Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3277
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
buna dimineata, am o intrebare, am facut ceva lipituri acasa la o teava de PPR cu insertie (este o insertie neagra de ceeasi consistenta cu plasticul care o inveleste, am racait cu un varf de cutit). la una din lipituri a iesit putin material negru (de la insertie) mentionez ca teava a intrat destul de bine in cot, a facut si cele doua margini specifice.
ar trebuii sa ma ingrijoreze acea lipitura? materialul de la insertie este poros, poate curge pe-acolo?

#3278
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Faceti proba daca doriti . Se poate face proba cu aer .

#3279
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
o sa incerc sa fac proba inainte sa pun faianta, parchetul (da, am ingropat acele tevi...)

#3280
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
am facut proba, am bagat 4 bari si nu s-a pierdut nimic in decurs de 3 zile...

#3281
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcashonly, on 14 iulie 2014 - 10:32, said:

am facut proba, am bagat 4 bari si nu s-a pierdut nimic in decurs de 3 zile...
Deci meritati o bere !

#3282
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Pe o scara de bloc cu opt etaje, patru apartamente pe nivel, cat ar costa o lucrare de alimentare individuala cu apa, cu ceas la intrarea in apartament, ca la gaze? Proiect, materiale, manopera, la un loc, un pret aproximativ...
Se poate merge cu o singura coloana principala (pe scara blocului) de unde sa se intepe fiecare in parte sau sunt necesare patru conducte?

#3283
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
eu unul nu am mai vazut coloana de apa pe scara. de ce se doreste asa ceva si nu se foloseste instalatia existenta, care probabil trece prin baie, ca sa fie apometrele in afara apartamentului?

#3284
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postderago, on 23 iulie 2014 - 08:26, said:

Pe o scara de bloc cu opt etaje, patru apartamente pe nivel, cat ar costa o lucrare de alimentare individuala cu apa, cu ceas la intrarea in apartament, ca la gaze? Proiect, materiale, manopera, la un loc, un pret aproximativ...
Se poate merge cu o singura coloana principala (pe scara blocului) de unde sa se intepe fiecare in parte sau sunt necesare patru conducte?
O astfel de lucrare nu va scapa de oprirea apei daca cineva nu plateste , daca la asta va ginditi .
Configuratia pe scara se face in functie de distributia apartamentelor pe palier , usi , casa liftului , scara , ghena ...etc ...deci trebuie vazut . In principiu cu doua coloane se poate rezolva .
Luati in calcul
2 x nr de etaje + subsol ca perforari plansee cu carota
perforari la intrare in apartament si in apartament ...
.........
Materiale ;
o coloana are circa 30 m pe diametre diferite de teava
teuri , coturi , mufe , coliere , racorduri , apometre , robineti , izolatie , cutii pt apometre ..etc ....
pe interior ....o gramada .
...
Trebuie vazut pt a face un cost .
Problema cea mai complicata ramine legarea in casa a bucatariei si baii . Acolo te poti intilni cu toate minunile si putregaiurile , fiecare ap are probleme diferite , pozitii , mobila , figuri locatar ....
Da , trebuie vazut pt o oferta .

Edited by maximg, 23 July 2014 - 17:21.


#3285
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013

View Postcashonly, on 23 iulie 2014 - 12:19, said:

eu unul nu am mai vazut coloana de apa pe scara. de ce se doreste asa ceva si nu se foloseste instalatia existenta, care probabil trece prin baie, ca sa fie apometrele in afara apartamentului?
Da si sa poti opri alimentarea cu apa daca respectivul nu plateste.
Instalatia se face doar pe casa scarii, urmand ca proprietarii sa-si faca singuri legaturile in apartament.

#3286
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Am vorbit zilele astea cu un inginer de la societatea de distributie a apei ai mi-a aproximat lucrarea la 200 lei de apartament. X 30 de apartamente = 6000 lei.

#3287
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postderago, on 26 iulie 2014 - 08:10, said:

Am vorbit zilele astea cu un inginer de la societatea de distributie a apei ai mi-a aproximat lucrarea la 200 lei de apartament. X 30 de apartamente = 6000 lei.
200 ce ? Ce inseamna pretul asta ? instalatia subsol- scara pina la apometre , sau pina in casa ? Cu materiale sau fara ???

#3288
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Instalatia de la subsol pana la usa fiecarui apartament, cu tot cu materiale.

#3289
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
buna ziua, exista vreun neajuns daca am incalzit teava de ppr prea tare cand am lipit-o? teava alba ppr cu insertie compozit, in loc de 260 de grade am incalzit undeva la 290 de grade... de mentionat ca interiorul tevii nu s-a deformat.

#3290
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcashonly, on 28 iulie 2014 - 16:04, said:

buna ziua, exista vreun neajuns daca am incalzit teava de ppr prea tare cand am lipit-o? teava alba ppr cu insertie compozit, in loc de 260 de grade am incalzit undeva la 290 de grade... de mentionat ca interiorul tevii nu s-a deformat.
Daca interiorul nu s-a topit sa micsoreze sectiunea , este ok . In tot cazul aparatele indica niste temperaturi SF . Cei ce au lucrat mai mult simt la mina daca temperatura este mare si reduc timpul de incalzire.

#3291
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
am inteles, multumesc pentru incurajare ;)) (este vorba tot de instalatia pentru care am intrebat cateva post-uri mai sus, inca nu am dat drumul la apa si in mintea mea se fac tot felul de scenarii. am testat cu aer comprimat traseul de tevi de sub sapa, dar nu am putut baga decat 4 bari si i-am lasat cam o zi si o noapte, nu s-a pierdut nimic, dar tot nu sunt sigur ce o sa se intample dupa ce dau drumul la apa calda in calorifere si la dus. la calorifere am cautat sa le supradimensionez, ca sa lucreze instalatia cu apa la temperatura mai mica.) am postat si aici un plan cu instalatia:
http://forum.softped...0#entry15568674

#3292
bamboocea

bamboocea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2008
Buna ziua,

In perioada urmatoare (septembrie) intentionez sa realizez instalatia de ACM si incalzire la un imobil p+1 in Bucuresti, aprox. 120 mp ambele niveluri. Instalatia de ACM si incalzire cu radiatoare as dori sa fie de tip pipe in pipe (Golan, Tiemme sau altii), iar doar la parter as dori si incalzire in pardoseala, pe langa radiatoare. IP sa fie doar ptr a incalzi podeaua si nu ca aport principal de caldura.

Cine crede, dintre useri sau alte persoane, ca ar putea face o oferta ptr aceste lucrari astept pe PM un contact si voi trimite planurile casei si alte detalii.

Va multumesc anticipat si astept cu interes contactele Dvs!

Cu stima,
Daniel

#3293
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Este umeda bine... S'a macinat robinetul de era montat intre tevaria de cupru si teava de pexal si am schimbat tot ce era acolo cu alte piese. De obicei le nimeresc de nu imi picura dar in cazul acesta au trecut 4 zile si tot mai picura, mult mai putin ca la inceput, ce e drept. Nu as fi postat daca nu observam apa si la partea de sus albastra (cupru) - semn ca am strans prea tare piesele iar acum partea de tevarie de cupru e prea tensionata ? E de bine, o pot lasa asa ?

Mersi!

Attached Files


Edited by george90, 15 October 2014 - 12:53.


#3294
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
La ce-i acolo e bine .
Zici ca e ridicata capota la un submarin . Tevi care vin de nicaieri si merg niciunde . Robineti si fitinguri turnate in beton , super loc de lucrat , pe burta sau cam asa ceva .
Ai strins prea tare si inelul a taiat pexalul .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate