Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Viteza mare nejustificata

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
franarea de la 150 la 0 la un Porsche e muuuullltt mai scurta decat a loganului de la 90 - 0...
mai poti baga in balanta cam orice BMW M, Subaru imprezza etc.  si Audi A 6-8 cred...

Edited by uko, 29 August 2007 - 07:51.


#38
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
pe Sos. Alexandriei (intre Bucuresti si Bragadiru) limita de viteza este de 50Km/h de cateva saptamani. putini respecta aceasta limita... rezultatul? lunar un accident in lant!

#39
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postinternet225, on Aug 28 2007, 23:49, said:

....
Sau ce o fi insemnand un caine/animal luat cu 150 la ora??Sa zicem ca masina e mai sigura,si nu o sa mori,cum ai face-o intr-un Logan...iti convine sa stai luni prin spitale??Ca nu prea cunosc accidente la 150 la ora din care cineva sa fi scapat fara nici o zgarietura,indiferent de masina...poate imi spui tu...
Dar cunosti vreun caz in care pasagerii au scapat dintr-un logan la un impact la 90 la ora?  :D  :lol:

Man, no offence, unde tu abordezi un viraj cu 80 si iti scartaie rotile, Sandu poate il abordeaza cu 130 si gues what la el poate nici nu scartaie rotile. Sa inteleg ca ai mers cumva cu viteza nejustificat de mare?

Cand bate vantul pe autostrada destul de tare, unde tu cand depasesti un tir tii cu ambele maini de volan, sandu conduce cu o mana pe volan la 160 si isi bea cafeaua, ca deh are suspensii smekere, o ditamai barca care e lata, lunga, cu garda mica, nu foarte inalta, aerodinamica, tu ai o cutie colturoasa la care s-au pus roti. Care din voi merge cu viteza nejustificat de mare?

In conditii de iarna si zapada pe carosabil, unde tu abia rulezi cu 50 la ora ca-ti fuge spatele, Sandu merge relaxat cu 80-90 ca are quadro. Vrei sa mai continuam?

Eu zic ca viteza nejustificat de mare este atunci cand fortezi mai mult decat trebuie in conditiile respective de trafic, de starea carosabilului, etc.
Oricum din punctul meu de vedere nu ar trebui depasita viteza maxima constructiva a unei masini.

Pentru mine viteza nejustificat de mare inseamna in ordinea asta
1. depasirea cu mai mult de 40-50km/h viteza legala pe un anumite segment de drum chiar daca traficul rarefiat si masina permit depasirea cu mult a acestei viteze si asta dintr-un singur motiv sa nu-mi pierd permisul.  :P  :lol:
2. Nu imi duc niciodata la limita limitei masina. Prefer sa conduc relaxat decat sa ajung transpirat la destinatie. Oricum atunci cand merg cu o viteza maricica pastrez distanta suficienta de franare fata de cel din fata mea si ma apropii de el doar daca vreau sa-l depasesc. Pe autostrada eu conduc doar cu mana stanga pe volan.  In momentul in care simt nevoia sa pun si a doua mana pe volan la depasirea unui tir (asta se intampla destul de rar cand bate vant foarte puternic si de regula de pe la 150 in sus) inseamna ca deja am ajuns la o viteza nejustificat de mare pentru conditiile de trafic@meteo respective si reduc viteza pana pot conduce din nou relaxat.

Indiferent ce masina as avea prima conditie e sfanta la mine. Probabil ca la inceput i-as da o data in gura pe autostrada sa vad aproximativ ce poate daca traficul permite dupa care m-as linisti.  :rolleyes:

Sandule cand il faci o tura pe internet cu barca ta sa vada si el ce inseamna o masina adevarata?  :P  :lol:

#40
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostNight Elf, on Aug 29 2007, 11:12, said:

Dar cunosti vreun caz in care pasagerii au scapat dintr-un Logan la un impact la 90 la ora?  :D  :lol:

Eu cunosc. Varul meu. El niste zgarieturi, masina dauna totala. Au gasit un far la 30m. Impact frontal cu un picior de pod. In schimb nu prea stiu scapati din BMW la 150. Am avut prieten al carui X5 indica 120 la bord in urma impactului. Se pare ca a franat de pe la 200 si a ajuns in copac pe cealalat sens la 180 de grade. Adica cum s-ar fi intors din drum. Rezultatul: stern inexisent, gat rupt, desfigurat total si ajuns articol de ziar. Inmormantat pe la jumatatea lunii.

Viteza mare devine nejustificata in momentul in care nu e adaptata la conditiile de mers. Consider ca in Romania putine sunt locurile in care poti merge cu mai mult de 140.

Edited by Materium, 29 August 2007 - 11:14.


#41
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005
ce Porsche uko? de F 1? :lol: Pai ala "face" orice bmw/subaru de SERIE la franare de la 100 la 0 cu vreo 40-50 m,deci cred ca ai luat-o pe aratura...

la impact la 150 km/h  MORI 99,9% sigur in ORICE masina!!!
Puteti sa faceti voi cat vreti comparatii de prost gust intre masini ,LEGILE FIZICII sunt ACELEASI pentru ABSOLUT orice masina!!
Alte comentarii...nu mai postati pe forum sub influenta alcoolului :lol:
si...multumesc pentru propuneri,dar nu ma sui cu voi in masina la o plimbare nici sa ma platiti,no offence!

Edited by internet225, 29 August 2007 - 15:04.


#42
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Eu cred c-ati luat-o pe aratura...

@internet225: nu e nicio problema la ce spui tu. Dar sincer mi-ar placea sa stiu ca ai condus si tu o masina serioasa la viata ta. Am franat cu o masina pe circuit, de la 220 km/h pana la 60-70 km/h in mai putin de 60 m. Cu o masina nemodificata, ca sa spun asa, legal inmatriculata pentru circulat pe strada. Franele dupa 10 ture de circuit aveau 400 grade celsius, masurate de tehnician. Mi-a spus ca in sesiunea urmatoare sa fac un tur complet suplimentar de racire a franelor, un tur fara frane, doar cu frana de motor.

@all: 140 km/h pe un drum national, poate fi periculos, pentru ca o ciocnire frontala cu un bou de pe contrasens, poate fi ultima. Eu ajung de multe ori la 140 km/h pe un drum national. Dar pe portiuni, nu e o viteza de croaziera. Si asta inseamna ca franez foarte des de la viteza asta la 70-80 km/h, orice obstacol apare. Chiar si un om pe pe 10m de drum, presupune ajungerea la o viteza mai mica. O curba stanga, unde cel de pe contrasens ar ajunge in tine, presupune franare puternica. O curba fara vizibilitate, chiar daca sunt la mine pe sens, presupune din nou 70-80 km/h, sa nu vina un profesionist. Si asa mai departe. Ajung des si la 140 km/h, merg linistit pe la 120 km/h si nu mi-e frica sa folosesc frana. Asta pe un drum european/national.

De copaci nu mi-e frica. Nu ma gasesc niciun moment, intr-o situatie in care nu as putea evita orice pericol neprevazut.

#43
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Apropos, pentru timpi de franare, nu puteti voi sa va mutati ontopic aici: http://forum.softped...howtopic=155224

Apreciez eforturile voastre totusi.

#44
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
@internet225: corect legile fizicii sint aceleasi pentru toti, insa in functie de tipul masinii, experienta soferului, etc.,  in ecuatii se introduc valori diferite, care duc la rezultate diferite. Si care respecta aceleasi legi ale fizicii.

Edited by firasg, 29 August 2007 - 17:10.


#45
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005
de bagat viteza se poate si cu Loganul...acum am 9 luni de carnet;pe la vreo 4-5 eram mai inconstient,asa,mergeam  noaptea pe DN cu 130-140 la ora,depaseam in curbe(tot noaptea,etc), dar mi-a venit mintea la cap vazand cum "crapa" altii din "greseli" perfect asemanatoare cu ce faceam si eu,si in nici un caz nu ma laud cu asa ceva...
si da,recunosc,uit sa iau piciorul de pe acceleratie daca drumul e relativ liber,si in stare perfecta...ca prin gropi din alea de pe drumuri judetene imi e mila de "cutia asta colturoasa careia i-au pus roti" sa-i dau mai mult de 60-70... Nu cred ca exista sofer(nu soferita) care cand vede sub roti carosabil IMPECABIL si nici o masina in fata*vizibilitate buna,drum in aliniament) sa nu fie tentat sa apese acceleratia,insa trebuie sa avem in vedere ca mereu pot apare situatii imprevizibile...Evident ca te poate ajuta mult si masina sa iesi din aceste situatii,"iesire" care in majoritatea cazurilor e de fapt noroc...

Edited by internet225, 29 August 2007 - 18:49.


#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,066
  • Înscris: 06.04.2007
Mda, asa mi-a explicat un politai odata: ''si mie imi place viteza, acolo unde se poate''. Asta era dupa o intamplare, cand nu am oprit la semnalu' lor, neesential. Deci si oamenii legii merg tare, nejustificat de tare... :lol:

#47
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postinternet225, on Aug 29 2007, 19:48, said:

[...] acum am 9 luni de carnet [...]

Ahaaaaaaa... Dupa 9 luni de carnet si un Logan la activ, cred ca ai experienta necesara sa-ti dai cu parerea. Mi se pare corect. Eu n-am inca experienta ta asa ca...

#48
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdevs.java, on Aug 29 2007, 20:12, said:

Ahaaaaaaa... Dupa 9 luni de carnet si un Logan la activ, cred ca ai experienta necesara sa-ti dai cu parerea. Mi se pare corect. Eu n-am inca experienta ta asa ca...

IRELEVANT
in unele chestiuni de bun simt in ce priveste circulatia iti poti da cu parerea chiar daca nu ai carnet...
adica eu,daca as fi doar pasager/pieton de ce nu as fi in masura sa condamn viteza nejustificat de mare,doar si eu imi pot pierde viata din vina unui sofer...

Edited by internet225, 29 August 2007 - 19:16.


#49
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Ai dreptate, ti-am spus ca nu am experienta ta asa ca nu ma pot pronunta. Totusi de unde stie cienva care nu are carnet ce inseamna viteza mare? Ca poate pentru tataia care a mers doar cu caruta, 20 km/h pare bariera sonica.

#50
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdevs.java, on Aug 29 2007, 20:17, said:

Ai dreptate, ti-am spus ca nu am experienta ta asa ca nu ma pot pronunta. Totusi de unde stie cineva care nu are carnet ce inseamna viteza mare? Ca poate pentru tataia care a mers doar cu caruta, 20 km/h pare bariera sonica.

auzi,lasa mistourile...poate oi fi eu varza pe un circuit,dar consider ca pe DRUMURILE PUBLICE conduc ok...si asta mi-au spus-o altii
ce intrebare:de unde stie cineva ce inseamna viteza mare :lol:  :lol: pai acel cineva n-a circulat si el in viata lui cu o masina,in dreapta/in spate??e cazut de pe alta planeta??

Edited by internet225, 29 August 2007 - 19:27.


#51
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
De unde stii ca pe drumurile publice, conduci OK?

Eu nu glumeam, darmite sa fac misto. Consider ca am prea multe de invatat. Dar totusi, dupa 9 luni de Logan, consideri ca ce crezi tu are relevanta?

Iar relativ la ce inseamna viteza mare, pe un drum public... Totul e relativ. Singurul lucru sigur e restrictia de viteza legala pe acel tronon de drum. Eu pot merge linistit cu 120 km/h pe Dealul Negru. Sotiei mele ii e frica si la 60 km/h in dreapta. Dac-ar conduce ea, ar merge probabil cu 30 km/h. Deci normal ca ei, 60 km/h i s-ar parea o viteza mult prea mare, desi restrictia e de 100 km/h. Poate sa-si dea cu parerea? Dar bunica care nici macar n-are carnet? Dar fiica-mea care nu stie sa citeasca?

Ce te face sa crezi ca un om fara experienta sau fara carnet are capacitatea sa aprecieze viteza? Bazandu-se pe bun simt? Esti glumet.

Cati km ai facut in cele NOUA LUNI de cand ai carnet? Toti la bordul Loganului respectiv?

#52
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdevs.java, on Aug 29 2007, 20:34, said:

De unde stii ca pe drumurile publice, conduci OK?

Eu nu glumeam, darmite sa fac misto. Consider ca am prea multe de invatat. Dar totusi, dupa 9 luni de Logan, consideri ca ce crezi tu are relevanta?

Iar relativ la ce inseamna viteza mare, pe un drum public... Totul e relativ. Singurul lucru sigur e restrictia de viteza legala pe acel tronon de drum. Eu pot merge linistit cu 120 km/h pe Dealul Negru. Sotiei mele ii e frica si la 60 km/h in dreapta. Dac-ar conduce ea, ar merge probabil cu 30 km/h. Deci normal ca ei, 60 km/h i s-ar parea o viteza mult prea mare, desi restrictia e de 100 km/h. Poate sa-si dea cu parerea? Dar bunica care nici macar n-are carnet? Dar fiica-mea care nu stie sa citeasca?

Ce te face sa crezi ca un om fara experienta sau fara carnet are capacitatea sa aprecieze viteza? Bazandu-se pe bun simt? Esti glumet.

Cati km ai facut in cele NOUA LUNI de cand ai carnet? Toti la bordul Loganului respectiv?

am mai zis-o,voi nu sunteti in stare sa acceptati ca cineva poate fi mai bun ca voi,indiferent de domeniu...poate voi nu conduceati ok pe drumurile publice la 9 luni,asta nu inseamna ca nu se poate...
DE UNDE STIU?Pai stiu asa:nu am fost implicat in nici un fel de accidente(nici macar zgarieturi),nu am nici o amenda/punct de penalizare;nu ma claxoneaza/flashuieste nimeni,nu ma gasesc in situatii periculoase provocate de mine.Plus de asta,am fost apreciat de cativa soferi cu 25 ani experienta care mergeau in dreapta,si care,ptr a-si exprima increderea in modul cum conduc,si-au dat jos si centura chiar,...
Eu cred ca glumet esti dumneata,fara suparare!Si mai las-o cu relativitatile,pana si in codul rutier nou s-a scos expresia "pana la limita evitarii oricarui pericol",fiind inlocuita cu "30 km/h in loc si 50 km/h in afara localitatilor!Asta inseamna viteza redusa!Iar 150 km/h pe drumuri nationale inseamna viteza ENORM DE MARE...Nu degeaba dai si carnetul spre pastrare daca te prinde asupra faptului...
Si te rog sa-mi permiti sa nu comentez asupra experientei/lipsei ei la un conducator auto care merge cu 150 la ora pe DN1...de astea faceam si eu,la vreo 3-4 luni,pana sa-mi vina mintea la cap...
Cati km am facut?DESTUI si in toate conditile!Si respect regulamentul si regulile de conduita preventiva!Daca nu ai aptitudini ptr a conduce,poti sa ai si 100.000 ca tot slab esti...PUNCT!
Permite-mi sa pun punct acestei discutii.O seara buna :rolleyes:

Edited by internet225, 29 August 2007 - 19:55.


#53
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postinternet225, on Aug 29 2007, 20:52, said:

[...] 30 km/h in loc si 50 km/h in afara localitatilor!Asta inseamna viteza redusa![...]

Si ai carnet de conducere?!? :o

#54
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdevs.java, on Aug 29 2007, 20:55, said:

Si ai carnet de conducere?!? :o

:lol: hai ca esti chiar culmea...ce treaba are "coada vacii cu stampila prefecturii"? :lol:
adica ce legatura are ce prevede codul rutier cu faptul ca eu am carnet de conducere??
nu mai continua,ca nu ma impresionezi...

Viteza mare nejustificata nu e nici moral,nici legal,nici sigur,si am incheiat interventia pe acest topic!
Mai citeste si tu codul rutier,din cand in cand,totusi!!!
a,sau nu,tu te crezi mai destept si mai cu experienta decat aia care l-au facut/adaptat dupa ce e prin U.E...

Edited by internet225, 29 August 2007 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate