Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

sincer merita sa cumperi un acer?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
holy_andrei

holy_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2009
Am si eu un Acer Aspire 5315...de exact un an de zile!a suferit multe instalari de windows(cam 100)!nu are nik!absolut nimc! nu se dezmembreaza! toate componentele sunt la locul lor! a trebuit sa il mai desfac pentru a-l curata de cateva ori dar in rest este ok! Poate sunt unele persoane care ridica in slavi alte marci de laptopuri dar cei de la Acer sunt buni! Cand am cumparat laptopul m-a interesat pretul scazut si o performanta cat de cat buna! singurul dezavantaj la laptopul meu este celeronul de 2,13 pe care vreu sa il schimb cu C2D! in rest sunt multumit!

Edited by holy_andrei, 26 August 2009 - 18:29.


#38
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 julia_kitty, on 24th March 2009, 20:08, said:

Nu. Din experienta personala spun ca nu se merita sa cumperi un Acer.In primul rand pentru faima pe care o are. Proasta. Prima oara nu am vrut sa cred, dar cand am pus mana pe unul, nu stiam cum sa umblu cu el sa nu-i cada componentele.
O cunostinta are 2 Acer-uri. Ieftine, facute in China

Arata-mi tu ceva ce nu e facut in China. Aproape toate laptopurile se fac acolo, cu mici exceptii.
Eu am un 4930g de un an de zile si n-am avut nici cea mai mica problema cu el. Prietena mea are un extensa 5220 de aproape 2 ani si la fel.. nici o problema. L-a si trantit o data pe ciment de la 1m si ceva inaltime. In afara ca s-a zgariat si turtit carcasa intr-un colt nu are absolut nimic.
In schimb poti sa-ti dau exemple cu Hp care era vreo 60mil la achizitie la care s-a bulit placa video dupa cateva luni, de un Dell sub un an care in mai putin de un an are ditamai jocul in balamalele care tin ecranul desi posesorul are grija de el.
Desigur, nu trebuie sa generalizam in nici o directie...

#39
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Eheee! Domnisoara julia_kitty vorbeste din ce a auzit ea la cumnatii fratelui verisoarei vecinei portarului de la facultatea unde invata nepotu cumnatului! Nu e prima oara cand arunca cu kkt in ACER fara a sti despre ce e vorba in propozitie! Degeaba incercati sa ii explicati! Pur si simplu pentru ea ACER-ul e o marca naspa! Nu conteaza ca a fost pe locul 2 in lume la vanzari! Ca afara multi isi iau ACER datorita raportului calitate/pret (dar na, aia-s prosti, nu destepti ca noi, care vrem sa fie lucios) iar nu conteaza pt. ea! Ca multi se pe aici zic din proprie experienta, posesori aflati la al doilea sau chiar la al treilea ACER, iar nu conteaza!
Conteaza doar ca ea a auzit ca ACER-ul se dezmembreaza, ca se strica imediat si ca e DE EVITAT!
Deci "evitati-l"! Luati-l pe ala rosu dragut, de pe raftul din mijloc! Uite ca are si niste butonase lucioase!

#40
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008
Julia, putin ai umflat si tu marca Acer. Sa recunoastem. Si ceilalti nu trebuia sa o luati la misto. Spune din ce a vazut in viata reala, dar nu inseamna ca toate laptopurile Acer sunt proaste. Eu am avut 3 Acer-uri si chiar mi s-au parut bune, ba chiar mai reci decat Asusul actual. Chiar si un prieten de al meu are Acer cu ecran de 18 inch si e multumit nu face fite. Acer e o marca entry spre mid-level.

Edited by rares815, 05 September 2009 - 13:49.


#41
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 kum, on 5th September 2009, 12:38, said:

Eheee! Domnisoara julia_kitty vorbeste din ce a auzit ea la cumnatii fratelui verisoarei vecinei portarului de la facultatea unde invata nepotu cumnatului! Nu e prima oara cand arunca cu kkt in ACER fara a sti despre ce e vorba in propozitie! Degeaba incercati sa ii explicati! Pur si simplu pentru ea ACER-ul e o marca naspa! Nu conteaza ca a fost pe locul 2 in lume la vanzari! Ca afara multi isi iau ACER datorita raportului calitate/pret (dar na, aia-s prosti, nu destepti ca noi, care vrem sa fie lucios) iar nu conteaza pt. ea! Ca multi se pe aici zic din proprie experienta, posesori aflati la al doilea sau chiar la al treilea ACER, iar nu conteaza!
Conteaza doar ca ea a auzit ca ACER-ul se dezmembreaza, ca se strica imediat si ca e DE EVITAT!
Deci "evitati-l"! Luati-l pe ala rosu dragut, de pe raftul din mijloc! Uite ca are si niste butonase lucioase!

Domnule Kum, lucrez zilnic pe Acer, și știu ce vorbesc, ok? Chiar nu mă interesează părerea dumitale. Așa că te rog frumos să nu mi te mai adresezi ok? Nu mă cunoști și nu ai dreptul să judeci fără să cunoști. Dacă ție îți merge bine respectivul produs asta nu înseamnă că Acer este peste alte branduri de renume.  Nu arunc cu "kkt" ( ai putea să eviți și tu acest limbaj, zgârie retina nu crezi?) ci spun ceea ce văd. Nu este în interesul meu să discreditez această firmă dar nici nu recomand viitorilor cumpărători așa ceva.

Și ce dacă, dragă domnule Kum, dacă Acer este o firmă "nașpa"? Am dreptul să aleg să folosesc ce marcă de laptop doresc. Faptul că Toshiba a dorit să fabrice laptopuri LUCIOASE  nu are nicio legătură cu performanța.

#42
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

 julia_kitty, on 7th September 2009, 23:25, said:

Așa că te rog frumos să nu mi te mai adresezi ok?

Si unde anume m-am adresat tie? Vezi ca faci confuzie intre a te adresa cuiva si a vorbi despre cineva! In rest numa' bine!Ca vad ca imi interpretezi spusele dupa cum vrea muschiu dumitale!
Unde anume am afirmat eu ca ACER-ul este peste alte branduri? Raportul pret/calitate iti spune ceva? Daca nu, stai ca te luminez eu: ai o suma fixa de bani si doresti sa-ti iei cel mai performant laptop pe care il poti lua pentru acea suma! Ce iti iei? Pe ala cu procesor mai puternic, cu mai mult ram, cu placa video mai puternica? Sau pe ala cu design mai placut, cu plastice mai bune dar cu placa video integrata?
Iti spun eu ca daca stii ce vrei de la un laptop (adica daca stii sa-l folosesti si la altceva decat la net/filme/muzica/mess) atunci vei lua pe ala mai performant, in detrimentul aspectului!
Si nu-mi mai servi placa aia cu "iti cad plasticele cand il apuci/atingi" ca sunt pe aici multi posesori de ACER si te faci de ras!

Si ca ultim aspect, dupa mine un laptop cu adevarat bun e asta! Dar nu toti avem posibilitatea sa-l luam! Asa ca fiecare se orienteaza in functie de ce nevoi/asteptari are de la un laptop!

Edited by kum, 08 September 2009 - 10:10.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
TOATE laptopurile de firme mari (nu vorbim de boutique-shop-uri) sunt fabricate/asamblate in China, Korea, Taiwan. De ce? pentru ca acolo sunt cele mai multe fabrici robotizate, mana de lucru mai ieftina, marii producatori de placi de baza, etc... Dell, Acer, Toshiba, toti fac la fel. Deci nu mai bagati faza cu China aici ca nu mai e de actualitate. Diferentele se fac intre nivele de pret. Dai 7000RON pe un laptop? S-ar putea sa fie asamblat mai cu grija, sistemul de racire mai performant, mai atent lipit, bateria mai mare, carcasa de aluminiu, etc... Dai 2000? Asta e, atata face, ai bafta sa te tina, te tine, nu, nu! Indiferent de firma. Ca performante mai bune n-au cum sa aiba unul fata de altul deoarece folosesc aceleasi procesoare si placi grafice...

Eu prefer Acer pentru ca pana acum (in Romania) au raportul cel mai bun calitate/pret. Am in acest moment 2 laptopuri Acer, unul mai vechi, Aspire, scartaie din toate colturile, s-a decolorat un pic, dar toate sunt la locul lor, nu s-a rupt nimic si nici nu l-am curatat vreodata pana acum. Functioneaza de peste 2 ani. Deasemena am unul nou, Extensa, caro e mult mai bine ingrijit, nu scartaie, parca lufturile dintre prinderi nu sunt asa de mari, etc... Sper sa tina cat celalalt.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2009 - 11:03.


#44
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 kum, on 8th September 2009, 07:50, said:

Si ca ultim aspect, dupa mine un laptop cu adevarat bun e asta! Dar nu toti avem posibilitatea sa-l luam! Asa ca fiecare se orienteaza in functie de ce nevoi/asteptari are de la un laptop!

Total de acord!

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Cei de la Acer au un renume mai putin bun din cauza ca in general folosesc componente ieftine. Excluzand evident modelul Ferrari. Fiabilitatea lor in timp este sub ce a unor branduri gen HP sau Dell. "Renumele" asta si l-au castigat cu ceva vreme in urma si e cam greu sa scape de el, chiar daca intre timp produsele lor sunt ceva mai bune iar ceilalti concurenti au scazut la fiabilitate. Oricum la raport performanta/pret doar cei de la ASUS se pot compara cu ei.

#46
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005
Dupa umila mea parere, faptul ca un brand ca Ferrari a acceptat sa fie asociat cu Acer spune destule despre evolutia in bine a firmei!

Edited by kum, 08 September 2009 - 16:55.


#47
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

 julia_kitty, on 7th September 2009, 23:25, said:

Domnule Kum, lucrez zilnic pe Acer, și știu ce vorbesc, ok? Chiar nu mă interesează părerea dumitale. Așa că te rog frumos să nu mi te mai adresezi ok? Nu mă cunoști și nu ai dreptul să judeci fără să cunoști. Dacă ție îți merge bine respectivul produs asta nu înseamnă că Acer este peste alte branduri de renume.  Nu arunc cu "kkt" ( ai putea să eviți și tu acest limbaj, zgârie retina nu crezi?) ci spun ceea ce văd. Nu este în interesul meu să discreditez această firmă dar nici nu recomand viitorilor cumpărători așa ceva.

Și ce dacă, dragă domnule Kum, dacă Acer este o firmă "nașpa"? Am dreptul să aleg să folosesc ce marcă de laptop doresc. Faptul că Toshiba a dorit să fabrice laptopuri LUCIOASE  nu are nicio legătură cu performanța.
Dragă Julia, îmi pare rău că ai avut o experiență chiar atât de proastă cu brand-ul Acer.
Este adevărat, modelele preistorice erau sub orice critică, însă în ultimii ani Acer a luat-o pe drumul cel bun, iar la un buget redus, concurează cu gamele low-end de la alți producători, ca Toshiba.
Vorbind de Toshiba. Am avut un A200, l-am ținut un an. Într-un an carcasa a crăpat la difuzorul stând din senin, hard disk-ul a murit (era Toshiba), vopseaua de pe palmrest de culoare gri s-a șters, carcasa scârțâia... Nu era cu nimic mai bun decât un Acer pe care l-am avut înaintea lui, ce nu m-a tratat cu asemenea "cadouri". Partea urâtă e că nu sunt singurul care a avut parte de astfel de probleme cu acel model. Sunt până și Qosmio-uri ce au avut probleme, însă nu mă pot pronunța pentru că nu am deținut unul.
Ce vreau eu să subliniez e că orice producător a avut cel puțin un eșec, (și nu mă refer la bube făcute de alte componente ce nu aparțin brand-ului notebook-ului). Numărul mare de eșecuri recunoscute la Acer e datorat faptului că a avut mai mulți utilizatori decât celelalte brand-uri din simplul motiv că este mai ieftin. Mai multe produse vândude => număr de produse cu probleme mai mare.

#48
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Problema ACER vine de la calitatea componentelor, chiar daca acum au modele care acopera tot segmentul de piata, ACER este perceput ca o firma ieftina (pentru ca asta si este). Fiecare isi cumpara laptop dupa necesitati si posibilitati, iar la gama lor de pret, nu au concurenta, dar nici calitate. Prefer sa dau mai mult pe un laptop dar imi iau grija de la el. ACER nu se compara nici cu Dell, HP, Toshiba , Sony sau Lenovo, dar nici preturile pe care le cer nu se compara. Decat un laptop ACER, cu carcasa de plastic care in timp se duce dracu, cu porturi 10 in 1 care nu functioneaza si coolere care dupa 1 an de folosit crapa impreuna cu placa de baza, prefer un HP clasic, solid, cu sisteme de racire perfromant.

Laptopul este in primul rand un instrument Office pentru portabilitate, si nu o chinezarile multimedia, cum este acum trandul marcilor low-cost.

#49
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 Tom_Cat, on 8th September 2009, 18:04, said:

Problema ACER vine de la calitatea componentelor, chiar daca acum au modele care acopera tot segmentul de piata, ACER este perceput ca o firma ieftina (pentru ca asta si este). Fiecare isi cumpara laptop dupa necesitati si posibilitati, iar la gama lor de pret, nu au concurenta, dar nici calitate. Prefer sa dau mai mult pe un laptop dar imi iau grija de la el. ACER nu se compara nici cu Dell, HP, Toshiba , Sony sau Lenovo, dar nici preturile pe care le cer nu se compara.

Asa e. Eu cand mi-am cumparat Acer-ul (4930g - acum un an) un Vaio cu EXACT aceleasi specificatii era fix de doua ori mai scump. Nu neg ca are plastice mai bune si mai rezistente in timp.. Dar componentele erau in proportie de 90% ACELEASI.


 Tom_Cat, on 8th September 2009, 18:04, said:

Decat un laptop ACER, cu carcasa de plastic care in timp se duce dracu, cu porturi 10 in 1 care nu functioneaza si coolere care dupa 1 an de folosit crapa impreuna cu placa de baza, prefer un HP clasic, solid, cu sisteme de racire perfromant.
Laptopul este in primul rand un instrument Office pentru portabilitate, si nu o chinezarile multimedia, cum este acum trandul marcilor low-cost.

Exagerezi! Dar lasa-ma sa ghicesc.. ai un HP, nu?
Tu asociezi marca Acer cu laptopurile lor ieftine de 1500-2000ron. Ai pus mana pe unul mai scump sa vezi cum e?
Eu chiar azi m-am jucat la un Timeline de 13" si mi s-a parut superb.. carcasa metalica f bine finisata, baterie care tine foarte mult, greutate redusa.. totul la ~2500ron.

Later edit: La ce componente ieftine va referiti? Procesorul, placa de baza, placa video, hdd-ul, etc.. sunt la fel cu cele folosite si de HP, Dell, Lenovo si altii..

Edited by Blade, 08 September 2009 - 20:55.


#50
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

 TimeWriter, on 8th September 2009, 16:04, said:

Dragă Julia, îmi pare rău că ai avut o experiență chiar atât de proastă cu brand-ul Acer.
Este adevărat, modelele preistorice erau sub orice critică, însă în ultimii ani Acer a luat-o pe drumul cel bun, iar la un buget redus, concurează cu gamele low-end de la alți producători, ca Toshiba.
Vorbind de Toshiba. Am avut un A200, l-am ținut un an. Într-un an carcasa a crăpat la difuzorul stând din senin, hard disk-ul a murit (era Toshiba), vopseaua de pe palmrest de culoare gri s-a șters, carcasa scârțâia... Nu era cu nimic mai bun decât un Acer pe care l-am avut înaintea lui, ce nu m-a tratat cu asemenea "cadouri". Partea urâtă e că nu sunt singurul care a avut parte de astfel de probleme cu acel model. Sunt până și Qosmio-uri ce au avut probleme, însă nu mă pot pronunța pentru că nu am deținut unul.
Ce vreau eu să subliniez e că orice producător a avut cel puțin un eșec, (și nu mă refer la bube făcute de alte componente ce nu aparțin brand-ului notebook-ului). Numărul mare de eșecuri recunoscute la Acer e datorat faptului că a avut mai mulți utilizatori decât celelalte brand-uri din simplul motiv că este mai ieftin. Mai multe produse vândude => număr de produse cu probleme mai mare.

No problem, TimeWriter. Se  întâmplă. Așa cum și ție ți s-a întâmplat cu Toshiba. Și da, vorbesc despre modelele mai vechi de Acer, cele pe care am pus mâna. Aș dori chiar să văd cât de mult s-au ridicat cei de la Acer, cu noul Timeline ( știu, nu e chiar nou, dar în fine). Îmi pare rău, nu știam că dacă îmi expun părerea subiectivă despre această marcă de laptop "o să mi-o iau în freză" atât de tare.Pe viitor, voi fi mai atentă cu ceea ce spun, să nu mai întâmpin astfel de probleme și să nu mi se mai interpreteze greșit vorbele.

PS: Îmi cer scuze dacă am fost off-topic.

#51
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 Blade, on 8th September 2009, 22:02, said:

Asa e. Eu cand mi-am cumparat Acer-ul (4930g - acum un an) un Vaio cu EXACT aceleasi specificatii era fix de doua ori mai scump. Nu neg ca are plastice mai bune si mai rezistente in timp.. Dar componentele erau in proportie de 90% ACELEASI.




Exagerezi! Dar lasa-ma sa ghicesc.. ai un HP, nu?
Tu asociezi marca Acer cu laptopurile lor ieftine de 1500-2000ron. Ai pus mana pe unul mai scump sa vezi cum e?
Eu chiar azi m-am jucat la un Timeline de 13" si mi s-a parut superb.. carcasa metalica f bine finisata, baterie care tine foarte mult, greutate redusa.. totul la ~2500ron.

Later edit: La ce componente ieftine va referiti? Procesorul, placa de baza, placa video, hdd-ul, etc.. sunt la fel cu cele folosite si de HP, Dell, Lenovo si altii..

Nu, nu am HP, am Sony Vaio si Dell Latitude. Esti sigur? Eu zic sa te mai gandesti putin, chiar daca speficitatiile sunt la fel, componentele din care sunt obtinute mai putin. De cate ori s-a stricat un ACER nu procesorul sau GPU-ul au fost de vina, ce restul componentelor : ba condensatori umflati, ba controllere si stabilizatoare => ca s-a ars GPU-ul sau s-a impuscat placa de baza. La VAIO se folosesc componente active si pasive mult mai bune, iar solutiile tehnice folosite sunt mult mai eficace. VAIO al meu are un volum mult mai mic decat un Acer cu aceasi configuratie, plus ca dupa aproape 2 ani, arata impecabil, spre desosebire de ACER care se zgarie foarte usor, i se ia vopseaua , harie, barie si cand iti e lumea mai draga face fas.

ACER mi se pare o solutie low-cost, iar pentru cineva nepretentios o solutie OK. In schimb, daca doresti mobilitate si stabilitate (nu performanta, ca nu este oferita de producator ci de procesor, placa video, memorii) atunci alegi un producator care pune piese adiacente de calitate.

#52
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008

 Tom_Cat, on 9th September 2009, 00:08, said:

Nu, nu am HP, am Sony Vaio si Dell Latitude. Esti sigur? Eu zic sa te mai gandesti putin, chiar daca speficitatiile sunt la fel, componentele din care sunt obtinute mai putin. De cate ori s-a stricat un ACER nu procesorul sau GPU-ul au fost de vina, ce restul componentelor : ba condensatori umflati, ba controllere si stabilizatoare => ca s-a ars GPU-ul sau s-a impuscat placa de baza. La VAIO se folosesc componente active si pasive mult mai bune, iar solutiile tehnice folosite sunt mult mai eficace. VAIO al meu are un volum mult mai mic decat un Acer cu aceasi configuratie, plus ca dupa aproape 2 ani, arata impecabil, spre desosebire de ACER care se zgarie foarte usor, i se ia vopseaua , harie, barie si cand iti e lumea mai draga face fas.

ACER mi se pare o solutie low-cost, iar pentru cineva nepretentios o solutie OK. In schimb, daca doresti mobilitate si stabilitate (nu performanta, ca nu este oferita de producator ci de procesor, placa video, memorii) atunci alegi un producator care pune piese adiacente de calitate.
Doamneee...auzi la el..condensatorii sunt de proasta calitate =)) Asta sa fie problema... are condensatori la 1,5 lei si nu la 2,5. (cam asta e si proportia de pret intre un vaio si un acer cu aceleasi performante)
Am un acer cu care am avut probleme!..dar nu ma deranjeaza cu absolut nimic o data ce defectul de serie s`a rezolvat rapid si eficient in service cu cost 0.

Dar hai mai bine sa facem 2 comparatii si sa vedem cum sta treaba. Eu pun aici 2 link-uri: 1 Sony Vaio si 1 Acer cu aceleasi performante..chiar mai bune cele ale acer`ului.. si sa-mi spui si mie de ce ai alege sony-ul in loc de acer. Sony are pretul de 2900 lei iar acer-ul 2100 si eu ii mai pun si o extensie de garantie la acer pana la 3 ani cu pretul de 160 lei..deci acer-ul ajunge la 2260 lei. Esti dispus sa dai 640 de lei doar pe desing si materiale?..nu mai pun 1 an mai putin garantie. Daca insisti..uita`te si la asta si mai vorbim de Acer.

Acer e mai ieftin din cauza finisajelor si punct! Sony vaio sunt cumparate de cei mai multi pentru a fi folosite ca laptop-uri de busines, multimedia si cam atat! Probleme exista la orice marca..luati topic`urile la rand din sectiunea laptop-uri si o sa va convingeti. Modelele mai vechi de la Acer poate sunt mai sensibile, mai urate, dar la cele pe care le gasiti acum in magazine, nu exista concurenta in raport performanta/pret!

Sincer, eu unu` daca as dispune macar de 4000 de RON...mi`as lua un HP Pavilion. De ce nu mi`as lua un Acer? Pentru ca probabil, peste 3 ani, as avea alti 4000 RON sa`mi iau alt Pavilion superb si performant...nu ca s`ar strica HP`ul..dar in 3 ani performantele lui probabil nu m`ar mai multumi.

App de Sony...are un prieten o magaoaie de 16,4 la 1500 de euro, si ca sa se joace dota si`a cumparat coolpad..nu ca s`ar fi stins, dar se incingea tabla pe el.

Si inca ceva..Acer are acumulatori de la Sony :P

#53
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Bre, spre deosebire de tine, eu nu ma uit intr-un laptop ca manta in calendar, Sony, Toshiba, HP si Dell folosesc componente pasive de calitatea mai bune. Stiu ca nu intelegi, dar poti sa ma crezi pe cuvant. Daca nu, problema ta  :D De exemplu controlerul pentru LCD nici nu se compara, la ACER este un chinezism ieftin. La fel ridicatoarele de tensiune pentru display, ala de la ACER se incalzesc ca dracu si functioneaza la limita. Gestionarea bateriei, feedbackurile senzorilor, la fel, sunt folosite cele mai ieftine componente posibile. Este problema ta, daca diferenta dintre un Sony Vaio si un ACER este de 600 RON, eu cred ca merita efortul pana la SONY.

Asta daca nu ai nevoie de nu stiu ce NFS-ul sau Fifa. Eu laptopul care il am acum, VAIO, il am de aproape de 2 ani si nu il folosesc decat pentru proiectare, simulari, programare , etc. Iar o simulare de ASM-uri poate dura pana 12 ore, timp in care procesorul sta aproape in full-load, memoriile sunt pe 80%. ACER-urile clacheaza la aproximativ 1 an de folosire.

Depinde de fiecare ce isi doreste, din punctul meu de vedere, pentru cineva care nu are nevoie de mobilitate, cineva are nu are documente importante, ACER este bun. Ieftin, te poti juca pe el si daca se strica ( pentru o va face la un moment dat) poate fi carpit sa mai mearga un timp.

PS: Comparatia asta ACER vs HP, DELL ,TOSHIBA sau SONY mi se pare la fel ca si cum am compara un telefon CECT cu un IPHONE sau un OMNIA. CECTUL costa doar 500 RON, are ecracn cu touch screen, tunner TV si Card-Reader, nu cred ca merita diferenta pana la un OMNIA, sau un 5800 pentru ca face acelasi lucru : vorbesti la el, are touch...diferenta e doar la calitatea carcaselor :)

Edited by Tom_Cat, 09 September 2009 - 08:28.


#54
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Tu zici ca acer`ul clacheaza intr`un an de zile. Eu il am pe al meu de aproape un an de zile si crede`ma ca l`am forjat la greu, si nu da niciun semn de oboseala.
Stabilitatea oricarui sistem vine din sursa...si daca dupa o forjala serioasa nu pica ceva la el..e putin probabil sa se duca mai tarziu. Da, se pot duce condensatorii si de acolo sa plece mai departe...dar dupa ani si ani. Si mie mi s`a intamplat la desktop...si problemele tot din sursa au plecat. Daca tu`mi spui mie ca acer`urile sunt mai ieftine ca au condensatori si diode mai ieftine...m`am lamurit.
Cat despre laptopurile toshiba.. eu le apreciam foarte mult, dar cand am vazut la cineva ca la prima vara pe care a luat`o, se stingea cand navigai pe net..... mi`am schimbat parerea. Am mai vazut la altcineva cu un toshiba A300 ca avea in partea din spate niste picioruse puse sa poata sa "respire"...si cred ca venisera in pachet..ca prea se potriveau.
Tu spuneai ca merita sa faci un efort sa iei un Sony punand 640 RON in plus. Poate pt tine 640 RON sunt o nimica toata dar pt altii...
Eu ti`am spus, daca as avea multi bani mi`as lua un HP..dar de ce sa iau unu` "de firma" cu care sa nu pot sa`mi fac treaba cand pot sa iau un acer si o extensie de garantie si sa nu ma doara capu` 3 ani.

Astept sa`mi spui in continuare cum suruburile de la acer sunt dintr`un aliaj mai prost decat sunt cele de la sony..si de asta sunt sony mai scumpe, ca nu se duc suruburile sa se desprinda componentele. omfg...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate