Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Auto Dream - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 14:58, said:

Normal, logic si corect ar fi fost sa scrie pe masini ceva de genu' Spatiu publicitar de vanzare sau Reclama ta poate fi aici. Asa am vazut pe panourile stradale in putinele zile cand nu erau reclame lipite pe ele.

In rest, asa la ochi, siteul autodream nu aduce nimic nou fata de defunctul autopres. Aceleasi exprimari, aceleasi afirmatii lipsite de vreun suport real ( studii de piata, sondaje, etc ), niste texte cu caracter caritabil vrem sa ii ajutam sa isi achizitioneze masina...

In locul celor interesati as avea mare grija, presupunand ca teapa autopres nu v-a invatat nimic. Vad ca nu se dau raspunsuri la intrebarile mai grele, legate de clienti pentru reclama, ni se spune sa avem rabdare 6 luni si sa judecam dupa aceea...

P.S. Am citit putin mai in amanunt pe site si este o fraza care trebuie subliniata: Astfel demonstram ca scopul nostru nu este sa luam bani ci noi castigam doar daca clientii nostri sunt fericiti.
Permiteti ? :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
Inseamna ca nu sunteti firma, ci vreun ONG ceva, Greenpeace 2 probabil... Trecand peste cacofonie si peste afirmatia antieconomica si care duce la faliment rapid, vreau sa intreb despre care clienti e vorba ? Pe care ii considerati clienti, pe cei care se inscriu in sistem sau pe cei care cumpara reclama ?

In primul rand ... deja pe ultimele masini inscriptionate nu mai scrie Tu o alegi, noi o platim, ci Aici poate fi reclama ta, si in al 2-lea rand cei care au deja masinile inscriptionate vor fi instiintati ca acestea vor fi schimbate la sfarsitul lunii, cand se va face si controlul kilometrajului.

Din cate stiu eu expresia " The client is always right" e deviza multor firme. Adica, pune clientul pe primul loc, va fi fericit si pe langa ca va ramane client fidel, va si raspandi vestea creandu-ti tie ca firma o imagine.

Intrebarile cele mai grele? Mie nu mi se pare ca sunt intrebari mai grele. Am raspuns si la acestea. Am spus ca suntem in negocieri cu unele firme. Nu am spus sa aveti rabdare 6 luni ci am spus ca aceste negocieri vor fi finalizate in scurt timp (luna aceasta). Nu m-ar mira si nici deranja daca cineva mi-ar raspunde de genul: Cand finalizezi negocierile si imi dovedesti ca ai ce pune pe masini mai vorbim si poate accept sa fiu clientul tau, abia atunci.

#38
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostAddTM, on Oct 11 2007, 15:15, said:

...
Nu cred ca am ceva de castigat in cazul in care lucrez cu o firma care imi cere mai mult pentru autocolante ci doar de pierdut.
...


...



Acuma spune-mi te rog care obligatie a clientului proprietar de masina ti se pare exagerata.

Nu, dar aveti de castigat in cazul in care lucrati cu o firma care va cere mai putin pentru autocolante. Si 100 de lei / masina poate fi un castig bun...

Care obligatie mi se pare exagerata ? Simplu, cea prin care proprietarul masinii este obligat sa plateasca 238 de lei ca sa va faca voua reclama timp de 6 luni de zile ! Si in continuare vad ca preferati sa-i denumiti pe posesorii de masini clienti. Pai firmele cumparatoare de reclama ce mai sunt ?

#39
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Posteaox, on Oct 11 2007, 13:25, said:

Eu nu inteleg de ce nu pun astia reclame pe masini gata cumparate. 150 de euro si iti scoti banii de benzina.  :rolleyes:

Inseamna ca nu ai fost atent la ceea ce am spus eu: Auto Dream nu te obliga sa iti cumperi masina de la un dealer parteneri cu ei. Poti sa vii cu masina de unde vrei tu, proprie, cumparata in leasing, credit sau cash de oriunde vrei tu.

#40
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostAddTM, on Oct 11 2007, 15:22, said:

In primul rand ... deja pe ultimele masini inscriptionate nu mai scrie Tu o alegi, noi o platim, ci Aici poate fi reclama ta, si in al 2-lea rand cei care au deja masinile inscriptionate vor fi instiintati ca acestea vor fi schimbate la sfarsitul lunii, cand se va face si controlul kilometrajului.

Din cate stiu eu expresia " The client is always right" e deviza multor firme. Adica, pune clientul pe primul loc, va fi fericit si pe langa ca va ramane client fidel, va si raspandi vestea creandu-ti tie ca firma o imagine.

...

Deci schimbati autocolantele ? Si cum ramane cu afirmatia ca nu puteti baga voi bani in inscriptionarea masinilor ?

Client ? Si cine e clientul ?

#41
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 15:25, said:

Nu, dar aveti de castigat in cazul in care lucrati cu o firma care va cere mai putin pentru autocolante. Si 100 de lei / masina poate fi un castig bun...

Evident ca avem de castigat in acest caz. Am sa fac un studiu al tuturor firmelor de acest gen din Timisoara si am sa postez rezultatele, preturile, tot. Evident ca imi convine sa le fac mai ieftin si astfel sa plateasca proprietarul masinii mai putin.

View Postspe, on Oct 11 2007, 15:25, said:

Care obligatie mi se pare exagerata ? Simplu, cea prin care proprietarul masinii este obligat sa plateasca 238 de lei ca sa va faca voua reclama timp de 6 luni de zile ! Si in continuare vad ca preferati sa-i denumiti pe posesorii de masini clienti. Pai firmele cumparatoare de reclama ce mai sunt ?

Am denumit clienti pe ambii, "clienti proprietari de masini" si "clienti parteneri publicitari".

#42
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 15:29, said:

Deci schimbati autocolantele ? Si cum ramane cu afirmatia ca nu puteti baga voi bani in inscriptionarea masinilor ?

Avand in vedere ca (am mentionat si mai devreme) proprietarii masinilor nu vor mai plati nici o alta modificare a autocolantelor de pe masinile lor, acestea vor fi suportate de noi.

View Postspe, on Oct 11 2007, 15:29, said:

Client ? Si cine e clientul ?

Clientul pentru Auto Dream poate fi proprietarul masinii sau firma doritoare de reclama. In cazul de mai sus ma refeream la proprietarul masinii.

#43
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
B) Asa la o cautare f f scurta, de 2-3 minute, am dat de astia:

http://www.streetdes...autoturisme.php

Care zic acolo de 14-16 euro pe metru patrat de colant. Adica ~ 30 de euro / automobil ( cate o caseta de 50 cm x 50 cm pe fiecare portiera ). Sa zicem ca se mai adauga ceva si pentru manopera ( desi nu e mentionat acolo pe site ). Ajungem la cel mult 150 de lei. Tinem cont si de discountul acordat in mod sigur unui client care are de inscriptionat zeci sau chiar sute de masini... si ajungem sa ne invartim din nou pe la 100 de lei, maxim 120. Parerea mea :whistling:

P.S. - Nu stiu daca pretul se refera la metrul patrat de colant sau la metrul patrat de masina. Normal ar fi sa se raporteze la marimea lucrarii, ca pentru ei e tot una daca au de lipit o chestie de 1 mp pe o masina sau pe un avion, nu ?

Edited by spe, 11 October 2007 - 14:46.


#44
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postspe, on Oct 11 2007, 15:42, said:

B) Asa la o cautare f f scurta, de 2-3 minute, am dat de astia:

http://www.streetdes...autoturisme.php

Care zic acolo de 14-16 euro pe metru patrat de colant. Adica ~ 30 de euro / automobil ( cate o caseta de 50 cm x 50 cm pe fiecare portiera ). Sa zicem ca se mai adauga ceva si pentru manopera ( desi nu e mentionat acolo pe site ). Ajungem la cel mult 150 de lei. Tinem cont si de discountul acordat in mod sigur unui client care are de inscriptionat zeci sau chiar sute de masini... si ajungem sa ne invartim din nou pe la 100 de lei, maxim 120. Parerea mea :whistling:

P.S. - Nu stiu daca pretul se refera la metrul patrat de colant sau la metrul patrat de masina. Normal ar fi sa se raporteze la marimea lucrarii, ca pentru ei e tot una daca au de lipit o chestie de 1 mp pe o masina sau pe un avion, nu ?

Am sa ma interesez si in Timisoara, dupa cum am spus mai devreme. Voi posta aici si toate firmele gasite, cu link-uri catre site-urile lor.

Pretul se refera la metrul patrat de colant folosit. Aia inseamna ca la un text/banner cu lungimea 100cm si inaltimea 50 cm, pretul se calculeaza pentru 0,5 mp chiar daca pe masina nu este atat autocolant.

#45
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 11 2007, 15:33, said:

Avand in vedere ca (am mentionat si mai devreme) proprietarii masinilor nu vor mai plati nici o alta modificare a autocolantelor de pe masinile lor, acestea vor fi suportate de noi.
1. de ce nu vrei sa faci o chestie transparenta si sa treci asta in contract?
2. De ce la semnarea contractului nu iti poti permite sa platesti autocolantul, dar ulterior zici ca schimbi autocolantele (cu altele tot cu reclama la AutoDream) pe cheltuiala voastra?

#46
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 11 2007, 18:45, said:

1. de ce nu vrei sa faci o chestie transparenta si sa treci asta in contract?
2. De ce la semnarea contractului nu iti poti permite sa platesti autocolantul, dar ulterior zici ca schimbi autocolantele (cu altele tot cu reclama la AutoDream) pe cheltuiala voastra?

1. Avand in vedere ca oricum nu am de gand sa cer alti bani nu stiu de ce nu as trece asta in contract. In fine... voi discuta cu consiliul de adminstratie si o sa propun acest lucru. Avand in vedere ca oricum aceasta clauza pe care o vrei tu neaparat in contract este exact ceea ce isi doreste Auto Dream parerea mea este ca va aparea in contract.
2. Masinile care in momentul de fata au "tu o alegi, noi o platim" sunt destul de putine pentru ca am apucat sa schimbam aceasta din timp. Pana la urma urmei e greseala noastra si ne-o asumam.

#47
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 11 2007, 19:54, said:

1. Avand in vedere ca oricum nu am de gand sa cer alti bani nu stiu de ce nu as trece asta in contract. In fine... voi discuta cu consiliul de adminstratie si o sa propun acest lucru. Avand in vedere ca oricum aceasta clauza pe care o vrei tu neaparat in contract este exact ceea ce isi doreste Auto Dream parerea mea este ca va aparea in contract.
Nu e vorba ca vreau eu. Dar, logic vorbind, daca tu subliniezi atat de mult ideea ca sunteti o firma serioasa, ar trebui sa nu lasi clauzele ce lucreaza in favoarea posesorului masinii sa fie interpretabile sau sa lipseasca. Adica tu ai umplut contractul cu obligatii ptr posesorul masinii, dar nu stii de ce ai trece in contract o clauza in favoarea posesorului masinii?

Atunci te intreb si eu: de ce ai mai trecut in contract ca posesorul masinii trebuie sa plateasca autocolantul (pana la 150 euro, desi el costa 200 ron!) daca acesta se deterioreaza din cauza posesorului masinii? Nu era logic asa, adica sa plateasca cel care strica ceva? Asta ai avut grija sa fie mentionata, da' cealalta "se deduce"?

#48
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 11 2007, 20:21, said:

Nu e vorba ca vreau eu. Dar, logic vorbind, daca tu subliniezi atat de mult ideea ca sunteti o firma serioasa, ar trebui sa nu lasi clauzele ce lucreaza in favoarea posesorului masinii sa fie interpretabile sau sa lipseasca. Adica tu ai umplut contractul cu obligatii ptr posesorul masinii, dar nu stii de ce ai trece in contract o clauza in favoarea posesorului masinii?

Am inteles deja asta. Si am spus ca o voi propune pentru introducere in contract, mai ales pentru ca este in conformitate cu planul deja gandit. Aceasta parte a fost omisa, si mai mult ca probabil va fi introdusa. In momentul in care se va decide aceasta, voi posta aici.

#49
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 11 2007, 22:43, said:

Am inteles deja asta. Si am spus ca o voi propune pentru introducere in contract, mai ales pentru ca este in conformitate cu planul deja gandit. Aceasta parte a fost omisa, si mai mult ca probabil va fi introdusa. In momentul in care se va decide aceasta, voi posta aici.
Bun atunci, mergem mai departe: de ce sa-ti platesc eu "pana la 150 euro" pentru deteriorarea autocolantului, cand el a costat nou noutz 200 roni? De ce "pana la 150"? De ce nu fix 200 ron cat a costat... sau poate de ce nu 2000 euro?

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:35, said:

In momentul de fata sunt 3 firme care doresc reclame pe masini. Se negociaza taxele de publicitate si contractele cu ei se vor finaliza in cateva saptamani(luna aceasta). Pana cand se finalizeaza contractele nu pot dezvalui identitatea acestora. Cred k intelegeti de ce.

Sper ca prin asta am raspuns si lui spe.


deci raspunsul este ca nu aveti acum nici un client platitor de reclame.

as avea inca 2 intrebari:
1. dupa ce o sa aveti clienti platitori de reclame (eu va doresc cati mai multi) si o sa vreau sa ma inscriu si eu in sistem, imi puteti retine banii pentru colante din plata de pe prima luna? adica, in loc sa primesc 100E sau 150E, sa primesc cu 200 ron mai putin, dar sa nu fiu nevoit sa platesc nimic.
2. pana la urma, cat veti plati lunar celor ce se inscriu in sistemul vostru? intreb asta pentru ca pe pagina voastra de web am gasit intr-o parte (in meniu "Acasa") ca doriti sa platiti 70% din ce castigati, iar in alte parti("Masini noi" si "Masini second") spuneti ca veti plati fix 150E/luna pt contractele pe 5 ani si 130E pt cele pe 2 ani. Apropo, exact acestea erau tarifele vehiculate de defuncta Autopres.

atasez si 2 imagini cu paginile de care vorbeam si astept cu nerabdare raspunsul.

Attached Files

  • Attached File  sh.JPG   89.23K   46 downloads
  • Attached File  sh2.JPG   145K   37 downloads

Edited by _Smiley_, 11 October 2007 - 22:05.


#51
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:lol: Alo ! Ce se mai aude, ce se mai intampla pe aici ?

Mai incet oameni buni ca l-ati speriat B)

#52
jenu

jenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.06.2006
http://www.estradama...p...1&Itemid=45

#53
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007
Sunt intr-o delegatie de vineri ... pe marti ajung in Timisoara si va voi raspunde la restul intrebarilor. As fi raspuns si acum dar sunt prea multe post-uri si nu vreau sa raspund doar unora. Va multumesc pentru intelegere.

#54
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostAddTM, on Oct 15 2007, 00:14, said:

Sunt intr-o delegatie de vineri ... pe marti ajung in Timisoara si va voi raspunde la restul intrebarilor. As fi raspuns si acum dar sunt prea multe post-uri si nu vreau sa raspund doar unora. Va multumesc pentru intelegere.

Este joi, daca-mi aduc eu aminte bine... Hai, ne ajuti sa clarificam daca autodream este sau nu ca autopres ? B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate