Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Scoatere subtitrare avi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
livius76

livius76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.05.2004
Am Titanicul pe o caseta cu subtitrarea in franceza.Am comprimat caseta si as vrea sa imprim subtitrarea "permanent".Cu ce se poate face asta?
Merci mult!

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Sper ca inregistrarea de pe caseta era de f buna calitate.... Dar ma îndoiesc... Asa ca...

Cred ca va trebui sa te apuci din nou de capturat filmul de pe caseta. Incearca sa folosesti un asa numit codec lossless, gen Huffyuv, pentru materialul capturat.  Apoi cauta o subtitrare care sa fie sincronizata cu filmul tau. Dupa care daca nu vrei sa dai un Search pe acest forum pentru informatii suplimentare iti recomand threadul "Adaugare subtitrare in AVI (divx)". MTZ explica acolo foaaaaarte frumos ce pasi trebuie urmati ca sa obtii un film cu subtitrare permamenta.

Succes.

Daca ai nelamuriri, ca de obicei, invitatia de a le exprima aici ramane valabila. ;)

PS Cred ca titlul threadului nu e celmai potrivit ptr ce doresti tu. Sau ma insel?:)

#3
livius76

livius76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.05.2004
ok mi-am insusit obs.
daca am spus ca subtitrarea de pe caseta era in franceza iti dai seama
ca (,) caseta e originala.
Eu folosesc PIC VIDEO MJPEG la rezolutie maxima, 25f/sec cu audio  48000hz stereo 16bit  cu rezultate multumitoare.
Problema mea e alta, nu am HDD decat de 20 G (dar totusi le 7200 rot/min) asa ca iti dai seama ce m-am chinuit cu comprimarea...am FAT32 -> 2 CD
Acum ideea e ca eu as fi dorit sa nu pun subtitrarea in romana cu banda neagra deasupra celeilalte...si sa nu mai stau sa mai fac incercari acum si cu LOGO KILER.
Iti dai seama ca am ajuns in ghid dar asa fugar ce am vazut referinte despre RIP-are parca nu erau dacat  daca ai sursa DVD.
Acum o sa ajung acasa si o sa vad si eu care e treaba, pt ca e prima data cand ma lovesc si eu de o subtitrare.
Merci mult si ne auzim.

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
VobSub are si optiune de "banda neagra". Vezi prin optiuni.
Codec pentru captura ai putea folosi si MainConcept DV Codec la rezolutie full.

enjoy,
Mtz

#5
livius76

livius76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.05.2004
am incercat asta mtz, dar originalul e widescreen (letterboxat sau cum s-o numi) si daca mai vin si eu cu banda neagra...iti dai seama ce o sa iasa...
asa ca pana la urma il las asa si o sa ii aduc banda neagra din BSPlayer cu subtitrarea langa...asta e.
merci pt sfat, am sa-l incerc daca zici ca merita...
in alta ordine de idei, misto universul plugin-urilor (iar subtitler-ul ala cel puti isi face toti banii).
ce sa-i faci, sunt asa entuziast pt ca acum incep si eu sa le descopar...he, he
as vrea sa-ti mai multumesc si pentru ghidul BRemote, am reusit si eu sa fac unul pt iuVCR care merge si o sa-l pun si eu odata.
numai bune!

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ma bucur ca poti folosi bremote.
Ai putea posta scriptul acolo cu copy-paste.

enjoy
Mtz

#7
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Ai putea sa incerci o metoda mai simpla: Crop & Resize, vei pierde din imagine, dar nu-i nimc, ca oricum televiziunile ne indoapa cu filme 4:3, taiate la greu, de ajungi sa pierzi uneori si 30% din imagine.

#8
livius76

livius76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.05.2004
Da tot aici am ajuns si asta am si facut pana la  urma. Si cu ocazia asta am castigat si dimensiune, implicit calitate...Tampeniile mai au si partea lor buna nu?

thx & keep in touch!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate