Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1081
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Se poate sa faceti o recomandare pentru o hota piramida de 60cm, inox, in bugetul de 7-800 lei ?

Eu am gasit o Teka DBB 60 inox.
In fisa tehnica scrie ca are posibilitatea montarii unui kit separat cu carbune activ pentru recirculare, turbina este dubla, debitul maxim de 400mc/h.

Mai am in alta parte o hota Cata de care sunt multumit.

Edited by kpk1, 14 September 2015 - 11:26.


#1082
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Ai grija ce cumperi.
Teka nu declara puterile de aspirare conform standardelor IEC. Cel mai probabil 400 mc/h = 200 mc/h.

Uite aici o hota care isi merita banii:
http://www.dedeman.r...sa-ix-a-60.html
Putere maxima 370 mc/h, dar reala. Din cate am citit, Elica este cel mai mare producator de hote la nivel mondial.

Nu cauta insa doar ca puterea de aspirare sa fie mare. asta se calculeaza dupa o formula: mc bucatarie x 10 = puterea necesara.
Daca vrei sa fie si silentioasa, cauat o hota la care necesarul tau sa fie undeva la jumatate intre puterea data de prima viteza si puterea data de ultima viteza,
in acest fel vei putea folosi hota la o viteza medie dar cu efect maxim.

cel mai important acum este sa cauti o hota a carei eticheta energetica arata o clasa cat mai aproape de A.
B sau C sunt foarte OK.
A este o raritate.

#1083
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Eu am 14 mp de bucatarie...iar puterea de aspiratie ar trebui sa fie undeva la 350 mc/h.
Cel mai aproape de puterea asta am gasit aici http://www.emag.ro/h...M/?tree_ref=303
Ideea e ca nu vreau cu tub in sus, in bucatarie am loc doar pentru din cea cu burlan.
Poti sa mai faci vreo alta recomandare?
Multumesc!

Edited by cumparaturidepenet, 15 September 2015 - 21:12.


#1084
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postcumparaturidepenet, on 15 septembrie 2015 - 21:04, said:

Ideea e ca nu vreau cu tub in sus, in bucatarie am loc doar pentru din cea cu burlan.
La modelul de hota telescopica, racordul de la refularea ventilator-hota la cosul de ventilatie poti sa-l tragi oricum - cu tubulatura flexibila semirigida - toate mascate in mobila de la bucatarie.

Edited by panoramic66, 15 September 2015 - 22:28.


#1085
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La banii astia gasesti 2 hote in loc de una (la specificatii echivalente).
Preferabil sa-ti iei o hota cu capacitate mai mare pentru a nu trebui sa o folosesti la maxim (cand e si zgomotul al mai ...zgomotos!).

Edited by swtm, 16 September 2015 - 01:09.


#1086
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015

View Postcumparaturidepenet, on 15 septembrie 2015 - 21:04, said:

Eu am 14 mp de bucatarie...iar puterea de aspiratie ar trebui sa fie undeva la 350 mc/h.
Cel mai aproape de puterea asta am gasit aici http://www.emag.ro/h...M/?tree_ref=303
Ideea e ca nu vreau cu tub in sus, in bucatarie am loc doar pentru din cea cu burlan.
Poti sa mai faci vreo alta recomandare?
Multumesc!

Ce ai gasit pe eMag e o hota produsa in Turcia. Gasesti acest detaliu pe eticheta din interiorul ei.
O masuratoare corecta a puterii de evacuare (conform normelor Europene - Turcia nu are nicio obligatie in acest sens), se face in felul urmator:
- la iesirea din hota se monteaza un burlan de 1 metru, un cot de 90 de grade (doar acesta reduce puterea cu aprox. 25%) si inca 1 metru de burlan.
- la sfarsitul acestui montaj se aplica aparatul de masura.
- aparatul de masura masoara viteza aerului, care raportata la dimensiunea gurii de evacuare ne arata volumul de aer evacuat. In acelasi timp acelasi aparat masoara presiunea cu care este impins aerul. Presiunea cu care aerul este evacuat este importanta pentru ca la o presiune mica aerul este impins doar la mica distanta.
Pentru a intelege cat de importanta este presiunea, cel mai bun exemplu sunt hotele Chinezesti - acestea au o presiune la evacuare aproape de zero. Presiunea este data nu de viteza de rotatie a paletelor ci de marimea si inclinatia pe care acestea o au.

Daca vrei o hota incorporata este putin mai complicat. Cele telescopice de exemplu sunt fabricate in general in Turcia sau China. au si un pret mic din acest motiv. Diferentiezi aceste hote in primul rand daca te uiti la modul de actionare a vitezelor.
Iti trimit alaturat un link unde sa vezi unde trebuie sa fie asezate butoanele ca sa fii sigur ca hota este produsa in Italia sau in Germania:
http://www.elica.com...prf0037989.html

Spor la cumparaturi si daca mai ai intrebari, le astept.

View Postswtm, on 16 septembrie 2015 - 01:06, said:

La banii astia gasesti 2 hote in loc de una (la specificatii echivalente).
Preferabil sa-ti iei o hota cu capacitate mai mare pentru a nu trebui sa o folosesti la maxim (cand e si zgomotul al mai ...zgomotos!).

Asa este, ai dreptate. Tot din acest motiv exista si persoane care in loc de o Toyota isi cumpara 3 Dacia.
Eu incerc sa dau raspunsuri care sa tina cont in primul rand de aspectele tehnice. Daca omul isi permite sau nu sa chizitioneze un produs superior, nu am de unde sa stiu. Iar diferenta de pret nu este nici pe departe cea pe care o reclami tu.

P.S. Sper ca nu a deranjat gluma cu masinile. Daca da, scuze.

#1087
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tara de producție nu are nici o legătură cu normele europene. Pentru a putea vinde pe teritoriul UE trebuie sa respecți anumite norme. Poți sa faci hota și în groapa marianelor, dacă vrei sa vinzi în UE trebuie sa ai produsul fabricat, certificat și testat conform normelor.


#1088
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Lucrez in domeniul electrocasnicelor de aproape 20 de ani.
Iti voi povesti o intamplare din 2007:
Firma la care lucram dorea sa produca in Turcia aparatura sub marca proprie.
Pentru ca doream sa afisam (conform legilor in vigoare la acea data) o putere de aspirare mare, masurata direct pe motor si nu conform cerintelor actuale, am cumparat o hota din Turcia si am mers personal cu ea la Institutul National de Metrologie din Bucuresti.
Am solicitat o expertiza si am fost indrumat de la intrare catre sectia unde aveau loc aceste expertize pentru a vedea de ce acte am nevoie pentru a deschide un dosar.
Acolo am gasit persoana care facea expertizele efectiv si i-am spus ce doresc si in ce mod doresc sa se faca masurarea.
Raspunsul respectivului a fost:
"eu masur viteza aerului la evacuare si o raportez la dimensiunea evacuarii. Daca in timpul masuratorii imi dai cateva bancnote de 100 Euro sa micsorez provizoriu dimensiunea gurii de evacuare, viteza inregistrata va fi mai mare. Ulterior raportez aceasta viteza la dimensiunea reala a gurii de evacuare si ne va rezulta un volum de aer mult mai mare. Cu cat pui mai multe bancnote, cu atat mai mare va fi valoarea trecuta in fisa produsului. Mergi si depune dosarul si de restul ne ocupam aici in laborator. Dosarul va urma cursul normal si nimeni nu va sti ce se intampla. Doar sa nu ceri o valoare mai mare de 1000 mc/h."

Am plecat fara sa depun dosarul si m-am lecuit de expertize. Hota pentru care faceam acest lucru avea o putere declarata de producator de (daca imi aduc bine aminte) 230 mc/h.

Asadar, crede-ma, pot fi gasite valori de 1000 mc/h pentru hote care au de fapt pana in 300 mc/h., la fel de bine cum pentru hote cu putere de 200 mc/h. pot fi gasite in specificatii valori de 400 mc.h.
Cel mai util lucru realizat de normele Europene pentru hote este acum eticheta energetica. A intrat in vigoare de anul acesta obligatia de a fi afisata.
Clasa de incadrare aratata pe eticheta tine cont nu numai de consum. Se masoara urmatoarele pentru a declara in ce clasa se situeaza o hota:
1. Nivelul de zgomot;
2. Nivelul de filtrare al filtrelor de grasime;
3. Consumul energetic;
4. Volumul de aer evacuat.

In alta ordine de idei, da, ai perfecta dreptate. in mod normal si intr-o tara normala cele spuse de tine sunt perfect valabile. Din pacate insa, in orice domeniu este valabil in Romania: daca nu esti direct implicat ci doar un consumator final, dedesupturile industriei nu iti pot fi cunoscute. Pentru asta exista forumuri :)
Iar despre testele pe care producatorii mici declara ca le-au facut, se poate deschide un nou topic. In Romania nu exista de exemplu un laborator unde sa fie testat nivelul de zgomot al hotelor.

#1089
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu sunt importator de produse industriale din 2003. Din 2007 incoace s-au schimbat multe.
Se mai intampla si la noi sa nu se respecte anumite cerinte, dar amenzile sunt foarte mari, asa ca eu unul, prefer sa le respect, chiar daca pierd timp si bani pentru asta.

PS:
De multe ori verificarile sunt facute de laboratoare independente. Producatorii ce doresc sa se afirme, mentioneaza asta.

Edited by swtm, 16 September 2015 - 10:08.


#1090
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Eu lucrez la o companie importatoare de aparatura electrocasnica pentru uz casnic. Tara de origine - Italia
Suntem "invadati" pe piata de produse din China si Turcia. Si noi suntem "campioni" la pierdut bani si timp din cauza lor si de aceea stiu atat de multe despre cum ar trebui sa fie un produs de calitate.
Nu spun ca produsele din China sau Turcia nu pot fi de calitate. Doar ca sunt putini cei care se uita la calitate inainte de pret si mai putini cei care nu vor sa accepte ca ieftin si bun nu exista.

Din cate stiu eu, o mare parte din produsele industriale vin din Turcia si sunt echilibrate din punct de vedere calitativ. Vorbim insa de doua segmente distincte care nu pot fi comparate.

#1091
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
uite unde o sa fie pusa hota. asta e o poza cu vechiul aragaz al vechiului proprietar. daca gaura e deja data in zidul de beton eu nu am de gand sa mai gauresc alta Posted Image
http://www.craiovaim...aded/220801.jpg
nu vreau neaparat hota telescopica. vreau o hota BUNA care sa faca fata volumului.

Edited by cumparaturidepenet, 16 September 2015 - 14:11.


#1092
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Multumesc @Rasina si tuturor.
Prima recomandare este binevenita si e cel putin potrivita necesitatilor noastre.
Bucataria mea are cca 40mc. In gama hotelor de 60cm greu gasesti ceva care sa treaca de 400mc.
Am mai gasit o hota care e cel putin interesanta ca design http://www.dedeman.r...-630000523.html
Ce parere aveti ?

#1093
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Pentru ce sa dai 708 Ron cand poti da 389 pe o hota cel putin similara?
Hota indicata de mine initial la Dedeman este de fapt aceasta:
http://www.elica.com...tml#prettyPhoto

Doar ca Dedeman nu a actualizat denumirea si foloseste o poza a unei hote similare dar care are la comanda slider in loc de push button.

Asadar, daca hota Faber are comanda slider(mai putin fiabil decat comanda push button), nu mai sta pe ganduri si cumpara de la Dedeman hota Certosa. De fapt ea se numeste acum Missy.

#1094
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
M-ai certat atat de tare ca am si pus comanda :D Astept sa vad daca Dede confirma ca e modelul Missy cu push.

#1095
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Raspund pentru cele scrise. Ma angajez sa iti fac eu rost de aceasta hota cu butoane la acelasi pret cu cel afisat in Dedeman daca acesta nu confirma. Dar mergi la unul din magazine si vei vedea produsul expus.

#1096
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015
Rog cunoscatorii sa-mi dea o parere. Am o bucatarie mica (3,3x2,7).
Tot osciland intre diverse hote, am renuntat la o bosch de care ziceam intr-o postare anterioara si ma gandeam mai mult la o varianta a lui Elica (ELITE 14 LUX GRIX/A/60 ) sau ceva de la Pyramis ( EL60M1 care mi-a placut mai mult, finisaje bune, sau Silver Sliding Turbo SL > puternica, finisaj inferior insa dupa cat pare in fotografii).
Initial imi convenea de minune pretul si aspectul din fotografii a celei de la Elica. Insa, cand am vazut-o in realitate, contrar a ce pare in fotografii, mi s-a parut cam "subtirica" la finisaje, adica da oarecum impresia de ieftinatate si slab calitativ comparativ cu vreo doua alte hote Pyramis ce le-am mai vazut "live" la pret asemanator/apropiat. Astfel ca eram cat pe ce sa comand o EL60M1 deoarece da impresia de calitate, chiar de nu are un motor prea puternic. Intr-un schimb de mailuri cu un vanzator de la un magazin online, acesta mi-a spus ca reprezentanta Pyramis nu-i poate da momentan un termen clar pentru cand vor aduce respectivul model. Astfel ca mi-a propus pe Pyramis Silver Sliding Turbo SL, pentru care reprezentanta ii spusese ca o poate aduce la sfarsitul lunii, la un pret, cica redus, doar cu vreo 50-60 lei mai mult decat EL60M1. Aceasta, o hota puternica, insa mult mai simpla si probabil cu un finisaj inferior, are diametru tub evacuare de 150... deci asta ar insemna sa-i pun si o reductie ceva pana la 120 cat imi trebuie mie. Chiar nu stiu ce sa fac, daca sa comand pe aceasta Turbo SL ori ba...Sau eventual sa mai astept pana obtin vreun termen (daca or mai aduce-o vreodata!) pt EL60M1 care-mi place mai mult.

#1097
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
O reductie de la 150 la 120 este normala, aceasta afectand foarte putin valorile date de producator. Daca ai ajuns la o comparatie intre Elica si Pyramis, cred ca ar fi bine sa verifici si daca Pyramis declara valorile de absorbtie in functie de standardul IEC (International Electrotechnical Commission). Daca raspunsul este afirmativ si vizual place mai mult hota Pyramis, alte motive pentru care sa nu o cumperi nu vad.

Eu fac acum o comparatie intre ELITE 14 LUX GRIX/A/60 de la Elica si Pyramis Silver Sliding Turbo SL. Gasesc date cel putin anormale:

Elica - putere motor = 206 W
Pyramis - putere motor = 130 W - adica mult mai mica puterea motorului de la Pyramis

Elica - volum de aer evacuat = maxim 336 mc/h
Pyramis - volum de aer evacuat = 450 mc/h

Ma intreb doar cum este posibil ca un motor mai mic sa evacueze o cantitate mai mare de aer decat un motor mai mare. Este ca si cand mi-ar spune cineva ca o masina cu capacitatea cilindrica mica este mai puternica decat una cu capacitate cilindrica mare.
Poate nu ma pricep eu prea bine, dar imi miroase a pacaleala.

#1098
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002
Ma gandeam la hota asta http://www.famtastic...dab_i196888.htm
Caracteristicile tehnice mi se potrivesc de minune atat mie cat si bucatariei melePosted Image .Produsul se vede a fii de calitate dar parca totusi nu sunt convins de marca asta de care, sa fiu sincer nu am mai auzit pana acum.De asta vroiam sa intreb, ati mai folosit careva produse Klarstein, sau poate chiar hota de la ei.Cum vi se par calitativ ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate