Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7625 replies to this topic

#1243
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Fane, on 17th May 2011, 06:37, said:

asa trebuie sa fie inelul. mai patesc si eu cateodata chestia asta. sitele de la gaggia nu au santul ala in care intra inelul de pe portafiltru si le blocheaza asa pronuntat si din cauza asta intra si ies mai usor.
Multumesc frumos pentru raspuns, m-as fi suparat sa am deja probleme cu el dupa 1 luna de utilizare.

#1244
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 caffeblushop, on 17th May 2011, 19:36, said:

Pentru consumatorii casnici recomandam aparatul de cafea espresso MicroCaps.
Acesta este recomandat de facilitatea utilizarii, fiabilitate, calitatea ridicata precum si gama larga a produselor consumabile (capsule cafea, capsule bauturi calde solubile sau capsule produse naturale).
Nu in ultimul rand trebuie tinut cont si de pretul scazut de achizitie atat al aparatului cat si capsulelor.

NICI AICI NU SCAPAM DE SPAM?!?! Rog moderatorul sa stearga mesajul de mai sus si sa-i dea warning acestui utilizator ca sa nu zic sa-l baneze definitiv!

#1245
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 caffeblushop, on 17th May 2011, 20:51, said:

Eu imi accept bann-ul da' ce ne facem cu celelalte 'nshpe mii de posturi de acelasi gen? Sau reprezentati concurenta d-le "mihaimihai"?
Si in ceea ce priveste termenul "SPAM" va rugam sa postati si definitia acestuia. Din cate ne amintim noi reprezinta un mesaj nedorit postat in mod repetat. O singura data cat de repetat inseamana?
Imi cer scuze utilizatorilor care nu pot folosi informatia postata anterior datorita acestei diversiuni.
SPAM reprezinta mesajele publicitare NESOLICITATE (unul sau mai multe tot aia e, ca sa nu zic ca nu platiti nici un fel de taxe pentru publicarea reclamei folosindu-va de un site care nu a fost creat pentru asa ceva!) mai ales ca v-ati inscris special pentru acest lucru (primul mesaj postat pe acest forum a fost unul publicitar!). Ma indoiesc ca ati citit restul de post-uri din acest topic ca sa emiteti concluzia ca mai sunt "'nshpe mii de posturi de acelasi gen", daca o faceati ati fi remarcat (desi nu cred ca ati fi vrut sa o faceti!) ca nu sunt deloc bine primiti SPAM-erii aici daca nici macar nu impartasesc niste idei utile legate de acest subiect, ca sa nu mai vorbim ca ceea ce comercializati nu ne intereseaza deloc, altfel ne abonam la topicul "chinezarii ieftine cu aere de espressoare care produc pseudo cafele bazate pe prafuri de origine nobila". Probabil ca maine o sa vindeti Adibas si Panasoanic, foarte fiabile si tot la un pret "extrem de atractiv".
Si daca ati fi citit macar ultimele 10 pagini ati fi vazut ca sunt doar o persoana care vrea sa invete cit mai multe despre espressoare adevarate si nu pocnitori, iar de vindut nici nu se pune problema, imi cistig altfel existenta decit postand aiurea reclame pe forumuri...

#1246
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
daca citeai regulamentul ai fi vazut ca nu-i acceptata pe forum reclama.

#1247
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@caffeblushop: Ca sa fac o comparatie, prajitorii de cafea, de exemplu, care s-au inregistrat pe forum si activeaza pe topic, nu au venit sa ne spuna, "bai vedeti ca avem la 30 de lei/kg o cafea de exceptie...e robusta dar se bate cu orice arabica de succes...Uite si link-ul!" Daca ai observat, au intrat profesionist in discutie, cu argumente, vorbind la modul general de lucruri de calitate pe un topic ce promoveaza excelenta in espresso. Data fiind maniera ta brusca si total neinspirata de a interveni sa vinzi mizerii, e normal sa fii luat la ochi de useri si de moderatori. Daca ne povesteai, de exemplu, despre diferentele dintre nu stiu ce tipuri de rasnite iar tu vindeai Macap, Mazzer, Iberital sau Cunill, si eventual lasai un link discret spre site-ul tau, era cu totul alta chestie!

#1248
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Citi dintre cei care citesc acest forum au o rasnita Ascaso i-Mini? Sunteti multumiti de ea?

#1249
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
Torin are. stiam ca-i multumit de ea. poate apare pe aici si da detalii.

#1250
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 mihaimihai, on 20th May 2011, 15:49, said:

Citi dintre cei care citesc acest forum au o rasnita Ascaso i-Mini? Sunteti multumiti de ea?
Pana se exprima posesorii locali (putini, cred) uite aici cateva review-uri de pe coffeegeek!
Ca si calitate a rasnirii nu are cum sa te dezamageasca. Doar daca esti prea profi vei observa diferenta macinaturii fata de un Mazzer sa zicem!  Eu am reusit sa obtin faina efectiv cu un I-mini, la un test. Dezavantajul minor ar fi ca nu ai un reper, de unde ai plecat si unde ai ajuns, rotita care regleaza finetea fiind foarte mica. Practic ar trebui sa ai un semn pe ea si sa tii minte de cate ori ai invartit in fata sau in spate. Ar mai fi si elementele din plastic care sustin cutitele conice din interior, unii spunand ca e mai ok sa fie metalice. Dar trebuia facut rabat de la ceva pentru a se ajunge la pretul ala... Din fericire de la calitatea rasnirii nu s-a facut rabat!

Edited by Lyvyoo, 20 May 2011 - 22:40.


#1251
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Lyvyoo, on 20th May 2011, 23:39, said:

Pana se exprima posesorii locali (putini, cred) uite aici cateva review-uri de pe coffeegeek!
Ca si calitate a rasnirii nu are cum sa te dezamageasca. Doar daca esti prea profi vei observa diferenta macinaturii fata de un Mazzer sa zicem!  Eu am reusit sa obtin faina efectiv cu un I-mini, la un test. Dezavantajul minor ar fi ca nu ai un reper, de unde ai plecat si unde ai ajuns, rotita care regleaza finetea fiind foarte mica. Practic ar trebui sa ai un semn pe ea si sa tii minte de cate ori ai invartit in fata sau in spate. Ar mai fi si elementele din plastic care sustin cutitele conice din interior, unii spunand ca e mai ok sa fie metalice. Dar trebuia facut rabat de la ceva pentru a se ajunge la pretul ala... Din fericire de la calitatea rasnirii nu s-a facut rabat!
Eram curios de impresii locale, am citit deja ce exista disponibil pe site-urile binecunoscute si nu pare o decizie rea achizitia acesteia. Bineinteles ca vor fi pareri pro si contra, ca la mai toate subiectele de acest tip.

#1252
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Oare o fi bun pentru noi aparatul asta: http://www.germanele...p...&pid=610455 ?

#1253
heXagon11ro

heXagon11ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.04.2010

 mihaimihai, on 23rd May 2011, 18:01, said:

Oare o fi bun pentru noi aparatul asta: http://www.germanele...p...&pid=610455 ?

eu l-am vazut montat pe asta, acasa la un amic : http://www.germanele...p...&pid=613090 ... tipul sta la casa, nu e alimentat la retaua orasului... pe el l-a ajutat mult, in sensul ca pana sa il monteze a trebuit sa schimbe 2 chiuvete, atat de rau se patau din cauza calcarului...mie nu prea mi-a inspirat multa incredere, aparatul nu vine insotit de prea multe date de functionare/exploatare, si nu prea as risca sa trec apa, din urma lui, prin boiler...

#1254
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 heXagon11ro, on 23rd May 2011, 22:12, said:

si nu prea as risca sa trec apa, din urma lui, prin boiler...
Mai ales ca o si bei...

#1255
aurelbuliga

aurelbuliga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.04.2010
Un aparat mic si eficient este si acesta
http://www.cafeadire...s...&Itemid=182

#1256
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 aurelbuliga, on 27th May 2011, 10:09, said:

Un aparat mic si eficient este si acesta
http://www.cafeadire...s...&Itemid=182
Cu o conditie: sa nu iti placa espressoul adevarat si sa te multumesti cu putin! Intr-adevar, pentru curatenie, rapiditate, simplitate sunt ok si aparatele cu cialde, insa trebuie cautate monodoze de calitate. Dar cand ai pretentii mai mari nu exista decat un drum si atat - rasnita, boabe proaspat prajite, espressor semiautomat (cu portfiltru)! Adaug si faptul ca link-ul tau este clar cu tenta publicitara, tu fiind administratorul firmei care detine site-ul!

Apropo de masini, am primit un mesaj pe blog de la un cafegiu invatacel care a intrat de curand in lumea espresso cu un set-up de exceptie - Bezzera Mitica (un BZ10 cu grup E61) + Mazzer Mini! Asa cum i-am spus, il asteptam pe forum, mai ales ca si-ar fi dorit de la prima apasare de buton "sa iasa crema aia de se vede prin clipuri" :) Usor, usor vine si crema aia. Aici sunt secretele!

Edited by Lyvyoo, 27 May 2011 - 11:33.


#1257
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
unde gasesc o sita La Marzzoco de 14 g?

#1258
aurelbuliga

aurelbuliga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.04.2010
Eu am  recomandat un aparat de cafea espresso,simplu,ieftin si eficient.
Este foarte important si pretul.... 780 Ron si primesti 200 cialde gratis!!

#1259
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

 aurelbuliga, on 28th May 2011, 12:33, said:

Eu am  recomandat un aparat de cafea espresso,simplu,ieftin si eficient.
Este foarte important si pretul.... 780 Ron si primesti 200 cialde gratis!!
Aurel, fără supărare, dar titlul topicului este: „Recomandare... pentru un espresso perfect” și nu ”Recomandare... pentru un espresso ieftin” !

#1260
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 sirpet2001, on 27th May 2011, 18:45, said:

unde gasesc o sita La Marzzoco de 14 g?
Bristot (30-40 lei) sau pe un site din Anglia (cauta pe topicul celalalt adresa de unde si-a luat Torin sita single Marzocco).

 inacro, on 28th May 2011, 15:15, said:

Aurel, fără supărare, dar titlul topicului este: „Recomandare... pentru un espresso perfect” și nu ”Recomandare... pentru un espresso ieftin” !
inacro, stiu ca ne urmaresti demult :) Cu ce scule lucrezi, de curiozitate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate