Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

sony vaio sau mac?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postglumetu, on Mar 9 2008, 08:52, said:

Vaio de departe.

Macurile au design mai misto, insa esti mult prea dependent de ecosistemul de accesorii si programe create special pentru Macuri... la un pret mult mai mare decat echivalentele lor pe PC.

AI un Mac de poti sa scrii asa ceva? Si cam care ar fi ACCESORIILE alea de care depinzi? Un incarcator sau o piesa anume? Tin sa te anunut ca ORICE laptop are accesorii UNICE si un incarcator de Vaio sau Dell merge STRICT la acel model.. also, preturile sunt foarte comparabile la accesorii.

Programe? pai pe un Windows iti trebuiesc INFINIT mai multe softuri decat pe un MAC unde 90% din softul necesar (sa nu zic 100%) este INCLUS si e PERFECT ;)

Testeaza SERIOS un Mac si mai vorbim :P

PS: sa nu mai vb de faptul ca pe un laptop Mac poti rula SI Windows.. si tot iesi mai castigat. Desi, e o blasfemie si o prostie crasa ;)

View Postglumetu, on Mar 9 2008, 08:52, said:

acum, sa nu credeti ca sunt fan Sony, au si ei dumele lor... dar nu Vaio alea micutze, alea sunt super.

Eu am trecut de pe Vaio de 13" pe Mac. (am avut si de 11")  Am avut inainte de asta 4-5 modele de Dell si multe altele ce nu mai merita mentionate. Tu te-ai jucat vreodata SERIOS cu "chestiile alea micute" de la Vaio din moment ce le lauzi? Eu pot sa afirm ca Vaio este MULT sub Dell. Mai LENTE, se incalzesc mai usor, sunt MULT MAI FRAGILE... de fite si ATAT.

As recomanda oricui un Dell serios in detrimentul unei jucarioare de la Vaio... (de preferat seriile Precision si XPS)

NU vorbesc de modele de 1000 USD.. "Pasiunea" mea e scumpa si in general un laptop nu m-a costat sub 3000-4000 USD :)

Si uite ca dupa atatea aventuri, un MacBook Pro m-a facut IN SFARSIT fericit :D E foarte aproape de perfectiune.

#20
rad-misu

rad-misu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
Scuze de offtopic:

O intrebare mai n00b:
E adevarat ca pe un Mac poti rula si programele exe de Windows?

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRares., on Nov 16 2007, 15:41, said:

http://forum.softped...howtopic=314865

asta e caracterista generala sony! se intampla des...si sunt facute cam in scarba!
Design la sony...studiez design de produs iar sony...nu prea are!


deci MAC

ce sa zic, a avut unu o problema si acuma sony face laptopuri in scirba. cit despre scoala de design, schimb-o, daca nu vezi design la vaio

indiferent ce cumperi, incerca sa iei din sua. din nus ce motiv idiot, toate porcariile astea sint de 15000 de ori mai scumpe in romania

btw, e o timpenie sa intrebi pe aria de mac ce sa alegi intre x si mac :roflmao:

Edited by Mosotti, 09 March 2008 - 20:53.


#22
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMosotti, on Mar 9 2008, 20:52, said:

indiferent ce cumperi, incerca sa iei din sua. din nus ce motiv idiot, toate porcariile astea sint de 15000 de ori mai scumpe in romania

btw, e o timpenie sa intrebi pe aria de mac ce sa alegi intre x si mac :roflmao:

GRESIT! De la SystemPlus luam CEL MULT la pretul de SUA.. de multe ori era SUB pretul de pe dell.com ;) Asta tine tot de miturile de "dupa revolutie" ;) Poate gasesti in super magazine din SUA reduceri, dar deja e alta mancare de peste. Nu as zbura 3-4 zile ca sa iau o chestie mai ieftina cu 200 USD :D

#23
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostMonitox, on Mar 9 2008, 21:03, said:

GRESIT! De la SystemPlus luam CEL MULT la pretul de SUA.. de multe ori era SUB pretul de pe dell.com ;) Asta tine tot de miturile de "dupa revolutie" ;) Poate gasesti in super magazine din SUA reduceri, dar deja e alta mancare de peste. Nu as zbura 3-4 zile ca sa iau o chestie mai ieftina cu 200 USD :D

Pe super VAIO (ca era un super lap-top) acela de l-ai dat ca premiu la concurs cat ai dat?

Ma rog... te inteleg daca nu raspunzi :)

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMonitox, on Mar 9 2008, 21:03, said:

GRESIT! De la SystemPlus luam CEL MULT la pretul de SUA.. de multe ori era SUB pretul de pe dell.com ;) Asta tine tot de miturile de "dupa revolutie" ;) Poate gasesti in super magazine din SUA reduceri, dar deja e alta mancare de peste. Nu as zbura 3-4 zile ca sa iau o chestie mai ieftina cu 200 USD :D

daca ti-l aduce cineva moca, merita 200 de dolari :D

nu stiu cum e la dell, dar ipodu meu a fost 10 milioane din state cu tot cu husa si incarcator la momentul la care pe net era cu 16 milioane fara nimic si n-a fost oferta B)

cit despre sony vaio, am vazut in franta la carrefour cu core 2 duo si 2 giga de ram, 900 si ceva de euro, probabil aici trece de 40 de milioane, ca sony si e vaio si romanii are bani :lol:

update: yeap, l-am vazut la metro cu 41 de milioane. genial :lol:

Edited by Mosotti, 13 March 2008 - 08:49.


#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMosotti, on Mar 12 2008, 12:23, said:

daca ti-l aduce cineva moca, merita 200 de dolari :D

nu stiu cum e la dell, dar ipodu meu a fost 10 milioane din state cu tot cu husa si incarcator la momentul la care pe net era cu 16 milioane fara nimic si n-a fost oferta B)

cit despre sony vaio, am vazut in franta la carrefour cu core 2 duo si 2 giga de ram, 900 si ceva de euro, probabil aici trece de 40 de milioane, ca sony si e vaio si romanii are bani :lol:

update: yeap, l-am vazut la metro cu 41 de milioane. genial :lol:

Una e sa ai un distribuitor CORECT si alta e sa fie un SRL care le aduce ca orice alta firma si le vinde... System Plus chiar lucreaza cu Dell, deci au preturi preferentiale. De unde si pretul pt .ro foarte apropiat de realitate si in USD!!! Apple inca nu are asa ceva.. din pacate :(

Daca Vaio ala e produs in Franta, e logic sa aiba un pret mai bun. Plus ca aia 900 de euro erau CU TVA? :D Nu de alta, dar 41 mil inseamna probabil cam 1200 EUro la noi. (diferenta poate fi in taxele de import, transport, garantie...etc)

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai la apple ma refeream cind ziceam de romania, dar nu e singura. iar faptul ca nu au reprezentanti seriosi in romania inseamna ca nu dau doi bani pe romania si pe romani :first:

in carrefour preturile sint cu tva si in franta. problema e ca toate calculatoarele acolo aveau tastatura franceza, deci din punctul meu de vedere sint inutile :lol:

oricum, cred ca cel mai bine e sa ai si un apple si un windoze, dar deja e sf :first:

#27
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
De ce sa fie sf? Instalezi ori BootCamp, ori Parallels sau VMWare si ai si Windows!

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
poti sa joci crysis pe mac cu wmware?

#29
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMosotti, on Mar 14 2008, 19:49, said:

poti sa joci crysis pe mac cu wmware?

Pai.. da-l naibii pe wmware :) Cu bootcamp, poti BUTA direct in Windows. Si in Windows, faci orice faci in alt Windows. Si au si placi grafice bune.. Mac-urile astea, deci NU ai sa ai nici o problema.

Eu am si acasa si al birou un desktop cu Vista si car dupa mine, in permanenta Macbook Pro-ul ;) Mai nou, imi iau si mailurile de pe drum cu Iphone, asa ca sunt foarte mobil :D
Mac + Iphone = senzatie  B)

PS: da, stiu, insa Iphone-ul l-am primit cu ultimul firmware si merge perfect. Nu l-am spart... eu :D Nici nu am dat bani pe el  :lol:

#30
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Dintre Sony si Mac, io' as alege un ThinkPad.

Edited by fabian23, 15 March 2008 - 00:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate