Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Viteza mare nejustificata

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Daca toti putem consientiza greselile noastre, le putem corecta. De aia am vrut sa avem "spovedania soselei".

#74
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,407
  • Înscris: 03.12.2005
internet225, la 9 luni de permis ar trebui sa citesti mai mult si sa scrii mai putin. nu cred ca ai deloc experienta incat sa critici.

MAK zicea foarte bine mai sus, in 9 luni n-ai cum sa treci prin toate.

de curiozitate, cati km ai condus pana acum, exact? cat arata in bord loganul? cate ore de ceata? cat polei? cat soare orbitor?

#75
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005
Deci, :rolleyes:
1)cred ca discutia asta e "prosteasca"
2)cand am zis eu ca sunt cel mai bun?de la a "conduce cat de cat OK" pana la "cel mai bun" e cale luuunga...exista pe aici persoane care probabil au pasiuni ptr viteza,curse,etc...conducerea pe drumurile publice nu preupune o intrecere,din cate stiu
3)Eu mi-am dat cu parerea,asta se face dupa mine pe un forum...adika nu-mi pot da nici macar cu parerea?? :rolleyes:
4)indiferent de ce ar spune si unul cu 10 milioane de kilometri,eu raman la parerea ca depasirea cu 40-49( :lol:) km/h a vitezei legale poate fi periculoasa...in orice caz,daca ne limitam strict la teoria probabilitatilor,sansa de a muri creste odata cu viteza...
Cati conducatori experimentati au gandit ca lor nu li se poate intampla nimic neprevazut,doar au 100.000 km si au murit in mod prostesc,chiar,in situatii din care poate un incepator,fiind mai prevazator,a iesit cu bine??
exista un cod rutier pe care trebuie sa-l respecte toata lumea...nu scrie nicaieri ca,in functie de experienta,poti depasi viteza legala,asa cum incearca unii sa insinueze :rolleyes:
5)cat priveste nr de km,nu stau si n-am sa stau niciodata sa-mi numar kilometrii si sa ma laud cu ei...pur si simplu nu ma intereseaza asa ceva...eu ma evaluez simplu,in functie de cum progresez in anumite situatii...nr de kilometri/anii de condus,in sine nu au foarte mare relevanta...(din nou,e o parere personala)
6)nu am de gand sa ma laud cu calitatile mele ca sofer amator...prefer sa dovedesc performante in alte domenii,mult mai importante;deja activitatea de conducere la 9 luni a devenit un fel de rutina,plictisitoare chiar
7)poate nu am suficienta experienta in a evita accidentele provocate de altii,dar consider ca sunt in stare sa conduc in siguranta(ptr ca de fapt,prefer formula "a conduce in siguranta" in loc de "a conduce bine"...ce-i aia "a conduce bine"??).Insa a evita accidentele altora e o chestie mai mult de noroc,si e cu atat mai dificila cu cat ai o viteza mai mare,peste limita legala,ca sa revenim on-topic...ca sa nu mai vorbim de raspunderea penala care poate interveni in cazul in care ai fi putut evita un accident,insa n-ai avut cum,deoarece aveai cu 40 la ora mai mult...
Toti soferii experimentati pe care-i cunosc,nu  recomanda,in nici un caz,depasirea limitei de viteza!!Si cunosc si cativa soferi profesionisti,dintre care unul are 3 milioane km,dintre care 800.000 noaptea!

Edited by internet225, 30 August 2007 - 10:35.


#76
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
mamaaaaa. mor cand aud sofer PROFESIONIST. zi nene camionagiu. aia e meseria lui. nu inseamna ca e expert. da, are o experienta in spate si atat. nu e genial, nu are aia, nu stie aia, etc.
poti sa spui ca e meserias (meseria lui), dar nu imi baga in fata cuvantul profesionist ca si cum ar fi vreo a opta minune a lumii... :o

#77
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,090
  • Înscris: 06.04.2007
Treaba cu profesionistii...da-i la un tirist (care numai asa ceva a condus, sau la unu care a condus autobuzu) dupa 20 de ani de condus, sa mearga cu un microbuz. In 2-3 luni iti infunda injectoarele la masina. Apropo de exp la volan: am 10 ani de condus, daca dau timpu' inapoi si ma gandesc cum am condus si ce am facut in primul an-doi de conducere..imi dau demisia  :lol: Si multumesc la ''Sefu'' ca m-a avut in grija.  La vremea aia eram cel mai tare din parcare. Nu e cazu' lu' Internet, dupa cum gandeste, cred ca are mai multa raspundere dacat am avut multi dintre noi  in primul an de condus. Un pic mai calm totusi cu oamenii cu ''vechime''  ;)

#78
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 uko, on Aug 30 2007, 11:57, said:

mamaaaaa. mor cand aud sofer PROFESIONIST. zi nene camionagiu. aia e meseria lui. nu inseamna ca e expert. da, are o experienta in spate si atat. nu e genial, nu are aia, nu stie aia, etc.
poti sa spui ca e meserias (meseria lui), dar nu imi baga in fata cuvantul profesionist ca si cum ar fi vreo a opta minune a lumii... :o


normal,pai nu se compara cu uko/devs.java ,"geniile" soferiei,deci imi permiteti sa-mi cer scuze :rolleyes:
revenind on-topic,aia cam sunt experti...n-ati vazut niciodata cand se inchide o artera/blocheaza circulatia,cum vireaza ei cu ditamai autobuzul pe o straduta pe care se incumeta doar unii cu matiz sa intre etc etc...
normal ca-s prosti,ca nu au participat la curse si nu merg cu 150 ca nu le permite limitarea de la camion...

#79
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 Octavian___28, on Aug 30 2007, 12:14, said:

Un pic mai calm totusi cu oamenii cu ''vechime''  ;)

ok,sefu'  :P

#80
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daca nu ai rabdare sa mai treaca ceva timp, lasa si tu permisul 3-4 zile la soare sa se usuce tusul de pe el mai repede.  :P  :lol: :lol:

Edited by Night Elf, 30 August 2007 - 11:58.


#81
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
internet225, cred ca experieta ta in masini se limiteaza la teorie si Logan.

Cam asa gandeam si eu pe Dacia lu' tata. La 80 mi se parea BMW, bagam in a treia si depaseam. Pe la 100 Km/h deja era periculos, insa ce sunet...
Trecand de-a lungul anilor prin diverse masini, mi-am dat seama ce diferente imense exista ca putere si mai ales tinuta de drum.

De ce crezi tu ca meseriasii cu Mercedes, BMW, Audi, VW trec ca ghiulelele ?
Doar pt ca au masini puternice ? Pt ca sunt toti nebuni ?

NU !

Explicatia este ca ei pot, si se simt in siguranta in masinile lor, care stau bine pe sosea, iau curbele fara sa sara in decor si pot a faca depasiri acolo unde tu ii crezi sinucigasi.

O masina peste 2l cilindree, in general este primul pas catre "ghiulele".

Asta nu insemna ca nu m-a depasit un Logan 1.4 MPI cu 170 km/h pe autostrada soarelui.
Mi-a picat fata cand am fazut flash-uri de la Logan si l-am lasat...

Eu am franat cu X3 de la 190 la 0 pe autostrada cu piciorul iesind prin podea, pt ca un prost beat mergea pe jos pe banda doua.
Diferenta este ca masina a guitat, a muscat din asfalt, beculete s-au aprins etc, dar a pastrat directia, nu am ajuns in sant sau m-am dat peste cap.

Oare cum se comporta un logan (dar si alta masinute calarite nemilos) ce franeaza brusc de la 170 Km/h, dar chiar de la 120-140 Km/h ?

Eu unul nu as vrea sa incerc.

O alta problema o reprezinta masinile puternice cu tractiune spate, care totusi pot fi f. imprevizibile, chiar si pe suprafete uscate. Este esentiala experienta soferului, dar de multe ori, reactia este 0 la viteze ff. mari. Asta e o mare problema in special la meseriasii cu BMW seria 3/5, care o calca cu 200 Km/h si ajung 'inexplicabil" in pomi.


P.S. Daca vrei sa fim mai catolici decat papa, toate masinile ar trebui limitate electronic la 130 Km/h si toti sa folosim autobuzul.

#82
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu zic sa nu insistam, daca are omul experienta si conduce bine dupa 9 luni, e OK. E problema lui.
Poate a condus vreo 5 ani NFS si se pune si aia in calcul...  :D

Cert e ca n-a contestat nimeni ca 140-150 or whatever ca n-ar fi viteze mari... Ba da, toata lumea recunoaste... Doar ca in functie de masina si experienta poti manevra altfel...
Cat despre neprevazut, asta apare si la 40km/h.... si mergand pe aceasta directie, vorba lui Courage, ar trebui sa limitam toate masinile la 130 si eventual sa nu  ajunga in 100 mai putin de 11 sec.

#83
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,090
  • Înscris: 06.04.2007
De ce crezi tu ca meseriasii cu Mercedes, BMW, Audi, VW trec ca ghiulelele ?  Meseriasii? Pt ca au cu ce, nu neaparat ca au si experienta, jumate din ei sunt pe la inceputuri, si din jumatea asta se impart pe categorii (cei care trec ca chiulelele acolo unde drumu nu le permite, dar ei o ''comit'' pt ca ie mai palpitant): incepatori, parveniti, dumnezei, cretini. De cealalta jumatate nu discut, sunt ok, au masina, stiu sa o conduca, nu sunt un pericol. Dar ceilalti sunt de rahat, mi-e scarba de ei. De cate ori nu a trebuit sa fac loc, sa franez, sa trag de volan, pt ca un smecher cu BM sau VW sau altceva strain cu o suta si bine de CP se baga in depasire dar vedea si el ca nu are unde sa se bage, dar se baaaga domle!!! se baga ca l-a facut ma-sa cu bani si masina bengoasa, imorali si pic de respect fata de ceilalti. Caractere de 2 lei cu TVA inclus. Nu sunt sinucigasi, sunt ucigasi!  Repet, pt ceilalti respect, se apropie, se asigura, daca pot trec, daca nu , mai stau un pic si tasnesc, elegant , fara probleme.

Edited by Octavian___28, 30 August 2007 - 12:18.


#84
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Apropo de viteze mari. 70 vi se pare mult ? In oras, o strada de obicei fara pietoni (pe Splai, pana spre Mihai Bravu). Veneam dinspre Unirii si aveam cam 70 la bord. E o facultate particulara, apoi pe stanga sunt cisterne la incarcat cu apa, si imediat la 20m e o trecere de pietoni si un pod peste Dambovita. De obicei nu trece mai nimeni pe trecerea aia (cel putin la ora la care trec eu pe acolo). Asa ca ii dadeam cu 70 fara grija, cand surpriza, de dupa cisterna apare trecerea si o femeie cu un carut de butelii incepand sa treaca. Prima reactie a fost sa claxonez, pentru ca nu vazusem ca e trecere, apoi am franat si m-am oprit la 3-4m de trecere. Daca aveam 10km in plus, daca nu claxonam, daca reactionam ceva mai tarziu, situatia putea sa fie alta... Ideea e ca desi nici nu ne trece prin cap ca viteza cu care circulam e mare pentru conditiile respective de trafic, exista oricand elemente neprevazute care pot genera un accident. Si probabilitatea asta creste fantastic odata cu depasirea limitelor de viteza de pe sectorul respectiv.

#85
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
mai bine nu scriai. asta dovedeste ca ai cam putina experienta la volan...
ps ai grija ca acolo mai mereu sta radarul...nu circula cu mai mult de 50...

#86
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Internetule ai o boala sa te pui contra curentului, am observat-o in mai multe topicuri. Pe de alta parte daca doi, trei, toti iti zic ca esti beat ste duci si te culci, banuiesc ca stii proverbul. Am si eu permis de putin peste un an, multi m-au zis ca merg bine dar nu am pretentii de mare sofer ca reflexele ti le faci in mii de kilometrii facuti noaptea, ziua pe vreme buna si rea. Inca ceva, cum poti sa te lauzi cu soferia cand nu stii ca limitarile de viteza pentru incepatori se aplica numai in afara localitatii? Nici nu vrea sa ma gandesc daca toti cei cu permis de mai putin de un an ar merge prin oras cu 30. Ar arata orasele ca in filmele care sacadeaza ca n-ai codec  :roflmao:

#87
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,090
  • Înscris: 06.04.2007

 Courage, on Aug 30 2007, 13:04, said:

internet225, cred ca experieta ta in masini se limiteaza la teorie si Logan.


...Oare cum se comporta un logan (dar si alta masinute calarite nemilos) ce franeaza brusc de la 170 Km/h, dar chiar de la 120-140 Km/h ?

Eu unul nu as vrea sa incerc.
Iti spun eu cum se comporta (pe la 140-150, nu merge tot timpu' cu 170 :lol: ): nasol de tot. Nu mai dezvolt, ca poate imi sar alti loganisti in cap. Garda la sol isi spune cuvantu...cu tot cu ABS..

#88
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 filipxxx, on Aug 30 2007, 14:15, said:

Internetule ai o boala sa te pui contra curentului, am observat-o in mai multe topicuri. Pe de alta parte daca doi, trei, toti iti zic ca esti beat ste duci si te culci, banuiesc ca stii proverbul. Am si eu permis de putin peste un an, multi m-au zis ca merg bine dar nu am pretentii de mare sofer ca reflexele ti le faci in mii de kilometrii facuti noaptea, ziua pe vreme buna si rea. Inca ceva, cum poti sa te lauzi cu soferia cand nu stii ca limitarile de viteza pentru incepatori se aplica numai in afara localitatii? Nici nu vrea sa ma gandesc daca toti cei cu permis de mai putin de un an ar merge prin oras cu 30. Ar arata orasele ca in filmele care sacadeaza ca n-ai codec  :roflmao:

:lol:  :lol:
altu' paralel cu codu' rutier:cand am zis eu ca se merge prin oras cu 30 ,bai??am zis ca in situatiile in care este obligatorie reducerea vitezei,nu tre' sa depasesti 30 in oras...vezi ca "se schimba" codul rutier si nu prea l-ai citit pe 'al nou...
Normal ca incepatorii nu tre' sa reduca viteza in oras...Plus de asta,un alt amanunt,ptr cultura ta generala,se scad 20 doar din limita ptr categoria de drum.Adica daca e DN si e restrictie 80 tu mergi cu 70=90-20 si nu cu 60=80-20.
Si pastreaza aprecierile despre tine,numai ptr tine,nu le extinde la altii...Sa-ti faci reflexele?ce reflexe sa-ti mai faci,mai frate??Daca nu ti le-ai facut nici dupa un an,nu le mai faci niciodata(Asta vb generic,nu despre tine)
nu ma lua cu codul rutier ca il stiu ca-n palma...

Edited by internet225, 30 August 2007 - 13:42.


#89
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Presimt ca peste un an doi o sa fii mai rau ca UKO in materie de soferie.  :lol: :lol:

#90
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 Night Elf, on Aug 30 2007, 14:40, said:

Presimt ca peste un an doi o sa fii mai rau ca UKO in materie de soferie.  :lol: :lol:

as vrea eu,dar nu s-a nascut inca soferul care sa fie mai bun ca uko...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate