Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Auto Dream - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007
Am deschis acest topic pentru a continua discutia fara a ne abate de la topicul unde se purta aceasta.

Voi raspunde la orice intrebari, nelamuriri, critici, informatii referitoare la Auto Dream.

Edited by AddTM, 10 October 2007 - 15:26.


#2
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Banuiesc ca e ok, insa sa nu uiti de intrebarile ( fara raspuns ) de pe topicul cu autopres...

#3
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007
@spe oferta publicitara nu este finalizata inca. Va fi cat mai curand posibil. Pana atunci nu vreau sa induc in eroare pe nimeni prin oferte "outdated".

Bineinteles o firma de publicitate se bazeaza pe imagine. Dar in momentul de fata imaginea Auto Dream a fost patata de anumite incidente pe care nu mai vreau sa le mentionez(si cu totii stim despre ce este vorba).

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
am eu o  intrebare: cati clienti platitori de reclame aveti?

#5
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Post_Smiley_, on Oct 10 2007, 16:31, said:

am eu o  intrebare: cati clienti platitori de reclame aveti?

In momentul de fata sunt 3 firme care doresc reclame pe masini. Se negociaza taxele de publicitate si contractele cu ei se vor finaliza in cateva saptamani(luna aceasta). Pana cand se finalizeaza contractele nu pot dezvalui identitatea acestora. Cred k intelegeti de ce.

Sper ca prin asta am raspuns si lui spe.

#6
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007
@dsdev Chestia cu "win-win da' mai mult noi win" nu stiu sa iti spun cat de exacta este.

Oferta este gandita astfel incat in cele 6 luni sa gasim partenerii publicitari pentru eventualele masini care sunt inscrise in program. Astfel daca in cele 6 luni de zile totusi se pune publicitate pe masini, banii primiti din aceasta sunt o marja pentru momentul cand se finalizeaza contractul cu partenerul publicitar si astfel sa se poate plati taxa publicitara catre proprietarul masinii pana se gaseste o alta firma. Asta se intampla in cazul in care acea firma care apare pe masina nu doreste sa isi prelungeasca contractul.

Ca adaugare, contractele de publicitate cu partenerii publicitari se semneaza pe perioade de minim 1 an.

#7
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:35, said:

In momentul de fata sunt 3 firme care doresc reclame pe masini. Se negociaza taxele de publicitate si contractele cu ei se vor finaliza in cateva saptamani(luna aceasta). Pana cand se finalizeaza contractele nu pot dezvalui identitatea acestora. Cred k intelegeti de ce.

Sper ca prin asta am raspuns si lui spe.
Uraaa, pot sa revin cu intrebarea mea favorita:

----
Practic voi propuneti un scenariu "win-win da' mai mult noi win". Sunt 2 cazuri ptr voi:
- merge afacerea, atunci castigati enorm fara sa fi investit cine stie ce;
- nu merge afacerea, nu pierdeti nimic, nici macar banii de pe autocolante, ca doar au fost platite de clienti.

Gresesc cu ceva?
----

Primesc si eu o maslina ceva, ca e a 3-a oara cand o pun  :first:

Later edit: oops, mi s-a raspuns intre timp, revin :D

Referitor la ce s-a intrebat mai devreme... omu te intreaba daca aveti deja CLIENTI PLATITORI DE RECLAME, tu ii raspunzi ca se negociaza cu 3 clienti... Scula, ce sa zic. Bine ca puneti lumea sa dea bani pe autocolante, ca de gasit clienti va ocupati mai tarziu.

Edited by dsdev, 10 October 2007 - 15:42.


#8
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007
@deianadrian pana acum ai primit banii promisi la data promisa si tu si restul clientilor nostri si asa se va intampla si in continuare.

#9
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:40, said:

@dsdev Chestia cu "win-win da' mai mult noi win" nu stiu sa iti spun cat de exacta este.

Cum adica nu stii? E afacerea ta (sau si a ta), nu?

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:40, said:

Oferta este gandita astfel incat in cele 6 luni sa gasim partenerii publicitari pentru eventualele masini care sunt inscrise in program.
Si ce se intampla daca in cele 6 luni nu gasiti parteneri publicitari?

#10
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 16:41, said:

Referitor la ce s-a intrebat mai devreme... omu te intreaba daca aveti deja CLIENTI PLATITORI DE RECLAME, tu ii raspunzi ca se negociaza cu 3 clienti... Scula, ce sa zic. Bine ca puneti lumea sa dea bani pe autocolante, ca de gasit clienti va ocupati mai tarziu.

De gasit clienti ne ocupam deja. Astfel putem cauta clienti pentru masinile existene + o marja pentru cei care vor semna. In momentul de fata aceasta marja nu poate fi foarte mare pentru ca nu stim cati clienti vor semna cu noi, dupa ceea ce s-a intamplat. Astfel pentru acestia se vor cauta ulterior.

#11
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 16:45, said:

Cum adica nu stii? E afacerea ta (sau si a ta), nu?

Nu stiu cat de exact este e una si nu stiu e alta. Nu cunosc vreo firma care sa castige mai putin decat oricare dintre clientii ei (castigul din colaborarea intre ei).

Voi da din nou un exemplu:
Daca as castiga infima suma de 10 euro / masina / luna la un numar de 100 de masini se ajunge la suma de 1000 euro, la un nr de 500 de masini se ajunge la suma de 5000 de euro. Aceste nr de masini sunt mai mici decat clientii inselati de alte firme de acest gen.

Astfel evident ca noi castigam mai mult decat un proprietar de masina care are reclama noastra pe masina si i se ofera 150 euro / luna.
Pana la urma nu asta inseamna o afacere?

In zilele ce urmeaza va aprea pe site oferta de reclame(oferta de publicitate pentru clienti) precum si o parte din firmele cu care am incheiat negocierile.

EDIT: O afacere profitabila din punctul meu de vedere este atunci cand clientii nostri (fie ei proprietari de masini, fie ei parteneri publicitari) castiga si sunt multumiti de serviciile oferite, si astfel castigam si noi din acest lucru. In momentul in care toti clientii isi primesc platile la timp se creeaza o imagine(buna). In momentul cand o firma cu acelasi obiect de activitate face o escrocherie aceasta imagine si munca celor care au creat-o se transforma intr-o imagine proasta. Nu stiu nici unul dintre clientii nostri sa se fi plans pana acum de serviciile noastre (plati).

Edited by AddTM, 10 October 2007 - 16:01.


#12
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 16:45, said:

Si ce se intampla daca in cele 6 luni nu gasiti parteneri publicitari?

Cand am inceput aceasta afacere am facut un mic studiu de piata in vederea posibililor parteneri publicitari. Daca in urma acestui studiu consideram ca nu exista acestia nu deschideam. Astfel se pot contracta parteneri publicitari in termen mai mic de 6 luni.

#13
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:55, said:

Nu stiu cat de exact este e una si nu stiu e alta. Nu cunosc vreo firma care sa castige mai putin decat oricare dintre clientii ei (castigul din colaborarea intre ei).

Voi da din nou un exemplu:
Daca as castiga infima suma de 10 euro / masina / luna la un numar de 100 de masini se ajunge la suma de 1000 euro, la un nr de 500 de masini se ajunge la suma de 5000 de euro. Aceste nr de masini sunt mai mici decat clientii inselati de alte firme de acest gen.

Astfel evident ca noi castigam mai mult decat un proprietar de masina care are reclama noastra pe masina si i se ofera 150 euro / luna.
Pana la urma nu asta inseamna o afacere?

In zilele ce urmeaza va aprea pe site oferta de reclame(oferta de publicitate pentru clienti) precum si o parte din firmele cu care am incheiat negocierile.

EDIT: O afacere profitabila din punctul meu de vedere este atunci cand clientii nostri (fie ei proprietari de masini, fie ei parteneri publicitari) castiga si sunt multumiti de serviciile oferite, si astfel castigam si noi din acest lucru. In momentul in care toti clientii isi primesc platile la timp se creeaza o imagine(buna). In momentul cand o firma cu acelasi obiect de activitate face o escrocherie aceasta imagine si munca celor care au creat-o se transforma intr-o imagine proasta. Nu stiu nici unul dintre clientii nostri sa se fi plans pana acum de serviciile noastre (plati).

Asta e cel mai distractiv post din topic in care nici mai mult nici mai putin omu' spune ca firma lui este de acelasi gen cu cele care au inselat mult mai multi...deci el e mai bun, vrea sa insele mai putini  :lol:

#14
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Posthiena, on Oct 10 2007, 17:19, said:

vrea sa insele mai putini  :lol:

Nu am de gand sa insel pe nimeni ... dar ma tot gandesc ... prin oferta prezentata ... ce bani cere Auto Dream? Cum e posibil sa inseli prin acea suma ... va rog frumos sa va interesati care aveti posibilitatea de preturi la autocolante pe masini ... nu la material ci la toata treaba ... decupat, lipit si sa imi spuneti ce preturi ati gasit. Astfel probabil va veti face o idee despre cat insel eu ...

#15
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 16:58, said:

Cand am inceput aceasta afacere am facut un mic studiu de piata in vederea posibililor parteneri publicitari. Daca in urma acestui studiu consideram ca nu exista acestia nu deschideam. Astfel se pot contracta parteneri publicitari in termen mai mic de 6 luni.
Stai putin... te-am intrebat ce se intampla daca nu gasiti clienti in 6 luni, iar tu imi spui "n-are cum domne, am studiat piata". In orice afacere trebuie sa ai si un "exit plan", corect? Eu asta te intreb, care e acel "exit plan"? E confidential?

Tu in schimb imi spui asa: "abia am deschis firma (in 2007), nu avem clienti ptr publicitate (negociem cu 3 acum), nu avem cine stie ce capital (nu ne permitem sa blocam bani in plata autocolantelor), piata e proasta ptr ca altii au stricat imaginea (autopress), contractul ptr masini nu a fost foarte bine studiat (revizuim acea clauza, e degeaba acolo), DAR am facut un MIC studiu de piata si totul o sa fie OK". Nu am gresit cu absolut nimic in textul "citat", este exact ce ai spus tu in diverse posturi pana acum.

Si eu ce motiv am sa te cred ca totul o sa fie OK? De ce nu ai asteptat sa iti faci aparitia pe forum DUPA ce aveati clienti ptr publicitate? Stiai ca exact aceeasi chestie a fost si cu autopressul (a frecat-o omu' cateva saptamani ca pune poze pe site cu alte reclame decat cele la autopress si pana la urma au facut ce au facut)?

#16
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 18:31, said:

Si eu ce motiv am sa te cred ca totul o sa fie OK? De ce nu ai asteptat sa iti faci aparitia pe forum DUPA ce aveati clienti ptr publicitate? Stiai ca exact aceeasi chestie a fost si cu autopressul (a frecat-o omu' cateva saptamani ca pune poze pe site cu alte reclame decat cele la autopress si pana la urma au facut ce au facut)?

Foarte corect. Dar aia se intampla in urma cu 6 luni. Timp de 6 luni nu s-au pus poze cu alte reclame pe masini. Eu nu am spus ca voi pune aici poze cu masini cu alte reclame decat Auto Dream ci am spus ca suntem in negocieri cu anumite firme. Rezultatul acestor negocieri va fi facut public in momentul cand sunt finalizate. Nu are nici un rost sa spun altceva decat realitatea. Cand vor fi finalizate aceste contracte veti afla. Pana atunci ...


View Postdsdev, on Oct 10 2007, 18:31, said:

Stai putin... te-am intrebat ce se intampla daca nu gasiti clienti in 6 luni, iar tu imi spui "n-are cum domne, am studiat piata". In orice afacere trebuie sa ai si un "exit plan", corect? Eu asta te intreb, care e acel "exit plan"? E confidential?

In momentul de fata prima si unica prioritate a Auto Dream este sa contracteze cati mai multi clienti (parteneri publicitari) si dupa cum decurg negocierile, deci pe baza unei anumite informatii care o detin am spus ca parteneri publicitari vor fi. Astfel nu voi semna contracte cu proprietari sau viitori cumparatori de autovehicule mai mult decat imi permit sa acopar prin publicitate. Aceasta cifra (numarul de contracte cu proprietari de masini) reiese din cifrele care se negociaza in acest moment. Numarul de masini este deja alocat, negocierile constau in sumele pt publicitate.

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 18:31, said:

contractul ptr masini nu a fost foarte bine studiat (revizuim acea clauza, e degeaba acolo)

Contractul a fost modificat. De aceea acel subpunct d) care era legat de un alt articol nu a disparut, probabil din neatentie.

#17
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Cine n-are 30.000-50.000 euro sa inceapa o afacere, sa nu se bage. Sau sa faca imprumut la banca. Sau rude.

Edited by andreiandrei, 10 October 2007 - 19:12.


#18
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 20:06, said:

Foarte corect. Dar aia se intampla in urma cu 6 luni. Timp de 6 luni nu s-au pus poze cu alte reclame pe masini. Eu nu am spus ca voi pune aici poze cu masini cu alte reclame decat Auto Dream ci am spus ca suntem in negocieri cu anumite firme. Rezultatul acestor negocieri va fi facut public in momentul cand sunt finalizate. Nu are nici un rost sa spun altceva decat realitatea. Cand vor fi finalizate aceste contracte veti afla. Pana atunci ...
Nu, dar ai fi fost MULT mai credibil daca veneai aici sa ne faci teoria afacerii corecte DUPA ce aveai deja clienti ptr reclama. Din primul tau post, se vede ca grija voastra este sa atrageti clienti (posesori de masini) si sa fiti credibili. Pai daca chiar vreti sa fiti credibili, puneti direct autocolante cu reclame pe bune, nu cu AutoDream!

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 20:06, said:

In momentul de fata prima si unica prioritate a Auto Dream este sa contracteze cati mai multi clienti (parteneri publicitari) si dupa cum decurg negocierile, deci pe baza unei anumite informatii care o detin am spus ca parteneri publicitari vor fi. Astfel nu voi semna contracte cu proprietari sau viitori cumparatori de autovehicule mai mult decat imi permit sa acopar prin publicitate. Aceasta cifra (numarul de contracte cu proprietari de masini) reiese din cifrele care se negociaza in acest moment.
Pai, daca tu esti sigur ca acoperi nr de masini contractate cu publicitatea de care zici ca esti foarte aproape sa o obti, atunci pentru ce naiba mai pui oamenii sa dea aia 238 roni (sau cat erau) ca sa isi lipeasca autocolante cu AutoDream??? Ce sens mai are? Ca sa le dea jos peste o saptamana si sa isi puna publicitatea pe care zici ca o negociezi acum? Apropos, cine plateste autocolantele daca voi vreti sa le schimbati?

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 20:06, said:

Numarul de masini este deja alocat, negocierile constau in sumele pt publicitate.

Scuza-ma, dar e cam o tampenie ce spui. Cum adica numarul de masini e blocat, dar tu nu stii cat o sa obti din publicitate? Adica eu am de vanzare o masina, tu zici ca esti interesat sa o cumperi, iar eu ma oblig sa nu vand masina altcuiva (o blochez ptr tine), desi nu stiu cat imi oferi tu pe masina... WTF?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate