Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Sa construim o casa- design interior

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmihilc, on Dec 4 2007, 18:38, said:

MirelaLucia, si eu sunt adeptul aceluiasi stil englezesc/american. Dar daca imi zici tu de unde as putea procura asa ceva de la noi...
(placarile de pe pereti)

http://www.oldhousew...led/14979.shtml


Da. si mie imi plac astea. Placarile astea nu le procuri, le comanzi la cineva care lucreaza cu lemn sau pal si apoi le vopsesti alb, sau ce culoare vrei. Sau le poti comana din Anglia sau chiar germania. ar eu cred ca se pot face s aici. Eu am e cineva in Ploiesti la ai mei, care lucreaza in lemn, face orice in lemn numa sa te duci cu modelul, dimensiunile etc.

#56
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcipaul, on Dec 4 2007, 18:57, said:

uite asta e bucataria care imi place. Doar ca eu mai am si geamuri, asa ca partea organizatorica este putin altfel. Am bucatarie mare 25mp pentru ca imi place sa gatesc, sa fac prajituri.


E cumva o bucatarie de vreo 15-20.000 de Euro?
Sau mai scumpa?
Noi ne-am dezumflat rapid, dupa ce am primit o oferta de genul 15.000 de Euro pt. o bucatarie cam ca ceea ce propui tu, dar un pic mai mica si din MDF furniruit!!!  :cursing:

Nu stiu cat este, pentru ca nu cred ca exista la noi asa ceva. Era vorba de concept , culoare , stil. Eu o sa-mi fac mobila pe comanda dar nu cu firma ci cu un meserias.Nu am ajuns inca acolo, nici nu-mi propun anul viitor sa ajung, insa la anul , din primavara rebuie sa trag instalatiile sanitare, termice si electrice si vreau sa stiu cat mai exact cum si unde vor veni corpurile de mobilier, chiuvetele, etc.. in fiecare camera. Asa ca incep de acum sa stabilesc acest lucru nu sa vina instalatorul sau electricianul si eu sa ma scarpin in cap si sa iau prima decizie care imi vine atunci in cap. Odata facute astea, va trebui sa pui mobila sau sa decorezi in functie de ele ceea ce iti limiteaza posibilitatile.

va mai atasez poze cu ce am mai selectat. De exemplu, vreau un dus  ca in prima poza, insa cu faianta ca in a doua poza ( dar nu gri ci maro ciocolata), apoi vine chiuveta care  vreau ca in a 3-a poza ( dar crem), apoi cada. restul de camera il vreau crem pana la marginea de sus a ferestrelor apoi in gungi verticale late crem-maro ca in ultima poza.

Attached Files



#57
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Au la hypermarketul suedez de mobila bucatarie in genul aceleia. Si eu vreau sa-mi iau tot asa...
Apropo, observati abundenta spoturilor in bucatariile/baile americane, desi la noi toata lumea spune ca sunt demodate.

#58
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmihilc, on Dec 5 2007, 11:19, said:

Apropo, observati abundenta spoturilor in bucatariile/baile americane, desi la noi toata lumea spune ca sunt demodate.

poate pozele sunt facute acum 5 ani.  ;)

#59
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmmv, on Dec 5 2007, 13:14, said:

poate pozele sunt facute acum 5 ani.  ;)

Tot ce-i posibil. Mie nu imi prea plac spoturile, prefer tot felul de aplice in schimb

#60
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
si eu trebe sa imi amenajez un apartament de trei camere.
momentan sunt la faza de inchidere a balconlui, schimbare lemnarie, geamuri, usi.
fiind bloc comunist m-am gandit sa merg pe culori deschise, sa maresc spatiul. bucatarie si baie pe bej, camera copilului oliv cu bej, restul nuante de alb punctat cu linii inchise (barne de lemn, etc). o sa vin si cu imagini.
2 intrebari am acum: usi interioare de unde ati luat si sunteti multumiti de ele? si cu cine ati facut mdf-ul/palul pe comanda  (si iarasi, ati fost multumiti)?

#61
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View PostNicanor, on Dec 14 2007, 11:02, said:

usi interioare de unde ati luat si sunteti multumiti de ele?

ce fel de usi vrei? daca te intereseaza furniruite iti spun unde. am voie sa postez numele firmei?

#62
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Eu sint adeptul folosirii unui designer pentru a realiza acel tot unitar de care e nevoie. In cazul meu a fost un lucru deosebit. Costul angajarii a fost de 3 eur/mp desfasurat, tavane, pereti etc. Per total la o casa de circa 180 mp utili cu P+1E+ 1/2M (adica mansarda pe jumatate de casa) a ajuns undeva la 3500 EUR. In sa rezultatul pentru mine, a meritat din plin acesti bani. Designerul a fost cel care a legat si a dat coerenta viziunii mele si cel datorita caruia ma simt acasa ca acasa.
Voi posta in curand cateva poze cu interioarele, va recomand sa vedeti si exterioarele la sectiunea aferenta pentru a avea o vedere de ansamblu.

#63
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcdan, on Dec 28 2007, 23:44, said:

Eu sint adeptul folosirii unui designer pentru a realiza acel tot unitar de care e nevoie. In cazul meu a fost un lucru deosebit. Costul angajarii a fost de 3 eur/mp desfasurat, tavane, pereti etc. Per total la o casa de circa 180 mp utili cu P+1E+ 1/2M (adica mansarda pe jumatate de casa) a ajuns undeva la 3500 EUR. In sa rezultatul pentru mine, a meritat din plin acesti bani. Designerul a fost cel care a legat si a dat coerenta viziunii mele si cel datorita caruia ma simt acasa ca acasa.
Voi posta in curand cateva poze cu interioarele, va recomand sa vedeti si exterioarele la sectiunea aferenta pentru a avea o vedere de ansamblu.


asteptam cu interes pozele cu interioarele

#64
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postcdan, on Dec 28 2007, 23:44, said:

Eu sint adeptul folosirii unui designer pentru a realiza acel tot unitar de care e nevoie. In cazul meu a fost un lucru deosebit. Costul angajarii a fost de 3 eur/mp desfasurat, tavane, pereti etc. Per total la o casa de circa 180 mp utili cu P+1E+ 1/2M (adica mansarda pe jumatate de casa) a ajuns undeva la 3500 EUR. In sa rezultatul pentru mine, a meritat din plin acesti bani. Designerul a fost cel care a legat si a dat coerenta viziunii mele si cel datorita caruia ma simt acasa ca acasa.
Voi posta in curand cateva poze cu interioarele, va recomand sa vedeti si exterioarele la sectiunea aferenta pentru a avea o vedere de ansamblu.
In ce judet e acest designer? Face si completari la ceva ce am deja? Pretul ar fi acelasi?

#65
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
bUCURESTI. Nu cred, ii place sa ia ceva de la zero (crede-ma ca nu atat pt bani cat pt reusita proiectului).

#66
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Pentru ca totusi ceea ce vreau sa impartasesc nu tine strict de jurnalul meu m-am gandit sa revigorea putin acest topic de mult inmormantat in speranta sau absurdul unui visator sau auni optimist de a vedea si la noi case decorate cu gust.

Avand o profesie de manager ce nu are legatura cu designul de interior, am invatat ca poti cere cuiva sa faca ceva numai dupa ce l-ai invatat si explicat intai cum sa faca. Altfel , se cheama Management Prost.

Cred ca lucrul asta se poate aplica si in cazul designului de interior. Multa lume nu stie cum sa faca lucrurile bune, totul pare foarte complicat, exista o abundenta de idei care ar putea fi folosite intr-o locatie si din dorinta de a le folosi pe toate sau cat mai multe iese un adevarat balci.

Indiferent de optiunile facute exista o organizare de proiect care ar trebui urmata pentru ca efectul sau rezultatul sa fie pe masura asteptarilor.

Am sa incerc, daca imi veti permite si v-ar interesa sa aflati, ce trebuie facut sau cum se poate lua de coarne un proiect de design interior, pe cont propriu, fara a da o gramada de bani unui designer de interior.

LECTIA 1 !!!!

      1.   Primul lucru cand va hotarati sa abordati un asemenea proiect, va inarmati cu un blocknotes si un stilou/pix/creion in mana pentru ca avem de notat. Ce notam?

In primul rand facem o lista cu detaliile proiectului, detalii pe care apoi le dezvoltam pe rand pe alte copi de hartie.

cam care ar fi detaliile principale?

adresa, numarul camerelor, numarul membrilor de familie, animale de companie, stil de viata, stilul curent al casei, buget, tipul constructiei.

Dupa care se iau fiecare pe rand si se dezvolta. De exemplu:

membrii familiei

1. cati sunt?
2. ce varste au fiecare?
3. care sunt nevoile fiecaruia? ( important pentru determinarea de exemplu a numarului de bai, a numarului si tipului de obiecte sanitare: 2 chiuvete in loc de una, si cada si cabina de dus )


tipul constructiei - este important atunci cand se doresc designuri ce implica modificari structurale cum ar fi un counter de granit peste corpurile de bucatarie , sau o dusumea la mansarda de lemn din piatra de rau, etc...

stil de viata - pentru a gasi designul potrivit trebuie notat stilul de viata a fiecarui ocupant al casei, obiceiurile zilnice, hobbyurile etc..

iata cateva intrebari ajutatoare grupate in cateva categorii

Intrebari practice:
1. cat timp ai de gand sa tii proprietatea. vrei sa stai toata viata in ea, vrei s-o decorezi ca sa o vinzi, vrei sa stai in ea dar nu mai mult de 3-4 ani pentru ca spatiul e mic si deci nu vrei sa investesti multi bani?

2. Exista spatiu suficent in prezent? Exista o zona a casei care ar putea fi extinsa in viitor? de ce sa nu decoram astfel incat atunci cand vom avea nevoie de ma mult spatiu, sa nu daramam toate finisajele pentru a face lucrul asta

3. Exista animale de companie, copii in casa? sunt nevoile lor luate in considerare in momentul de fata? De exemplu: ai un spatiu de dinning generos dar ai copii mici, vi de la serviciu la ore neregulate si nu apuci aproape de loc sa mananci in familie. Nu e mai bine sa faci o extensie de masa in bucatarie si sa transformi zona de dinning in loc de joaca pentru copii ?

4. Ai nevoie de facilitati speciale? cineva bolnav? cineva in carucior sau alte necesitati?

5. care este stilul de distractie? Ai adolescenti care vor o camera a lor , antifonata, pentru ascultat muzica la maxim? ai nevoie de un birou, de o camera de relaxare, de fitness, o camera de hobby (poate vrei un biliard, etc )

6. Ai suficent spatiu de depozitare?

Intrebari ajutatoare legate de estetica

1. Ai obiecte in casa la care tii mult, le-ai achizitionat de curand, nu ai vrea sa le pierzi, ai vrea sa le pui in valoare si de la care se poate construi mai departe o schema de design?

2. Influenteaza intr-un fel arhitectura de exterior a casei, sau peisajul stilul de design interior?

3. Ai o tendinta pentru o anumita culoare? nu iti place o anumita culoare, nu iti plac anumite intesitati de culoare ( iti plac numai culorile pale, nu vrei culori vii)

4. Sunt privelisti pe geam sau din exterior care vrei sa fie admirate sau care vrei sa fie estompate ( Ai un bloc mare de beton in fata si nu vrei sa-l vezi toata ziua)

5. Vrei ca accentul sa cada pe mobila ca punct de focus, lasand spatiul din jur ca un fundal sau vice-versa?

6. Ai un stil prezent dar vrei sa-l schimbi?

7. Ai vazut ceva ce ti-a placut intr-o revista, intr-o fotografie si ai decupat-o ca sursa de inspiratie?



Cu toate notitele astea facute se va putea trece la etapa urmatoare si anume SELECTIA REPETITIVA.

Dar asta in cazul in care subiectul va intereseaza si doriti sa invatati si sa invatam impreuna mai multe.

#67
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMirelaLucia, on Jun 26 2008, 10:23, said:

Pentru ca totusi ceea ce vreau sa impartasesc nu tine strict de jurnalul meu m-am gandit sa revigorea putin acest topic de mult inmormantat in speranta sau absurdul unui visator sau auni optimist de a vedea si la noi case decorate cu gust.

Avand o profesie de manager ce nu are legatura cu designul de interior, am invatat ca poti cere cuiva sa faca ceva numai dupa ce l-ai invatat si explicat intai cum sa faca. Altfel , se cheama Management Prost.

Cred ca lucrul asta se poate aplica si in cazul designului de interior. Multa lume nu stie cum sa faca lucrurile bune, totul pare foarte complicat, exista o abundenta de idei care ar putea fi folosite intr-o locatie si din dorinta de a le folosi pe toate sau cat mai multe iese un adevarat balci.

Indiferent de optiunile facute exista o organizare de proiect care ar trebui urmata pentru ca efectul sau rezultatul sa fie pe masura asteptarilor.

Am sa incerc, daca imi veti permite si v-ar interesa sa aflati, ce trebuie facut sau cum se poate lua de coarne un proiect de design interior, pe cont propriu, fara a da o gramada de bani unui designer de interior.

LECTIA 1 !!!!

      1.   Primul lucru cand va hotarati sa abordati un asemenea proiect, va inarmati cu un blocknotes si un stilou/pix/creion in mana pentru ca avem de notat. Ce notam?

In primul rand facem o lista cu detaliile proiectului, detalii pe care apoi le dezvoltam pe rand pe alte copi de hartie.

cam care ar fi detaliile principale?

adresa, numarul camerelor, numarul membrilor de familie, animale de companie, stil de viata, stilul curent al casei, buget, tipul constructiei.

Dupa care se iau fiecare pe rand si se dezvolta. De exemplu:

membrii familiei

1. cati sunt?
2. ce varste au fiecare?
3. care sunt nevoile fiecaruia? ( important pentru determinarea de exemplu a numarului de bai, a numarului si tipului de obiecte sanitare: 2 chiuvete in loc de una, si cada si cabina de dus )


tipul constructiei - este important atunci cand se doresc designuri ce implica modificari structurale cum ar fi un counter de granit peste corpurile de bucatarie , sau o dusumea la mansarda de lemn din piatra de rau, etc...

stil de viata - pentru a gasi designul potrivit trebuie notat stilul de viata a fiecarui ocupant al casei, obiceiurile zilnice, hobbyurile etc..

iata cateva intrebari ajutatoare grupate in cateva categorii

Intrebari practice:
1. cat timp ai de gand sa tii proprietatea. vrei sa stai toata viata in ea, vrei s-o decorezi ca sa o vinzi, vrei sa stai in ea dar nu mai mult de 3-4 ani pentru ca spatiul e mic si deci nu vrei sa investesti multi bani?

2. Exista spatiu suficent in prezent? Exista o zona a casei care ar putea fi extinsa in viitor? de ce sa nu decoram astfel incat atunci cand vom avea nevoie de ma mult spatiu, sa nu daramam toate finisajele pentru a face lucrul asta

3. Exista animale de companie, copii in casa? sunt nevoile lor luate in considerare in momentul de fata? De exemplu: ai un spatiu de dinning generos dar ai copii mici, vi de la serviciu la ore neregulate si nu apuci aproape de loc sa mananci in familie. Nu e mai bine sa faci o extensie de masa in bucatarie si sa transformi zona de dinning in loc de joaca pentru copii ?

4. Ai nevoie de facilitati speciale? cineva bolnav? cineva in carucior sau alte necesitati?

5. care este stilul de distractie? Ai adolescenti care vor o camera a lor , antifonata, pentru ascultat muzica la maxim? ai nevoie de un birou, de o camera de relaxare, de fitness, o camera de hobby (poate vrei un biliard, etc )

6. Ai suficent spatiu de depozitare?

Intrebari ajutatoare legate de estetica

1. Ai obiecte in casa la care tii mult, le-ai achizitionat de curand, nu ai vrea sa le pierzi, ai vrea sa le pui in valoare si de la care se poate construi mai departe o schema de design?

2. Influenteaza intr-un fel arhitectura de exterior a casei, sau peisajul stilul de design interior?

3. Ai o tendinta pentru o anumita culoare? nu iti place o anumita culoare, nu iti plac anumite intesitati de culoare ( iti plac numai culorile pale, nu vrei culori vii)

4. Sunt privelisti pe geam sau din exterior care vrei sa fie admirate sau care vrei sa fie estompate ( Ai un bloc mare de beton in fata si nu vrei sa-l vezi toata ziua)

5. Vrei ca accentul sa cada pe mobila ca punct de focus, lasand spatiul din jur ca un fundal sau vice-versa?

6. Ai un stil prezent dar vrei sa-l schimbi?

7. Ai vazut ceva ce ti-a placut intr-o revista, intr-o fotografie si ai decupat-o ca sursa de inspiratie?



Cu toate notitele astea facute se va putea trece la etapa urmatoare si anume SELECTIA REPETITIVA.

Dar asta in cazul in care subiectul va intereseaza si doriti sa invatati si sa invatam impreuna mai multe.

Dupa principiul "romanul se pricepe la orice" se pot scrie chiar si "romane" intregi despre medicina, mecanica auto, reparatii la instalatii si bineinteles... design interior. Totul e sa ai vointa, doar prostii aia care invata niste ani si fac meseriile respective alti multi ani n-au aflat inca secretul. Acum insa, dupa ce au citit cat de simplu e tot ceea ce ei incearca sa faca sa para complicat, cred ca-si dau cu pumnii in cap.

#68
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postgecs, on Jun 26 2008, 21:25, said:

Dupa principiul "romanul se pricepe la orice" se pot scrie chiar si "romane" intregi despre medicina, mecanica auto, reparatii la instalatii si bineinteles... design interior. Totul e sa ai vointa, doar prostii aia care invata niste ani si fac meseriile respective alti multi ani n-au aflat inca secretul. Acum insa, dupa ce au citit cat de simplu e tot ceea ce ei incearca sa faca sa para complicat, cred ca-si dau cu pumnii in cap.


Nu inteleg ce vrei exact sa spui. Poti sa fi mai explicit?

#69
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMirelaLucia, on Jun 27 2008, 08:38, said:

Nu inteleg ce vrei exact sa spui. Poti sa fi mai explicit?
Mai explicit lucrurile ar sta cam asa: in legatura cu o meserie la care nu te pricepi

View PostMirelaLucia, on Jun 26 2008, 10:23, said:

Avand o profesie de manager ce nu are legatura cu designul de interior...
poti avea pareri, dar de aici pana la a scrie "tutoriale" e o distanta cam mare, nu crezi?

#70
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postgecs, on Jun 27 2008, 12:54, said:

Mai explicit lucrurile ar sta cam asa: in legatura cu o meserie la care nu te pricepi

poti avea pareri, dar de aici pana la a scrie "tutoriale" e o distanta cam mare, nu crezi?


nu comentez remarcile tale acide tipic romanesti. Ar fi fost mai interesant pentru timpul pierdut de toata lumea care intra aici, sa fi facut remarci pertinente pro sau contra fata de ce am scris. Se pare ca nu e genul tau de conversatie asa ca ai pierdut 3 minute din viata scriind degeaba.

#71
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,089
  • Înscris: 07.07.2006
Daca iti faci casa de la zero (adica nu cumperi una) mi se pare tardiv sa stabilesti, dupa ce ai construit-o, ca de fapt n-ai nevoie de sufragerie, ca nu maninci acasa, mai bine o transformi in camera de joaca. Cred ca stabilirea camerelor ar trebui facuta de la proiectarea initiala. Eu am facut o camera pentru copii, care va putea avea, cronologic, urmatoarea utilizare: camera de joaca, camera de joaca si lectii, camera de zi si lectii (unde sa primeasca niste prieteni, sa se uite la TV etc.), eventual camera de zi pentru familie, daca copilul (sau unul dintre copii) va locui vreodata cu consortul/consoarta si cu noi, parintii. In acest scop am facut o camera mare, cu spatiu pentru canapea, cu terasa, in care am adus deja apa si gaze (poate va vrea o kitchineta peste 10 ani, poate va vrea un semineu etc.). Probabil ca la intervale de 7 - 8 ani va fi re-mobilata si re-utilata. Ar fi fost mult mai greu sa decid si sa execut toate astea acum, cind casa e aproape gata, dintr-un motiv simplu - cum faceam sa mai adaug o camera?

Sufrageria am despartit-o de bucatarie printr-un glasvand, care in majoritatea covirsitoare a timpului va sta deschis, ca sa am spatiu cit mai mult. Se va inchide doar cind am musafiri la masa si nu e frumos sa vada in bucatarie! Asta iar e o treaba pe care o vad mult mai simplu de realizat daca te gindesti la ea dinainte, si nu cind ajungi la stadiul de finisaje.

Deci - etapa aia a intrebarilor ar trebui, cu eforturile inerente (mai ales daca nu ai mai stat intr-o casa mare tre sa te strofoci sa iti imaginezi anumite aspecte), sa aiba loc cam simultan cu proiectarea casei.

Edited by abancor, 27 June 2008 - 13:38.


#72
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Ce a scris Mirela gasesti in carti de specialitate din USA (Taunton press) o gramada de carti ce mi-am comandat si eu de pe Amazon.
Insusi faptul ca a pierdut f. mult timp sa scrie acele sfaturi spun multe despre dorinta ei de a fi de ajutor celor de pe acest forum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate