Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2077 replies to this topic

#613
vladt86

vladt86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2010
Salut,

In jurul sumei de 1000 de lei ce usa recomandati?

Ce parere aveti de usa FarEst defender?

#614
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
vladt86@... Parerea mea despre usile Far Est este ca se mai putea lucra la finisajul lor, sistemele de inchidere Kale sunt mai bune decat nimic, oricum sub 1000 Ron nu prea e posibil sa gasesti o usa satisfacatoare si sa mai aiba si broaste serioase. Totusi daca schimbi cilindrul din broasca Kale cu un butuc mai serios vei reusi sa maresti semnificativ siguranta usi, care din punt de vedere al constructiei este net superioara unei usi chinezesti. Pretul de 700 Ron pt. o usa Far Est este un pret corect daca luam in calcul grosimea tablei din care este confectionata usa si tocul. Am inteles in final si eu de ce  usile bune au incuietori proaste, .... doar asa le cumpara lumea. O incuietoare buna( de recomandat doua) cu sildurile blindate si rozeta antigaurire de marca poate dubla sau tripla pretul usii.

Edited by opus850, 24 November 2011 - 21:35.


#615
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salutare,

Trebuie sa achizitionez o usa pentru un apartament si dupa ce am citit topicul m-am oprit la 3 variante :
  • Usa metalica Maco Civica MUltisitem - 1.700 Ron, de la Dedeman;
  • Usa metalica Maco Civica Moturra - 2.600 Ron, de la Dedeman;
  • Usa metalica Moturra - 2.400 Ron, de la Hofbauer.
Mentionez ca eu sunt din Brasov. Daca cunoasteti un montator bun sau o firma serioasa care sa vanda usi metalice bune in Brasov sau prin imprejurimi, va rog sa imi scrieti.
Daca aveti si alte propuneri mai bune in acest pret va rog sa imi transmiteti, precum si parerea voastra despre cele 3 usi enumerate mai sus.
Multumesc.

#616
alex25paul

alex25paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2011

View Postopus850, on 22nd November 2011, 18:57, said:

Azi am comandat sistemele de inchidere in opt puncte pe trei directii ( doua broaste diferite ca tip) impreuna cu setul de silduri blindate pentru marele meu proiect : usa facuta cu mana mea ! Suma la care voi ajunge la final se preconizeaza undeva la 1500 Ron, unde mai mult de 1000 Ron costa doar broastele si sistemele de siguranta. Acestea vor fi montate pe un cadru metalic din teava rectangulara  50x30x2 mm, ranforsat pe toata suprafata usii , acoperit cu tabla zincata de 1mm( renunt la cel de 2mm din cauza greutatii) izolat cu vata minerala. Greutate va fi din belsug ,noroc ca balamalele cu rulment fac fata fara probleme. La tocul usii mai lucrez, va fi o surpriza  !



salut , am citit tot ce se putea citi si am ajuns la postul tau ... poti sa-mi spui si mie ce piese ai folosit adica ce iala model pret ce butuc ... chestii dinastea cu pret si model  in principal modelul seria.  

Multumesc anticipat

#617
sano

sano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.03.2010

View Postfotojunior, on 10th December 2011, 13:32, said:

Salutare,

Trebuie sa achizitionez o usa pentru un apartament si dupa ce am citit topicul m-am oprit la 3 variante :
  • Usa metalica Maco Civica MUltisitem - 1.700 Ron, de la Dedeman;
  • Usa metalica Maco Civica Moturra - 2.600 Ron, de la Dedeman;
  • Usa metalica Moturra - 2.400 Ron, de la Hofbauer.
Mentionez ca eu sunt din Brasov. Daca cunoasteti un montator bun sau o firma serioasa care sa vanda usi metalice bune in Brasov sau prin imprejurimi, va rog sa imi scrieti.
Daca aveti si alte propuneri mai bune in acest pret va rog sa imi transmiteti, precum si parerea voastra despre cele 3 usi enumerate mai sus.
Multumesc.

un vot in plus de la mine pt Usa metalica Moturra - 2.400 Ron, de la Hofbauer ! daca ai un ban in plus, nu ezita la astea.
Ca o recomandare: cauta maco si suna la ei direct, zi-le ca esti din Bucuresti si scrie aici daca obtii preturi mai bune decat dedeman.

#618
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postvladt86, on 23rd November 2011, 13:56, said:

Salut,

In jurul sumei de 1000 de lei ce usa recomandati?

Ce parere aveti de usa FarEst defender?

Eu mi-am cumparat MEPA PR M 134 WENGE ( de la Mega Door) 1050 lei.

#619
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009
Salutare tuturor.

Si eu sunt in cautarea unei usi de apartament. Am tot mers, am tot sunat si inca nu stiu ce sa aleg. Am fost prima data la o firma care aduce usi din Italia. Ei spuneau ca de cand au pus usi nu s-a spart nici una, dar asta poate fi o informatie foarte relativa. Usile costau 750 euro si 850 (cea cu alarma pe ea).
In cea de-a doua faza am vb cu cei de la Waldeck. Explicatiile au fost bune, insa nu stiu in ce masura pretul justifica calitatea. Nu contest ca nu ar fi bune, insa astept si o parere de la voi.
In ultima faza am ajuns la cei de la Maco. Usile par sa fie ok, raport calitate pret...si din cate am citit eu pe aici.

Voi ce ati alege daca bugetul ar fi unul maxim de 3400 RON?

#620
cbejan

cbejan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.10.2006
Waldeck nu iti recomand. Usa cumparata de la ei acum doi ani si jumatate a inceput sa rugineasca la balamale si pe toc.
Dar mai tare ma deranjeaza faptul ca nu izoleaza termic si ca face condens la temperaturi exterioare sub 5 grade in conditii normale de umiditate in casa (50-60%).
Daca era vorba de o usa de 500RON as fi inteles. Dar nu era de asteptat in cazul unei usi de 2400RON.

#621
omega2009

omega2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.03.2010
Salut la toata lumea,

Zilele acestea trebuie sa imi achizitionez o usa la apartament. Am tot citit acest thread si m-am oprit la doua optiuni:

1. Usa blindata cehia de la waldeck (http://waldeck.ro/us...-cehia-mdf.html)
2. Usa maco cu yala motura dubla.Modelul de usa mai gros din cauza yalei de dimensiuni imense( http://www.hofbauer....2122008334.jpg)

Imi plac amandoua usi dar din punct de vedere al yalei mi se pare mult mai ok cea de la maco cu motura dubla, din pdvd estetic usa de la waldeck cu panourile din mdf este lux pe langa autocloantul de la maco.Na plusuri si minusuri la fiecare.

Ceva recomandari dintre cele doua pentru luarea deciziei finale?

Va multumesc frumos

#622
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 09.01.2008
Va prezint usa Beyler dupa prima iarna. Fireste puteam sa postez la "testate" dar aici cred ca e mai util celor care se gindesc sa cumpere o usa. Am achizitionat-o de la un dealer din Bucuresti cu recomandare ca este de exterior la casa si nu doar de apartament. Adica poate sa ninga/ploua pe ea. Fals. A ruginit toata, si tocul si panoul. M-am apucat sa o studiez si sa o curat dar am ajuns la concluzia ca e de aruncat. Stergind cu cirpa umezita in apa cu detergent am constatat ca se lua culoarea pe cirpa. N-a fost o usa scumpa (860 lei) dar nici nu am cerut o usa pt. un an. O voi scoate la poarta sa o ia "magnetii" si pun PVC. Nu pot cere despagubiri in garantie ca vor veni cu pretexte de genul "aerul prea umed in casa" sau "ati folosit detergenti acizi". Dupa experienta asta, la casa unde usa da piept cu toate fenomenele meteo, ar merge cu succes doar ceva cu grad ridicat de zincare, lemn tratat profi, aluminiu sau PVC. Cam atit.

Edited by camsonat, 05 March 2012 - 15:38.


#623
sorinaugustin

sorinaugustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2009

View Postdanuthu, on 25th February 2008, 19:17, said:

Salut,

Tocmai mi-am pus o usa Maco de pe Lizeanu.
Preturile curente la ei sunt cam asa:
Usi metalice Maco de bloc (ei le zic Civica)
+ doua broaste URBIS - 1100 RON
+ doua broase MACO (se pare ca Maco le produce sub licenta italieneasca) - 1050 RON
+ sistem MOTTURA (cel cu inchidere pe doua axe) - 1400 RON (da, se pare ca e posibil sa-ti pui o incuietoare suplimentara pe langa MOTTURA, dar vine cumva pe deasupra astfel incat sa ocoleasca tija verticala si trebuie sa-i faci o gaura speciala in toc putin in afara fata de cealalta)
+ sistem SUPERLOCK (tot pe doua axe) ~ 1500 RON parca

pt oricare din sisteme instalarea usii costa 200 RON

Eu mi-am pus usa MACO + sistemul URBIS (practic m-am bazat pe recomandarile de pe acest thread) = 1300 RON cu montat si garantie pe 2 ani.
cei de la magazin au fost serviabili si au facut tot posibilul sa se plieze pe programul meu cu instalarea
usa pare okay deocamdata
echipa a fost punctuala (chiar a ajuns mai devreme cu o ora dar nu o sa ma plang pe chestia asta) si a lucrat destul de rapid (~ o ora jumate) si curat (apartamentul meu e in renovare, deci nu prea m-a interesat).

singura chestie care nu mi-a placut deloc e ca cheile "agatza" usor in butuc la una dintre yale (si cand o rotesti si cand o scotzi/bagi) iar mesterii care au instalat-o nu au fost in stare sa-mi dea o explicatie convingatoare. eu am pus-o pe seama faptului ca broasca/butucul sunt noi.
dar oricum am scris chestia asta la comentarii pe documentul de receptie ca sa nu am discutii mai incolo. au cam strambat din nas ceea ce m-a nelinistit si mai tare.
sper sa nu raman blocat.

si eu am cumparat usa maco de la lizeanu...super corecti,punctuali...usa a fost montata cu ciment ( nu cu spuma) iar echipa care a venit a lucrat super profesionist si curat, au dat si cu matura...recomand cu incredere...

#624
daredan

daredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2010
Trebuie sa cumpar si eu o usa metalica. In Bucuresti m-am uitat pe Valea Cascadelor, Mihai Bravu, DORALY, etc. Pana la urma mi-au placut oarecum usile de la Baron si ma refer la gama de usi care, dupa cum vad, seamana foarte mult cu cele de la Waldek ca si design si constructie. Unul dintre distribuitori mi-a spus ca sunt turcesti iar altul ca sunt koreene. Ce natie sunt de fapt? Usa care mi-a placut cel mai mult este una de 120kg cu intarituri metalice, tabla de 1mm si placata cu MDF interior/exterior. Multiple puncte de inchidere pe o laterala, sus si jos. Balamale incastrate (5 la numar) si bolturi pe cealalta laterala. Pretul este de 1400 ron cu montaj. Prea multe pareri despre Baron nu am reusit sa gasesc pe aici, de aceea ridic problema aceasta.
Nu vreau sa dau mai mult de 1500 ron pe o usa pentru ca nu am valori prea mari de protejat. Am gasit Maco de la 1500 ron in sus dar nu mi-a placut prea mult stilul/design-ul pe care-l aveau. Pentru o firma este mai mult decat potrivit dar pentru o locuinta familiala este putin prea simplu. In plus m-am satuat de usi colantate, pana acum am avut mai multe cu tot felul de nuante :) O alta firma (ceva grecesc cu fabrica pe aici) avea o gama interesanta de usi dar pretul pleca de la 1800 in sus. Frumoase ca design dar poate nepotrivite pentru blocurile si stilul nostru de viata.

Edited by daredan, 05 April 2012 - 22:50.


#625
aali_chris

aali_chris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.04.2008
Buna ziua,
Am o problema .Cei care s-au confruntat cu asa ceva va rog sa imi spuneti si mie solutia.
Spuneti-mi  cum pot da luciu unei usi metalice exterioare?A cam stat in soare o perioada.

#626
daredan

daredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2010
De obicei producatorii de usi metalice recomanda un polish. Daca merge la masini merge si pe usa metalica vopsita.

#627
vasculariu

vasculariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006
azi mi-a fost montata o usa maco, cumparata de la lizeanu. ce m-a intrigat a fost ca n-am capacele de plastic in lacasul din toc in care intra bonturile din yala. atat montatorii cat si cei de la magazin mi-au zis ca asa sunt toate usile, vin fara acele capacele. marea mea greseala a fost ca nu m-am uitat dupa acest aspect cand am fost sa cumpar usa.
cum toate celelalte usi deja montate pe care le-am vazut pana acum (beyler, best imperial, etc) au acele capacele, sa ma fi mintit cei de la magazin?

#628
daredan

daredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.02.2010
Am luat si eu o usa Baron. Usa arata bine ca si model, fetele sunt din MDF si marginea de jur imprejur este inchisa cu Inox. DAR: incuietorile sunt ieftine asa ca o sa schimb tot ce pot (in orice caz sigur butucii cu ABUS); desi la magazin au spus ca are foaie metalica pe sub MDF nu prea am reusit sa dau de ea in zona incuietorilor; in momentul in care este inchisa daca imping de colturi foaia de usa cam flambeaza. Concluzii: arata foarte bine dar calitatea este cam slaba. Ce sa zic si de montaj :) O usa de aproximativ 100kg a fost montata de cei care mi-au vandut-o in patru conexpanduri (doua pe fiecare latura) cu piulita doar stransa putin sa nu joace si juma' de tub de spuma. Ca sa nu zic ca au montat-o si inclinata putin pentru ca aveau polobocul defect. Eu am facut zidul perfect in poloboc dar ei mi-au aratat cu polobocul lor ca este stramb. Dupa ce au plecat am verificat cu un alt treilea poloboc si peretele este perfect drept. Oricum asta nu ma deranjeaza pentru ca urmeaza sa o remontez asa cum trebuie cu fiare prinse in zid si sudate de toc si tencuit de jur imprejur. Dar ca idee la ce va puteti astepta din partea comerciantului roman.

#629
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Este un forum util pentru ca se obtin informatii utile. Problema apare atunci cand dorim sa punem totul in practica si ne izbim de indiferenta, incompetenta si stupiditate din partea unor firme cu renume. De fapt poate sa fie doar un angajat nelalocul lui si este suficient sa nu reusim ...sa achizitionam, construim usa mult dorita. Dar situatia este binecunoscuta si acceptatata la noi in tara asa ca nu ma mai plang.  Totusi am reusit sa fac un pas in directia buna si  daca sunt persoane din Tirgu Mures care doresc sa achizitioneze o usa metalica de calitate sa i-mi trimita mesaj personal. Voi raspunde cu detalii, poze, pret si ofer si garantia unui montaj pe masura !

Edited by opus850, 21 April 2012 - 17:42.


#630
81andrei

81andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2012

View Postdaredan, on 5th April 2012, 23:46, said:

Trebuie sa cumpar si eu o usa metalica. In Bucuresti m-am uitat pe Valea Cascadelor, Mihai Bravu, DORALY, etc. Pana la urma mi-au placut oarecum usile de la Baron si ma refer la gama de usi care, dupa cum vad, seamana foarte mult cu cele de la Waldek ca si design si constructie. Unul dintre distribuitori mi-a spus ca sunt turcesti iar altul ca sunt koreene. Ce natie sunt de fapt? Usa care mi-a placut cel mai mult este una de 120kg cu intarituri metalice, tabla de 1mm si placata cu MDF interior/exterior. Multiple puncte de inchidere pe o laterala, sus si jos. Balamale incastrate (5 la numar) si bolturi pe cealalta laterala. Pretul este de 1400 ron cu montaj. Prea multe pareri despre Baron nu am reusit sa gasesc pe aici, de aceea ridic problema aceasta.
Nu vreau sa dau mai mult de 1500 ron pe o usa pentru ca nu am valori prea mari de protejat. Am gasit Maco de la 1500 ron in sus dar nu mi-a placut prea mult stilul/design-ul pe care-l aveau. Pentru o firma este mai mult decat potrivit dar pentru o locuinta familiala este putin prea simplu. In plus m-am satuat de usi colantate, pana acum am avut mai multe cu tot felul de nuante :) O alta firma (ceva grecesc cu fabrica pe aici) avea o gama interesanta de usi dar pretul pleca de la 1800 in sus. Frumoase ca design dar poate nepotrivite pentru blocurile si stilul nostru de viata.
salut,
in caz ca inca nu ti-ai cumparat usa poti incerca la magazinul de bricolaj Leroy Merlin de pe Sos Chitilei. Eu am fost weekendu asta acolo si cred ca aveau vreo suta de modele de usi, deci poti gasi.
Au cateva usi metalice pe site dar cred ca merita sa dai o fuga pana la magazin. Asigura si montaj, frate-miu si-a pus de la ei si a fost 100 de lei parca montajul cu totul: dat usa jos, pus usa nou, zidit sparturi etc. in 2 zile a fost totul gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate