Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Provider internet in Drumul Taberei?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
bursucu'

bursucu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2003
Buna,
stie cineva vreun provider de net in Drumul Taberei (Favorit),in afara bineinteles de Astral?.Ceva vreun particular,vreo sala care da net?! ;)
Multam fain!!! :D

#2
Dinno

Dinno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.04.2004
Este PCNET (prin Loginet acum). In curand se cableaza pe fibra optica zona.

PS: personal - pentru ca locuiesc la Favorit - vreau sa instalez un circuit de fibra optica in zona; nu stiu ce retele sunt dar poate vorbim sa facem o treaba serioasa

#3
bursucu'

bursucu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2003
Daca ai vreo idee,intru si eu in joc...!!! ;)

#4
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
dar la capatul troleibuzelor 90...?

#5
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
In zona intre Favorit si Compozitorilor este deja trasa fibra optica. Daca vrei detalii da un PM.

#6
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
vreau si eu detalii

#7
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
La Moghioros exista o firma care revinde internet de la RDS. Eu stau pe Compozitorilor si tocmai am tras fibra optica de la ei. Fibra vine pe blocuri paralel cu bulevardul, apoi o ia pe la turnul de apa pana la blocul din capatul strazii (C2). Momentan avem vre-o 2MB pe metropolitan si 512 extern. Daca se mai conecteaza si altii, se poate mari banda. De asemenea, cred ca se pot oferi canale garantate si altor retele decat a noastra. Fibra duce..

#8
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
si care este firma respectiva si ce preturi are?

#9
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Se numeste Hobbynet. Nu stiu preturile.

#10
Dinno

Dinno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.04.2004
Io stau pe Poiana Cernei; care e din zona (si vrea sa se lege cu mine) sa ma contacteze - o sa instalez Fibra Optica cu canal garantat extern de cat o fi nevoie si metropolitan de 10-100Mbps. Detalii pe PM (eventual ne putem intalni dupa 6 seara)

#11
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
...Preturi? Atat pt Loginet cat si pt hobby...

#12
Sheffield

Sheffield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2004
Hello All! Si eu stau in zona si ma intereseaza un super net si retea!
HobbyNet : E-mail : [email protected]
Tel: 021.413.60.20 / 0721.315.100 / 0723.757.192

Acum o luna 128 kbps - 15 Euro / 256 - 20 / 512 - 30 !
Banda Asigurata Metropolitan;
Cred ca intre timp s-au micsorat preturile si a crescut viteza!

#13
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Pe Timisoara colt cu Vasile Milea sunt ?

#14
Sheffield

Sheffield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.06.2004
Am fost la ei si au o harta mare pe un perete cu toata zona...
Daca suni sigur iti zic... Sunt de treaba... am fost la ei...Shi nu e tzeapa!

Chestiia COOL e ca se misca repede!
1-2 zile Daca blocu e cablat
1 sapt Daca blocu Nu e cablat [Autorizatii etc.]

#15
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Mai are cineva net de la Hobbynet? poate sa ne zica cum merge? daca este multumit? cu ce viteza merge intern si extern, etc?

#16
b0nes

b0nes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.04.2004
eu stau pe cara anghel - imediat dupa ce treci prin gangul din fata de la restaurantul primavara (pt cunoscatori) si la noi aici e alta retea de bloc . Se numeste Dtedu .
2-3MB pe ro si pe extern urca si pana la 1 MB
pret 350k/luna
~700 calculatoare

#17
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Decat sa cumparati servicii de la firma "fantoma" de apartament Hobby Net SRL, mai bine renuntati. Sunt de departe foarte neseriosi si de fapt toata "afacerea" Hobby Net este o joaca pana acum, cablurile se intind relativ repede, insa o data ce ai cablul in casa, trebuie sa mai ai si conexiune la net.

Unde mai pui ca pe langa taxa de instalare (care nu se stie exact ce reprezinta), metrul de cablu de retea - cablu cumparat de la ei, in functie de distanta de switch-ul lor - iti este vandut la pret special de specula, cu un adaos de 300%. Cum altfel sa dai pe circa 30 de metri de cablu de retea 80 RON?!

Defectiunile la Hobby Net se impart in doua mari categorii:
1) Nu ai retea deloc (celebrul mesaj "a cable is unplugged")...
2) ai retea, insa nu se incarca nici o pagina, pentru ca nu exista conexiune la Internet.

Bine, bine, veti spune, in aceste cazuri suni la sediul Hobby Net si se rezolva... Care numar, care sediu?! Suni la numarul de la sediul din Blocul Tricodava (7254249, numar inclus si in contract) si primesti mesajul "Post telefonic suspendat temporar"... "temporar", adica de peste o saptamana. Ce se intampla, nu si-au platit factura la RomTelecom sau ce? Oricum la acest numar raspundeau foarte greu, de obicei intre orele 14 si 18, doar de luni pana vineri (?!), desi in contract scrie ceva de 10-18 (L-V), 10-14 (S).

Cum este posibil ca Hobby Net sa nu aiba un numar la care sa se semnaleze defectiunile din retea?! Mai culegi un numar-doua de mobile, de la oamenii din teren, de la "al mare din retea", dar e o loterie... Oamenii astia isi schimba numerele de zici ca folosesc numai cartele reincarcabile de unica folosinta. Iar cartelele deja uzate sunt lasate cu mesageria activata, ca daca tot suna "fraierii", macar sa li se incarce si lor contul cu cativa dolarei...

Daca ati semnat un contract cu Hobby Net, trebuie sa stiti ca este doar o hartie care trebuie sa acopere escrocheria. Se incalca atatea paragrafe din contract, incat acel "document" este nul inca dinainte de a fi semnat si stampilat (da, da, ca orice escrocherie, se foloseste si o stampila, pentru impresia artistica!).

Aceasta "retea" este una fantoma, nici macar domeniul lor - www.spam.spam - nu functioneaza decat periodic, in functie de mai multi "parametri", stralucirea soarelui, viteza vantului etc.

Pentru un serviciu deplorabil, garnisit cu un departament tehnic inexistent, cei de la Hobby Net pretind cu nesimtire 10 euro/luna, trafic nelimitat, sustin ei. Cand functioneaza, traficul extern se face la o viteza mai mica de 128 Kbps, iar viteza pe metropolitan este undeva pe la 256 Kbps. Doar in reteaua Hobby Net vezi uneori viteze de peste 1 Mbps. Cu toate acestea, se lauda cu viteze de cel putin 256 Kbps pentru traficul extern...

Cei care suportati deocamdata serviciile Hobby Net cum reusiti sa-i contactati cand nu va functioneaza serviciul?  :cursing:

Daca ar trebui calsificate intr-un fel retelele, reteaua Hobby Net ar trebui inchisa pentru revizie tehnica si reorganizarea personalului (eventual angajarea de oameni pentru viitorul departament tehnic), asta in cazul in care doresc continuarea afacerii. Altfel, amenda si faliment.  :cursing:

Hobby Net...  :thumbdown:  :rantcurse:  :fyou:

#18
mircea13

mircea13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.07.2005
Fiind un proaspat utilizator al hobbynet, am stat mai mult pe dialup, adica nu cred ca mi-a mers netul mai mult de 1 saptamina (in 3 luni). In rest, exact ce ai zis si tu: la telefon nu raspunde nimeni, daca da: "lasati nr. de tel. si o sa va contactam noi" (la sf. asteapta), mai nou, nr. lor nu mai este alocat.

:cursing:  :puke:  :madanimated:  :bandit:  :boxing:  :fyou:  :finger:

Si nu exista suficiente iconite pt. ei. Din pacate, lor nu le pasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate