Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3295
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 16.02.2013
Halal instalatie, halal instalator.
Cu siguranta la montaj nu ati respectat intru totul tehnologia pt pex-al si ati strins prea tare, sau nu ati taiat perpendicular pe generatoare pex-alul si nu se aseaza corect in conector.
In orice caz pt o interventie ulterioara la acea adunatura eu as cere 1000 lei minim ( montaj in bataie de joc si fara nici un fel de profesionalism, cred ca si la casa pionierilor se lucra mai frumos)

#3296
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 andu2006, on 15 octombrie 2014 - 13:37, said:

Halal instalatie, halal instalator.
Cu siguranta la montaj nu ati respectat intru totul tehnologia pt pex-al si ati strins prea tare, sau nu ati taiat perpendicular pe generatoare pex-alul si nu se aseaza corect in conector.
In orice caz pt o interventie ulterioara la acea adunatura eu as cere 1000 lei minim ( montaj in bataie de joc si fara nici un fel de profesionalism, cred ca si la casa pionierilor se lucra mai frumos)

habar nu ai de tendinte...aia-i pexalo-cupru, noua linie, nu orice gheber si-o permite!

#3297
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 george90, on 15 octombrie 2014 - 12:53, said:

Este umeda bine... S'a macinat robinetul de era montat intre tevaria de cupru si teava de pexal si am schimbat tot ce era acolo cu alte piese. De obicei le nimeresc de nu imi picura dar in cazul acesta au trecut 4 zile si tot mai picura, mult mai putin ca la inceput, ce e drept. Nu as fi postat daca nu observam apa si la partea de sus albastra (cupru) - semn ca am strans prea tare piesele iar acum partea de tevarie de cupru e prea tensionata ? E de bine, o pot lasa asa ?

Mersi!

Dilema mea e in legatura cu tevatura de cupru si sudurile acesteia. Rezista daca stau tensionate intr'o pozitie nu tocmai fireasca sau vor ceda in scurt timp ?

LE. Se pare ca va ceda. Ma duc sa o iau la mopsi...

Edited by george90, 15 October 2014 - 19:06.


#3298
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Poftiti de va minunati! Se pare ca nu picura.

Attached Files



#3299
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
George, ca ne minunam sau nu, este altceva. Pe tine te intereseaza sa-ti rezolvi problema si nu daca ne minunam noi sau nu.

Toata zona aia in care cuprul este verde va ceda mai devreme sau mai tirziu. Culoare verde ne spune ca acel cupru sa oxidat si incepe sa se manince, sa se termine, sa se gaureasca. Mai devreme sau mai tirziu tot cei cupru verde se va gauri si va curge apa. Tu acolo ai o umiditate excesiva si trebuie sa rezolvi cumva problema. Nu stiu de unde vine umiditatea. Poate ca asa este zona respectiva, mai umeda si poate ca mai bine ar fi sa treci totul pe plastic in zona respectiva.
Dar daca cuprul sa facut verde, nici cu fitingurile de pexal nu ai ce cauta in zona respectiva, pentru ca si ele vor fi afectate in timp de umiditate..

Edited by florin71_skoda, 16 October 2014 - 22:33.


#3300
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
salutare. caloriferele copa sint produse in turcia??
sint bune de ceva ?

#3301
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 florin71_skoda, on 16 octombrie 2014 - 22:30, said:

Tu acolo ai o umiditate excesiva si trebuie sa rezolvi cumva problema. Nu stiu de unde vine umiditatea.
Poate e condens din atmosfera umeda din baie pe teava de apa rece.
Ar putea sa scape de condens daca izoleaza teava. Ideal ar fi o izolatie impermeabila (folosita la tevile de freon la aere conditionate).

#3302
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 kolfleading, on 17 octombrie 2014 - 08:27, said:

Poate e condens din atmosfera umeda din baie pe teava de apa rece.
Ar putea sa scape de condens daca izoleaza teava. Ideal ar fi o izolatie impermeabila (folosita la tevile de freon la aere conditionate).

Da, asa este. Acum vad si eu... se face condens mai ceva ca roua diminetii. Poate de aceea erau vechile piese infasate in chestia aia izolatoare. Am pus-o la loc acum, insa trebuie mai multa, si pentru tevile de cupru oxidate. Care cand or pocni, or pocni si le schimb si pe acelea. Multumesc pentru sfaturi!

#3303
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ia mai ziceti va rog - am o lampa de gaz cu aceeasi rezerva de vreo doi ani. Nu am prea folosit-o, deci ar trebui sa mai fie gaz. Daca dau drumu la robinet se simte miros de gaz. Treaba e ca atunci cand pun un chibrit  aprins in dreptul jetului de gaz chibritul se stinge Posted Image. E semn ca am nevoie de alt rezervor cu gaz ? Astea mai si expira ?
LE: tocmai l'am agitat un pic sa verific daca mai e ceva in rezervorul de gaz si am reincercat. A luat-o!


Si inca ceva. Merge folosita o suflanta cu aer cald (electrica) si la instalatii de cupru ? Ma gandeam sa imi iau una ca pare destul de utila la casa omului.

Edited by george90, 17 October 2014 - 18:11.


#3304
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 florin71_skoda, on 16 octombrie 2014 - 22:30, said:

George, ca ne minunam sau nu, este altceva. Pe tine te intereseaza sa-ti rezolvi problema si nu daca ne minunam noi sau nu.

Toata zona aia in care cuprul este verde va ceda mai devreme sau mai tirziu. Culoare verde ne spune ca acel cupru sa oxidat si incepe sa se manince, sa se termine, sa se gaureasca. Mai devreme sau mai tirziu tot cei cupru verde se va gauri si va curge apa. Tu acolo ai o umiditate excesiva si trebuie sa rezolvi cumva problema. Nu stiu de unde vine umiditatea. Poate ca asa este zona respectiva, mai umeda si poate ca mai bine ar fi sa treci totul pe plastic in zona respectiva.
Dar daca cuprul sa facut verde, nici cu fitingurile de pexal nu ai ce cauta in zona respectiva, pentru ca si ele vor fi afectate in timp de umiditate..


Si care e solutia sa impiedici chestia cu rugina??

#3305
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu exista solutii universale. Trebuie sa te adaptezi la fata locului in functie de situatie.

George are acolo o gramada de tevi de pexal care par a fi dezafectate. Nu stiu de ce si unde duc tevile ale. Se pare ca mai are o singura teava functionala pe care a inadito cu o mufa de pexal prin stringere. Nu stiu ce transporta el pe teava respectiva, dar probabil ca era mult mai bine sa rupa totul din teul de cupru care banuiesc ca este 22x15x22 si de acolo sa treaca pe plastic si sa foloseasca fitinguri de pexal prin stringere si nu prin infiletare. Apoi sa le izoleze si sa le ingroape sau sa le dea cu spuma.
Ideal era sa schimbe toata teava ca sa dispara mufa aia de pexal 16x16. Dar nu stiu unde duce teava si daca este posibila schimbarea totala la nivel de amator.

#3306
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 george90, on 17 octombrie 2014 - 17:44, said:

Ia mai ziceti va rog - am o lampa de gaz cu aceeasi rezerva de vreo doi ani. Nu am prea folosit-o, deci ar trebui sa mai fie gaz. Daca dau drumu la robinet se simte miros de gaz. Treaba e ca atunci cand pun un chibrit  aprins in dreptul jetului de gaz chibritul se stinge Posted Image. E semn ca am nevoie de alt rezervor cu gaz ? Astea mai si expira ?
LE: tocmai l'am agitat un pic sa verific daca mai e ceva in rezervorul de gaz si am reincercat. A luat-o!
Si inca ceva. Merge folosita o suflanta cu aer cald (electrica) si la instalatii de cupru ? Ma gandeam sa imi iau una ca pare destul de utila la casa omului.
Daca se stinge lampa , trebuie data mai incet . Merge pentru lipituri la cupru , daca lampa este foarte buna si asigura flaca constanta .

#3307
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 george90, on 17 octombrie 2014 - 17:44, said:

Merge folosita o suflanta cu aer cald (electrica) si la instalatii de cupru ?
Nu merge, nu are destula putere.
(Mai corect ar fi ca nu transfera caldura suficient de eficient la fitinguri).

 george90, on 17 octombrie 2014 - 17:44, said:

Ma gandeam sa imi iau una ca pare destul de utila la casa omului.
Da, e utila.
Eu am folosit-o chiar si la uscat haine cand am varsat ceva pe mine sau la uscat canapeaua dupa ce o mai uda juniorul si o spalam cu apa si sapun. :D

#3308
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kolfleading, on 17 octombrie 2014 - 20:30, said:

Nu merge, nu are destula putere.
(Mai corect ar fi ca nu transfera caldura suficient de eficient la fitinguri).
..da , am facut confuzia cu lampa ... cu suflanta n-am incercat si nici nu cunosc daca exista unele asa puternice .

#3309
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Florine...imi zici si mie?
Si care e solutia sa impiedici chestia cu rugina??

#3310
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
E o teava banala de alimentare cu apa. Pe acolo intra in casa prin tevusca aceea de pex-al. Am pus eu izolatie cum am putut in jurul tevilor; taiere longitudinala si stranse apoi cu sfoara. Evident nu e etans. Probabil e degeaba.Dar am o curiozitate -daca reuseam sa trec tevatura prin izolatie si nu mai era necesara taierea longitudinala, atunci cum s'ar fi procedat la coturi, cu spuma, sau ?

#3311
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Buna. Am o teava cu diametrul exterior de 40mm.
Ce teava din cupru s-ar apropia cel mai bine pentru o mufare cu aceasta, in asa fel incat teava mea sa fie pe interior.
Sau mufa redusa ceva.

Edited by mellbo, 20 October 2014 - 02:35.


#3312
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Fara alte detalii as zice teava de Cu de 42x1mm. Nu ne-ai spus din ce material e teava de 40 si daca diametrul asta e masurat precis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate