Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#1333
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Pentru ca vechiul cazan de tuica incepe sa devina greu de manevrat pentru mine, am facut un nou cazan, mai mic, 30 L, din butoi bere inox, o oala sub presiune la care am decupat fundul si sudat de sudor profesionist, total materiale + manopera = 300 lei.
Am scapat de etansarea capacului cu aluat, este fffff comod, mic si astept parerile voastre.
Ultima fotografie, cu vechul cazan=butoi bere 50 L

Attached Files



#1334
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
avea si etansarea aia cu paine rostul ei.
asa, nu ti-ai dat nicio sansa in caz ca se infunda teava cu borhot daca da pe rascoala.
poate se infunda si supapa oalei sau cine stie daca functioneaza dupa ce da borhotul in ea de 30 de ori.
cam riscant.

#1335
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Vb aceea, cand faci tuica nu pleci la cules de ciuperci.
Eu nu am patit-o pana acum (de aprox 40 ani fac tuica), sunt fff atent.
Dar ......incontestabil pretul

Edited by vasilemet, 20 September 2017 - 20:15.


#1336
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View Postvasilemet, on 12 septembrie 2017 - 18:01, said:

Pentru ca vechiul cazan de tuica incepe sa devina greu de manevrat pentru mine, am facut un nou cazan, mai mic, 30 L, din butoi bere inox, o oala sub presiune la care am decupat fundul si sudat de sudor profesionist, total materiale + manopera = 300 lei.
Am scapat de etansarea capacului cu aluat, este fffff comod, mic si astept parerile voastre.
Ultima fotografie, cu vechul cazan=butoi bere 50 L

-buna , caca e voie imi dau si eu parerea, ,,e ok constructia,..dar  cam tare subtire teava pe care aburele, adica rachiul pina la la racitor. Daca se infunda e cam riscant totul. Bine ar fi sa fie toata la fel ca cea care iese din capac, De  cca 20 mm ar fi ok. Si de ce , daca e voie , e asa de inalta constructia, ma gindesc ca e destul de greu de schimbat borhotul cind e gata fiert..si atentie mare sa nu se prindea de fundu borhotul cind  il fierbi. Nu ai sistem de mestecare. Sa fie borhotul destul de lichid,  eu pina sa pun capacul il incalzesc tare..si mestec mereu cu o lingura mare si doar cind e fierbinte de tot pun capacul.Asa e incalzit uniform tot borhotul..  Un termometru pe capacul cazanului nu ar fi rau, pt separarea fractiuniilor.. Oricum succes. !

#1337
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Necazuri cu instalatia nu am avut pana acum.
Incalzesc borhotul pana ce ma frige la mana, amestec de multe ori pana pun capacul, dar cateodata (rar) se mai prinde putin pe fundul cazanului si aceasta numai la ultimul cazan.
Mentionez ca 98 la suta reprezinta corcodusele.
Am pus peste arzator o sita de inox pentru a disipa flacara, este bine dar tot se prinde cand am multi samburi si borasca groasa.
Nu cred ca este bine sa strecor boasca pana obtin numai lichid, pe care sa-l pun in cazan, cred ca si fructele macerate contin alcool.
Din patru galeti de boasca si jumate galeata apa obtin opt litri tuica aromata de aprox 40 grade.
Deoarece sotiea apreciaza culoarea, introduc cateva surcele de dud (incalzite in cuptorul cu microunde).
Pot prelucra doua cazane pe zi.
Anul acesta a fost un an bogat in corcoduse dar sunt ani in care nu obtin nici 10 litri de distilat.

Edited by vasilemet, 24 September 2017 - 20:16.


#1338
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postvasilemet, on 24 septembrie 2017 - 20:15, said:

...sotiea apreciaza culoarea, introduc cateva surcele de dud (incalzite in cuptorul cu microunde).
Vasile nu poti detalia putin: Surcele de ce grosime,lungime, cite, cu coaja sau fara, la cit distilat, in cit timp se obtine culoarea.
Mersi!

Edited by luvio, 25 September 2017 - 12:59.


#1339
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Surcele cu diametrul aprox 8 mm, lungime.... si in cuptorul cu microunde 5 min sa moara crocodilii nedoriti

#1340
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Te intreb pentru ca si eu am incercat si n-am observat nici o tentativa de culoare!

#1341
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View Postvasilemet, on 24 septembrie 2017 - 20:15, said:

Necazuri cu instalatia nu am avut pana acum.
Incalzesc borhotul pana ce ma frige la mana, amestec de multe ori pana pun capacul, dar cateodata (rar) se mai prinde putin pe fundul cazanului si aceasta numai la ultimul cazan.
Mentionez ca 98 la suta reprezinta corcodusele.
Am pus peste arzator o sita de inox pentru a disipa flacara, este bine dar tot se prinde cand am multi samburi si borasca groasa.
Nu cred ca este bine sa strecor boasca pana obtin numai lichid, pe care sa-l pun in cazan, cred ca si fructele macerate contin alcool.
Din patru galeti de boasca si jumate galeata apa obtin opt litri tuica aromata de aprox 40 grade.
Deoarece sotiea apreciaza culoarea, introduc cateva surcele de dud (incalzite in cuptorul cu microunde).
Pot prelucra doua cazane pe zi.
Anul acesta a fost un an bogat in corcoduse dar sunt ani in care nu obtin nici 10 litri de distilat.


-buna, sa strecori borhotul nu e de indicat , dar ar fi bine sa scori simburii , cu mina, cit de cit din boasca inainte de a o fierbe, fructele macerate dau gustul rachiului nu simburii.
incearca o data si ai sa vezi  , ai sa simti la gust diferenta., ..asa se procedeaza si la toate borhoturile de fructe cu simburi. Cirese, prune, caise , piersici..
succes !

#1342
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ luvio, eu am o damigeana din sticla de 10 litri, tai 10 surcele din dud Fi 8 mm, lungi de 20 cm si in doua saptamani obtin o culoare ca si whisky o doreste.
Dar dudul meu are tulpina mai inchisa la culoare, aproape de maron inchis (fara coaja).

@ germania-proffesionist, asa voi face data viitoare.

#1343
alex1006

alex1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.12.2013

View Postvasilemet, on 25 septembrie 2017 - 12:59, said:

Surcele cu diametrul aprox 8 mm, lungime.... si in cuptorul cu microunde 5 min sa moara crocodilii nedoriti
Eu le bag in apa clocotita aprox.1 minut, le  usuc in cuptorul de la aragaz si apoi lucrez cu prajitorul de paine....

#1344
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Mai multa munca

#1345
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008
Buna seara,
pe baza datelor furnizate de voi de-a lungul topicului am intocmit un mic calculator in excel, pentru a va ajuta la calcularea mai rapida a  cantitatilor  apa/alcool necesare pentru aducerea  palincii/tuici la o anumita tarie sau a necesarului de zahar de adaugat in plamada.
Calculatorul este simplu de folosit, prin introducerea datelor din randurile/celulele colorate cu galben.

Fiind proaspat pasionat de facutul tuicii, sunt pe cale sa achizitionez un cazan de cupru  pentru a distila 200 l "borhot" (plamadeala) de prune  si tot atat de mere, insa acum am si eu o dilema referitor la plamadeala pe care doresc sa o fac din strugurii pe care I-am stors sambata (aproximativ 75 litrii volum) si din care astazi am scos 25 litrii de must doar prin cadere gravitationala fara ai stoarce. Ceea ce a ramas as dori sa pun la fermentat pentru a obtine tuica.... m-am gandit sa completez cu apa cei 25 litrii de must si sa adaug 5 kg zahar pentru a compensa mustul scos.... In aceste condiíi mai este necesar sa pun si drojdie sau este suficienta apa si zaharul in combinatie cu mustul si strugurii ramasi.

O seara faina va doresc!  
.

Attached Files


Edited by tudor32, 26 September 2017 - 19:45.


#1346
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
la tuica din struguri, din cate stiu, cat must scoti, tot atata apa pui la loc.
iar daca pui zahar, cam 2 kile la 10 litri de apa.

View Posttudor32, on 26 septembrie 2017 - 19:41, said:

In aceste condiíi mai este necesar sa pun si drojdie sau este suficienta apa si zaharul in combinatie cu mustul si strugurii ramasi.

evident, nu.
drojdia exista deja si isi continua treaba de a hali zahar si in noile conditii.

iti recomand pentru o performanta mai mare drojdie de vin, specific, cea pentru sampanie ducand alcoolul chiar mai sus.
o sa pun si eu la gutui, ca maine le dau la tocator, tocatorul de crengi hecht, le face malai daca le dau de 2 ori.

la tuica, cel mai important e sa tii plamada bine izolata si sigilata de aer.
am reusit performanta sa fac o tuica tinand borhotul 1 an si 3 luni, tot de gutui.
a iesit excelenta.

Edited by casuta_papusilor, 26 September 2017 - 19:57.


#1347
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
La bostina (asa se numesc resturile ramase de la producerea vinului) nu e necesar sa se adauge apa si nici zahar,mai ales daca o lasati nepresata, deci cu rest de must.Doar când se pune in cazan ptr distilat, se mai adauga apa. Eu o presez la teasc, dupa care o pun in butoaie de plastic unde o bat bine ,astfel incit sa nu ramina goluri de aer in ea, inchisa ermetic , fara contact cu aerul si in cateva saptamani e gata de distilat.

ps   -daca aveti bostina de la struguri aromati, distilati separat. Merita

#1348
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
asa e, cand ai facut tone de vin.
dar cand faci putin, din ce sa faci tuica?

#1349
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008
Pentru o plamada din mere, care au fost tocate sambata trecuta și puse la butoi, cand e termenul maxim de a adauga drojdii de vin selectionate? . ... sa stiu daca mai pot comanda in timp util...

Edited by tudor32, 27 September 2017 - 10:37.


#1350
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pai poti sa le pui si acum.
cu cat mai repede, cu atat mai bine.
important e sa nu se strice plamada si sa mai aibe ce manca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate