Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#1369
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Cu ce masurati voi concentratia de alcool?

#1370
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Eu am doua alcoolmetre cumparate de la piata.Cred ca au fost 10 lei bucata. Sunt putin cam rudimentare dar isi fac treaba.
Problema este ca nu sunt foarte exacte si mai ales ca nu acopera plaja intre 13-20 de grade alcoolice. Unul este pentru tarie si celalalt pentru vin si acesta din urma are inclusiv posibilitatea de a masura concentratia de zahar din must.

#1371
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Cu alcoolmetrele vazute de mine te inseli foarte usor chiar si cu 5 grade. Eram curios cum sunteti asa siguri ca va oprit la 40, 43 etc.
Cred ca o sa-mi comand un refractometru de pe ebay.

#1372
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pt zahar am luat si eu o chinezarie e in grade brix. pana acu a fost ok

#1373
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 destrug, on 05 octombrie 2017 - 13:59, said:

Cu alcoolmetrele vazute de mine te inseli foarte usor chiar si cu 5 grade. Eram curios cum sunteti asa siguri ca va oprit la 40, 43 etc.
Cred ca o sa-mi comand un refractometru de pe ebay.

http://www.fabrica-d...lcoolmetru_0-35

Sunt de la 0-35, 35-70 si 70-100. Sunt foarte bune si au gradatii la jumatate de grad. Sunt calibrate la 20°C.

 luvio, on 05 octombrie 2017 - 13:32, said:

Eu am doua alcoolmetre cumparate de la piata.Cred ca au fost 10 lei bucata. Sunt putin cam rudimentare dar isi fac treaba.
Problema este ca nu sunt foarte exacte si mai ales ca nu acopera plaja intre 13-20 de grade alcoolice. Unul este pentru tarie si celalalt pentru vin si acesta din urma are inclusiv posibilitatea de a masura concentratia de zahar din must.

Cum isi fac treaba daca nu sunt exacte? Densimetrul pentru vin nu are nicio valoare. Este o mare pacaleala.
Sunt mult prea multe variatii intre proportiile de zahar apa si alcool ca sa poti masura corect.
Cea mai la indemana metoda pentru a afla procentul de alcool dintr-un vin este sa masori densitatea initiala si pe cea final si apoi se calculeaza.

#1374
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
In poze este doar cel de la 0 la 100 care este la fel de prost ca cele vazute de mine asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea. Iar daca vrei si pentru vin si pentru rachiu ar trebui sa cumperi 2. Un refractometru te duce la 20$ si banuiesc ca este superior.

#1375
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Link-ul este pentru cel de 0-35. Este foarte precis.
Exista si de 0-100 cu termometru incorporat, dar este mai greu de citit la procentaje mici de alcool.
Pentru vin nu cumpara densimetru pentru ca nu are nicio valoare. Chiar si refractometrul este inutil la o singura masurare. Trebuie facute doua citiri. O data la inceputul fermentatiei si a doua la finalul fermentatiei.
Densimetrele sunt foarte bune daca sunt echilibrate in mod corespunzator. Cele din piata nu fac nici doi bani. Nu le-as lua nici daca ar fi gratis.
Am un prieten care a cumparat trei bucati din piata  si erau diferente mari, la aceeasi masurare,intre fiecare dintre ele.

Edited by SineNomine, 05 October 2017 - 16:21.


#1376
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 casuta_papusilor, on 29 septembrie 2017 - 09:31, said:

io recomand ca vinu mana a doua sa fie ori vandut, drept ravac prima-ntaia, binenteles, ori baut, ca uneori e mai bun ca mana-ntaia.
adica te duci la piata cu el, te juri nitel ca-i prima mana, mai si gusti putin si tu, sa prinda fraieru curaj si incredere si gata, ti-ai scos vinu tau gratis.
sau intr-adevar, candva, intro primavara tarzie sau chiar spre sfarsitul verii daca aveti pivnita/beci, sa il distilati.
iese mai coniac decat zice dansul.
am baut o tescovina facuta in vara dintr-un vin mai rasuflat (nu era perfect etans butoiul), si jurai ca e coniac, doar ca n-avea culoare, da' culoare ii dau pe loc, ca am bagat niste bete de prun sau de dud in damigene si in 2 ore tuica era mai batrana decat vroiam, la culoare.
adica, n-am bagat tuica in butoi, ci am bagat butoiul in tuica, cam asta e.
sa aveti grija ca betele (stejar, prun sau dud) sa fie curatate bine de coaja si eventual uscate.
mergem pe natural!

Multumesc pentru postarea asta!  Imi readuci in memorie de ce m-am apucat sa imi fac singur bautura. Postarea ta ar trebui pusa intr-un loc in care sa o poata citi toti ca sa inteleaga cat de parsiv este romanul si sa nu mai cumpere niciodata produse facute "pe natural".

Bagati zahar si vindeti la fraieri! Sa nu cumva sa le spuneti din ce este facuta bautura! Bravo voua!

Mi-e scarba...

#1377
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ SineNomine, eu fac max40 l vin 1 si 50 vin 2, nimic pentru vanzare.
Si atentionez pe cei carora beau cu mine ce fel de vin este.
Parerea mea este ca cei ce fac alcool din altceva decat din fructe si cereale,nu esre corect.
M-a -atins -postarea ta hotarata

#1378
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004

 SineNomine, on 05 octombrie 2017 - 16:19, said:

Link-ul este pentru cel de 0-35. Este foarte precis.
...

Am impresia ca doar iti dai cu parerea. Link-ul este pentru cel 0-35 dar poza este de la cel 0-100!

#1379
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 vasilemet, on 05 octombrie 2017 - 20:15, said:

@ SineNomine, eu fac max40 l vin 1 si 50 vin 2, nimic pentru vanzare.
Si atentionez pe cei carora beau cu mine ce fel de vin este.
Parerea mea este ca cei ce fac alcool din altceva decat din fructe si cereale,nu esre corect.
M-a -atins -postarea ta hotarata

Sincer, nu ma gandeam la tine cand am scris mesajul. Doar la casuta... si la cei asemeni lor, care incearca sa vanda produse de proasta calitate ca fiind calitatea intai. Si mai si vine sa posteze pe un forum public parsivenia gandurilor lui. Pentru mesajul ala ar trebui pus sa bea toata posirca pe care o face.

Nu am nimic cu cei care spun deschis ce fel de bautura fac, astfel incat ceilalti sa aleaga in cunostinta de cauza daca vor sa bea sau nu. Cum este si germania profesionist. E alegerea fiecaruia.
Dar sa vii si sa indemni sa prostesti oamenii... mi se pare josnic.
I-as fi facut si raport, dar mai e un topic pe care incerca strava sa-l inchida si se lupta cu morile de vant...

 destrug, on 05 octombrie 2017 - 20:22, said:

Am impresia ca doar iti dai cu parerea. Link-ul este pentru cel 0-35 dar poza este de la cel 0-100!

Nu as face o recomandare daca nu as sti despre ce este vorba. Am toate cele trei densimetre de cativa ani. Ce conteaza poza? Nu poti sa citesti descrierea produsului? Produsele originale sunt aduse de la Brouwland din Belgia. Este o firma cu renume nu "rusii" din piata.

Edited by SineNomine, 05 October 2017 - 20:34.


#1380
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004

 SineNomine, on 05 octombrie 2017 - 19:44, said:


Multumesc pentru postarea asta!  Imi readuci in memorie de ce m-am apucat sa imi fac singur bautura. Postarea ta ar trebui pusa intr-un loc in care sa o poata citi toti ca sa inteleaga cat de parsiv este romanul si sa nu mai cumpere niciodata produse facute "pe natural".

Bagati zahar si vindeti la fraieri! Sa nu cumva sa le spuneti din ce este facuta bautura! Bravo voua!

Mi-e scarba...
Si eu care vroiam sa-i cer informatii mai detaliate. Am niste boasca de anul trecut,am vrut s-o fac tuica dar am uitat de ea, daca ii pun zahar suficient pot sa mai fac mana a doua?
Dar m-ai cam intors cu postul tau. Oare sa-mi fie rusine?

#1381
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Si de ce ma citezi pe mine daca vroiai sa-l intrebi pe el... sau ea...

Tu sa ne spui daca trebuie sa-ti fie rusine! Si tu vrei sa te duci sa o vinzi ca fiind calitatea intai?

#1382
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Asa ma gandeam, ca daca ii spun ca-i mana doua nu pune fazanul botu'!

#1383
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Pai hai ca iti spun eu, nu mai astepta raspuns de la o casuta.

Ia boasca aia imputita, baga cativa saci de zahar peste ea, pune si putina apa si apoi baga-ti capul inauntru pana simti ca nu mai poti sa respiri. Stai asa vreo 5-6 minute si apoi sa ne spui ce gust a avut.

#1384
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
De ce esti rau, eu vorbesc serios. Boasca aia nu e imputita, chiar mai bazaie musculite d-alea mici pe langa, cred ca e inca buna, nu-i pacat de ea? Io nici nu cer mult, maxim 7-8 lei pe litru, sa cumpere tot saracu

#1385
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Pai daca e buna si are si musculite, de ce mai intrebi pe aici? Si de ce sa vinzi bunatatea aia? Mai ales atat de ieftin... Ia si bea-o pe toata!  Eventual pe toata o data.

#1386
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Am o tona de merlot in beci la fermetat, rosu si roze, imi ajunge. In plus eu nu beau porcarii, astea sunt pentru gusteri. acum fermenteaza in butoaie vreo 500 l de mana a 2 a. Ma gandeam sa-l fac tuica, dar are dreptate casuta, ies mai bine daca il dau asa. daca imi iese si faza cu boasca de anul trecut m-am scos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate