1

warps1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2007
Salut.
Detin un espressor Krups XP 4000 si vreau sa cumpar si o rasnita de cafea Gaggia MDF.
Am citit nenumarate pagini referitoare la prepararea corecta a unui espresso si cred ca o sa am nevoie sa achizitionez si o sita nepresurizata.
Puteti va rog sa-mi spuneti unde as gasi o astfel de sita pentru espressorul listat mai sus?
Referitor la rasnita de cafea Gaggia MDF am inteles ca pentru membrii acestui forum exista o reducere de 10%...Am trimis un mail importatorului cu o cerere de oferta de pret insa nu au catadicsit sa raspunda deocamdata.
Intrebarea mea este:are rost sa insist sa achizitionez direct de la importator sau diferenta de pret e infima fata de ceea ce ofera magazinele online[650 ron]?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#1270
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@warps1 - Au mai fost useri de Krups in cautarea acestui accesoriu dar nu au mai revenit cu detalii, daca l-au gasit sau nu. Presurizarea poate veni din doua locuri: din portafiltru sau din sita (nu stiu daca si din ambele, desi ar fi prea de tot). Daca doar portafiltrul e presurizat, atunci pastreaza sita si vezi daca se poate arunca plasticul din interior (de sub sita) ce il tine astupat (presurizat). In caz contrar, singura solutie este decuparea fundului la un atelier, ceea ce nu e o solutie deloc rea, pentru ca obtii ceva pe care au dau acum 40E. Daca problema presurizarii sta in sita, atunci trebuie masurat diametrul portafiltrului si cumparat o sita potrivita. Magazinele de piese enumerate pe aici (fortexcom, profesionall.ro, rovio colection) au alternative, numai sa le spui corect dimensiunea. Nu va fi pt Krups-ul tau pt ca nu exista, dar se adapteaza de la alt aparat care foloseste dimnensiuni identice (daca exista).

Referitor la reducerile pentru forum, sper sa nu mai fie probleme ca alta data pentru ca importatorul si-a dat acordul pt 10% la orice produs, insa numai conform noii proceduri. Daca ai respectat toti pasii si nu ai primit nimic in ziua urmatoare, vezi ca au numar de contact pe site. Suni si spui sa-ti rezolve mailul, poate a ajuns in spam sau poate erau pelcati in Italia. MDF ar trebui sa fie 600 de lei cu reducerea noastra.  Sa ne spui rezultatul caci e foarte important ca aceste facilitati pentru forumistii espressomani sa functioneze nu sa fie doar scrise undeva...

Edited by Lyvyoo, 01 June 2011 - 13:27.


#1271
warps1

warps1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2007
In primul rand tin sa va multumesc pentru promptitudine.
Acum punctual:presurizarea cred ca vine din sita deoarece are doar un orificiu minuscul.
Am crezut ca pretul de referinta al importatorului e mai mic decat al magazinelor online.Suma data de mine,650 ron,reprezinta suma de achizitie de la un magazin online,care, in acest pret asigura transportul gratuit.
Referitor la sita eu am probleme in a localiza orice fel de sita la magazinele ce ofera piese de schimb.
Asa ca acest inconvenient naste o ultima intrebare:daca nu reusesc sa inlocuiesc sita presurizata cu una simpla,investitia in rasnita mai e vandabila?
Ca sa ma exprim mai clar,vreau sa cumpar rasnita,am banii pregatiti,insa tot ce am citit pe forum m-a dus la concluzia ca am dat banii pe un espressor mediocru[mult spus],si ca singura solutie sa impac capra cu varza o reprezinta o sita nepresurizata plus o rasnita de calitate.
Ori eu ,ma repet, nu pot gasi aceasta sita.

#1272
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Daca in momentul in care scoti sita afara poti vedea prin gaurile portafiltrului sau poti da la o parte o bucata de plastic care astupa o astfel de gaura mai mare, atunci inseamna ca lucrurile merg spre bine. Adica sper sa nu fie si portafiltrul presurizat (pune o poza cu portafiltrul fata/spate fara sita)
Mai departe da un email/telefon la fiecare dintre magazinele acestea de piese si le intrebi direct daca au o sita pe diametrul masurat de tine. Eventual le spui si marca. In cazuri extreme, sita poate fi cu un mm mai mica, sau  chiar cu doi (caci o proptesti cu o sarmulita in jur) dar ai grija sa nu fie mai mare caci nu incape.
Daca ei iti spun ca nu te pot ajuta (desi nu cred) atunci cauti pe google "Unpressurised Krups Basket" si incerci sa comanzi de afara. O solutie trebuie sa gasesti!
Oricum o rasnita luata te tine o viata, si chiar daca trebuie sa rasnesti mai grosier (sa nu infunzi sita presurizata) nu se compara gustul de cafea proaspat rasnita cu gustul unei cafele macinate ambalate. Adevarata utilitate a unei rasnite o vei simti, intr-adevar, cand vei avea la indemana site si portafiltre nepresurizate si neaparat un tamper alaturi.

Reducerile pentru forum de 10% de la Gaggia se aplica la pretul de lista (pt MDF e 670 parca). Asa castiga un magazin, avand un discount de x% la pretul de lista, si stabilind pentru consumator pretul dupa bunul plac, in interiorul acestui discount. Ideea mea a fost sa apelam direct la importator pentru un discount similar cu magazinele, astfel ca noi sa putem cumpara fara adaos practic. Din motive comerciale (evidente) importatorul nu a putut sa ne ofere un discount identic cu cel oferit magazinelor si asa am ajuns la 10% din pretul de lista. Deocamdata e maximul pe care l-am putut obtine! Nu stiu cum e cu trasnportul sau daca se poate ridica fizic... Am incercat doar (asa cum am facut si cu ceilalti de pe tablou) sa obtin niste facilitati cat mai ok pentru SINGURA comunitate online de espresso din Romania! Eu zic ca meritam!

Edited by Lyvyoo, 01 June 2011 - 14:35.


#1273
warps1

warps1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2007
Revin cu pozele cerute si cu o precizare:rasnita e pe drum asa ca mai trebuie sa rezolv cu inlocuirea sitei.
Poate reuseste cineva sa ma indrume in directia buna,eventual unul din cei care s-au mai lovit de aceasta problema.
Pana atunci va urez sa aveti parte de-o cafea perfecta.

Attached Files



#1274
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Portafiltrul e in regula d.p.d.v. al presurizarii (in afara de faptul ca e mizerabil :) ). Doar sa-i scoti plasticul ala negru caci se incinge odata cu metalul si nu cred ca da un gust prea placut...

Sa ne spui ce afli de la firmele de piese legat de posibilitatea aducerii sitelor pe diametrul tau, poate sunt si alti posesori de chinezarie Krups care vor sa-si rezolve problema asta!

#1275
boluxx

boluxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.08.2006
Dupa ce  am renuntat la o rasnita Krups, era praf, la sugestia celor mai multi
useri am ales sa o returnez si am luat Gaggia MDF care este cu 10 clase mai sus, din
punctul meu de vedere, exceptie face sistemul de dozare care este cel putin enervant.

Am un espressor Krups pe care il folosesc de aproape 2 ani si dupa ce am citit despre
avantajele sitelor nepresurizate am decis sa decupez sita cu ajutorul unui mini-polizor.  
Din acest moment am inceput sa obtin rezultate mult mai bune. Rasnita am setat-o
pe treapta 4 pentru a putea obtine o extractie ok.

Sunt constient ca Krupsul este o chinezarie plina de plastice si miros de plastic (mai
ales rezervorul de apa, care trebuie spalat de fiecare data) dar cu ajutor unuei rasnite
ok iese treaba din ce in ce mai buna si pana nu crapa de tot nu renunt la el.
Attached File  IMAG0068.jpg   550.34K   64 downloads

#1276
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@boluxx - poate ai decupat portafiltru?! Sita trebuie sa aiba multe gauri si de dimensiuni foarte foarte mici...

Asta e nasol la MDF, dozatorul. Incomodeaza mult la cateva espresso pe zi. De aia sunt de preferat acasa rasnitele fara dozator. Dar sunt sigur ca merge o adaptare si la MDF - scos dozatorul si pus un cioc  din tabla, facut la un atelier. Sau desigur cumpararea de la inceput a unei rasnite fara dozator :) Chestie de preferinte...

#1277
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Eu am un ascaso i-mini, de vreo luna. E ok masinuta, isi face treaba si e usor de folosit. Eu inca mai bajbai in ceea ce priveste tehnica asa ca nu pot da un verdict foarte avizat. Singurul dezavantaj este reglajul in orb, despre care s-a mai spus. In schimb permite o plaja foarte larga de reglaje - ca sa iti faci o idee, pentru a trece de la finetea recomandata pt filtru la cea pt espresso invarti de vreo 50 de ori de rotita aia, ma durea mana deja.

#1278
flo_wer

flo_wer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2011

 blonduzzik, on 2nd June 2011, 08:09, said:

Eu am un ascaso i-mini, de vreo luna. E ok masinuta, isi face treaba si e usor de folosit. Eu inca mai bajbai in ceea ce priveste tehnica asa ca nu pot da un verdict foarte avizat. Singurul dezavantaj este reglajul in orb, despre care s-a mai spus. In schimb permite o plaja foarte larga de reglaje - ca sa iti faci o idee, pentru a trece de la finetea recomandata pt filtru la cea pt espresso invarti de vreo 50 de ori de rotita aia, ma durea mana deja.

       Si eu am acelasi tip de rasnita insa Ascaso i mini este  in  special creata pentru espresso tocmai pentru finetea si consistenta macinaturii. Daca o folosesti pentru filtru sau french press nu este rasnita potrivita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

plimbaretul

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate