Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Tari safe si tari periculoase

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Ii rog pe cei care au umblat mai mult prin lume sa spuna care sunt tarile mai periculoase, cu infractionalitate mare, hoti...
Din ce stiu eu pana acum tarile cele mai periculoase sunt evident Irak si Afganistan(nu cred ca poate fi vorba de turism acolo).  
Tari periculoase sunt Africa de Sud si majoritatea statelor din Africa neagra. Din ce stiu sunt sigure tarile din nord , apoi Namibia,Botswana....(mai sunt si altele?)
   De asemenea in America de Sud tre sa ai grija pe unde te duci.  Poate si in America Centrala?
  In rest nush....  par a fi safe...

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostHey23, on Sep 25 2007, 12:01, said:

Ii rog pe cei care au umblat mai mult prin lume sa spuna care sunt tarile mai periculoase, cu infractionalitate mare, hoti...
Din ce stiu eu pana acum tarile cele mai periculoase sunt evident Irak si Afganistan(nu cred ca poate fi vorba de turism acolo).  
Tari periculoase sunt Africa de Sud si majoritatea statelor din Africa neagra. Din ce stiu sunt sigure tarile din nord , apoi Namibia,Botswana....(mai sunt si altele?)
   De asemenea in America de Sud tre sa ai grija pe unde te duci.  Poate si in America Centrala?
  In rest nush....  par a fi safe...
Zone unsafe:

Intreaga Africa Neagra exceptand Namibia si Tanzania. Intreaga America de Sud, exceptand Chile si Argentina. In America Centrala: Guatemala, Honduras, probabil Panama. Statele Unite. Afghanistan, Pakistan, Tajikistan, Iraq. Timorul de Est, zona sudica din Filipine (Mindanao), anumite zone din Sulawesi. In rest, e ok.

#3
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View PostImperator, on Sep 29 2007, 12:18, said:

Zone unsafe:

Intreaga Africa Neagra exceptand Namibia si Tanzania. Intreaga America de Sud, exceptand Chile si Argentina. In America Centrala: Guatemala, Honduras, probabil Panama. Statele Unite. Afghanistan, Pakistan, Tajikistan, Iraq. Timorul de Est, zona sudica din Filipine (Mindanao), anumite zone din Sulawesi. In rest, e ok.

Statele Unite?!!!! :o

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
orice tara e periculoasa daca umbli noaptea la dracu-n praznic

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca cel mai bine ar fi sa accesezi site-ul ministerului de externe . Ai suficienta informatie acolo .

#6
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005
Cuba-tara sigura(am fost si ne-am plimbat prin statiune fara probleme,noapte la discoteca)
Rep.Dominicana -am fost si ni s-a recomandat sa nu iesim seara
Mexic-nu este sigura(mergem acum si m-am interesat)

Edited by danutza2, 15 November 2007 - 20:36.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHey23, on Sep 29 2007, 19:38, said:

Statele Unite?!!!! :o

De ce așa mirare ?

#8
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

View PostImperator, on Sep 29 2007, 11:18, said:

Zone unsafe:

Intreaga Africa Neagra exceptand Namibia si Tanzania. Intreaga America de Sud, exceptand Chile si Argentina. In America Centrala: Guatemala, Honduras, probabil Panama. Statele Unite. Afghanistan, Pakistan, Tajikistan, Iraq. Timorul de Est, zona sudica din Filipine (Mindanao), anumite zone din Sulawesi. In rest, e ok.


+ Romania

#9
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
+Romania? Dar de ce nu e o tara sigura? Pentru securitatea personala in mare majoritate cred ca e destul de sigura. Pentru portofel sau auto poate nu e chiar atat de sigur. Dar cate jafuri armate ai auzit intr-un an? Cate omoruri asa pe strada?

#10
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
rusia  ma refer in moscova este sigur?adica pt o persona singura sa zic ca ma apuca putin seara prin oras si as sta in centru.
si in mexic de ce nu este sigur?ma poate omora careva?

#11
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Tari periculoase sunt zonele de razboi (Irak, Afghanistan, Kenya, etc), tarile cu ridicat risc terorist (Israel, Pen. Sinai din Egipt, Turcia, Liban, etc.)
In rest, nu vad de ce in Moscova, Johannesburg sau Mexico City ar fi mai periculoase ca Bucuresti-ul, cu exceptia faptului ca poate nu te integrezi in peisaj...

#12
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

View PostJJOne, on Jan 10 2008, 12:46, said:

Tari periculoase sunt zonele de razboi (Irak, Afghanistan, Kenya, etc), tarile cu ridicat risc terorist (Israel, Pen. Sinai din Egipt, Turcia, Liban, etc.)
In rest, nu vad de ce in Moscova, Johannesburg sau Mexico City ar fi mai periculoase ca Bucuresti-ul, cu exceptia faptului ca poate nu te integrezi in peisaj...

Daca vrei sa stii unde nu e bine de mers, intra aici :

Current Travel Alerts
http://travel.state....pa/pa_1766.html

Current Travel Warnings
http://travel.state....tw/tw_1764.html

E cel mai sigur, nu te lua dupa ce se scrie pe un forum.

#13
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Italia cică are mai nou cod galben :P

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJOne, on Jan 10 2008, 12:46, said:

Tari periculoase sunt zonele de razboi (Irak, Afghanistan, Kenya, etc), tarile cu ridicat risc terorist (Israel, Pen. Sinai din Egipt, Turcia, Liban, etc.)
In rest, nu vad de ce in Moscova, Johannesburg sau Mexico City ar fi mai periculoase ca Bucuresti-ul, cu exceptia faptului ca poate nu te integrezi in peisaj...
Moscova este un oras sigur. In Johanesburg, inarmat cu o mitraliera, 2 pistoale, training la trupele speciale, casca de protectie si vesta anti-glont, ar deveni si ea o destinatie sigura. Mexico City - nu te omoara ca in Johanesburg, in general doar te jefuiesc, daca esti tipa, te mai bucuri si de un viol exotic... Kenya - nu am auzit de nici un razboi, exista ciocniri inter-tribale care se vor potoli in curand.

#15
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
in Kenya parca a izbucnit razboi civil, sau ceva de genul asta, in urma alegerilor de acum 3-4 saptamani. chiar citeam intr-o revista ce tara exotica si frumoasa de vizitat, apoi aud la stiri despre Kenya.

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmihaic99, on Jan 17 2008, 22:39, said:

in Kenya parca a izbucnit razboi civil, sau ceva de genul asta, in urma alegerilor de acum 3-4 saptamani. chiar citeam intr-o revista ce tara exotica si frumoasa de vizitat, apoi aud la stiri despre Kenya.
Au fost, s-au batut, au terminat. Se bateau kiyuku cu nu mai stiu ce alt trib, cateva zeci de mii au fugit, sute au murit. Nimic anormal in Africa, nu pot spune ca e o problema enorma. Probleme grave cu adevarat au fost in Rwanda si Burundi in deceniul trecut, Somalia din anii 90 si Congo de cand a fugit Mobutu.

#17
Vali2008

Vali2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2008
In kenya e ok am fost de revelion2008.Ca alb si turist n-ai treaba,baietii au probleme intre ei.Tie vor doar sa-ti vanda diverse (  de la  ganja la brelocuri de abanos si nuci de cocos).Dar oricum nu pleci neinsotit,iar dupa lasarea intunericului numai in resort.Asta in Mombasa,in Nairobi e nasol rau,exista numai un patrulater sigur( o zona formata din 4 bulevarde),dupa bezna nu se recomanda.Cel mai safe e in savana.

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
.Cel mai safe e in savana.
[/quote]
In caz ca nu te duci la un p... si te intalnesti cu leul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate