Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Garanti Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005

View Postmeanman, on 28th April 2012, 06:09, said:

Daca ai vointa destula si disciplina n-ai nevoie nici de card de credit ...
Un card de credit se acordă DOAR celor care au voință și, mai ales, disciplină. Un card de credit este un certificat de bună purtare financiară. Este garanția fără de care, într-o țară normală, nu te poți caza la hotel, nu poți închiria mașină, nu prezinți încredere. Este un instrument de plată, nu de creditare.

#74
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Aseara am primit si eu banii in cont(Bonus-ul).
M-au sunat cei de la RC sa-si ceara scuze, pentru incurcatura.

#75
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
legat de termene si eu am asteptat destul de mult pentru un card, mai bine de 2 saptamani, desi la alte banci mai mult de 1 saptamana n-am asteptat

#76
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmeanman, on 28th April 2012, 16:09, said:

Daca ai vointa destula si disciplina n-ai nevoie nici de card de credit (daca ti-ai face economii in perioadele cu mai putine probleme, ai putea rula acei bani in locul liniei de credit oferita de un card de credit si dupaia sa-i pui la loc (gen credit revolving, dar cu economiile personale) - adevarul este ca putini au aceasta disciplina);) Oricum, este un pas inainte, ptr. ca iti da ideea de responsabilitate - daca ar fi sa donez cateva zeci de lei pe an, nu cred ca as putea.

Oferta respectiva este pe siteul produsului bonus card, oferta generala, nepersonalizata. Pentru refinantarea unui card de credit de la alta banca iti spun sigur ca merge (nu stiu daca se poate refinanta altceva ptr. ca nu am folosit). Costul este de 40 lei/an, cost de administrare card de credit, fara alte costuri daca respecti termenele (conform unui card de credit, perioada de gratie).
O sa te contrazic si eu si iti voi spune ca daca ai vointa si disciplina si bani de rulat, atunci cel mai bine folosesti cardul de credit sa rulezi banii si disponibilul acumuleaza dobanda. La fel, disciplina te ajuta sa faci si donatii atunci cand vrei, catre cine vrei si in ce sume vrei.

Multumesc pentru clarificare, oferta se refera numai la refinantarea creditului de pe un card de credit, ideea lor este ca tu ai sa zicem 1000 de lei datorie pe card la care platesti 24% pe an, iar ei iti reduc datoria la 900 de lei cu dobanda de 28% pe an. Este o reducere, dar nu este chiar 10% din orice credit. Ma intreb daca sunt gata sa faca aceasta reducere si daca esti in termenul de plata al datoriei pe cardul de credit.

O sa merg pana la ei la o sucursala, poate totusi vor sa piarda niste bani, iar eu pot sa ii ajut.

#77
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006

View Postyndy, on 4th May 2012, 17:33, said:

O sa te contrazic si eu si iti voi spune ca daca ai vointa si disciplina si bani de rulat, atunci cel mai bine folosesti cardul de credit sa rulezi banii si disponibilul acumuleaza dobanda. La fel, disciplina te ajuta sa faci si donatii atunci cand vrei, catre cine vrei si in ce sume vrei.

Multumesc pentru clarificare, oferta se refera numai la refinantarea creditului de pe un card de credit, ideea lor este ca tu ai sa zicem 1000 de lei datorie pe card la care platesti 24% pe an, iar ei iti reduc datoria la 900 de lei cu dobanda de 28% pe an. Este o reducere, dar nu este chiar 10% din orice credit. Ma intreb daca sunt gata sa faca aceasta reducere si daca esti in termenul de plata al datoriei pe cardul de credit.

O sa merg pana la ei la o sucursala, poate totusi vor sa piarda niste bani, iar eu pot sa ii ajut.

Depinde; exista 2 feluri de clienti la cardurile de credit: cei care platesc dobanzi la banii folositi, si cei care achita banii folositi, INTEGRAL la sfarsitul perioadei de gratie. Eu chiar in aceasta perioada refinantez un card de credit de la o alta banca, la garanti. La 2500 lei am reducere 250 lei si esalonare in 6 luni, Pe mine nu ma intereseaza cat este dobanda, ptr, ca eu tot timpul mi-am achitat integral cardul in perioada de gratie, deci nu il folosesc ca sa ma imprumut, doar sa rulez niste bani in perioada de gratie. Ptr. imprumuturi peste 45-60 zile, exista alte intrumente de creditare mai ieftine.

#78
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
stie cineva daca este vreun cost lunar pentru folosirea aplicatiei "Garanti Online"?

am citit c-ar costa 5 RON activarea lui dar n-am gasit nimic despre vreo taxa lunara.

#79
mgf

mgf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.08.2005

View PostBucifon, on 1st July 2012, 22:00, said:

stie cineva daca este vreun cost lunar pentru folosirea aplicatiei "Garanti Online"?

am citit c-ar costa 5 RON activarea lui dar n-am gasit nimic despre vreo taxa lunara.

Nu
Deocamdata nu exista taxa lunara.

#80
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
dupa cat timp se inchide automat de catre banca Garanti un cont nefolosit? (6 luni, 1 an, 2 ani, 3 ani, 4 ani...)

Edited by remier, 18 July 2014 - 14:02.


#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View Postremier, on 18 iulie 2014 - 14:01, said:

dupa cat timp se inchide automat de catre banca Garanti un cont nefolosit? (6 luni, 1 an, 2 ani, 3 ani, 4 ani...)

Esti sigur ca banca inchide automat contul? Multe banci nu fac asta si te suna sa vii sa-l inchizi, dupa mai multi ani, platind la greu comisioanele inregistrate in tot acest timp...

eu nu as avea incredere in banca asta fiind o banca din afara zonei Euro.

#82
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
este cineva care lucreaza la garanti si poate da un raspuns avizat  pe acest topic?

#83
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Garanti sunt buni la usd

#84
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMalineanu, on 15 aprilie 2022 - 22:26, said:

Garanti sunt buni la usd
Cred și eu. Sunt buni pentru ei, nu pentru tine, cu comision de retragere de 1,5% la dolari..... Caută pe Google și găsești comisioane garanti Bank.

#85
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postwertyck, on 16 aprilie 2022 - 11:15, said:

Cred și eu. Sunt buni pentru ei, nu pentru tine, cu comision de retragere de 1,5% la dolari..... Caută pe Google și găsești comisioane garanti Bank.

Comisionul este zero la scadenta, nu mai vorbi prostii, sunt clientul lor de ani buni.

Vezi ca nu scrie in contractul de depozit, scrie in conditiile generale bla-bla , mereu le pun sa-mi semneze, stampileze si la fiecare contract de depozit sa capseze conditiile alea. Niciodata cand am retras in data maturarii depozitilui nu mi-au luat comision.

La altii comisionul zero in data scadentei este stipulat in contractu de depozit.

Poti negocia si dobanda la depozite > echiv 15000 EUR.

Poti negocia sa ai si comision administrare zero la contukl curent.

Singura problema este ca nu cunosc cat vor mai putea duce dobanzile astea mari. au aproape dublu in raport cu OTP, care vine pe locul 2.

#86
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdark, on 23 iulie 2014 - 15:13, said:


Esti sigur ca banca inchide automat contul? Multe banci nu fac asta si te suna sa vii sa-l inchizi, dupa mai multi ani, platind la greu comisioanele inregistrate in tot acest timp...

eu nu as avea incredere in banca asta fiind o banca din afara zonei Euro.
Nu-l inchide, trebuie facuta cerere

#87
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Apple pay cum activez?

Si mobile banking?

#88
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
La relații cu clienții ai sunat?

#89
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
E diuminik…

#90
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Garanti nu are treabă cu Apple Pay sau Google Wallet.
IB-ul vezi datele în contract sau sună la suport.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate