Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Auto Dream - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007
Un mic sfat celor care vor sa-si deschida "afaceri" de genul autopres. Faceti si voi prima data sectiunea de site pentru clienti, pentru firmele care ar plati publicitatea pe masini. Poate o sa ramaneti surprinsi, o sa functioneze si chiar va transformati in firma de publicitate.

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 17:39, said:

Nu am de gand sa insel pe nimeni ... dar ma tot gandesc ... prin oferta prezentata ... ce bani cere Auto Dream? Cum e posibil sa inseli prin acea suma ... va rog frumos sa va interesati care aveti posibilitatea de preturi la autocolante pe masini ... nu la material ci la toata treaba ... decupat, lipit si sa imi spuneti ce preturi ati gasit. Astfel probabil va veti face o idee despre cat insel eu ...

Pai e posibil sa inseli exact cu suma pe care ai calculat-o in alt post 500masiniX200 lei =100000 RON. Mie sincer mi-ar prinde bine si 30000 euro. Cu astia de la autopres gata asezonati , cu altii noi, poate prind si 2000 de masini, mai stii? Dupa 6 luni, se sting contractele si papa.
Imi cer scuze daca va banuiesc pe nedrept. Daca ma lasati sa iau autocolantele de unde vreau eu, sa nu ma trimiteti la un satelit, cu alte cuvinte, sa nu existe nici o posibilitate ca banii aia sa intre in buzunarul vostru (- munca de lipit si consumabile), imi retrag scenariul de mai sus. Nu stiu exact cat costa un plotter si foliile transparente insa oricum cu 5000 ron cred ca te descurci... 200 ron nu pare o suma mare, dar inmultita cu ostenii patriei poate iese de-o garsoniera.

Oricum, daca e tzeapa, apreciez nivelul la care ai gandit-o: dati un leu pentru ateneu sa se stranga...mai multi lei ca nu sufera nimeni prea tare. Daca e pe bune, sunt primul la voi la usa sa-mi iau masina. Vb serios. Cand o sa vad pe masinile voastre reclame la firme mari de telefonie, nu CarnatulDinDeal SRL, atunci o sa te cred.

Numa bine !  ;)

#20
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 21:02, said:

Nu, dar ai fi fost MULT mai credibil daca veneai aici sa ne faci teoria afacerii corecte DUPA ce aveai deja clienti ptr reclama. Din primul tau post, se vede ca grija voastra este sa atrageti clienti (posesori de masini) si sa fiti credibili. Pai daca chiar vreti sa fiti credibili, puneti direct autocolante cu reclame pe bune, nu cu AutoDream!

Foarte corect. In schimb am scris acum. Poate mai trebuia sa astept putin. Acum nu mai pot schimba asta ...

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 21:02, said:

Pai, daca tu esti sigur ca acoperi nr de masini contractate cu publicitatea de care zici ca esti foarte aproape sa o obti, atunci pentru ce naiba mai pui oamenii sa dea aia 238 roni (sau cat erau) ca sa isi lipeasca autocolante cu AutoDream??? Ce sens mai are? Ca sa le dea jos peste o saptamana si sa isi puna publicitatea pe care zici ca o negociezi acum? Apropos, cine plateste autocolantele daca voi vreti sa le schimbati?

In momentul in care se schimba autocolantele cu autocolantele publicitare unei firme sau a mai multora, aceasta(e) firma(e) ar trebui sa plateasca autocolantele. Si acest lucru este in negocieri dar dupa cum decurg acestea nimeni nu a comentat la acest lucru.

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 21:02, said:

Scuza-ma, dar e cam o tampenie ce spui. Cum adica numarul de masini e blocat, dar tu nu stii cat o sa obti din publicitate? Adica eu am de vanzare o masina, tu zici ca esti interesat sa o cumperi, iar eu ma oblig sa nu vand masina altcuiva (o blochez ptr tine), desi nu stiu cat imi oferi tu pe masina... WTF?

Nu stiu ce vrei sa spui prin vanzarea masinii ... Eu nu vand masini sau ... poate nu am inteles eu bine ... Te rog sa imi explici la ce te referi ca sa iti pot raspunde la intrebare

Eu ma bazez pe niste cifre care acum sunt in negocieri. Aceste cifre sunt inclusiv nr de masini pe care se va pune publicitate.
Exemplu: Daca cifra negociata cu partenerii publicitari este 200 de masini, voi contracta 200 masini, daca este 500 voi contracta 500, pana cand contractez alta publicitate.

#21
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postzwave, on Oct 10 2007, 21:12, said:

Pai e posibil sa inseli exact cu suma pe care ai calculat-o in alt post 500masiniX200 lei =100000 RON. Mie sincer mi-ar prinde bine si 30000 euro. Cu astia de la autopres gata asezonati , cu altii noi, poate prind si 2000 de masini, mai stii? Dupa 6 luni, se sting contractele si papa.

Si atunci daca 200 lei castig eu pe masina cine plateste autocolantele ?

View Postzwave, on Oct 10 2007, 21:12, said:

Imi cer scuze daca va banuiesc pe nedrept. Daca ma lasati sa iau autocolantele de unde vreau eu, sa nu ma trimiteti la un satelit, cu alte cuvinte, sa nu existe nici o posibilitate ca banii aia sa intre in buzunarul vostru (- munca de lipit si consumabile), imi retrag scenariul de mai sus. Nu stiu exact cat costa un plotter si foliile transparente insa oricum cu 5000 ron cred ca te descurci... 200 ron nu pare o suma mare, dar inmultita cu ostenii patriei poate iese de-o garsoniera.

Si daca chiar se va pune problema da se va putea pune autocolantul unde vrei tu. Acest lucru nu va fi o problema.

#22
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 21:12, said:

Nu stiu ce vrei sa spui prin vanzarea masinii ... Eu nu vand masini sau ... poate nu am inteles eu bine ... Te rog sa imi explici la ce te referi ca sa iti pot raspunde la intrebare

Era o comparatie. Tu ai zis ca ai blocat masinile deja contractate pentru clientii cu care negociezi (fara sa ajungi inca la un acord cu ei privind pretul), iar eu ti-am spus ca CA SI CUM eu as avea o masina de vanzare, tu te arati interesat de ea iar eu iti promit sa blochez masina ptr tine chiar daca eu nu am stabilit inca pretul de vanzare cu tine.

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 21:12, said:

In momentul in care se schimba autocolantele cu autocolantele publicitare unei firme sau a mai multora, aceasta(e) firma(e) ar trebui sa plateasca autocolantele. Si acest lucru este in negocieri dar dupa cum decurg acestea nimeni nu a comentat la acest lucru.

E stipulat undeva in contract (intre voi si posesorul masinii) ca posesorul masinii nu va suporta cheltuielile ulterioare privind schimbarea autocolantelor?

#23
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 21:45, said:

Era o comparatie. Tu ai zis ca ai blocat masinile deja contractate pentru clientii cu care negociezi (fara sa ajungi inca la un acord cu ei privind pretul), iar eu ti-am spus ca CA SI CUM eu as avea o masina de vanzare, tu te arati interesat de ea iar eu iti promit sa blochez masina ptr tine chiar daca eu nu am stabilit inca pretul de vanzare cu tine.

Nu aia voiam sa zic. Voi explica printr-un exemplu: Presupunand ca in momentul de fata am 50 de masini si pot contracta clienti (parteneri publicitari) care sa acopere 150 euro / masina / luna pentru 300 de masini voi mai contracta maxim 300 de masini.
Nr de 50 care este in plus fata de cererea de publicitate se contracteaza in ideea ca tot timpul sunt in cautare de noi parteneri publicitari. Astfel am acoperite cele 50 din prezent + alte 250 eventuale masini contractate.

Asta in cazul in care consider ca exista posibilitatea de a mai contracta clienti parteneri publicitari. In cazul in care consider ca nu se mai pot contracta parteneri publicitari, voi contracta maxim 250 masini astfel incat toate masinile din program sa fie acoperite. Asta pana se gasesc alti parteneri publicitari.

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 21:45, said:

E stipulat undeva in contract (intre voi si posesorul masinii) ca posesorul masinii nu va suporta cheltuielile ulterioare privind schimbarea autocolantelor?

Nu este stipulat in contract nici ca va plati, nici ca nu va plati. Nu pot sa te pun sa platesti alte taxe cat timp nu este stipulat in contract ca vor mai fi alte cheltuieli/taxe.  Astfel orice alta plata decat a fost trecut in contract ar fi ilegal sa se ceara. Deci nu se vor cere nici o suma de bani pe perioada contractului

#24
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 21:56, said:

Nu este stipulat in contract nici ca va plati, nici ca nu va plati. Nu pot sa te pun sa platesti alte taxe cat timp nu este stipulat in contract ca vor mai fi alte cheltuieli/taxe.  Astfel orice alta plata decat a fost trecut in contract ar fi ilegal sa se ceara. Deci nu se vor cere nici o suma de bani pe perioada contractului
Bine, dar daca tu pleci pe ideea unei afaceri corecte si ai facut acel studiu de piata si esti convins ca o sa mearga, cum poti sa lasi la voia intamplarii un lucru iminent: schimbarea autocolantelor cu cele ale clientului care o sa isi faca reclama?

Adica voi ati umplut contractul ala cu enspe clauze, dar scenariul cel mai probabil (daca afacerea e corecta) pur si simplu nu este prins in contract??? Bravo domne, si pe urma te miri de ce nu sunteti credibili...

Si daca nici AutoDream nici contractantul (evident) nu vor sa plateasca ptr schimbarea reclamelor, ce se intampla?

#25
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Oricum s-ar suci si invarti, tipu asta de business nu va merge niciodata.
La un calcul simplu ... presupunem ca la om ii dai doar 50euro/luna, ptr reclama care ti-o pui pe masina lui. Ca sa traiesti si tu iti trebuie un 20 euro pe linga.Asta face deja 70 euro/masina.

  Ca sa te faci vazut intr-un oras mare iti trebuie o flota de vreo 200 masini.
200x70 = 14.000 euro pe luna. Iar firma care plateste banii aia, ce instrumente de control are, sa vada cat de bine s-au prost i-a mers cu campania publicitara??

Sincer de numai 1.000 de euro imi trag o campania publicitara pe net si stiu sigur daca mi se renteaza sau nu. Plus ca mai recuperez din pierderi cu Adesense  :lol: :lol:

#26
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 22:16, said:

Bine, dar daca tu pleci pe ideea unei afaceri corecte si ai facut acel studiu de piata si esti convins ca o sa mearga, cum poti sa lasi la voia intamplarii un lucru iminent: schimbarea autocolantelor cu cele ale clientului care o sa isi faca reclama?
Adica voi ati umplut contractul ala cu enspe clauze, dar scenariul cel mai probabil (daca afacerea e corecta) pur si simplu nu este prins in contract??? Bravo domne, si pe urma te miri de ce nu sunteti credibili...
Si daca nici AutoDream nici contractantul (evident) nu vor sa plateasca ptr schimbarea reclamelor, ce se intampla?

Autocolantele vor fi platite de catre firma partenera publicitara. Si hai sa fim seriosi in cazul in care acestia nu accepta le platim noi ca doar nu renuntam la contractele publicitare pentru 200 ron / masina. Daca se ajunge la asta, asta este le platim noi.

View Posthyp3rion, on Oct 10 2007, 22:28, said:

Oricum s-ar suci si invarti, tipu asta de business nu va merge niciodata.
La un calcul simplu ... presupunem ca la om ii dai doar 50euro/luna, ptr reclama care ti-o pui pe masina lui. Ca sa traiesti si tu iti trebuie un 20 euro pe linga.Asta face deja 70 euro/masina.

  Ca sa te faci vazut intr-un oras mare iti trebuie o flota de vreo 200 masini.
200x70 = 14.000 euro pe luna. Iar firma care plateste banii aia, ce instrumente de control are, sa vada cat de bine s-au prost i-a mers cu campania publicitara??

Sincer de numai 1.000 de euro imi trag o campania publicitara pe net si stiu sigur daca mi se renteaza sau nu. Plus ca mai recuperez din pierderi cu Adesense  :lol: :lol:

Intr-un ziar local care este instrumentul de control? Cum stie el cat de bine i-a mers campania publicitara? Sau la pliante? Sau la panourile luminoase sau neluminoase?

Modul de publicitate pe care il adopti depinde de ce target ai. Cati si ce categorii de oameni vad reclamele pe net? Cati si ce categorii de oameni vad reclamele pe masini? Cati si ce categorii de oameni vad reclamele intr-un ziar? Cati si ce categorii de oameni vad reclamele la TV, in pliante ... etc. Astea sunt intrebarile pe care si le pune un director de marketing inainte sa is promoveze campania de marketing. Bazat pe raspunsul la aceste intrebari, la targetul de varste, categorii etc ... se ia o decizie. Deci campania publicitara pe net nu este pentru toatalumea. Si inca un lucru: Cate firme ati vazut si in ziare, si pe net, si la tv, si in pliante, si pe standuri? Sunt destule firme care au decurs la toate categoriile de publicitate. De ce ar fi publicitatea pe masini mai prejos?

#27
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 23:30, said:

Autocolantele vor fi platite de catre firma partenera publicitara. Si hai sa fim seriosi in cazul in care acestia nu accepta le platim noi ca doar nu renuntam la contractele publicitare pentru 200 ron / masina. Daca se ajunge la asta, asta este le platim noi.

Unde scrie asta? E trecut in contract? Nu vad.

Mai devreme faceai niste calcule si ziceai ca nu prea va permiteti sa cheltuiti 200 ron pe masina... acum zici ca daca e cazu' le platiti voi... da' asta doar daca ai siguranta ca ai firme dispuse sa isi faca reclama. Pai parca ai facut studiul ala de piata si negociezi acum cu 3 clienti, deci nu risti nimic nu?

De ce nu treci clauza negru pe alb in contract, sa stie tot omu' care semneaza cu voi ca NU pot aparea alte cheltuieli din partea lui, in afara de plata initiala a autocolantului cu AutoDream? De ce sa lasi asa in suspans? Ce ai de pierdut, daca esti firma serioasa?

Apropos de contract... de fapt sunt 18 clauze ptr contractant si doar 5 pentru voi. Pentru ca art.5, care e trecut la obligatiile voastre, este de fapt o obligatie a contractantului:
----
Art.5 În cazul în care reclama s-a deteriorat din vina CONTRACTANTULUI cheltuielile reparației cad în sarcina acestuia. CONTRACTANTUL poate fi obligat în cazul unei eventuale reparații la plata a cel mult 150 EURO, în lei, la cursul BNR din ziua plății.
----
Spune-mi si mie cu ce obliga AutoDream clauza de mai sus? Ca e trecuta ca fiind obligatia voastra, dar concret e obligatia celui care isi ofera masina spre reclama. Pe cuvant ca nu-mi doresc sa am de a face cu firme care redacteaza un contract in felul asta.

#28
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Gata, s-a terminat filmul ?

Pana la contracte, modificari si adaugiri, cred ca trebuie retinut un aspect important: desi au 6 luni de activitate, nu am retinut ca autodream sa fi spus undeva ca au vreun contract cu cumparatori de reclama. Dupa 6 luni ! Ma intreb ce ii face sa creada ca situatia se va schimba radical odata cu intrarea in noul sistem a celor tepuiti de autopres.

P.S. - Ca tot intreba cineva de preturi pentru inscriptionare auto, am dat telefon la o firma. Si mi s-a spus de 100 de lei pentru personalizarea unei masini. Sa spunem 150 de lei daca se aplica stickere si in alta parte decat pe portiere... Pretul l-am obtinut la telefon, vorbind cu un patron pe care nu-l cunosc, spunandu-i doar de o singura masina. Greu de crezut ca o firma care poate inscriptiona sute de masini nu obtine un pret mai bun... Sau in Timisoara e mai scump ?

Edited by spe, 11 October 2007 - 11:04.


#29
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Spe, e foarte simplu: omu a vazut ca autopress a disparut, ca sunt oameni disperati ca nu isi mai pot permite ratele fara banii de la autopress si s-a gandit ca pica taman bine sa isi bage oferta aici, ca acei oameni tzepuitzi de autopress se vor arunca sa semneze cu autodream... mai bine mai risti inca o data decat sa pierzi masina, nu? In fond si la urma urmei, poti pierde doar vreo 200 ron, dar ai sansa sa ramai cu masina daca autodream nu trage tzeapa. Probabil pentru multi o sa merite riscul... e ca la loto, ai datorii de 1 miliard si ai doar 1 milion in buzunar... daca dai milionu in contul datoriei, nu rezolvi nimic... daca ii joci la loto, POATE castigi miliardul si scapi de datorie  :console:

Uita-te si pe site-ul lor, la prima pagina dupa intro, e clar ca se adreseaza celor pacaliti de autopress. Avand in vedere ca toata afacerea e gandita in graba ("am facut un mic studiu de piata", "poate mai modificam contractul", "ar trebui sa avem clienti ptr publicitate", etc), cred ca pur si simplu oamenii au aflat de tzeapa autopress si repede s-au gandit sa se pot scoate bani de pe urma celor tzepuitzi.

Edited by dsdev, 11 October 2007 - 11:27.


#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Stiu, explica-le si altora :rolleyes: Ca si pe topicul celalalt cu autopres am incercat sa deschid ochii unor persoane si imediat am fost taxat drept "arogant" si ca ma bag unde nu-mi fierbe oala. La un moment dat era unu' care vroia ca acolo sa posteze doar cei care "si-au luat masina prin autopres", restul nu aveau ce cauta :naughty: Ma intreb cand vor aparea si aici personaje la fel de "simpatice" si dezinteresate.

#31
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postspe, on Oct 11 2007, 12:29, said:

a intreb cand vor aparea si aici personaje la fel de "simpatice" si dezinteresate.
Cand o sa descopere serverele proxy  :naughty:

#32
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Stau si ma intreb cum o sa arate topicul peste 10 pagini.

:thumbdown:

#33
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Bre, ai o problema cu topicurile si cu netul... Vezi si postul lui @worm de pe topicul cu autopres :coolspeak: Esti suparat ca nu posteaza nimeni pe topicul tau legat de autodream ? Stai linistit ca nu pierzi nici nu ban...

On the other hand, cre' ca esti cam optimist daca spui ca topicul va ajunge la 10 pagini, parerea mea e ca pe la pg 5-6 e gata, n-o sa mai fie nimic nou de spus, si iar vom ajunge la sabii si cutite cu sustinatorii inversunati ai sistemului, iar se va inchide topicul... continuarea o stiti :notangel:

#34
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 12:51, said:

Bre, ai o problema cu topicurile si cu netul... Vezi si postul lui @worm de pe topicul cu autopres :coolspeak: Esti suparat ca nu posteaza nimeni pe topicul tau legat de autodream ? Stai linistit ca nu pierzi nici nu ban...

On the other hand, cre' ca esti cam optimist daca spui ca topicul va ajunge la 10 pagini, parerea mea e ca pe la pg 5-6 e gata, n-o sa mai fie nimic nou de spus, si iar vom ajunge la sabii si cutite cu sustinatorii inversunati ai sistemului, iar se va inchide topicul... continuarea o stiti :notangel:


Mi se rupe de topic si de postari.
Eu nu inteleg de ce nu pun astia reclame pe masini gata cumparate. 150 de euro si iti scoti banii de benzina.  :rolleyes:

#35
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Tocmai am vizualizat si cateva imagini cu masini de pe siteul autodream. Nu vad nici o diferenta intre ce scrie pe cele cu autopres ( masina publicitara gratis ) si ce scrie pe masinile inscriptionate de autodream : TU O ALEGI, NOI O PLATIM ! Nu v-a dat nimeni in judecata pentru reclama mincinoasa pana acum ? Pacat, poate totusi dati de vreun posesor de masina cu rata de leasing de 4-500 de euro si va trimite ala o citatie cum ca nu va tineti promisiunea inscriptionata pe masini.

Normal, logic si corect ar fi fost sa scrie pe masini ceva de genu' Spatiu publicitar de vanzare sau Reclama ta poate fi aici. Asa am vazut pe panourile stradale in putinele zile cand nu erau reclame lipite pe ele.

In rest, asa la ochi, siteul autodream nu aduce nimic nou fata de defunctul autopres. Aceleasi exprimari, aceleasi afirmatii lipsite de vreun suport real ( studii de piata, sondaje, etc ), niste texte cu caracter caritabil vrem sa ii ajutam sa isi achizitioneze masina...

In locul celor interesati as avea mare grija, presupunand ca teapa autopres nu v-a invatat nimic. Vad ca nu se dau raspunsuri la intrebarile mai grele, legate de clienti pentru reclama, ni se spune sa avem rabdare 6 luni si sa judecam dupa aceea...

P.S. Am citit putin mai in amanunt pe site si este o fraza care trebuie subliniata: Astfel demonstram ca scopul nostru nu este sa luam bani ci noi castigam doar daca clientii nostri sunt fericiti.
Permiteti ? :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
Inseamna ca nu sunteti firma, ci vreun ONG ceva, Greenpeace 2 probabil... Trecand peste cacofonie si peste afirmatia antieconomica si care duce la faliment rapid, vreau sa intreb despre care clienti e vorba ? Pe care ii considerati clienti, pe cei care se inscriu in sistem sau pe cei care cumpara reclama ?

Edited by spe, 11 October 2007 - 14:06.


#36
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 11:55, said:

P.S. - Ca tot intreba cineva de preturi pentru inscriptionare auto, am dat telefon la o firma. Si mi s-a spus de 100 de lei pentru personalizarea unei masini. Sa spunem 150 de lei daca se aplica stickere si in alta parte decat pe portiere... Pretul l-am obtinut la telefon, vorbind cu un patron pe care nu-l cunosc, spunandu-i doar de o singura masina. Greu de crezut ca o firma care poate inscriptiona sute de masini nu obtine un pret mai bun... Sau in Timisoara e mai scump ?

Nu stiu cu cine ai vorbit tu despre autocolante dar sunt curios. Nu cred ca am ceva de castigat in cazul in care lucrez cu o firma care imi cere mai mult pentru autocolante ci doar de pierdut. Pot doar sa iti spun ca vorbind cu 3 firme de acest gen pretul a fost aproximativ acelasi (200ron). In cazul in care gasesc o firma care sa le faca mai ieftin crede-ma ca le voi face acolo si implicit cei care vor sa isi inscrie masinile in program vor plati mai putin.

View Postdsdev, on Oct 11 2007, 12:23, said:

Spe, e foarte simplu: omu a vazut ca autopress a disparut, ca sunt oameni disperati ca nu isi mai pot permite ratele fara banii de la autopress si s-a gandit ca pica taman bine sa isi bage oferta aici, ca acei oameni tzepuitzi de autopress se vor arunca sa semneze cu autodream... mai bine mai risti inca o data decat sa pierzi masina, nu? In fond si la urma urmei, poti pierde doar vreo 200 ron, dar ai sansa sa ramai cu masina daca autodream nu trage tzeapa. Probabil pentru multi o sa merite riscul... e ca la loto, ai datorii de 1 miliard si ai doar 1 milion in buzunar... daca dai milionu in contul datoriei, nu rezolvi nimic... daca ii joci la loto, POATE castigi miliardul si scapi de datorie  :console:

Uita-te si pe site-ul lor, la prima pagina dupa intro, e clar ca se adreseaza celor pacaliti de autopress. Avand in vedere ca toata afacerea e gandita in graba ("am facut un mic studiu de piata", "poate mai modificam contractul", "ar trebui sa avem clienti ptr publicitate", etc), cred ca pur si simplu oamenii au aflat de tzeapa autopress si repede s-au gandit sa se pot scoate bani de pe urma celor tzepuitzi.

Cand am inceput aceasta afacere m-am axat pe a face publicitate. Pentru a putea negocia cu un client partener publicitar trebuie sa ai totusi un numar de masini si 20-30 nu impresioneaza pe nimeni. Tocmai din acest motiv nu am inceput negocieri mai repede.

View Postspe, on Oct 11 2007, 12:29, said:

Stiu, explica-le si altora :rolleyes: Ca si pe topicul celalalt cu autopres am incercat sa deschid ochii unor persoane si imediat am fost taxat drept "arogant" si ca ma bag unde nu-mi fierbe oala. La un moment dat era unu' care vroia ca acolo sa posteze doar cei care "si-au luat masina prin autopres", restul nu aveau ce cauta :naughty: Ma intreb cand vor aparea si aici personaje la fel de "simpatice" si dezinteresate.

Eu nu te-am taxat drept "arogant" si nici nu am zis ca te bagi unde nu iti fierbe oala. Iti multumesc pentru faptul ca ai dubii si imi dai ocazia prin intrebari sa explic ceea ce inseamna contractul cu noi.

Hai sa iti dau un exemplu: Cate obligatii are un client de telefonie mobila( ca e orange, vodafone, cosmote sau zapp) si cate obligatii are firma de telefonie mobila. Trebuie sa intelegem ca un prestator de servicii (in cazul acesta proprietarul masinii) trebuie sa se conformeze unor standarde. Acuma spune-mi te rog care obligatie a clientului proprietar de masina ti se pare exagerata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate