Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Indecis la memorii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
productx

productx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2007
Salut...tocmai imi upgradez sistemul, am deja placa de baza ( asus P5K deluxe), procesorul (Q6600) si placa grafica (foxconn 7900 GS - Doamne ajuta! sa fi citit bine cea de la boon.ro ca a gasit-o undeva intr-un depozit:))...am cautat 7900 GS de mi-au sarit capacele). Problema mea au ramas memoriile...acum,  placa Asus a mea are suport pt 1066 Mhz, dar unii zic ca e "praf in ochi". Deci, daca e sa-mi iau, sa incerc memorii pe 800 Mhz? In orice caz 2x1024, corsair de preferinta, sau Kingston, sau totusi unele pe 1066?

#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,383
  • Înscris: 23.05.2003
Ia Corsair TWIN2X2048-5400C4 sau eventual Corsair TWIN2X2048-6400C4 si lasa prostiile. ;)

#3
babau84

babau84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.08.2007
nu se compara Kingston cu Corsair apropo lucrez intr-un mag de calc si am "testat" majoritatea memoriilor si sincer eu am acasa Corsair sunt foarte multumit de ele. :naughty:

#4
productx

productx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2007
Aha...merci pentru raspunsul prompt; sa inteleg ca varianta 6400C4DHX este la fel ca 6400C4 simplu, doar ca are sistemul de disipare a caldurii atasat, nu?
Nu stiu daca trebuie deschis alt topic daca vreau sa va cer parerea si despre o placa video ( in caz ca figura cu 7900 GS nu o sa mearga ), dar totusi o sa incerc sa pun intrebarea  :) Este vorba de placa HIS H195PRQT256DD-R-V2 ( nu ma pricep prea bine la ATI avand in vedere ca de 4 ani stau numai pe placi Nvidia ) Din cate m-am uitat la specificatii pare excelenta calitate-pret, doar ca e ATI :P  

P.S.:Scopul calculatoarelor mele a fost mereu modelarea 3D, randarea si prelucrarea imaginilor in diverse softuri,  precum si desen CAD cu fff multe linii ( deci accelerare 2D cat mai trainica ) - sunt arhitect, asta e explicatia :D....plus, evident, placerea sa stau cat mai sus in planul tehnologiei :lol:, atat cat permite buzunarul deocamdata.

#5
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

nu se compara Kingston cu Corsair apropo lucrez intr-un mag de calc si am "testat" majoritatea memoriilor si sincer eu am acasa Corsair sunt foarte multumit de ele.
Cum adica nu se compara, la ce nu se compara ? Daca poti sa-mi dai un raspuns clar si argumentat cu diferentele mari intre ele atunci tot respectul altfel vorbesti doar asa sa te afli in treaba.
Intre astea doua DIMM 1Gb DDR2 PC-5400 667MHz Corsair VS1GB667D2 CL5 si DIMM 1Gb DDR2 PC-5300 667MHz Kingston KVR667D2N5/1G CL5 sunt convins ca nu e nici o diferenta care merita luat in seama, diferentele se vad poate in benchmark-uri in rest in real life garantat nu simti nici o diferenta.  Memoriile la aceeasi frecventa indiferent de firma au aproximativ aceeasi performanta, restul e marketing bullshit.

Edited by SE7EN, 26 August 2007 - 15:06.


#6
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSE7EN, on Aug 26 2007, 16:03, said:

Cum adica nu se compara, la ce nu se compara ? Daca poti sa-mi dai un raspuns clar si argumentat cu diferentele mari intre ele atunci tot respectul altfel vorbesti doar asa sa te afli in treaba.
Intre astea doua DIMM 1Gb DDR2 PC-5400 667MHz Corsair VS1GB667D2 CL5 si DIMM 1Gb DDR2 PC-5300 667MHz Kingston KVR667D2N5/1G CL5 sunt convins ca nu e nici o diferenta care merita luat in seama, diferentele se vad poate in benchmark-uri in rest in real life garantat nu simti nici o diferenta.  Memoriile la aceeasi frecventa indiferent de firma au aproximativ aceeasi performanta, restul e marketing bullshit.
Eu nu sunt ceva expert, dar asa stiu si eu, memoriile la aceleasi frecvente au cam aceleasi performante, spun asta din experienta, pt ca initial am avut pe calcul personal (PIV-3G) memorii Kingstone, care le-am mutat in calcul lui sora-mea (Cel- 2G), iar eu mi-am cumparat Kingmax, ca aia aveau pe stoc in ziua aceea ... nu am simtit nici cea mai mica diferenta.
Dar poate a fost un caz specific.

#7
productx

productx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2007
dar totusi...referitor la intrebarile mele....:)

#8
acatoiu

acatoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.01.2007

View Postproductx, on Aug 27 2007, 01:32, said:

dar totusi...referitor la intrebarile mele....:)
DHX nu merita. Si eu eram sa imi iau teapa sa iau asta: http://www.shopit.ro...x2048-6400c3df/ cand costa 16mil.
Mai bine am luat asta http://www.shopit.ro...n2x2048-6400c4/ care era 8 mil :P.
La placi video nu ma prea pricep dar de ce nu iei un 8800 GTS 320 decat sa investesti in DHX?

Edited by acatoiu, 27 August 2007 - 08:16.


#9
productx

productx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2007
Merci mult de raspunsuri, m-au ajutat sa ma decid la un set de memorii COrsair 6400C4. Iar in ceea ce priveste placa grafica, o sa a "rezum" la un Foxcon 7900 GS ( cu toate ca Asus 7900 GS TOP era ce ochisem eu, dar nu se mai agseste nicaieri). Placile 8XXX nu mi se par ca isi merita pretul, cel putin deocamdata. Astept sa vad cum mai evolueaza tehnologia si schimb placa fara sa ma gandesc:). Mi se pare o magarie oprirea productiei la 7900 GS doar ca sa faca loc placilor 8XXX. Economia de piata sa traiasca:) Merci inca o data.

#10
productx

productx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2007
HUhu....am luat placa grafica si memoriile...FOXCONN 7900 GS-OC :)))...m-am scos.Cred ca e ultima placa de genu asta din Bucuresti la cat de mult am cautat-o.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,456
  • Înscris: 06.06.2006

View Postproductx, on Aug 27 2007, 20:50, said:

Merci mult de raspunsuri, m-au ajutat sa ma decid la un set de memorii COrsair 6400C4.
sunt memorii f bune
duc 900Mhz la 4-4-4-12 fara sa sughita (unele chiar fara sa umblii la voltaj)

#12
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
Ma scuzati ca ma bag si eu, dar pe acet subiect am si eu o intrebare - ce diferenta sau mai bine zis ce reprezinta specificatia pc 6400 la o memorie kingmax FBGA Mars 512MB DDR2 1066 Mhz PC 6400 ?
                                                                        ---------------- PC 5... ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate