Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Viteza mare nejustificata

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
147 răspunsuri în acest subiect

#19
dragos_v

dragos_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 08.08.2007
Am facut un drum de 650 km in 11 ore, daca mai pun pauzele, hai 12 ore. Fiind foarte aglomerat, nu am putut sa merg foarte repede. La intoarcere fiind drumul mai liber, am mers cu viteza destul de mare, dar timpul in care am parcurs aceeasi distanta a fost de 10 ore. Deci o ora castigata. Concluzie -nu se merita sa mergi cu viteza mare, riscurile fiind prea mari, deci viteza mare nu are justificare decat pentru ambulante si alte asemenea.

#20
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
stii ce se intampla? unii mai au nevoie de adrenalina zilnic... :lol:

#21
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postuko, on Aug 27 2007, 12:57, said:

te contrazic. in oras nu depinde doar de sofer, ci si de ceilalti participanti la trafic, fie ei scuteristi care iti apar in fata fara sa ai timp macar sa ii vezi, fie un om matol care o ia inopinant la fuga dupa autobuz sau tramvai, fie cativa cetateni toropiti de caldura pe care nu ii mai intereseaza nimic decat sa ajunga la umbra, fie un prost care franeaza fara semnal si il obliga pe cel din spate, care statea cam aproape, sa vireze stanga si sa iasa din rand ca sa nu il loveasca, s.a.m.d.

corect ! Acum vreo 3-4 ani, sotia mea l-a luat pe unul pe capota... mergand cu 40-50... L-a vazut, l-a vazut ca se gandea sa traverseze pe drum cu doua benzi pe sens,  fara trecere. Si desi a franat, cand a ajuns in dreptul lui, tampitul a luat-o la fuga... S-a ales cu parbriz,spart, capota si stergatoare indoite... Idiotul, cu cotul bulit, mers la spital si fugit de acolo...

Parerea mea e ca mizerii se pot intampla oriunde...tu ca sofer poti sa fi ceva mai atent, prevazator si cu atentia distributiva... but not sufficient...

#22
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdragos_v, on Aug 27 2007, 15:03, said:

Am facut un drum de 650 km in 11 ore, daca mai pun pauzele, hai 12 ore. Fiind foarte aglomerat, nu am putut sa merg foarte repede. La intoarcere fiind drumul mai liber, am mers cu viteza destul de mare, dar timpul in care am parcurs aceeasi distanta a fost de 10 ore. Deci o ora castigata. Concluzie -nu se merita sa mergi cu viteza mare, riscurile fiind prea mari, deci viteza mare nu are justificare decat pentru ambulante si alte asemenea.

Asa este,e surprinzator cateodata cum,incercand sa mergi cu viteza foarte mare,economia de timp rezultata e nesemnificativa...semnificativ fiind doar consumul+uzura masinii pe drumurile patriei(denivelari)+oboseala,care e mai mare cand mergi cu viteza mai mare...
si ptr cine inca sustine vesnica poezie  "viteza in sine nu e periculoasa,ci neadaptarea ei"(poate-mi spune si mie cineva vreodata ce e aia viteza de 140 la ora adaptata la conditiile de drum/trafic cand restrictia e de 90),probabilitatea de a avea accident/muri creste odata cu viteza...

#23
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postinternet225, on Aug 27 2007, 19:49, said:

[...] poate-mi spune si mie cineva vreodata ce e aia viteza de 140 la ora adaptata la conditiile de drum/trafic cand restrictia e de 90 [...]

Iti spun eu daca-mi spui ce inseamna viteza adaptata, in conditiile in care exista o restrictie de 90 km/h. In definitia mea asta e deja neadaptata.

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postinternet225, on Aug 27 2007, 18:49, said:

"viteza in sine nu e periculoasa,ci neadaptarea ei"(poate-mi spune si mie cineva vreodata ce e aia viteza de 140 la ora adaptata la conditiile de drum/trafic cand restrictia e de 90),probabilitatea de a avea accident/muri creste odata cu viteza...
pai iti zic eu:
1. mergi in primul rand cu o MASINA serioasa, care sta bine pe sosea.
2 Ia vezi matale, de exemplu, o sosea ca Buc -Ploiesti, cu 4 benzi, unde e limita la 100km/h parca, si mai discutam.Eu sustin ca poti sa mergi cu 150km/h in afara localitatilor, de exemplu pe Buc Ploiesti, FARA NICI O CHESTIE, dar in conditii de trafic rezonabil, lumina buna, carosabil uscat, detector de radar performant si cam atata.A era sa uit, cu o masina care franeaza EFECTIV, nu cu una de care te rogi sa incetineasca..vezi ce simplu e?
Daca nu crezi, uita-te la cei care trec ghiulea cu Passaturi, Golfuri, Audi-uri, BMW-uri, Mertzane etc etc etc si crede-ma pe cuvant, EI SUNT MAI IN SIGURANTA IN CUTIILE LOR LA 150KM/H DECAT ESTI TU IN CUTIA TA MERGAND LEGAL CU 90-100KM/H. :lol:
Adica e ca pe internet, cu cat viteza e mai mare , cu atat e mai bine pt toata lumea.

Probabilitatea de a a avea accident creste o data cu neatentia si cu prezenta in preajma ta pe sosea a multiplelor kashkarabete cu nume de masini care abia se taraie enervand pe toata lumea, a soferilor neatenti sau obositi, a starii tehnice proaste a masini pe care o conduci, samd...SI INCLUSIV A PREZENTEI DE KKT A RADARELOR SI A MASINILOR DE POLITIE IN MOD EXCESIV.
Parerea mea...

Editat de sanddy1964, 27 august 2007 - 21:37.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.120
  • Înscris: 03.12.2005
asta a fost un lucru bun pe litoral la noi zilele astea. s-a dat liber la viteza numai sa creasca fluenta traficului.
cel putin eu unul am defilat o saptamana intreaga intre 140 si 170(si cam 80 in localitati) spre mangalia prin fata a cel putin 2 masini de politie la fiecare drum si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

cel putin intr-una din zile am mers cap-coada mai putin localitati la 160 in coloana cu un accent de bucuresti si inca un ceva break de la constanta la neptun (a plecat accentul) si inclusiv masina politiei in patrulare s-a dat din fata noastra si nu ne-a incurcat.

mai mult, prin eforie politaii din intersectii ii zoreau pe aia "legali" si se tineau la pietoni sa se miste masinile mai repede. intr-una din zile politistul care venea sa schimbe tura in intersectie tipa prin megafon la pietoni sa nu traverseze pana la semnalul agentului.

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.490
  • Înscris: 05.08.2002
oarecum am remarcat si eu asta in weekendul care tocmai a trecut
din pacate, cu marlanii care opresc aiurea tot nu au rezolvat nimic (era unul la Tuzla cu Audi TT, oprit chiar la iesirea din pasajul acela, direct pe prima banda; avarii puse si el vrajea doua p...e blonde de pe marginea drumului :(, altul inainte de costinesti isi facea nevoile in boschet, altul in eforie sud, etc....in total, vreo 7 marlani opriti anapoda care gatuiau circulatia pentru ca cine nimerea pe banda unde erau opriti statea ceva timp pana reusea sa-i depaseasca)

din pacate, la intoarcere, de la constanta la cernavoda am mers bara la bara, ca la semafor in bucuresti; 36km in aproape 2h :(

#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
aporpo de viteza mare nejustificata...duminica veneam de la urziceni catre bucuresti...ploua cu galeata, dar am zis ca fiind cu familia sa nu dau in ea...si mai ma dadeam la o parte, pana a venit un grup de vreo 8 masini care mergeau in coloana foarte aproape, periculos de aproape...le-am facut loc, si au incetinit ca inrau in sat, iar pe mine ma tineau pe banda de rezerva. si mi-am bagat picioru' in ei si i-am depasit pe toti pe dreapta...

#28
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postsebulbus, on Aug 28 2007, 00:25, said:

mai mult, prin eforie politaii din intersectii ii zoreau pe aia "legali" si se tineau la pietoni sa se miste masinile mai repede. intr-una din zile politistul care venea sa schimbe tura in intersectie tipa prin megafon la pietoni sa nu traverseze pana la semnalul agentului.

Eu am vazut cum un politist in Eforie sarea efectiv in timp ce fluiera. Se rupsese coloana ptr. ca unul se incapatanase sa merga la 50. Mana o avea pe post de ventilator. :lol: Oricum asta e un caz particular si trebuie tratat ca atare.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.120
  • Înscris: 03.12.2005
aeon: mda. nu poti sa educi ciobanii. pe astia ii sanctioneaza in general coloana. oricat ar fi de nesimtiti, cand ii claxoneaza zece oameni la rand prelung eu cred ca data viitoare se vor gandi de doua ori pana sa mai faca asa.

pe dupa medgidia am prins si eu un accident, coloane cam 10km pe ambele sensuri. unii mai nesimtiti evident in depasire, altii intrasera pe tarla si ieseau in fata coloanei cam la 1km printr-un drum secundar. debandada...

am uitat de aia care de exemplu intrau la costinesti sau neptun si in loc sa foloseasca banda pentru la stanga de dupa scuar ca sa astepte liber din fata se opresc pe banda a2a. ce cap in gura merita astia...

#30
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 423
  • Înscris: 02.12.2006

View Postsanddy1964, on Aug 27 2007, 21:33, said:

pai iti zic eu:
...
Daca nu crezi, uita-te la cei care trec ghiulea cu Passaturi, Golfuri, Audi-uri, BMW-uri, Mertzane etc etc etc si crede-ma pe cuvant, EI SUNT MAI IN SIGURANTA IN CUTIILE LOR LA 150KM/H DECAT ESTI TU IN CUTIA TA MERGAND LEGAL CU 90-100KM/H. :lol:
Adica e ca pe internet, cu cat viteza e mai mare , cu atat e mai bine pt toata lumea.
.....


Asa credeau si aia cu BMW din Timisoara.

#31
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 23.01.2005

View Postsebulbus, on Aug 28 2007, 00:25, said:

asta a fost un lucru bun pe litoral la noi zilele astea. s-a dat liber la viteza numai sa creasca fluenta traficului.
cel putin eu unul am defilat o saptamana intreaga intre 140 si 170(si cam 80 in localitati) spre mangalia prin fata a cel putin 2 masini de politie la fiecare drum si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.


de-aici putem trage concluzia ca, neexistind accidente, limitele de viteza preexistente erau nejustificate si ca se poate circula in siguranta si cu viteza mai mare. Plus ca traficul e mai fluent, nu asta a fost si motivul eliminarii restrictiilor ? :)

Problema la noi e limitarea mod global a vitezei la 50 in localitati si la 100 in afara, fara a tine seama si de alti factori decisivi in stabilirea acestei limite precum starea/latimea carosabilului, vizibilitate, densitatea populatiei/km2 in localitate, etc.
Sint de parere ca trebuie respectate restrictiile de circulatie, insa as vrea ca acestea sa fie justificate si stabilite temeinic, in urma unei analize a traficului pe sectorul de drum respectiv.

#32
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postfirasg, on Aug 28 2007, 18:02, said:

as vrea ca acestea (limitele de viteza) sa fie justificate si stabilite temeinic, in urma unei analize a traficului pe sectorul de drum respectiv.
E un fenomen general ca in orice institutie a statului, nu prea are nimeni curaj sa ia o decizie.

Poate agentul Cutarescu decide o limita de 80km/h pe un anumit sector de drum, si din pura intamplare in urmatoarele 2 saptamani creste numarul mediu al accidentelor cu 1% fata de aceeasi perioada a anului 1962. Ce zici, o ia in freza? ... DESIGUR!! Este foarte SAFE si COMOD sa ia de buna regula generala. Deja le-a intrat in rutina sa frece ridichea si sa completeze in liniste procese verbale. Iar pe cei cu putere de decizie care isi beau linistiti cafeluta prin birouri nu prea ii intereseaza (sau nu realizeaza poate) ce se intampla in lumea reala. Ei au girofar pe pavilion si ii doare-n paispe prin trafic.

off-topic: De multe ori mi s-a intamplat sa imi dau intalnire cu prietenii la o cafea si pe traseu sa fiu dat la o parte de vreo masina de politie aflata in misiune. Cand ajung la destinatie, ghici unde dau de ei?  :lol:

#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostNightShift, on Aug 28 2007, 18:29, said:

Cand ajung la destinatie, ghici unde dau de ei?
La un accident provocat de prietenii tai? :lol:



Quote

@OZRIND Asa credeau si aia cu BMW din Timisoara.
Poate nu credeau si erau de alta religie, cine poate stii ce s-a intamplat acolo? Nu vezi ca masina asta care genereaza adrenalina la greu are si ea regulile ei? Nu e suficient sa apesi pe acceleratie ca la alte masini, trebuie sa mai stii si cu volanul si sa ai si ceva in cap.
Unii fac chiar cursuri de perfectionare cu toate ca ar putea da lectii ei insisi. Avem chiar un forumist care cu toti cei peste 350 cp din dotare , participa regulat la o gramada de cursuri de specialitatea, Si pe banii lui!
Asta e diferenta dintre unii cu BMW-uri si altii cu BMW-uri...
:lol:
Scuze , am fost cam eliptic dar cine a inteles ce vroiamsa zic, cred ca nu are nici o problema... B)

SI ON TOPIC: NU EXISTA VITEZA MARE.EXISTA DOAR VITEZA NEADAPTATA ( la lege, la drum, la orice)

Editat de sanddy1964, 28 august 2007 - 20:09.


#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.120
  • Înscris: 03.12.2005
n-are M5? :( damn.. mi-ai spulberat o semi-certitudine.

#35
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Eu am spre 400 cp. M5 are 507 cp. Dar suntem off-topic si masina mea nu e subiect de discutie publica. :)

#36
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postsanddy1964, on Aug 27 2007, 22:33, said:

pai iti zic eu:
1. mergi in primul rand cu o MASINA serioasa, care sta bine pe sosea.
2 Ia vezi matale, de exemplu, o sosea ca Buc -Ploiesti, cu 4 benzi, unde e limita la 100km/h parca, si mai discutam.Eu sustin ca poti sa mergi cu 150km/h in afara localitatilor, de exemplu pe Buc Ploiesti, FARA NICI O CHESTIE, dar in conditii de trafic rezonabil, lumina buna, carosabil uscat, detector de radar performant si cam atata.A era sa uit, cu o masina care franeaza EFECTIV, nu cu una de care te rogi sa incetineasca..vezi ce simplu e?
Daca nu crezi, uita-te la cei care trec ghiulea cu Passaturi, Golfuri, Audi-uri, BMW-uri, Mertzane etc etc etc si crede-ma pe cuvant, EI SUNT MAI IN SIGURANTA IN CUTIILE LOR LA 150KM/H DECAT ESTI TU IN CUTIA TA MERGAND LEGAL CU 90-100KM/H. :lol:
Adica e ca pe internet, cu cat viteza e mai mare , cu atat e mai bine pt toata lumea.

a)Inainte de a-mi pune problema daca aia de care zici ca sunt mai in siguranta eu m-as intreba daca... mai sunt!Nu prea esti in siguranta cu nici o masina la 150 la ora!
Si vezi ca o dai in SF-uri cu franarea;adica vrei sa spui ca ala cu "MASINA" franeaza de la 150 la 0 mai rapid ca o conserva mai  "modesta" de la 90 la 0??Nu prea cred...Din cate stiu franarea de la 150 la 100 in primul rand e cam...proasta la orice masina!
Nu vreau s-o luam ca la gradinita,dar ai calculat cati metri pe secunda face masina ta la 150 la ora??S-ar putea ca ea sa franeze bine,dar tu sa nu mai apuci sa apesi pedala...
probabil zici ca astea-s vrajeli insa multi au crezut faza cu "FARA NICI O CHESTIE" si ii vedem zilnic insirati pe asfalt...
Eu sustin ca poti sa mergi cu 150 km la ora eventual pe autostrada,in nici un caz pe DN1...
Cati soferi stii tu sa fi scapat din accident la 150 la ora cu masinile alea enumerate,fara nici o zgarietura?Gandeste-te macar la ideea de a face o pana la viteza aia,il pupi pe ala de pe contrasens sau copacul fara sa-ti mai dai seama,nu mai apuci sa duci piciorul la frana...Sau poate adoarme unu' de pe contrasens cand e cu 30 m inaintea ta si vine spre tine...si nu mai apuci sa franezi de la viteza aia...ca tu parcurgi 42 m/s la viteza aia...
Sau ce o fi insemnand un caine/animal luat cu 150 la ora??Sa zicem ca masina e mai sigura,si nu o sa mori,cum ai face-o intr-un Logan...iti convine sa stai luni prin spitale??Ca nu prea cunosc accidente la 150 la ora din care cineva sa fi scapat fara nici o zgarietura,indiferent de masina...poate imi spui tu...

Editat de internet225, 28 august 2007 - 22:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate