Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa construim o casa- design interior

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 11:45, said:

Am mai cules ceva idei pentru casa mea si vi le impartasesc si voua.
Sa nu imi spuneti ca va veti inspira din pozele acelea. Nu ma faceti sa imi schimb parerea despre dvs. Glumesc, bineinteles. Cred ca e bine sa ne inspiram si din traditia noastra, nu a altora. Nu cred ca se potriveste chiar totul luat ad literam de la altii.

#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostTheWarrior, on Dec 4 2007, 10:59, said:

Sa nu imi spuneti ca va veti inspira din pozele acelea. Nu ma faceti sa imi schimb parerea despre dvs. Glumesc, bineinteles. Cred ca e bine sa ne inspiram si din traditia noastra, nu a altora. Nu cred ca se potriveste chiar totul luat ad literam de la altii.


Pai nu a spus nimeni ca iau ad literam. Poti lua anumite detalii, poti lua anumite combinatii de culori. In ceea ce priveste traditia noastra, daca te referi la cea populara eu imi fac in curte cuptor pe lemne cu vatra ca la bunici, dar nu ma vad punand stergare pe pereti sau vase de lut. Eu mi-am construit casa stil american si decoratiunea interioara va fi o combinatie intre stilul contemporan  (nu modernist) si cel victorian, pentru ca este combinatia cea mai potrivita pentru stilul casei. Eu nu sunt genul cu balconase, cu floricele la pervaz.

#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:06, said:

Eu mi-am construit casa stil american si decoratiunea interioara va fi o combinatie intre stilul contemporan  (nu modernist) si cel victorian, pentru ca este combinatia cea mai potrivita pentru stilul casei.
Atunci este alta poveste, iar daca arhitectura casei se integreaza in ambientul local este si mai bine.
Dar totusi, cu tot respectul, nu sunt de acord cu poza nr.4 ..........cu tot stilul lor american..........

#40
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostTheWarrior, on Dec 4 2007, 11:12, said:

Atunci este alta poveste, iar daca arhitectura casei se integreaza in ambientul local este si mai bine.
Dar totusi, cu tot respectul, nu sunt de acord cu poza nr.4 ..........cu tot stilul lor american..........


Aaaa aia am salvat-o pentru cineva care cauta o solutie pentru o garsoniera, si oricum e o solutie ngenioasa pentru un spatiu mic. Mie mi-a placut ca idee, eu nu o sa o folosesc pentru ca spatiile la mine sunt largi , plus ca eu ma foiesc noaptea si nu ma vad cazand de la etaj in somn. :D

#41
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostTheWarrior, on Dec 4 2007, 11:12, said:

Atunci este alta poveste, iar daca arhitectura casei se integreaza in ambientul local este si mai bine.
Dar totusi, cu tot respectul, nu sunt de acord cu poza nr.4 ..........cu tot stilul lor american..........

Ahitectura se incadreaza in ambientul local pentru ca este casa doar parter plus pod posibil mansardabil, in concluzie pare o casa taraneasca putin mai mare care nu iese asa mult in evidenta.

#42
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:19, said:

.... si oricum e o solutie ngenioasa pentru un spatiu mic. Mie mi-a placut ca idee, eu nu o sa o folosesc pentru ca spatiile la mine sunt largi , plus ca eu ma foiesc noaptea si nu ma vad cazand de la etaj in somn. :D
Am banuit eu ca este pat, dar nu eram sigur......... :D
Apoi patul din poza nr 2 mi se pare cam batranesc. Patul este un element important din mai multe puncte de vedere :D

Consider ca mobilierul trebuie sa se potriveasca cu varsta locuitorilor casei.

#43
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostTheWarrior, on Dec 4 2007, 11:28, said:

Am banuit eu ca este pat, dar nu eram sigur......... :D
Apoi patul din poza nr 2 mi se pare cam batranesc. Patul este un element important din mai multe puncte de vedere :D

Consider ca mobilierul trebuie sa se potriveasca cu varsta locuitorilor casei.

Nu neaparat. Mie nu-mi plac paturile moderniste, joase, cu tot felul de taieturi. Imi plac paturile inalte, late (2m latime), cu saltea dubla ( pe verticala). legat de poza 2, imi place patul ( nu-mi plac sagetile alea in sus de la marginea lui ) insa cu precadere am salvat poza pentru combinatia intre alb, maro nuc si bleu-gri-ul ala.

#44
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:35, said:

........insa cu precadere am salvat poza pentru combinatia intre alb, maro nuc si bleu-gri-ul ala.
Daca va permiteti dupa investitia de zeci de mii de E (daca nu chiar mai mult) in constructia casei si a terenului, sa mai investiti in lucrari de arta si sculptura in lemn (vedeti aici poza nr.2), atunci eu va invidiez (in sensul bun al cuvantului) si va doresc succes in a alege. Mai am si eu colegi cu tot felul de idei futuriste, in final sau deplasat la IKEA si au cumparat de acolo.

#45
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostTheWarrior, on Dec 4 2007, 11:43, said:

Daca va permiteti dupa investitia de zeci de mii de E (daca nu chiar mai mult) in constructia casei si a terenului, sa mai investiti in lucrari de arta si sculptura in lemn (vedeti aici poza nr.2), atunci eu va invidiez (in sensul bun al cuvantului) si va doresc succes in a alege. Mai am si eu colegi cu tot felul de idei futuriste, in final sau deplasat la IKEA si au cumparat de acolo.

Pai in teren nu am investit asa mult ca l-am luat in 2003, cu 5 euro/mp -2000 mp cu iesire la lac. In casa am bagat cam cat ne-am bugetat , pana acum. la finisaje nu ne grabim pentru ca vrem sa gasim solutia cea mai frumoasa si optima pentru fiecare camera. Legat de lemn, avem pe cineva apropiat care lucreaza in lemn si caruia daca ii ai schita iti face orice. Important este sa ne decidem noi ce vrem. Toata mobila si chiar scara interioara o sa le facem pe comanda, incetul cu incetul. ne-am propus sa finalizam casa la cheie ( cu tot cu mobila) in 3 ani de acum incolo. Nu ne grabim, pentru ca atunci cand te grabesti nu dai importanta detaliilor, iar pentru mine detaliile cele mai mici imi dau placerea cea mai mare.

E pe decoratiuni etc.... un topic legat de IKEA si mi-am spus punctul de vedere despre ea. De la IKEA m-as duce sa iau doar niste baterii de chiuveta gen Dus pentru insulita din bucatarie si vesela, servetele etc...., dar nu mobila.

Alt exemplu: Mie nu-mi plac canapelele de piele sau imitatie de piele ( sunt reci, neprimitoare). Imi plac canapelele de panza insa cele cu husa, pe care o pot scoate la 2 saptamani sa o spal si pe care daca mi se pune pata s-o schimb ca si culoare o schimb. Important pentru mine la o canapea este forma si cat de confortabila este.

Si uite asta e bucataria care imi place. Doar ca eu mai am si geamuri, asa ca partea organizatorica este putin altfel. Am bucatarie mare 25mp pentru ca imi place sa gatesc, sa fac prajituri.

Attached Files



#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
mai putin spoturile, cu care eu nu ma impac.

#47
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:58, said:

Nu ne grabim, pentru ca atunci cand te grabesti nu dai importanta detaliilor, iar pentru mine detaliile cele mai mici imi dau placerea cea mai mare.
Neamtul masoara se 10 ori si taie o data.
Daca aveti unde sa stati e bine.

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:58, said:

E pe decoratiuni etc.... un topic legat de IKEA si mi-am spus punctul de vedere despre ea. De la IKEA m-as duce sa iau doar niste baterii de chiuveta gen Dus pentru insulita din bucatarie si vesela, servetele etc...., dar nu mobila.
Drept sa spun cand m-am uitat in catalog, mi-au placut numai niste rafturi. Dar as fi subiectiv daca as spune ca e urata.
Poate ca nu se potriveste felului nostru.

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:58, said:

Alt exemplu: Mie nu-mi plac canapelele de piele sau imitatie de piele ( sunt reci, neprimitoare). Imi plac canapelele de panza insa cele cu husa, pe care o pot scoate la 2 saptamani sa o spal si pe care daca mi se pune pata s-o schimb ca si culoare o schimb. Important pentru mine la o canapea este forma si cat de confortabila este.
Si eu prefer canapelele acoperite cu tesatura. Exclus husele. Sunt atatea solutii de curatat, iar la o adica nu suntem santieristi sa ne asezam cu hainele prafuite

View PostMirelaLucia, on Dec 4 2007, 12:58, said:

Si uite asta e bucataria care imi place. Doar ca eu mai am si geamuri, asa ca partea organizatorica este putin altfel. Am bucatarie mare 25mp pentru ca imi place sa gatesc, sa fac prajituri.
Cui nu ii plac prajiturile? :D
Dar totusi, prea seamana a bucatarie de restaurant. Doar daca familia are multi membri si se gateste in fiecare zi si in cantitati mai mari (pt. o desfasurare de ustensile si alte acareturi)

P.S.
Eu prefer casa sa nu aiba suprafete f. largi, sa fie intima. Nu muzeu, gen Adrian Nastase

Edited by TheWarrior, 04 December 2007 - 12:17.


#48
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Da, avem unde sa stam. Stam in casa, intr-o camera cu iesire pe terasa pe care am finisat-o cat sa putem sta omeneste in ea.



Ai dreptate cu canapelele, insa daca se suie copii cu suc , inghetata etc... as prefera sa scot husa s-o bag la masina decat sa frec cu carpa si burete pe tapiterie care oricum se va duce in tmp daca tot frec la ea.


da. Bucataria e mare. Eu am vrut-o asa. Momentan nu avem copii, dar ne dorim 3. Cat de gatit, nu gatim oale mari, insa gatesc mai multe feluri de mancare plus desert. Imi place bucataria foarte bine utilata, cu multe spatii de depozitare, sertare etc.. tocmai pentru ca gasesc un refugiu placut in a gati.

Insa topicul asta nu este legat de casa mea, ci este despre decoratiuni interioare in general.  Casa mea o gasesti in linkul din semnatura. Acolo putem dezbate lucruri pe specific. Topicul acesta l-am deschis special pentru ca , eu consider ca finisajele presupun nu numai bani multi ci si gust. Cum avem si noi acum ocazia sa tot alegem, de ce sa nu o facem cu cap.

#49
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu sunt prfoan daca imi doresc living mobilat mai modern? :D, adica nu stiu....eu voi dori sa imi fac livingul frumos, tin la acest aspect foarte mult. Imi cam plac canapelele alb/gri acelea joase si patratoase asa (piele/imitatie piele), nu stiu sa explic :) (cam ca cele din poza1 si ca alba dreapta din poza2, pun niste poze la care imi place cate ceva..As cam dori neaparat sa am draperii (genul celor din poza 1). In plus o masuta dreapta mica ca in poza1, si un presuletz la fel ca in aceesi poza1. Nu am gasit pe net o singura poza care sa inglobeze cam ce as dori eu, de aia pun mai multe gasite la repezeala. Stiu ca am vazut o revista la noi cu design interior, nu mai stiu cum ii zice (era pe la Medicover in sala de asteptare :) ) - am ramas masca ce living-uri si dormitoare (la care apropos, mie imi palc paturile acelea joase :D ).

Attached Files


Edited by CristiALF, 04 December 2007 - 13:25.


#50
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cel mai tare imi place poza cu canapeaua neagra. Cam asa vad si eu viitorul meu living: o canapea, joasa, patratoasa si mare, o masuta, un televizor si eventual un semineu. Cu gaz. Si cit mai paralelipipedic.

Cit priveste arhitectii si designerii, io ma dau pe mina lor. Am delegat arhitectul sa ne aleaga gresia, faianta, parchetul, culorile radiatoarelor, timplariei, bucataria etc. E clar ca el poate vedea mult mai bine in ansamblu intreaga casa, cum se combina una cu alta etc. Plus ca daca mergem noi, nepriceputii, la negustoru de gresie, cind ne arata ala 215 modele ne zapaceste complet. Pt mobila o sa caut niste designeri care fac lucruri misto (am vazut o firma la ultimul tirg de mobila care mi-a placut), o sa le arat camerele si o sa astept propuneri. Cred ca draperiile si perdelele o sa le alegem singuri. :D

#51
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
caut si io niste baieti (un atelier) care lucreaza PAL bine. Tre sa'mi mobilez tot apartamentu' si vreau sa'mi fac singur conceptu', numa' ca nu am relatii in domeniu. Cu exceptia canapelelor si al patului, cam tot mobilieru' vreau sa'l fac la comanda. Daca aveti relatii in sensu' asta astept propuneri in privat. :rolleyes:

#52
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

View Posttorindan, on Nov 14 2007, 15:59, said:

...daca se baga designeru sa nu ne trezim in casa lui de vis, nu a noastra....

designerul sau arhitectul iti propun un proiect si daca-l accepti se pot ocupa si de punerea lui in practica. nu-ti poate impune nimeni sa-ti decorezi casa intr-un anumit fel daca tie nu-ti place. n-o sa-ti faca un designer casa doar pe gustul lui,daca tu nu vrei.

#53
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
MirelaLucia, si eu sunt adeptul aceluiasi stil englezesc/american. Dar daca imi zici tu de unde as putea procura asa ceva de la noi...
(placarile de pe pereti)

http://www.oldhousew...led/14979.shtml

#54
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 15.10.2006
uite asta e bucataria care imi place. Doar ca eu mai am si geamuri, asa ca partea organizatorica este putin altfel. Am bucatarie mare 25mp pentru ca imi place sa gatesc, sa fac prajituri.
[/quote]

E cumva o bucatarie de vreo 15-20.000 de Euro?
Sau mai scumpa?
Noi ne-am dezumflat rapid, dupa ce am primit o oferta de genul 15.000 de Euro pt. o bucatarie cam ca ceea ce propui tu, dar un pic mai mica si din MDF furniruit!!!  :cursing:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate