Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Dezlipire rovigneta!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Cu ce as putea dezlipi o rovigneta mai veche de pe masina? E intepenita sanatos. Am incercat sa o dau jos cu mana, cu unghia, cu de toate si nu am reusit. Parca nu as baga lama ca mi-e ca zgarii geamul.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Invatatura de minte. Si eu am patit la fel, iar acum o tin in talon, alaturi de chitanta.

Nici eu nu am reusit sa o dau jos...

#3
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 Courage, on Nov 6 2007, 14:59, said:

Invatatura de minte. Si eu am patit la fel, iar acum o tin in talon, alaturi de chitanta.

Nici eu nu am reusit sa o dau jos...

Pai nu eu am lipit-o. Asa am mostenit-o, asta e partea proasta.

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Merge cu spray pentru dezaburire geamuri, daca nu ma insel! Urmele de acest tip eu le dau jos cu un card (de exemplu) atunci cand sunt aburite geamurile.
Mai multe aici.

#5
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Ei bine eu am reusit s-o dau jos. Nu a fost usor. M-am folosit de o moneda de 10 bani cu care am indepartat pe bucati rovinieta de pe parbriz iar lipiciul care a ramas si resturile care n-am reusit sa le indepartez, le-am dat jos cu alcool izopropilic si o carpa. Atentie cu moneda cum umblati ca sa nu zgariati parbrizul. La mine operatiunea s-a incheiat cu succes si o perioada am tinut in portofel rovinieta. Acum e la moda cu buzunarele care raman permanent lipite pe parbriz si se schimba doar continutul. Ciao. B)

Edited by apollo_expert, 06 November 2007 - 15:09.


#6
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
alcool izopropilic ?

LE: m-am dublat cu apollo :)

Edited by DeeJay, 06 November 2007 - 15:13.


#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Acetona.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Acetona e mai eficienta pentru topit bordul. Alcool, se ia foarte bine.

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Parca roviniera era lipita pe geam nu pe bord...

Si plus de asta si alcoolul izopropilic da o culoare albicioasa plasticului negru. Asa asa ca fapt divers. Adica il pateaza.

Edited by Dragon Warrior, 17 November 2007 - 10:58.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Pe aici in Romania se mai intampla un fenomen care se cheama gravitatie. Face toate lucrurile sa cada in jos.

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Si moneda care poate sa scape in rovinieta si sa ricoseze in ochi si sa te lase orb?
Si alcoolul izopropilic pe care il poti trage pe nas din greseala si sa ajunga in fluxul sangvin?
Si drobul de sare?

Cat de tampit sa fii sa nu fii in stare sa pui un carton pe bord si dupa aia sa freci cu acetona pana dispare rahatul din geam?

Aici la noi in strainatate s-au inventat metode de prevenire a accidentelor datorate fortei gravitationale.

Edited by Dragon Warrior, 17 November 2007 - 12:26.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Na bine bre, uitasem ca unde postezi tu nu mai e loc de contraziceri. Numa ca beleste mai bine ochii si vezi ca eu n-am zis nimic de izopropilic. Care e oricum mai greu sa iti provoace ceva decat acetona.

Dar daca ma gandesc bine de ce nu faci tu un topic ceva pentru invataturile tale luminate? Promit sa nu-l citesc niciodata.

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
ce facusi mai sebulbuse? Ai ramas fara argumente si arunci cu noroi? Eu nici la 5 ani nu faceam asa. Si la varsta aia aveam demnitate.

Edited by Dragon Warrior, 18 November 2007 - 08:05.


#14
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Merge s-o dai jos cu WD 40. Pulverizezi putin si dupa aia freci oleaca. Ar trebui sa se ia.

#15
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 bani002, on Nov 18 2007, 12:14, said:

Merge s-o dai jos cu WD 40. Pulverizezi putin si dupa aia freci oleaca. Ar trebui sa se ia.
Mai ieftin se poate incerca cu niste apa calda si cu detergent. Trebuie udat cateva minute iar dupa aceea se ia usor. ;)

#16
Adi|_

Adi|_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2007
eu am dat jos rovigneta folosind un stylus(creionul acela de plastic folosit la ecranele PDA-urilor, etc). cred ca merge si cu cardul, sau orice alt instrument de plastic. astea nu zgarie parbrizul.
dupa ce am indepartat plasticul rovignetei, lipiciul l-am indepartat folosind soluti de curatat geamurile(din aia in pulverizator) si hartie A4. e mai buna hartia decat carpa sau servetelele deoarece e mai dura.

ps. am avut de dat jos si vignetele de Austria si Ungaria, dar cu niciuna nu m-am chinuit atat ca si cu ROvigneta noastra  :cursing:

Edited by Adi|_, 26 November 2007 - 17:28.


#17
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Cu servetele umede (din alea parfumate - nu servetel simplu umezit cu apa :) ) se dizolva foarte bine lipiciul care ramane pe parbriz. Eu le-am "râcâit" cu ceva de plastic, dupa care am frecat putin cu un servetel umed si gata. Foarte rapid si fara nici o zgarietura.

#18
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
am dezlipit-o cu un razuitor de genul

Attached File  razuitor.jpg   13.87K   191 downloads

si apoi am sters cu alcool tehnic geamul


PS In alte tari daca cumperi vigneta pt autostrada si nu o lipesti (sau e nu lipita in partea corecta), esti bun de plata amenzii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate