Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

sincer merita sa cumperi un acer?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
vreau sa imi cumpar un laptop. printre multele oferte si etc ma gandesc serios la un http://www.marketonl...x2-tl60-20-ghz/   merita sal iau? ca pe aici vad numa probleme cu acer...

#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Pentru mine nu conteaza firma atat de mult. Tu stii cel mai bine ce ai nevoie.

#3
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
nici pe mine nu ma intereseaza firma dar... acer in general este o marca fiabila? sau ii un fel de dacie a laptopurilor..?

#4
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
de ce crezi ca au preturi relativ mici ?

#5
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Postpro-e, on Oct 3 2007, 22:30, said:

de ce crezi ca au preturi relativ mici ?
pentru ca sunt fabricate in China  :D  :lol:  ~ unde salaru e de 10~20 ori mai mic decat in Silicon Valley  :puke:

nu stiu ce probleme sunt in general cu Acer ... dar si mie imi sta capul la unul ... ori Acer AS7220-201 tot de 17'' dar cu vreo 1200 ron mai putin ... !!!

#6
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
e bun, nu e bun, ramine de vazut...
ce e mai putin bun, este ca are doar 1 an garantie...
alte marci, au chiar si 3 ani...

Edited by pastel3005, 04 October 2007 - 10:22.


#7
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Si mie imi face cu ochiul un 7220 pentru ca doamna mea de mult vrea si ea un calculator doar al ei pe care sa se mai joace:
http://www.scop.ro/p...-akp0x-054.html

Pentru ea e suficient sempronul, ecranul e mare ca sa mai vada si un film / o poza pe el, plus ca se poate adauga si un al doilea HDD pentru muzica/filme in caz de nevoie. La banii astia nu gasesti nimic comparabil si daca dau dublu pe el peste 3 ani oricum tot nu mai e bun...

Cat priveste garantia:
http://www.scop.ro/p...-wnbaf-ee2.html

Edited by flaviand, 05 October 2007 - 10:29.


#8
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
da faza cu garanatia extinsa am vazuto si eu.. dar ii cam scumpa ajunge la 4 milioane..daca ii sa pice ceva la el pica in primu an mai ales ca nul cumpar sa stau sa ma uit la el.. cand il primesc o sa va scriu despre primele impresii.. dar comparativ la configuratie cu orice alta marca este cam cu 1000 de ron mia ieftin cel putin.

#9
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Acer sunt destul de bune. Acum depinde cum ai bafta, la orice firma pot fi probleme. Raport calitate-pret e bun la Acer.

#10
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
mda, si depinde si pentru ce il iei...

adica daca il iei ca al doilea calculator, pentru folosit ocazional sau prietena/sotie daca mai ai deja un sistem principal acasa sau la servici pe care ai toate datele importante, cred ca nu merita sa arunci banii aiurea...

Altfel, daca va fi principalul PC pentru cineva care face multe calatorii prin drumurile pline de gropi ale patriei sau e predispus la accidente, cred ca un dell 1720 / 1520 ar fi mai bun pentru mai multa siguranta

#11
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
am un calculator acasa care nu prea mai face fatza la cerintele mele actuale. Jucaria o iau pt facultate unde fac foarte mult cad.

#12
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postflaviand, on Oct 5 2007, 11:22, said:

Si mie imi face cu ochiul un 7220 pentru ca doamna mea de mult vrea si ea un calculator doar al ei pe care sa se mai joace:
http://www.scop.ro/p...-akp0x-054.html

Pentru ea e suficient sempronul, ecranul e mare ca sa mai vada si un film / o poza pe el, plus ca se poate adauga si un al doilea HDD pentru muzica/filme in caz de nevoie. La banii astia nu gasesti nimic comparabil si daca dau dublu pe el peste 3 ani oricum tot nu mai e bun...

Cat priveste garantia:
http://www.scop.ro/p...-wnbaf-ee2.html
meserie laptopul!  asta ecran de 17." 20 de milioane http://www.oktal.ro/...0-201g12mi_7764  uitati aici o comparatie , o intrebare am si eu  ,  cat de bun este asta pentru editare audio , creat muzica si ascultat muzica?

#13
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007
ok...deci un sfat...nu-ti lua acer...eu am probleme cu al meu...cu fix 3 sapt inainte sa iasa din garantie mi s-a f***t placa de baza..mai exact controller-ul... am fost la service cu el si ce imi zic oameni...nu domne...nu vi-l acopera garantia ca s-au sters seriile de pe spatele lui (serii care erau imprimate pe o hartie ordinara nici macar plastifiata)...si va costa 180 de euro fara tva o placa de baza noua...plus taxa de service inca 20 de euro...deci cu totul ajungea pe undeva la 240 de euro...deci nu se merita acer...mai bine iei un dell...procesor intel nu turion...turion am si eu..dar e single core...nu pot sa spun ca nu sunt multumit de el dar se putea si mai bine...plus ca la dell ai garantie mai mare si...de oriunde ai lua un acer...in caz ca vei avea probleme cu el cei din service-ul distribuitorului ti-l vor trimite in service-ul producatorului (unde vei gasi niste nesimtiti)...pt ca acer prevede in contractele de colaborare ca distribuitorul nu are dreptul de a desface nici un produs al lor....ceea ce nu este valabil pt toate marcile...vezi...packard bell...dell..care au oameni special antrenati de ei in service-urile distribuitorilor..

#14
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostHotDawwg, on Oct 28 2007, 14:59, said:

ok...deci un sfat...nu-ti lua acer...eu am probleme cu al meu...cu fix 3 sapt inainte sa iasa din garantie mi s-a f***t placa de baza..mai exact controller-ul... am fost la service cu el si ce imi zic oameni...nu domne...nu vi-l acopera garantia ca s-au sters seriile de pe spatele lui (serii care erau imprimate pe o hartie ordinara nici macar plastifiata)...si va costa 180 de euro fara tva o placa de baza noua...plus taxa de service inca 20 de euro...deci cu totul ajungea pe undeva la 240 de euro...deci nu se merita acer...mai bine iei un dell...procesor intel nu turion...turion am si eu..dar e single core...nu pot sa spun ca nu sunt multumit de el dar se putea si mai bine...plus ca la dell ai garantie mai mare si...de oriunde ai lua un acer...in caz ca vei avea probleme cu el cei din service-ul distribuitorului ti-l vor trimite in service-ul producatorului (unde vei gasi niste nesimtiti)...pt ca acer prevede in contractele de colaborare ca distribuitorul nu are dreptul de a desface nici un produs al lor....ceea ce nu este valabil pt toate marcile...vezi...packard bell...dell..care au oameni special antrenati de ei in service-urile distribuitorilor..
draga , am vazut pana acum vreo 10 laptopuri acer , le-am si butonat , ce sa zic , baterii care tin mult , multe accesorii minore , bluetooth , infrared , wlan am vazut unele , cu ecran care se vede din orice unghi , nu stiu cum se numesc ... in fine , ideea e ca vreau un laptop care sa faca ce am zis mai sus + navigare pe internet ..... il stiu pe unu care are 1 laptop acer de 1 an si unul de 2 ani , si vreau sa zic ca efectiv  a tavalit laptopurile.... ..si inca mai merg.... ....

inca ceva ... spune-mi un laptop asemanator la acelasi pret... si cu ecran de 17"  :rolleyes:

#15
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postvacea, on Oct 28 2007, 15:49, said:

draga , am vazut pana acum vreo 10 laptopuri acer , le-am si butonat , ce sa zic , baterii care tin mult , multe accesorii minore , bluetooth , infrared , wlan am vazut unele , cu ecran care se vede din orice unghi , nu stiu cum se numesc ... in fine , ideea e ca vreau un laptop care sa faca ce am zis mai sus + navigare pe internet ..... il stiu pe unu care are 1 laptop acer de 1 an si unul de 2 ani , si vreau sa zic ca efectiv  a tavalit laptopurile.... ..si inca mai merg.... ....

inca ceva ... spune-mi un laptop asemanator la acelasi pret... si cu ecran de 17"  :rolleyes:
eu nu am gasit pretul insa...mai spune odata care e...sa pot sa iti dau un echivalent...a...si realizezi ca un ecran de 17'' implica o greutate muult mai mare,nu?

#16
abjazzy

abjazzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.07.2006
Eu am un Acer Aspire 5002WLMi Turion 64 de aproape 3 ani si merge ca in prima zi. Singura diferenta o reprezinta acumulatorul care daca inainte tinea aproape 2 ore, acum nu tine mai mult de 30 min. De aproape un an este folosit pe post de calculator principal, deci merge cam 6-8 ore pe zi: internet (wireless), excel, filme, muzica. E super ok. Drept pentru care zilele acestea imi voi lua tot un Acer, iar pe cel vechi il voi pune sambata (3 noiembrie) in fata blocului, ca este "ziua colectarii deseurilor electice si electronice" :D .
Cum spuneam, fiind foarte multumit de vechiul meu laptop, m-am orientat catre un Acer TM5720G-602G25Mn Intel Core2 Duo T7500 2.2GHz, 2GB, 250GB. Sper ca si de data aceasta sa fiu multumit.

Edited by abjazzy, 29 October 2007 - 21:47.


#17
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostHotDawwg, on Oct 28 2007, 16:02, said:

eu nu am gasit pretul insa...mai spune odata care e...sa pot sa iti dau un echivalent...a...si realizezi ca un ecran de 17'' implica o greutate muult mai mare,nu?
20 de milioane   :lol:  pentru mine e super ok un laptop care are 3.5 kg , nu  vreau sa il invart pe degetul mic de la picior sau sa il pierd de usor ce e :lol: ... ideea e ca eu am un calculator aseamanator cu acest laptop... ecran de 17" , dvd rw , procesor athlon , 1gb ddram 2 , hdd-ul e un pic mai mare (eu am 300 gb)  .....in fine ... asta este exact ce imi trebuie , daca tu  cunosti ceva mai bun poti oricand sa imi dai un link

#18
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postabjazzy, on Oct 29 2007, 21:46, said:

Eu am un Acer Aspire 5002WLMi Turion 64 de aproape 3 ani si merge ca in prima zi. Singura diferenta o reprezinta acumulatorul care daca inainte tinea aproape 2 ore, acum nu tine mai mult de 30 min. De aproape un an este folosit pe post de calculator principal, deci merge cam 6-8 ore pe zi: internet (wireless), excel, filme, muzica. E super ok. Drept pentru care zilele acestea imi voi lua tot un Acer, iar pe cel vechi il voi pune sambata (3 noiembrie) in fata blocului, ca este "ziua colectarii deseurilor electice si electronice" :D .
Cum spuneam, fiind foarte multumit de vechiul meu laptop, m-am orientat catre un Acer TM5720G-602G25Mn Intel Core2 Duo T7500 2.2GHz, 2GB, 250GB. Sper ca si de data aceasta sa fiu multumit.


ce bloc sa vin sa ii scutesc pe gunoizi de o munca grea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate