Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3259
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postraduk, on 02 iunie 2014 - 21:15, said:




Iar coeficientul de dilatare termică al țevilor de cupru este de 0,017 mm / (m•K). Cred că acest lucru spune destul de multe. Posted Image

Nici faptul ca pretul e de vreo 3 ori mai mare la teava si de multe ori mai mare la fitingaraie nu e o noutate...

#3260
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Problema este ca materialele astea noi si revolutionare (!) , incep sa se cam faca de rahat ...pe rind , pe rind ....
A ramas pex-ul pe care nu il vad bine , si cuprul care ( inca ) se zice ca nu are moarte .
Otelul iese din competitie deoarece fitingaria si tevile sint varza ...
...si uite sintem in 2014 , dar mai rau ca la 1900 ...nu prea avem, ce alege .

#3261
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Mircea... există piață/-eți și domeniu/-ii de aplicabilitate pentru toate materialele. Lipsesc oamenii sau, poate mai bine spus, cunoștințele necesare de a le corela.  Posted Image  În rest... nici o problemă.  Posted Image

#3262
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postraduk, on 03 iunie 2014 - 17:35, said:

Mircea... există piață/-eți și domeniu/-ii de aplicabilitate pentru toate materialele. Lipsesc oamenii sau, poate mai bine spus, cunoștințele necesare de a le corela.  Posted Image  În rest... nici o problemă.  Posted Image
Nu are legatura cu subiectul . Calitatea materialelor scade de la o zi la alta , asta spuneam .

#3263
briva

briva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.06.2014
Teava de cupru este cea mai ok atat functional cat si estetic , plus ca sunt tratate la interior impotriva coroziunii
Dilatarile si contractarile sunt mult mai mici decat in cazul tevilor din polipropilena

#3264
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Salut. Dorind sa dau o gaura intr-un perete de acasa pentru a trece un cablu, am facut o mica "boacana":din neatentie si fiind locul stramt si in apropierea tevilor de cupru de la centrala, am "raschetat" cu partea aia in care se baga burghiul teava de caldura destul de adnac(cam 1 mm). Deocamdata nu curge apa pe acolo, dar ce ma sfatuiti sa fac? Se poate pune si cositori un "manson" ? Daca e vreun instalator in Galati care m-ar putea ajuta, rog PM, multumesc.

Edited by anto84, 25 June 2014 - 14:12.


#3265
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postanto84, on 25 iunie 2014 - 14:10, said:

Salut. Dorind sa dau o gaura intr-un perete de acasa pentru a trece un cablu, am facut o mica "boacana":din neatentie si fiind locul stramt si in apropierea tevilor de cupru de la centrala, am "raschetat" cu partea aia in care se baga burghiul teava de caldura destul de adnac(cam 1 mm). Deocamdata nu curge apa pe acolo, dar ce ma sfatuiti sa fac? Se poate pune si cositori un "manson" ?
Ca sa fii sigur , ar trebui taiat tronsonul de teava (bucata cu problema) si cu 2 mufe inlocuita portiunea.

#3266
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Tevile de otel  de incalzire cum se inglobeaza in sapa de egalizare?
Multumesc.

#3267
adiduta

adiduta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.06.2014

View Postbriva, on 13 iunie 2014 - 23:43, said:

Teava de cupru este cea mai ok atat functional cat si estetic , plus ca sunt tratate la interior impotriva coroziunii
Dilatarile si contractarile sunt mult mai mici decat in cazul tevilor din polipropilena
Eu am folosit la casa teava pe-xa pentru instalatia sanitara si incalzirea prin pardoseala cu fitinguri din ppsu, care se ingroapa in pardoseala, perete.Nu este nimic aparent, nu sunt depuneri,etc

#3268
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View PostVox13, on 26 iunie 2014 - 20:38, said:

Tevile de otel  de incalzire cum se inglobeaza in sapa de egalizare?
Multumesc.
Care tevi de otel? De ce otel cu atatea alternative mai usoare si durabile? Otelul nu se baga in sapa.

#3269
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Viata conductelor de cupru si de otel este cam aceeasi.Pretul este in favoarea otelului.

#3270
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Cum se numeste si unde gasesc de cumparat acel fiting terminal de perete de la pe-xa pipe in pipe.
M-am uitat la Uponor si fitingul lor se prinde in perete sub tencuiala. Practic anuleaza avantajul pipe-in-pipe. Trebuie sa spargi faianta ca sa ajungi la racordul tevii pe fiting.
La Golan parca am vazut unul incastrabil in perete cu o flansa de prindere prin infiletare.
Stie cineva ?

#3271
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am dat o cautare pe Google dupa "cot perete pex" si am gasit asta:
http://e-brico.ro/si...-1-2-x-2-0.html
http://www.distribui...-1-2-x-2-0.html

Uita-te si la cautare de imagini dupa acelasi text.

Edited by kolfleading, 27 June 2014 - 22:07.


#3272
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkpk1, on 27 iunie 2014 - 21:47, said:

Cum se numeste si unde gasesc de cumparat acel fiting terminal de perete de la pe-xa pipe in pipe.
M-am uitat la Uponor si fitingul lor se prinde in perete sub tencuiala. Practic anuleaza avantajul pipe-in-pipe. Trebuie sa spargi faianta ca sa ajungi la racordul tevii pe fiting.
La Golan parca am vazut unul incastrabil in perete cu o flansa de prindere prin infiletare.
Stie cineva ?
Da, se numeste "cupsala" si este compusa dintr-o cutiuta de plastic,cot la 1050  si 2 suruburi care pastreaza avantajul sistemului PIP.

Arata exact asa (pag 13) si se gaseste la distribuitorii Golan Plastics.

Attached Files



#3273
m3talman

m3talman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.06.2014
Bună ziua!

Am și eu nevoie de un sfat pentru poziționarea instalației (din polipropilenă - singura variantă de material) pentru o centrală termică de apartament. Am două posibilitatăți: plasarea întregii instalații sub șapă (în pardoseală) sau montarea aparentă pe pereți.
Din punctul meu de vedere ambele variante au neajunsuri: la montarea aparentă tevile sunt inestetice și nici nu pot fi vopsite, iar la montarea sub șapă, în cazul apariției unei defecțiuni, depistarea locului unde apare defecțiunea, verifcarea și reparațiile sunt foarte dificile și presupun multă bătaie de cap (demontare parchet, spargere șapă etc). Poate sunt doar paranoic, dar am citit câteva povești horror legate de astfel de reparații. Cam care sunt șansele să apară defecțiuni pe termen mediu și lung (5-10 ani)?
Din câte am înțeles, în ambele cazuri există și problema dilatării țevilor. Dacă instalația este montată aparent, își pierde paralelismul cu peretele și are un aspect urât; dacă e îngropată nu m-am lămurit exact cum sunt eliminate tensiunile din țeavă, dar bănuiesc că vor fi forțate lipiturile dintre țevi cu riscul apariției de fisuri.


Am înțeles că există și varianta de a îngropa doar țevile (fără îmbinări), dar toate instalațiile pe care le-am văzut până acum (pe viu și în fotografii) aveau foarte multe îmbinări și o grămadă de coturi îngropate. Cum se pot îngropa doar țevile știind că polipropilena este rigidă și traseele nu pot fi făcute drept? Și cum iese țeava din șapă fără cel puțin un cot?

Nu am găsti nicăieri fotografii cu o instalație pozată aparent ca să îmi fac o idee cam cum arată o astfel de instalație complet finalizată. Aș aprecia dacă ați putea posta o astfel de imagine.

Mai sunt și alte aspecte care ar trebui luate în calcul, pe care le-am neglijat?

#3274
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View PostVox13, on 27 iunie 2014 - 14:59, said:

Viata conductelor de cupru si de otel este cam aceeasi.Pretul este in favoarea otelului.
Asta e tare de tot.
Repet, teava de otel nu se baga in sapa sau daca iei masuri de protectie hidro-termo si dilatare ai o sansa. Cand spuneam de alternative, ma refeream la plastice si nu la Cu.

#3275
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcamsonat, on 29 iunie 2014 - 21:18, said:

Asta e tare de tot.
Repet, teava de otel nu se baga in sapa sau daca iei masuri de protectie hidro-termo si dilatare ai o sansa. Cand spuneam de alternative, ma refeream la plastice si nu la Cu.
O fi tare sau nu , cert este ca am gasit , vazut si dezafectat , tevi de otel ingropate , pentru instalatie termica . Ingropate in fundatie , intr-un stat de balast nisipos . Durata lor de viata pina au cedat ? 80 de ani !!! Ce-a cedat ? Un por , atit !
Protejate corespunzator , pot fi ingropate .

#3276
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Exact ce spuneam si eu in postul citat.
Pe de alta parte, sanatate si timp sa fie in cautarea tevilor de otel fabricate cu materia prima si tehnologia de acum 80 de ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate