Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Crede si nu cerceta !?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,336
  • Înscris: 22.07.2005
Am criticat reclama la BCR si vad astazi ca am fost foarte critici cu acel proiect, care pare foarte vast si are totusi o linie buna si o continuitate. Iata ca se poate mult mai rau, nu credeam ca poate cineva iesi cu o astfel de tampenie si cu aberatii gen "bani nerambursabili". Eu am impresia ca oamenii acestia nu stiu care este tinta pentru creditele ipotecare in Ro la aceasta ora...
Cum ar putea sa prosteasca aceasta banca, tinerii intre 25-35ani, cu studii medii/superioare cu venituri medii/peste medie... segmentul majoritar din aceasta piata...

incredibil!

#2
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postfloraur, on Oct 16 2007, 10:59, said:

Am criticat reclama la BCR si vad astazi ca am fost foarte critici cu acel proiect, care pare foarte vast si are totusi o linie buna si o continuitate. Iata ca se poate mult mai rau, nu credeam ca poate cineva iesi cu o astfel de tampenie si cu aberatii gen "bani nerambursabili". Eu am impresia ca oamenii acestia nu stiu care este tinta pentru creditele ipotecare in Ro la aceasta ora...
Cum ar putea sa prosteasca aceasta banca, tinerii intre 25-35ani, cu studii medii/superioare cu venituri medii/peste medie... segmentul majoritar din aceasta piata...

incredibil!
pai de ce ar fi "prosteala"? oricum, dai inapoi de 2,5-3 ori mai mult malai inapoi decat ai imprumutat... 4000E n-ar fi mare lucru.

#3
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Inca o dovada ca turma e proasta si poti profita usor de ea...

#4
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Legat de conceptul de bani neramburasbili, nu am nimic de criticat. Ei iti dau cadou o suma de bani care, probabil, e inclusa in comisioanele percepute apoi. Pe mine ma scoate insa din sarite executia. Napoleon ala are o fata de prost cum rar mi-a fost dat sa vad. Ideea reclamei in sine e tampita, desi la baza sta o scanteie buna.

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postrobertmihaileanu, on Oct 17 2007, 12:49, said:

Legat de conceptul de bani neramburasbili, nu am nimic de criticat. Ei iti dau cadou o suma de bani care, probabil, e inclusa in comisioanele percepute apoi. Pe mine ma scoate insa din sarite executia. Napoleon ala are o fata de prost cum rar mi-a fost dat sa vad. Ideea reclamei in sine e tampita, desi la baza sta o scanteie buna.
E o prostie sa crezi ca banii aia sint nerambursabili din moment ce tu pentru fiecare leu imprumutat platesti inapoi 2 sau mai mult... Asta e reclama mincinoasa pe fata, exact cum era reclama la nu stiu ce operator de telefonie : vorbesti gratis cu n-spe euro pe luna...
In loc sa umble la dobanzi vin cu mizerii de genul asta...

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Daca n-o fi asta cu "Crede si nu cerceta" la fel ca "Dormi linistit FNI lucreaza pentru tine", o sa vedeti! O noua teapa marca "fraierii pun botu'".  :ciocan:

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postduculeana, on Oct 17 2007, 14:40, said:

Daca n-o fi asta cu "Crede si nu cerceta" la fel ca "Dormi linistit FNI lucreaza pentru tine", o sa vedeti! O noua teapa marca "fraierii pun botu'".  :ciocan:
Adica cum? Da Bancpost faliment sau fuge directorul ei cu banii deponentilor?

Fraier esti daca intr-adevar crezi ca o banca ti-ar da vreun leu fara sa-l ceara inapoi cu dobanda. Dar de aici si pana la comparatia cu FNI e cale destul de lunga.
Teapa e daca nu te uiti la dobanzi si semnezi "ca primarul". In mod sigur iti vei da seama la o analiza mai atenta a contractului de creditare ca banii respectivi vor ajunge inapoi la banca sub forma de dobanda sau comisioane.

#8
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrenderman, on Oct 17 2007, 13:24, said:

E o prostie sa crezi ca banii aia sint nerambursabili din moment ce tu pentru fiecare leu imprumutat platesti inapoi 2 sau mai mult... Asta e reclama mincinoasa pe fata, exact cum era reclama la nu stiu ce operator de telefonie : vorbesti gratis cu n-spe euro pe luna...
In loc sa umble la dobanzi vin cu mizerii de genul asta...
Eu sunt convins ca prinde. Vrei un credit, te uiti la Banca X, vezi dobanda 9,9%, la banca Y vezi 9,8%, la Bancpost vezi 9,9% dar primesti si 4000 Euro spaga.
Cred ca multi aleg Bancpost fata de Y. Eu, unul, as cere simulari de rate de la mai multe banci, la Bancpost pe 100000 Euro si la restul pe 104000, sa vad unde ies mai bine.

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 31.12.2006
Nu e chiar asa de simplu de comparat. La rate apropiate, varianta BancPost cu 4% "nerambursabili" poate fi mai avantajoasa totusi.
Exemplu: vrem sa ne luam o casa langa Bucuresti (stam dupa acte). In casa respectiva mai trebuie bagati niste bani (3-5000) pt a o aduce la cerintele noastre de confort. Cu un credit imobiliar normal banii nu ajung la tine si nu poti sa-ti opresti o parte din ei, iar un alt credit pt nevoi personal e mai greu de facut, intrucat ar merge in paralel cu cel pt casa, deci limita de indatorare este redusa f mult. Exact asta este chichita prin care atrage BancPost, pentru ca iti ofera fara alte batai de cap niste bani de care multi au nevoie pentru diversele cheltuieli inevitabile aparute cand iti cumperi o casa.

#10
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Nu inteleg de ce va mirati. Cine stie putina economie este la curent cu faptul ca :w00t: : totul se plateste. La fel cum la supermarket-uri platim pungile "gratuite", la fel cum la magazinele de mobila platim transportul "gratuit" tot asa vom plati si nerambursabilii aia. Totodata, ofertele pe care la fac diferitii comercianti sunt potrivite pentru unii si proaste pentru altii. De exemplu, creditele celor de la Provident: platesti dobanda de te usuca, dar e o solutie comoda atunci cand ai nevoie de sume mici, urgent.

#11
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
BancPost a avut mereu o politica "atractiva" pentru clienti. la un credit imobiliar iti cereau doar 5 lei pentru deschiderea contului . nu cereau taxa de consultanta, comision de acordare, asigurare de viata, asigurarea bunului si inca alte 1000 de comisioane. foarte avantajos si rapid! la a o analiza mai atenta, lucrurile stateau cu totul altfel... la ei ar fi trebuit sa platesc o rata lunara de 1500 lei fata de 950 lei cat platesc acum la o alta banca (dar la astia am platit tot felul de chestii la inceput) pentr aceeasi perioada de rambursare.

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,336
  • Înscris: 22.07.2005
Am pachetul complet al acestui credit, dar sincer nu am avut rabdarea sa vad exact care e faza... Un singur lucru am vazut si m-am enervat, au marit comisioanele de urmarire lunara, precum si cel de plata in avans. Chiar o sa ma uit, caci daca @_bcristian_  are dreptate, eu trebuia sa fiu ceva mai atent...

Edited by floraur, 18 October 2007 - 23:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate