Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Daca nu am permisul cand ma opreste organul, care este "pedeapsa"?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
Deci intrebarea e urmatoarea, sunt in situatia de a face un drum, sau niste drumuri, maine dimineata, cu masina, prin Bucuresti, dar in noaptea asta mi-am uitat portofelul la cineva, si nu-l pot recupera decat maine... Ma rog ideea e ca am permis, bla bla, dar nu l-as putea prezenta daca m-ar opri agentul. Ce risc?
Merge sa sun pe cineva care are permisul, sa-mi dea seria si ce mai are pe el, ca politistul sa verifice prin statie daca intr-adevar permisul e valid? Sau ma parleste obligatoriu? Si care e parleala, e ceva si afara de amenda + puncte?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e nimic. verifica prin statie daca spui adevarul, si daca ai noroc scapi doar cu avertisment.
daca nu, probabil amenda, dar altceva nu ai ce sa patesti

#3
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
Nu si puscarie? :D
Ca practic nu prezint nici macar vreun document de legitimare, n-am nici buletin, nimic...

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ca regula simpla, in general nu se pedepsesc cu privarea de libertate decat faptele de natura a periclita pe cei din jur, adica atunci cand esti considerat un pericol pentru societate. In Romania, faptul ca nu te poti legitima reprezinta contraventie si se pedepseste cu amenda si puncte penalizare (Art. 108 pct. 1 lit a/9 "Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza: a) 2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte: [...] 9) refuzul inmanarii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, a celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, precum si refuzul de a permite verificarea vehiculului"). Din cate stiu, amenda e intre 50 si 100 RON, dar nu stiu daca se aplica pentru neprezentare acte per total sau pentru neprezentarea fiecarui act in parte, ca daca ar fi asa, amenda devine maricica :) Pe mine cel putin, de fiecare data cand m-au prins fara acte , m-au verificat sumar prin statie (daca masina e furata, daca am permis) si apoi m-au lasat sa plec. Sunt mai furiosi cand chiar ai facut ceva si n-au acte sa-ti retina/studieze, dar chiar si asa, tot contraventie este si cel mult iei amenda. De retinut totusi ca in Irlanda neprezentarea permisului de conducere reprezinta infractiune :)

#5
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.02.2006
Pentru contraventia respectiva se acorda 2 puncte de penalizare + de la 2 la 3 puncte amenda (1 punct amenda 39 RON).
Si cred ca se acorda o singura amenda.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Mi se mai intampla cand plec prin parc sau hai hui sa las actele acasa, si uneori dau si de politie. De 3 ori am fost oprit, n-am luat amenda niciodata, dar nu savarsisem alte fapte, doar controale de rutina.

Unul singur, un tinerel a fost mai capos, venise cu texte "domne nu imi dai permisu ca te temi sa nu-ti scriu vreo amenda", si mi-au venit dracii si am sunat pe cineva sa mi-l aduca de acasa. Si-a cerut scuze si a plecat cu coada intre picioare. A si uitat ca ma oprise pentru ca vorbeam la telefon, atunci.

#7
MaxPear

MaxPear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.02.2007
Dar in cazul in care mi-am schimbat domiciliul si am schimbat doar buletinul? Inca nu am reusit sa merg sa-mi schimb si permisul din lipsa de timp. Practic nu concorda datele de pe buletin cu cele din permis (adresa).
Ce sanctiuni as putea sa incasez in cazul in care ma opreste nenea militianu'?

#8
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
In codul rutier spune ca daca refuzi sa te legitimi politistul iti poate imobiliza vehiculul, dar logic ar fi sa verifice prin statie daca domnul X are permis sau a fost retras, suspendat, anulat etc.

#9
freexs4all

freexs4all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.04.2007
@MaxPear
Primesti amenda si iti va fi retinut pentru preschimbare permisul de conducere.
Nu stiu sa-ti spun cuantumul acesteia.

Edited by freexs4all, 12 September 2007 - 10:23.


#10
nicu022003

nicu022003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.07.2006

View PostMaxPear, on Sep 12 2007, 11:17, said:

Dar in cazul in care mi-am schimbat domiciliul si am schimbat doar buletinul? Inca nu am reusit sa merg sa-mi schimb si permisul din lipsa de timp. Practic nu concorda datele de pe buletin cu cele din permis (adresa).
Ce sanctiuni as putea sa incasez in cazul in care ma opreste nenea militianu'?

Din cate stiu ai dreptul la 30 de zile sa iti schimbi adresa si dupa carnet.

#11
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Dar daca circului cu buletin + carnet, dar fara talon la tine, talonul fiind in alta tara la cineva in portofel pt o saptamana, ce patesti?

#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
cred ca iti imobilizeaza autovehiculul.

#13
freexs4all

freexs4all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.04.2007

View Postdanchitu866, on Sep 12 2007, 11:28, said:

Dar daca circului cu buletin + carnet, dar fara talon la tine, talonul fiind in alta tara la cineva in portofel pt o saptamana, ce patesti?

E acelas lucru. Urmarile pot fi :

View Postzerookool, on Sep 9 2007, 15:27, said:

Pentru contraventia respectiva se acorda 2 puncte de penalizare + de la 2 la 3 puncte amenda (1 punct amenda 39 RON).
Si cred ca se acorda o singura amenda.


#14
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View PostMaxPear, on Sep 12 2007, 11:17, said:

Dar in cazul in care mi-am schimbat domiciliul si am schimbat doar buletinul? Inca nu am reusit sa merg sa-mi schimb si permisul din lipsa de timp. Practic nu concorda datele de pe buletin cu cele din permis (adresa).
Ce sanctiuni as putea sa incasez in cazul in care ma opreste nenea militianu'?

nici una. Nu mai e obligatoriu ca adresa din CI sa fie aceiasi cu cea din permis.

#15
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postzerookool, on Sep 9 2007, 15:27, said:

Pentru contraventia respectiva se acorda 2 puncte de penalizare + de la 2 la 3 puncte amenda (1 punct amenda 39 RON).
Si cred ca se acorda o singura amenda.

Sau poti obtine doar un avertisment verbal, ca legea are si portite special lasate.

View Postv3lsatis, on Sep 12 2007, 11:21, said:

In codul rutier spune ca daca refuzi sa te legitimi politistul iti poate imobiliza vehiculul, dar logic ar fi sa verifice prin statie daca domnul X are permis sau a fost retras, suspendat, anulat etc.
Corect, daca refuzi, dar tu poti sa nu refuzi si sa zici ceva de genul:

Sefu, eu nu refuz sa va prezint actele, dar nu le am la mine. Daca doriti sa va convingeti ca posed permis de cunducere puteti sa verificati pe statie sau puteti sa ma insotiti pana acasa sa vi le arat.
Am schimbat blugii de dimineata si au ramas actele in buzunar la ceilalti.  :P  :lol:

Nu scrie nicaieri in codul rutier ca se sanctioneaza faptul ca nu ai actele la tine, scrie ca se sanctioneaza doar refuzul de a le prezenta.   ;)

P.S. Traiasca prietenii juristi.

Edited by Night Elf, 12 September 2007 - 11:53.


#16
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postweeezer_20, on Sep 9 2007, 00:43, said:

Nu si puscarie? :D
Ca practic nu prezint nici macar vreun document de legitimare, n-am nici buletin, nimic...


Pai si cum dovestesti "organului" ca esti cine spui tu ca esti fara nici un act?

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu te poti legitima de nici un fel trebuie sa mergi la sectie pentru verificari, dar nu faci puscarie :lol:

#18
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare. Recent mi-am luat permisul de conducere (cat. B ), dar din pacate pe permis este mentionata adresa de resedinta si nu cea de domiciliu caci examenul l-am dat in orasul de resedinta. Acu' daca vreau sa ma mut in orasul de domiciliu trebuie sa ma duc la politia unde am domiciliul ca sa-mi schimb permisul in vederea concordantei adreselor din C.I. si permis.
Acestia sunt pasii procedurali (corectati-ma daca gresesc)?
1. trebuie sa-mi scot dosarul de la politia orasului de resedinta sau se trimite din oficiu?
2. completez cerea tip;
2. platesc taxa CEC - 45 RON;
3. predau originalele si fotocopiile permisului si C.I.(banuiesc ca ulterior mi se restituie C.I.!?);
4. predau 2 foto tip.

P.S.: sa presupunem ca ma mut in orasul de domiciliu, cat timp pot circula cu prezentul permis, fara sa fiu amendat, dupa expirarea vizei de resedinta?

Edited by levike, 14 September 2007 - 13:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate