Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sa construim o casa- design interior

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
subscriu la cele spuse de tine. Chief Architect e un soft user friendly.

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Vreau si eu chief arhitect!!!!!

#21
supersica

supersica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2007
u_torrent dar... :nonobad:

#22
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
as vrea sa stiu care este sistemul de ofertare sau de negociere cu n designer interior si care mai sunt preturile.

Cum se procedeaza? se plateste un avans si apoi omu se apuca de schite si iti face mai multe variante? daca nu iti place nici o varianta? sau vezi ca designerul respectiv nu prea te intelege ca si personalitate sau gusturi, iti mai recuperezi banii? Plata se face doar pentru desene sau si executia ulterioara este contractata tot cu el ca si supervizare. Poti sa cumperi doar ideea in stadiu de desen?

daca sunt persoane pe forum care au contactat un designer sau si-au amenajat casa cu designer, sunt rugate frumos sa ne impartaseasca s noua din experienta taita si poate chiar sa ne dea cateva sfaturi despre cum sa abordam un designer si ce trebuie sa ii spunem ca sa ne facem cat mai intelesi in acest sens.

#23
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Sper sa nu fie considerata reclama: cei de la sphera center au niste cursuri de design interior sau amenajari interioare (au ajuns la a 4a editie, cred). Mai au si despre etapele constructiei unei case. Problema e ca niciodata nu pot sa-mi fac timp sa ajung la ele...

#24
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCRG, on Oct 30 2007, 12:51, said:

Sper sa nu fie considerata reclama: cei de la sphera center au niste cursuri de design interior sau amenajari interioare (au ajuns la a 4a editie, cred). Mai au si despre etapele constructiei unei case. Problema e ca niciodata nu pot sa-mi fac timp sa ajung la ele...


ai cumva date de contact legat de cursuri? Eu am indemanare, a o firma de organizari evenimente, nunti botezuri si acolo iti trebuie imaginatie, indemanare simt al culorilor, al proportiei. NU e acelasi lucru ca la design inerior unde trebuie sa stii si chimie si materiale si interactiuni intre diferite tipuri de materiale, dar as incerca un asemenea curs.

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
vezi mp. este ce am primit pe mail (sunt in lista lor de distributie). se pare ca sunt singurii care fac asta, cel putin in buc...

am scos poza din post, ca nu am fost f sigur daca e ok pentru suveranii nostri...

Edited by CRG, 30 October 2007 - 18:39.


#26
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Am si eu o intrebare, pentru scara din 2 bucati in forma de "L" ce lungime si adancime pentru trapta sunt recomandate?

#27
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View PostGabrielaC, on Nov 14 2007, 14:04, said:

Am si eu o intrebare, pentru scara din 2 bucati in forma de "L" ce lungime si adancime pentru trapta sunt recomandate?
Imi pare ca indiferent de forma scarii se recomanda ca o treapta sa aiba 29-30cm cu contratreapta de 16-18cm. latimea recomandata: minim 90-100 cm.
Probabil la scari in spirala sunt alte reguli, dar si ele au la baza masurile astea, deoarece sunt calculate din lungimea unui pas normal.

#28
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Problema designului este una de cultura. Oricat de mult ai sti ce iti doresti, punerea ideilor in practica se soldeaza adesea cu un esec. Asta pentru ca mintea nu stie sa faca acele conexiuni corecte intre ceea ce vede ochiul si modul de transpunere. Pentru un design corect la o casa iti trebuie muulta experienta pe care o capeti privind si analizand multe decoruri si, eventual, practicand. Si chiar si asa.... Exceptie sunt cei care au un telent inascut in transpunerea culorilor si formelor dar acestia sunt putini iar cei care practica banuiesc ca te rup la buzunare...

#29
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Ce este contratreapta? Inaltimea treptei?

#30
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View PostGabrielaC, on Nov 14 2007, 15:10, said:

Ce este contratreapta? Inaltimea treptei?
yep

#31
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postvimp, on Nov 14 2007, 14:42, said:

Problema designului este una de cultura. Oricat de mult ai sti ce iti doresti, punerea ideilor in practica se soldeaza adesea cu un esec. Asta pentru ca mintea nu stie sa faca acele conexiuni corecte intre ceea ce vede ochiul si modul de transpunere. Pentru un design corect la o casa iti trebuie muulta experienta pe care o capeti privind si analizand multe decoruri si, eventual, practicand. Si chiar si asa.... Exceptie sunt cei care au un telent inascut in transpunerea culorilor si formelor dar acestia sunt putini iar cei care practica banuiesc ca te rup la buzunare...
Ok si ce facem?
Majoritatea de pe forum nu-si permit sau considera ca pretul pentru "telent inascut in transpunerea culorilor si formelor" este exagerat de mare, desi recunosc ca un om talentat trebuie remunerat in mod corespunzator.

Sa dai casa pe maina unuia ca sa-si faca experienta "privind si analizand multe decoruri si, eventual, practicand" nu prea vrei...deoarece dupa cum spuneai "punerea ideilor in practica se soldeaza adesea cu un esec", mai si platesti deasupra, altfel macar stiai ca ti-ai facut-o cu mana ta (nu va ganditi la prostii)

Deci ce facem? Io de exemplu nu ma pricep la design interior, desi stiu destul de sigur ce-mi place si ce nu (chiar daca nu pot sa exprim ce, cum si de ce, filtru de ACCEPT/REJECT lucreaza instantaneu), din fericire filtrul sotiei este cam acelasi in proportie de 90%, iar discordante de 10% pot fi negociate (scoatem aia, bagam ailalta).

Dar ramane intrebare.. CINE si CUM sa faca un design care sa fie placut si util (eventual si moderat ca pret) pentru cei ce vor trai trai in casa respectiva, nu sa faca poze, sau sa expuna nu-stiu-ce minuni. Daca ma bag io+sotia...riscam sa iasa o chestie mai mult sau mai putin "acceptabila" (eventual dupa mai multe incercari), daca se baga designeru sa nu ne trezim in casa lui de vis, nu a noastra....

#32
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
10X
Despre decor, sunt si eu deacord ca trebuie remunerati corespunzator. Insa in cazul meu de exemplu, am eu o dambla s-o fac singura (casa, nu altceva). Poate daca as apela la un expert ar iesi ceva foarte frumos, dar daca apelez la mine si la sotul meu am siguranta ca macar iese cum imi place mie, si nu cum e nemaipomenit din punctul altora de vedere.

#33
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Posttorindan, on Nov 14 2007, 15:59, said:

Ok si ce facem?
Majoritatea de pe forum nu-si permit sau considera ca pretul pentru "telent inascut in transpunerea culorilor si formelor" este exagerat de mare, desi recunosc ca un om talentat trebuie remunerat in mod corespunzator.

Sa dai casa pe maina unuia ca sa-si faca experienta "privind si analizand multe decoruri si, eventual, practicand" nu prea vrei...deoarece dupa cum spuneai "punerea ideilor in practica se soldeaza adesea cu un esec", mai si platesti deasupra, altfel macar stiai ca ti-ai facut-o cu mana ta (nu va ganditi la prostii)

Deci ce facem? Io de exemplu nu ma pricep la design interior, desi stiu destul de sigur ce-mi place si ce nu (chiar daca nu pot sa exprim ce, cum si de ce, filtru de ACCEPT/REJECT lucreaza instantaneu), din fericire filtrul sotiei este cam acelasi in proportie de 90%, iar discordante de 10% pot fi negociate (scoatem aia, bagam ailalta).

Dar ramane intrebare.. CINE si CUM sa faca un design care sa fie placut si util (eventual si moderat ca pret) pentru cei ce vor trai trai in casa respectiva, nu sa faca poze, sau sa expuna nu-stiu-ce minuni. Daca ma bag io+sotia...riscam sa iasa o chestie mai mult sau mai putin "acceptabila" (eventual dupa mai multe incercari), daca se baga designeru sa nu ne trezim in casa lui de vis, nu a noastra....
Dupa cum spuneam solutia este simpla dar necesita multa munca : culturalizare ("pe care o capeti privind si analizand multe decoruri si, eventual, practicand."). Eu cred ca la o casa noua ai undeva un spatiu mai putin expus unde poti exersa diferite forme si culori, vopsea peste vopsea.
Nu vreau sa fac divagatii pe aceasta tema, dar : eu nu am nici un talent la design, drept care, desi admir web designul si imi place nu mi-a iesit niciodata ceva macar acceptabil. M-am pus si mi-am tras pe pc sute de design-uri facute de diversi, studiat site-uri pe web, teoria culorilor, etc. Usor usor incep sa realizez cate ceva ce poate primi aprecieri. Nu inseamna ca toata lumea poate, dar un exercitiu nu strica.
Ce fac cei care nu pot? Simplu: renunta la decoratii, la combinatii, la culori multiple. Simplitatea este instrumentul cel mai la indemana pentru estetizare.

Edited by vimp, 14 November 2007 - 23:11.


#34
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ce ziceti de terasa asta? cat conteaza sa pui lumina acolo unde trebuie

Attached Files



#35
adyta

adyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2006
Si inca o picatura de rafinament in ceea ce priveste oglinzile: OGLINDA

#36
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Am mai cules ceva idei pentru casa mea si vi le impartasesc si voua.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate